14/1970. (XI. 20.) MüM rendelet
a kollektív szerződésekről
A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány 34/1967. (X. 8.) rendelete 126. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A kollektív szerződéseket öt évi időtartamra kell megkötni. Ezen belül egyes - különösen az éves vállalati gaz sági eredményektől függő - rendelkezések hatályát egy naptári évre is meg lehet állapítani.
(2) Öt év helyett ennél rövidebb - de legalább egy évi - időtartamra is lehet kollektív szerződést kötni, ha ezt a vállalat sajátosságai indokolják.
(3) Az egy évnél hosszabb időtartamra kötött kollektív szerződést mind a vállalat, mind a szakszervezet vállalati szerve legkésőbb november hó 1. napjáig a naptári év végére írásban felmondhatja.
(4) A kollektív szerződés a vállalat megszűnésével hatályát veszti.
2. §
(1) Az új kollektív szerződést 1971. június 1-ig, az ezt követő kollektív szerződéseket január 1. és április 30. közötti időszakban kell megkötni. Ennek hatálybalépéséig az add g hatályban levő kollektív szerződés rendelkezéseit kell alkalmazni a (2) bekezdésben foglalt kivétellel.
(2) A kollektív szerződés elrendelheti, hogy az egy naptári évre járó juttatások tekintetében rendelkezéseit a megkötés évének január 1. napjáig visszamenőleges hatállyal kell alkalmazni. A visszamenőleges hatálybalépésnek előfeltétele, hogy a kollektív szerződés az (1) bekezdésben megjelölt határidőn belül kihirdetésre kerüljön.
(3) Ha a dolgozó által az előző kollektív szerződés szabályai szerint igénybe vett juttatás több, mint ami az új kollektív szerződés szerint megilletné, a többletnek a kollektív szerződés kihirdetéséig eltelt idővel arányos része visszamenőleges hatálybalépés esetén sem követelhető tőle vissza. Ha azonban kevesebbet kapott, a vállalat köteles részére a különbözetet kiadni.
3. §
(1) Új vállalat alapításakor - legkésőbb a működés megkezdésétől számított négy hónapon belül - meg kell kötni a kollektív szerződést. Ennek hatálya a vállalat működésének megkezdéséig visszamenőlegesen is megállapítható.
(2) A kollektív szerződés megkötéséig a vállalat igazgatója a szakszervezet vállalati szervével, ha az még nem alakult meg, a szakszervezet területi szervével egyetértésben ideiglenesen szabályozza azokat a kérdéseket, amelyeket a kollektív szerződésben kell rendezni.
(3) A kollektív szerződés visszamenőlegesen hatályba lépése esetén a dolgozók által már igénybe vett juttatások tekintetében a 2. § (3) bekezdésében foglaltak irányadók.
4. §
(1) A vállalat minden év elején köteles írásban részletesen beszámolni a kollektív szerződés előző évi végrehajtásának tapasztalatairól és azt megtárgyalásra a szakszervezet vállalati szervének megküldi. A vállalat a beszámolót a szakszervezet vállalati szervének erre vonatkozó határozatával együtt köteles megvitatásra a dolgozók elé terjeszteni olyan időpontig - de legkésőbb március 31-ig -, hogy a beszámolóval kapcsolatos észrevételek felhasználhatók legyenek az új kollektív szerződés, illetőleg a kollektív szerződés módosításának elkészítésénél.
(2) A megvitatást ugyanolyan keretekben kell lefolytatni, mint a kollektív szerződés tervezetének megvitatását. A dolgozók részéről elhangzott javaslatokat jegyzőkönyvben kell rögzíteni és a Vállalat tizenöt napon belül köteles a dolgozókat javaslataik elbírálásáról a döntés indokainak közlése mellett írásban értesíteni. Az értesítések másolatát a szakszervezet vállalati szervének meg kell küldeni.
