Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1969. (XII. 31.) NIM rendelet

a bányamérő szolgálatról

A bányászatról szóló 1960. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott, a 14/1969. (III. 28.) Korm. rendelettel módosított 9/1961. (III. 30.) Korm. rendelet 50. §-ának (2) bekezdése alapján az ágazati irányításom alá tartozó bányavállalatok bányamérő szolgálatára, annak feladataira, dokumentációs anyagára, továbbá a bányamérők képesítésére vonatkozó rendelkezéseket az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség elnökével egyetértésben a következőkben állapítom meg:

I.

A bányamérő szolgálat

1. §

(1) A bányavállalat és egyéb bányászatra jogosult szerv (Bt. 4., 7. és 9. §-a; a továbbiakban együttesen: bányavállalat) bányamérő szolgálatot köteles fenntartani.

(2) A bányamérő szolgálat a bányavállalatnál vagy a bányaüzemnél működik. A szén- és uránbányászatban bányamérő szolgálatot kell fenntartani a bányavállalatnál és a bányaüzemeknél is.

(3) A bányamérő szolgálat szervezetét - a (2) bekezdés figyelembevételével - a bányavállalat vezetője határozza meg.

2. §

(1) A bányamérő szolgálat élén a vezető bányamérő, a kőolaj- és földgázbányászatban a vezető geodéta (a továbbiakban együttesen: főbányamérő) áll.

(2) A főbányamérő felelős a bányamérő szolgálat feladatainak elvégzéséért, a bányahatóság, a felügyeleti és az ágazati szervek előírásainak betartásáért, a méréshez és térképezéshez szükséges megfelelő pontosságú műszerekkel és felszerelésekkel való ellátottságért, a műszerek és felszerelések megbízhatóságának évenkénti ellenőrzéséért.

(3) A főbányamérő felettesei - a főbányamérő kívánságára - a felelősségét érintő vitás kérdésekben szóbeli utasításaikat kötelesek írásba foglalni.

II.

A bányamérő szolgálat kötelező feladatai

3. §

A bányamérő szolgálat végzi:

a) a bányászati tevékenységgel kapcsolatos valamennyi külszíni és földalatti mérést és kitűzést,

b) az érvényes jogszabályoknak megfelelően a geodéziai jellegű adatok beszerzését és kiadását,

c) a szén- és bauxitbányászatban külön jogszabályban foglaltaknak megfelelően a földalatti bányatérségek állapotának és szelvényének ellenőrzését, felmérését és az adatok szolgáltatását,

d) a külszíni és bányabeli létesítmények védőpillérének, valamint a biztonsági pilléreknek méretezésére, valamint azok meggyengítésére, illetve lefejtésére vonatkozó előterjesztések összeállítását; az előírt, illetve jóváhagyott pillérek nyilvántartását,

e) a bányahatóság, továbbá az ágazati és a felügyeleti szerv által előírt, valamint a bányászkodást szolgáló egyéb térképek készítését és a térképek rendszeres kiegészítését az érvényes térképjelkulcs figyelembevételével,

f) a bányatelek megállapításával kapcsolatos térképek és egyéb dokumentációk elkészítését, és szükség esetén a bányatelek felszíni határjeleinek kitűzését. Kezeli a jóváhagyott bányatelek megállapítási határozatokat és térképmellékleteit.

g) a bányatelek határán (kőolaj- és földgázmező határon) belüli bányászati műveletek geodéziai és bányamérési ellenőrzését. A bányaműveletek engedélynélküli végzését, a védőpillérbe (védőzónába) való behatolást, a bányatelek határának átlépését a bányavállalat (bányaüzem) vezetőjének azonnal írásban jelenti, előkészíti a védőpillérbe történő behatolás és a bányatelekhatár átlépésének engedélyezéséhez szükséges okmányokat,

h) a bányaműveletek hatására keletkezett kőzetmozgások mérését; koordinálja a bányakár megelőzésével és csökkentésével kapcsolatos munkákat,

i) a birtokpolitikai munkák műszaki vonatkozású ügyeit (birtoknyilvántartás, kisajátítás, területátadás, építési korlátozások és hozzájárulások stb.) az ágazati irányítást ellátó szervek előírásainak megfelelően,

j) a külszíni és bányabeli mérésekhez szükséges kellő számú és pontosságú alappont biztosítását,

k) a szomszédos földalatti bányák hatóságilag előírt összehangoló méréseit, valamint a külszíni és földalatti alappontok meghatározott időben történő ellenőrzését,

l) más szervek által végzett geodéziai és bányamérési munkák átvételét,

m) a minősített térképek kezelését a honvédelmi miniszteri, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszteri rendeletek, illetve utasítások figyelembevételével.

