Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1970. (III. 20.) MM rendelet

a zeneművek megírására és első nyilvános előadására vonatkozó szerződésekről[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 56. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem el:[2]

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben megállapított kivételekkel - a jövőben alkotandó szöveges és szöveg nélküli zeneművekre terjed ki, ideértve az átdolgozásokat és feldolgozásokat [Szjt. 4. § (2) bek.] is.

(2)[3] Nem terjed ki a rendelet hatálya a zenés színpadi művekre, a film, valamint a Magyar Rádió és a Magyar Televízió céljaira megrendelt zeneművekre, továbbá olyan megírási szerződésekre, amelyeknél a felek egyike a devizajogszabályok szerint külföldinek minősül.

A megírási szerződés

2. § (1) A megírási szerződés alapján a szerző köteles a műfajilag - esetleg hozzávetőleges terjedelem szerint is - meghatározott zeneművet a szerződésben megállapított határidő alatt elkészíteni, a megrendelő pedig a díj fizetése ellenében jogot szerez a mű első nyilvános előadására.

(2) A megrendelő a zenemű első nyilvános előadásának jogát a szerző külön hozzájárulása nélkül, de annak értesítése mellett másra is átruházhatja.

3. § (1) A megírási szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés alapján vagy annak folytán szükséges további jognyilatkozataikat is.

(2) Ha a szerződés a megrendelő által szolgáltatandó szöveg megzenésítésére irányul, a szerződésben a szöveg átadásának időpontját is meg kell határozni.

4. § (1) A megrendelő köteles a mű teljes kéziratának átvételét elismerni, és az átvételtől számított négy hónapon belül a szerzőt a mű elfogadásáról vagy a kijavításra vonatkozó igényéről írásban értesíteni; ha e határidő alatt nem nyilatkozik, a művet elfogadottnak kell tekinteni.

(2) Kijavítás végett a kézirat két alkalommal adható vissza. Ha a megrendelő a művet kijavítás végett visszaadja, a kijavítás elvégzésére legalább 30 napos határidőt kell kitűzni.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben megállapított határidőket alkalmazni kell a kijavított mű elfogadására, illetőleg ismételt visszaadására is.

5. § (1) A megrendelő elállhat a megírási szerződéstől, ha a szerző a mű teljes kéziratát az előírt határidőben nem adja át, vagy az indokolatlan kívánt kijavítást alapos ok nélkül megtagadja, illetőleg a kitűzött határidőre nem végzi el. Ilyen esetben a szerzőt díjazás nem illeti meg.

(2) A megrendelő elállhat a megírási szerződéstől, ha a mű kijavítás után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyen esetben a szerzőt - mérsékelt díjazásként - a szerződés alapján járó díj 30 %-a illeti meg.

6. §[4] A zenemű megírásáért a szerzőt megillető díj összegét a felek a szerződésben állapítják meg.

7. § (1) A megírási szerződés alapján fizetendő díj esedékessége a mű elfogadásától, illetőleg a 4. §-ban előírt nyilatkozat elmulasztásának napjától számított tizenötödik nap. A mérsékelt díjat az 5. § (2) bekezdése alapján történt elállástól számított 15 napon belül kell kifizetni.

(2) A felek a szerződésben előleg fizetését is kiköthetik. Az előleg a kikötött díj 50 %-át nem haladhatja meg.

(3) Ha a megrendelő a megírási szerződéstől az 5. § (1) bekezdése alapján eláll, a szerző köteles a felvett előleget a megrendelő írásbeli felhívásának kézhezvételétől számított 15 napon belül visszafizetni.

Vegyes rendelkezések

8. § (1) A szerző a zeneművet a megrendelő igényeinek megfelelő hangszerelésben köteles elkészíteni.

(2) A műnek a megrendelő részére átadott kézirata - ideértve a zongorakivonat kéziratát is - eltérő szerződési rendelkezés hiányában a szerző tulajdona marad; azt az első nyilvános előadás után a szerző részére vissza kell adni, a megrendelő (felhasználó) azonban jogosult arról - kizárólag az első nyilvános előadás céljára - tetszés szerinti számú másolatot készíteni.

9. § A szerző a zeneművet a szerződésben megállapított időn belül nyilvános előadás céljára másnak nem engedheti át. Ha a zenemű első nyilvános előadása e határidő alatt nem történik meg, a szerző a zenemű első nyilvános előadására mással köthet szerződést. Ilyen esetben a zenemű kéziratát a szerző részére - írásbeli felhívásának kézhezvételétől számított 15 napon belül - vissza kell szolgáltatni, ha pedig a megírási szerződéssel a kézirat tulajdonjogát a szerző átruházta, azt a szerzőnek méltányos időtartamra lemásolás céljából kölcsön kell adni.

10. § Ez a rendelet 1970. évi január hó 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépése után kötött szerződésekre kell alkalmazni.

Melléklet a 3/1970. (III. 20.) MM rendelethez[5]

Lábjegyzetek:

[1] A Szakszervezetek Országos Szövetsége megszűnt.

[2] A Szakszervezetek Országos Szövetsége megszűnt.

[3] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[4] A 6. § szövegét a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése állapította meg.

[5] A rendelet melléklete a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 2. §-a (2) bekezdésének értelmében hatályát vesztette.

Tartalomjegyzék