1/1970. (III. 8.) NIM rendelet

a gáz- és olajfogyasztó berendezésekre vonatkozó engedélyezésről

A gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény 38. §-ának (2) bekezdésében és a beruházásokkal összefüggő hatósági engedélyezési eljárások rendszerének egyszerűsítéséről szóló 1035/1967. (XI. 19.) Korm. számú határozat V/l. pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya alá tartozik az a gáz- és olajfogyasztó berendezés és annak önállóan forgalomba hozható alkatrésze (a továbbiakban: berendezés), amely gáznak (természetes, mesterséges vagy technológiai folyamatban keletkező éghető gáz), valamint folyékony tüzelőanyagnak (nyersolaj feldolgozási termékei, melléktermékei vagy feldolgozási maradékai stb.) eltüzelését és a tüzelés biztonságát szolgálja (háztartási, kommunális és ipari hőtermelő és hőelvonó készülék, technológiai berendezés tüzelőberendezése, a fogyasztói berendezések szabályozó, vezérlő, mérő és biztonsági berendezései, mindezek szerelvényei stb.).

(2) Nem tartozik a rendelet hatálya alá

a) a belsőégésű motor,

b) a gázturbina,

c) az üzemeltető által saját szükségletének kielégítésére előállított speciális technológiai célt szolgáló egyedi berendezés, valamint

d) az Országos Mérésügyi Hivatal engedélyével forgalomba hozható mérőeszköz [a 3/1969. (I. 24.) Korm. számú rendelettel módosított 50/1960. (XI. 18.) Korm. számú rendelet 7. §-a],

2. §

(1) A rendelet hatálya alá tartozó gáz- és olajfogyasztó berendezést csak hatósági engedéllyel szabad

a) belföldön előállítani, illetve

b) külföldről behozni.

(2) Nem szükséges hatósági engedély az 5. § (1) bekezdésében megjelölt I. fogyasztói osztályba tartozó berendezés külföldről egyedileg történő behozatalához.

(3) A külföldről egyedileg behozott berendezés üzemeltetéséhez szükséges hozzájárulást a rendelet 3. §-a (2) bekezdésének d) pontjában megjelölt szervezet jelentése alapján a gázszolgáltatótól kell kérni.

3. §

(1) A 2. §-ban megjelölt engedélyt

a) belföldi előállítás esetén a gyártó,

b) külföldről történő behozatal esetén a külkereskedelmi vállalat (bizomány esetén a megbízó)

köteles kérni.

(2) Az engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell a berendezés megnevezését (típusjelét, cikkszámát), műszaki jellemzőit és ahhoz 5-5 példányban mellékelni kell

a) a berendezés összeállítási rajzát,

b) műszaki leírását (kapcsolási, működési vázlatát, üzemeltetési feltételeit),

c) kezelési, szerelési és karbantartási utasítását és

d) a 4. § (5) bekezdésében megjelölt hatóság által vizsgálatra feljogosított vagy elismert szervezet egy évesnél nem régibb jelentését (minősítését) a berendezésen végzett vizsgálatokról. A vizsgálatra feljogosított szervezetek jegyzékét a Nehézipari Értesítőben megjelenő közlemény tartalmazza.

(3) Az előző bekezdésben megjelölt, vizsgálatra feljogosított szervezet a hozzá intézett megbízás beérkeztéstől számított negyvenöt napon belül köteles jelentését megadni. E határidőt a szervezet felügyeleti szerve egy ízben meghosszabbíthatja. A megbízással egyidejűleg a berendezést és a vizsgálathoz szükséges adatokat a vizsgálatra feljogosított szervezet rendelkezésére kell bocsátani.

4. §

(1) A 2. §-ban előírt hatósági engedély megadása felől az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (Budapest, I., Attila u.99.; a továbbiakban: Energiafelügyelet) határoz. Sorozatgyártás esetén a határozatban további vizsgálatot is elő lehet írni.

(2) Az engedélyezési eljárásban a Belügyminisztérium Tűzrendészeti Országos Parancsnoksága, illetve kijelölt szervei és a Szakszervezetek Országos Tanácsa szakhatóságként működik közre.

(3) Ha a kérelem az általános érvényű hatósági előírások, illetve határozatok alapján elbírálható, a szakhatóságok közreműködésének igénybevételét mellőzni kell. Általános érvényű hatósági előírások és határozatok hiánya vagy elégtelensége esetén, vagy ha azoktól eltérés szükséges, a szakhatóságok hozzájárulását be kell szerezni.

(4) Az engedélyezés során azt kell vizsgálni, hogy a berendezés megfelel-e a kötelező szabványoknak, valamint az élet- egészségvédelmi és vagyonbiztonsági követelményeknek.

(5) Az első fokú határozat ellen, annak közlésétől számított 15 napon belül a Nehézipari Minisztérium Országos Energiagazdálkodási Hatóságához fellebbezésnek van helye.

