Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

46/1970. (XI. 11.) Korm. rendelet

a zártkertekben és egyes községekben földtulajdoni és használati viszonyokra vonatkozó adatok rendezéséről

1. §

(1) A földtulajdon és a földhasználat továbbfejlesztéséről szóló 1967. évi IV. törvény (a továbbiakban: FTT) 27. §-ának (1) bekezdésén alapuló zártkertrendezés alkalmával a telekkönyvnek, illetőleg az állami földnyilvántartásnak a tényleges állapottól eltérő adatait ebben a rendeletben szabályozott eljárással kell rendezni.

(2) E rendelet szerint kell eljárni a 37/1963. (XII. 24.) Korm. számú rendelet 38. §-ának (2) bekezdése alapján folyó eljárásban is, ha a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az igazságügyminiszterrel egyetértésben elrendeli valamely község, város, városi, fővárosi kerület (a továbbiakban: község) területére a földtulajdoni és használati viszonyokra vonatkozó adatok rendezését.

(3) Az adatrendezés a zártkerti és a belterületi földrészletekre, valamint a személyi földtulajdon mértékének megállapításával összefüggő külterületi földrészletekre terjed ki, kivéve azokat, amelyek az FTT 3. §-a szerint termelőszövetkezet közös használatában állnak.

(4) Ha a községben a rendelet alapján az adatrendezés már megtörtént, azt megismételni vagy újra elrendelni nem lehet.

2. §

(1) Az eljárást az érintett földrészlet fekvése szerint illetékes járási, fővárosi kerületi földhivatal (a továbbiakban: járási földhivatal) a helyszínen folytatja le.

(2) A járási földhivatal eljárására ebben a rendeletben nem szabályozott kérdésekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

3. §

(1) Az eljárás megindítását - megkezdése előtt legalább 30 nappal - az érintett községben a helyben szokásos módon közhírré kell tenni.

(2) Az eljárás során a járási földhivatal megvizsgálja az érintett földrészletekre vonatkozó telekkönyvi és földnyilvántartási adatokat, valamint a tényleges birtokállapotot és az eltérések okát tisztázza.

(3) Ha a tényleges birtokállapot eltér a tulajdoni állapottól, a járási földhivatal meghallgatja a birtokost és szükség szerint más érdekelteket is.

4. §

(1) Ha az eljárás során a birtokos a tulajdonjog telekkönyvi bejegyzésére alkalmas olyan okiratot (szerződést, hagyatékátadó végzést, jogerős bírósági ítéletet, hatósági határozatot stb.) mutat fel, amelynek alapján a tulajdonosváltozás telekkönyvi bejegyzését még nem kérték, a járási földhivatal az okiratot - határozat hozatala nélkül - megküldi a telekkönyvi hatósághoz a tulajdonosváltozás telekkönyvi bejegyzése végett.

(2) Ha az állami földnyilvántartásban maradt el a változás átvezetése, a felmutatott okiratról másolatot kell készíteni és az átvezetést pótolni kell.

5. §

(1) Ha a birtokos telekkönyvi bejegyzésre alkalmas okiratot nem tud felmutatni, a járási földhivatal határozata alapján a tulajdonjogot a birtokos javára lehet a telekkönyvbe bejegyezni, ha a birtokos az eljárás során igazolja, hogy

a) a földrészletet legalább három éve sajátjaként birtokolja és

b) a telekkönyvi tulajdonos vagy annak hagyatékátadó végzéssel, illetőleg bírósági ítélettel igazolt örököse elismeri, hogy a birtokossal a földrészlet tulajdonjogának átruházásáról korábban már megállapodott.

(2) Ha a birtokos nem közvetlenül a telekkönyvi tulajdonostól szerezte a földrészletet, a telekkönyvben nem szereplő átruházó (vagy jogutóda) nyilatkozatát is be kell szerezni.

(3) Nem kell beszerezni a telekkönyvi tulajdonos (örököse) b) pontban említett nyilatkozatát, ha a közbenső átruházó hatósági határozattal szerzett tulajdont.

(4) Ha a tulajdonos (örököse, illetőleg a közbenső átruházó) a szükséges elismerést (hozzájárulást) megtagadja, illetőleg az első fokú eljárás befejezéséig kifogást jelent be, a járási földhivatal nem hozhat határozatot. Ilyen esetben a birtokos a tulajdonosváltozás telekkönyvi bejegyzése iránti igényét csak az általános szabályok szerint érvényesítheti.

6. §

Ha a tulajdonos ismeretlen helyen tartózkodik, vagy meghalt és örököse ismeretlen, illetőleg ismeretlen helyen van, a járási földhivatal határozata alapján a tulajdonjogot elbirtoklás címén a birtokos javára lehet a telekkönyvbe bejegyezni, ha a birtokos a földrészletet 10 év óta sajátjaként szakadatlanul birtokolja, kivéve, ha az eljárás adatai szerint elbirtoklás útján tulajdonjogot nem szerezhet. [Ptk. 121. § (2) és (3) bek.]

7. §

(1) Ha a telekkönyvi tulajdonos - vagy az olyan személy, aki tulajdonjogát hatósági határozattal szerezte - legalább három éve meghalt, hagyatéki eljárás azonban még nem indult, a járási földhivatal határozata alapján a törvényes öröklésre jogosult leszármazó tulajdonjogát a telekkönyvbe be lehet jegyezni, ha az örökös az eljárás során igazolja, hogy

a) a telekkönyvi, illetőleg a hatósági határozat szerinti tulajdonos nem végrendelkezett,

b) más egyenesági örökös, vagy haszonélvezetre jogosult özvegy nincs és

c) a földrészletet legalább három éve birtokolja.