4. §

A 3. §-ban foglalt feladatoknak az 1. §-ban megjelölt bányavállalati és bányaüzemi bányamérő szolgálat közötti megosztását - a szervezettől függően - a bányavállalat ügyrendjében kell szabályozni.

III.

A bányamérő szolgálat dokumentációs anyaga

5. §

(1) Minden bányaüzem köteles a bányatelek határán, illetőleg az azt kísérő 100 méteres körzet határán belül, továbbá kutatást és távvezetéket (kőolaj-, gáz- stb. vezeték) magában foglaló területéről az érvényes utasításnak megfelelő méretarányban bányászati alaptérképet (a továbbiakban: bányatérkép) készíteni. A bányatérképen a mindenkori bányaállapotot és a feladatkörben megjelölt külszíni objektumokat, védőpilléreket stb. fel kell tüntetni. A bányaüzem bányatérképe kizárólag bányamérői felmérések, vagy az Országos Földügyi és Térképészeti Hivatal földmérési alaptérképei alapján készülhet. A bányatérképet csak az eredeti mérésekből számított adatok segítségével szabad felújítani, illetve újból elkészíteni. A bányatérképet a honvédelmi miniszteri, valamint mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszteri utasítások figyelembevételével kell minősíteni és a minősítéstől függően páncélszekrényben kell őrizni. A bányaüzem végleges felhagyásakor a bányatérképeket a bányavállalat bányamérő szolgálata útján az illetékes kerületi bányaműszaki felügyelőség részére kell beszolgáltatni. További - különböző célú - térképek készítése bányatérképekről történik.

(2) A bányatérképek felhasználásával készülő egyéb, különböző célú (tervtérkép, légvezetési térkép stb.) térképek elkészítésére a bányahatóság, valamint az ágazati irányító és a felügyeleti szerv előírásai, illetve a szabványok az irányadók.

(3) A bányamérő szolgálat a bányatelek megállapításáról szóló jogerős határozatot, az engedélyezett védőpillér méretezéseket, az egyéb -a bányamérői szolgálattal kapcsolatos - bányahatósági engedélyeket, valamint a bányamérési jegyzőkönyveket nem selejtezhető iratként köteles megőrizni.

(4) A bányamérő szolgálat fontosabb dokumentációs anyagát páncélszekrényben kell őrizni.

IV.

A bányamérő szolgálat vezetőinek képesítése

6. §

E rendelet hatálybalépése után a bányavállalat főbányamérőjévé az nevezhető ki

a) aki bányamérnöki oklevéllel rendelkezik és legalább 4 évi bányamérői gyakorlata van,

b) aki földmérő mérnöki, térképész-mérnöki, építőmérnöki (mérnöki) vagy erdőmérnöki oklevéllel rendelkezik és legalább 6 évi bányamérői gyakorlata van.

7. §

(1) Mélyművelésű bányaüzem főbányamérőjévé az nevezhető ki:

a) aki bányamérnöki oklevéllel rendelkezik és legalább 2 évi bányamérői gyakorlata van,

b) aki földmérő mérnöki, térképész-mérnöki, építőmérnöki (mérnöki) vagy erdőmérnöki oklevéllel rendelkezik és legalább 3 évi bányamérői gyakorlata van,

c) aki felsőfokú földmérő technikumi oklevéllel, bányaipari technikumi oklevéllel vagy földmérési szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik és legalább 6 évi bányamérői gyakorlata van.

(2) Külfejtésű, fúrási, valamint fúrt lyukon keresztül termelő bányaüzem főbányamérőjévé az nevezhető ki:

a) aki földmérő mérnöki, térképész-mérnöki építőmérnöki (mérnöki) vagy erdőmérnöki oklevéllel rendelkezik és legalább 1 évi földmérői, illetve bányamérői gyakorlata van,

b) aki felsőfokú földmérői technikumi oklevéllel, bányaipari technikumi oklevéllel vagy földmérési szakközépiskolai érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik és legalább 2 évi földmérői, illetve bányamérői gyakorlata van.

Vegyes rendelkezések

8. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Egyidejűleg hatályát veszti az 1/1963. (NIM É 1.) NIM és a 67/1963. (Ép Ért 35.) ÉM utasítás.

Dr. Szekér Gyula s. k.,

a nehézipari miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék