11/1970. (VIII. 28.) BkM rendelet
a mutatványos tevékenységről
A mutatványosok működésének szabályozásáról szóló 1023/1970. (VI. 14.) Korm. számú határozatban kapott felhatalmazás alapján az érdekelt szervek vezetőivel egyetértésben a következőket rendelem.
1. §
(1) A rendelet alkalmazásában magán mutatványos az, aki a rendelet mellékletében meghatározott mutatványos eszközzel (a továbbiakban: eszköz) rendszeresen és keresetszerűen szórakoztató tevékenységet folytat.
(2) A mutatványos tevékenységét egyidejűleg legfeljebb három különböző eszközzel gyakorolhatja.
(3) A belkereskedelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) az eszközök körét üzletköri döntéssel kibővítheti.
2. §
A magán mutatványos tevékenység gyakorlására a magánkereskedés gyakorlásáról szóló, 1957. évi 49. számú törvényerejű rendelettel módosított 1957. évi 17. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.), valamint ennek a végrehajtása tárgyában kiadott 6/1968. (VI. 8.) BkM számú rendelet (a továbbiakban: Vhr.) rendelkezéseit a jelen rendeletben szabályozott eltéréssel kell alkalmazni.
3. §
(1) A mutatványos tevékenységét - az iparigazolvány elnyerése után - csak akkor gyakorolhatja, ha a Kiskereskedők Országos Szervezete (a továbbiakban: KISOSZ) igazolásával (a továbbiakban: műszaki igazolás) tanúsítja, hogy a mutatványos eszköze a műszaki és biztonsági előírásoknak megfelel.
(2) A mutatványosnak eszközét
a) üzembe helyezés előtt,
b) három évenként,
c) a KISOSZ felhívására,
d) az eszköz átalakításakor
műszaki és biztonsági vizsgáztatás céljából a KISOSZ Műszaki Bizottságának be kell mutatnia.
4. §
A KISOSZ az eszközök vizsgáztatására Műszaki Bizottságot tart fenn, melynek működési szabályzatát a miniszter hagyja jóvá. A szabályzat tartalmazza az eszközök üzembentartásának műszaki és biztonsági feltételeit is.
5. §
Az I. fokú hatóság [Tvr. 13. § (1) bek., Vhr. 17. § (1) és (2) bek., 13/1969. (VIII. 27.) BkM számú rend.] a mutatványos szakmában kettőnél több alkalmazott foglalkoztatását engedélyezheti. A foglalkoztatott alkalmazottak, valamint a közreműködő családtagok együttes létszáma az öt főt nem haladhatja meg.
6. §
(1) A mutatványos tevékenységét az ország egész területén bárhol - vásár- és piactéren a 14/1968. (XII. 21.) BkM számú rendelet, egyéb közterületen a helyhasználat általános szabályai szerint - gyakorolhatja.
(2) A mutatványos iparigazolványán telephelyként az állandó bejelentett lakását kell feltüntetni.
(3) A mutatványos az iparigazolványát és a műszaki igazolást a tevékenység gyakorlásának a helyén köteles tartani.
7. §
Az I. fokú hatóság az iparigazolványt "mutatványos tevékenység" elnevezéssel állítja ki.
8. §
(1) A mutatványos állandó bejelentett lakása szerint illetékes I. fokú hatóság 1970. évi december hó 31. napjáig illetékmentesen kiadja az iparigazolványt annak a mutatványosnak, aki a jelen rendelet hatálybalépése napján a rendőrhatóság által kiadott érvényes működési engedéllyel rendelkezik.
(2) A rendőrhatóság az iratokat a KISOSZ útján 1970. évi szeptember hó 30. napjáig megküldi az illetékes I. fokú hatóságnak.
9. §
(1) A jelen rendelet 1970. évi szeptember hó 30. napján lép hatályba és ezzel egyidejűleg
a 457.124/1948. (VI. 18.) BM számú rendelet és a leirati rendelkezések hatályukat vesztik.
(2) A rendőrhatóság által a mutatványos családtagja részére kiadott közreműködői és kisegítői igazolvány 1970. évi december hó 31. napjával hatályát veszti.
Dr. Sághy Vilmos s. k.,
a belkereskedelmi miniszter első helyettese
Melléklet a 11/1970. (VIII. 28.) BkM számú rendelethez
Mutatványos eszközök:
motoros lánckörhinta,
motoros körhinta,
motoros gyermek körhinta,
hernyó körhinta,
keringő körhinta,
hajóhinta,
gyermek hajóhinta,
óriáskerék,
gyermek kerékpár,
sátor céllövölde,
guruló céllövölde,
sporthalászat,
dobozdobáló,
látcső,
állatbemutató (ide nem értve az állatokkal betanított mutatványok bemutatását).