(6) Az engedélyezési eljárásra az 1957. évi IV. törvény az irányadó.

5. §

(1) Az I. fogyasztói osztályba tartozó berendezés (legfeljebb 40.000 kcal/h hőterhelésig) engedélye két évre,

- a II. fogyasztói osztályba tartozó berendezés (40.001-300.000 kcal/h hőterhelés között) engedélye három évre, és

- a III. fogyasztói osztályba tartozó berendezés (300.000 kcal/h hőterhelés felett) engedélye öt évre szól.

(2) Az engedély a határozat jogerejétől számított és az (1) bekezdésben megjelölt határidőn belül történő előállításra, illetve külföldről történő behozatal esetén forgalomba hozatalra jogosít.

(3) Az újabb engedély megadását az (1) bekezdésben megjelölt határidő lejártát legalább három hónappal megelőzően kell kérni.

6. §

(1) Az 1. §-ban meghatározott berendezés a Magyar Népköztársaság területén történő előállításának, illetve külföldről történő behozatalának hatósági engedélyezéséért díjat kell fizetni.

(2) Az engedélyezés díja

- az I. fogyasztói osztályba tartozó berendezés esetén 2000 Ft,

- a II. fogyasztói osztályba tartozó berendezés esetén 3500 Ft,

- a III. fogyasztói osztályba tartozó berendezés esetén 5000 Ft.

(3) A díjon felül meg kell téríteni az Energiafelügyelet által esetenként meghatározott, a 4. és 7. § alapján folyó eljárás során felmerülő azokat a vizsgálati költségeket, amelyek a berendezés vizsgálatával kapcsolatban keletkeznek.

(4) A díjat a határozatban megszabott határidőben az Energiafelügyelet számlájára kell befizetni.

(5) A vizsgálat költségét az Energiafelügyelet által megjelölt számlára kell befizetni. A vizsgálati költség a vizsgálatot végző szerv bevétele.

7. §

(1) Az Energiafelügyelet a berendezést az engedélyezést követően az előállító vagy a forgalombahozó vállalatnál ellenőriztetheti abból a szempontból, hogy az megfelel-e a hatósági engedélyben foglalt előírásoknak.

(2) Ellenőrzés esetén az 5. § (1) bekezdésében szabályozott fogyasztói osztálytól és a sorozatnagyságtól függő darabszámú berendezést a 3. § (2) bekezdés d) pontjában említett vizsgálatnak kell ismételten alávetni.

(3) Közvetlen veszély esetén a vizsgálatot végző szerv haladéktalanul értesíteni köteles az Energiafelügyeletet, a gyártót, a forgalombahozót és a gázszolgáltatót, valamint az esetleges egyéb érdekelteket.

(4) Amennyiben az ellenőrzés hiányosságot állapít meg, az Energiafelügyelet határozattal elrendeli annak megszüntetését. Az ellenőrzés során, vagy egyébként megállapított hiányosság súlyának figyelembevételével az Energiafelügyelet a hatósági engedélyt meghatározott időre vagy véglegesen visszavonhatja és a forgalombahozatalt ideiglenes jelleggel megtilthatja.

8. §

(1) Ez a rendelet 1970. július 1. napján lép hatályba.

(2) Egyidejűleg a 6/1968. (IX. 21.) NIM számú rendelettel módosított 3/1959. (VIII. 18.) OT számú rendelet még hatályban levő rendelkezési hatályukat vesztik.

(3) A 3/1959. (VIII. 18.) OT számú rendelet alapján kiadott hatósági engedély a kiadás időpontjától számított, a jelen rendelet 5. §-a (1) bekezdésében meghatározott megfelelő időtartam lejártáig érvényes.

(4) Az előző bekezdés rendelkezése folytán e rendelet hatálybalépésével lejárt engedély újabb megadását - az 5. § (3) bekezdésétől eltérően - e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül kell kérni; a kérelem tárgyában történő döntésig a gyártás folytatható. Ugyanezt a szabályt kell alkalmazni, ha a rendelet hatálybalépésekor az 5. § (1) bekezdésében megszabott határidőből hat hónapnál rövidebb időtartam van hátra.

(5) A rendelet hatálybalépésekor már gyártott, és eddig engedéllyel nem rendelkező berendezésre nézve a 2. § (1) bekezdésében előírt engedély megadása iránti kérelmet - az 5. § (3) bekezdésétől eltérően - e rendelet hatálybalépésétől számított hat hónapon belül kell előterjeszteni; a kérelem tárgyában történő döntésig a gyártás folytatható.

(6) Ez a rendelet nem érinti a 6/1969. (II. 12.) ÉVM számú rendelettel előírt alkalmazási engedély, illetőleg alkalmassági bizonyítvány beszerzésére vonatkozó szabályok hatályát.

Dr. Lévárdi Ferenc s. k.,

nehézipari miniszter