5. §
(1) Minden év április 30-ig kell újra szabályozni az egy naptári év időtartamára megállapított [1. § (1) bek.] rendelkezéseket. Ugyaneddig kell meghatározni a kollektív szerződésnek azokat a módosításait is, amelyek a kollektív szerződés Végrehajtásának értékeléséből és a dolgozók javaslataiból következnek (4. §).
(2) A kollektív szerződést az (1) bekezdés esetén kívül is módosítani kell, ha a módosítás a jogszabályok változása miatt, vagy a kollektív szerződés jogszabálysértő rendelkezésének megszüntetése végett szükséges.
(3) A kollektív szerződést módosítani lehet évközben akkor is, ha az az (1)-(2) bekezdésben nem említett okból szükségessé válik.
6. §
(1) A kollektív szerződés módosított rendelkezését a kihirdetését követő tizenötödik naptól kell alkalmazni, hacsak a módosítás eltérő határidőt nem állapított meg.
(2) A módosítást az eredeti rendelkezés hatálybalépéséig visszamenőlegesen kell alkalmazni, ha a módosításra azért volt szükség, mert az előző rendelkezés jogszabályt sértett.
(3) A kihirdetés évének január hó 1. napjáig visszamenőleges hatállyal ruházható fel a módosítás, ha az egy naptári évre járó juttatást állapít meg, feltéve, hogy a kihirdetése április hó 30. napjáig megtörténik.
(4) A visszamenőleges hatálybalépés esetében irányadók a 2. § (3) bekezdésének rendelkezései.
7. §
A módosítás a kollektív szerződés függeléke. A kollektív szerződést módosító és eredeti aláírásokkal ellátott függeléket a kollektív szerződés eredeti példányával együtt kell elhelyezni és megőrizni. A módosításokat az eredeti példányon fel kell tüntetni.
8. §
A kollektív szerződést, valamint annak módosítását az Mt. V. 5. §-ának (4) bekezdésében megjelölteken kívül meg kell küldeni a vállalatnál, vagy egyes szervezeti egységeinél keletkezett munkaügyi viták első fokú eldöntésére illetékes munkaügyi döntőbizottságokhoz.
9. §
A vállalat köteles gondoskodni arról, hogy a kollektív szerződést a dolgozók megismerjék. Különösen köteles megszervezni a kollektív szerződés oktatását mindazoknak a részére, akiknek munkaköri kötelessége a kollektív szerződés rendelkezéseinek alkalmazása (pl. a termelési egységek vezetői, főművezetők, művezetők, brigádvezetők stb.). E dolgozókat, valamint a szakszervezeti bizalmikat a vállalat köteles a kollektív szerződés, illetőleg a módosítások egy-egy példányával is ellátni.
10. §
Ha a felügyeleti szerv a szakszervezettel egyetértésben a kollektív szerződés jogszabállyal nem ellentétes, de egyéb szempontból helytelennek tartott rendelkezésére a vállalat figyelmét felhívja, ezt a vállalat köteles a szakszervezet vállalati szervével együttesen megtárgyalni. Ha a rendelkezést továbbra is fenn kívánják tartani, a vállalat köteles 30 napon belül az indokok részletes megjelölésével a felügyelő szervet tájékoztatni.
11. §
Az e rendeletben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell a nagyobb vállalati egységekben kötött függelékek (Mt. V. 4. §) tekintetében is.
12. §
E rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a Munka Törvénykönyve és végrehajtási rendelete hatálybalépésével kapcsolatos átmeneti szabályokról szóló 10/1967. (X. 8.) MüM számú rendelet 1. §-a, a kollektív szerződésekkel kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 4/1968. (VIII. 15.) MüM számú rendelet, a munkaviszonyt érintő egyes kérdések szabályozásáról szóló 2/1969. (II. 12.) MüM számú rendelet 1. §-a és a kollektív szerződésekre vonatkozó egyes rendelkezésekről szóló 10/1969. (XII. 20.) MüM számú rendelet.
Lázár György s. k.,
munkaügyi miniszter