(2) Ha hagyatéki eljárás nem indult, de az (1) bekezdés alkalmazására nincs lehetőség, a járási földhivatal hivatalból kezdeményezi a hagyatéki eljárás lefolytatását. Ilyen esetben a közjegyző a 2/1969. (I. 21.) IM számú rendelet szerint jár el.

8. §

(1) Az e rendeletben szabályozott eljárás során az ismeretlen helyen tartózkodást, valamint a birtoklás időtartamát a községi tanács végrehajtó bizottsága által kiállított hatósági bizonyítvánnyal kell igazolni.

(2) Az ismeretlen helyen tartózkodás időtartamát a földrészlet fekvése szerinti községben rendelkezésre álló adatok (állami földnyilvántartás, adóügyi iratok stb.) és két helyi ismeretekkel rendelkező személy nyilatkozata alapján kell megállapítani.

(3) A tulajdonos elhalálozását halotti anyakönyvi kivonaton kívül más vagyontárgyra vonatkozó hagyatékátadó végzéssel is lehet igazolni.

(4) A törvényes öröklésre való jogosultságot és azt, hogy más örökös és végrendelet nincs, a községi tanács végrehajtó bizottsága által kiállított hatósági bizonyítvánnyal kell igazolni. A végrehajtó bizottság a bizonyítványt az örökös és két helyi ismeretekkel rendelkező személy nyilatkozata, továbbá a rendelkezésre álló adatok (anyakönyv stb.) vagy bármely vagyontárgyra vonatkozó hagyatékátadó végzés alapján adhatja ki.

9. §

(1) A járási földhivatal eljárása során az ingatlanforgalmi korlátozásokat figyelembe kell venni és a birtokost fel kell hívni a szükséges engedélyek, jóváhagyások, hozzájárulások (a továbbiakban: engedély) beszerzésére.

(2) Ha valamely engedély megadása tanácsi szerv hatáskörébe tartozik, az engedélyt az ügyben eljáró járási földhivatal is megadhatja.

(3) Devizahatósági engedélyre ebben az eljárásban nincs szükség.

10. §

(1) Az ügyfelek és más személyek által tett nyilatkozatokról a járási földhivatal jegyzőkönyvet készít; az okiratokat csatolni kell a jegyzőkönyvhöz.

(2) A járási földhivatal határozatában fel kell tüntetni a korábbi tulajdonos, valamint a tulajdonszerző nevét, lakáscímét, a földrészlet fekvése szerinti község nevét, a földrészlet helyrajzi számát, területét, a tulajdonszerzés időpontját és jogcímét (vétel, ajándékozás, öröklés, elbirtoklás stb).

(3) A határozatot meg kell küldeni a korábbi tulajdonosnak (jogutódának), a tulajdonszerzőnek és devizakülföldi esetében a Pénzintézeti Központnak, jogerőre emelkedés után pedig az illetékkiszabási hivatalnak és a földrészlet fekvése szerint illetékes telekkönyvi hatóságnak. Ha a korábbi tulajdonos (jogutóda) ismeretlen helyen tartózkodik vagy jogellenesen távozott külföldre, a határozatot a földrészlet fekvése szerint illetékes községi tanács végrehajtó bizottságának hirdető tábláján a járási földhivatalnál harminc napra közszemlére kell tenni.

11. §

Az illetékkiszabás céljából megküldött határozat alapján vagyonátruházási illeték csak az utolsó tulajdonszerzés után szabható ki. Az ingatlanátruházási okirat vagyonátruházási illeték kiszabása céljára történő bemutatásának, illetőleg a tulajdonszerzés bejelentésének elmulasztása miatt felemelt illeték kiszabásának nincs helye.

12. §

(1) Ha a külterületi vagy zártkerti, továbbá a mezőgazdasági rendeltetésű belterületi földrészlet jogszabály rendelkezése folytán a Magyar Állam tulajdonába került, vagy azt a hatályos jogszabályok alapján állami tulajdonba kellett venni, de a vonatkozó államigazgatási határozatot nem hozták meg, a járási földhivatal az állami tulajdonbavételt határozattal megállapítja, illetőleg az elmaradt határozatot pótlólag meghozza.

(2) A határozatot annak a hatóságnak is meg kell küldeni, amelynek az ügyben el kellett volna járni.

13. §

(1) A járási földhivatalnak e rendelet végrehajtása során hozott jogerős határozata telekkönyvi bejegyzésre alkalmas okirat.

(2) A jogerős határozat, továbbá a járási földhivatal által megküldött okirat (4. §) alapján a tulajdonosváltozás telekkönyvi bejegyzését a járásbíróság mint telekkönyvi hatóság rendeli el. A tulajdonjog megszerzésének jogcíméül a határozatban megjelölt szerzésmódot kell feltüntetni (adás-vétel, csere, elbirtoklás stb).

14. §

(1) Az a telekkönyvi tulajdonos (jogutóda), akinek jogát az e rendelet szerinti eljárással elrendelt telekkönyvi bejegyzés sérti, tulajdoni igényét az ellenérdekű fél ellen indított tulajdoni perben érvényesítheti.

(2) Azzal szemben, aki további bejegyzés folytán jóhiszeműen és ellenérték fejében a földrészlet tulajdonjogát megszerezte, a tulajdoni pert a telekkönyvről szóló 54/1960. (XI. 27.) Korm. számú rendelet 32. §-ának a (2) bekezdésében foglalt határidőben lehet megindítani.

(3) Az e rendelet szerint lefolytatott eljárás nem zárja ki a telekkönyvi bejegyzés miatt az általános szabályok szerint törlési vagy kiigazítási kereset indítását sem.

15. §

Az e rendeletben szabályozott eljárás és az ezrei kapcsolatos bírósági (telekkönyvi) eljárás költségmentes, a járási földhivatalhoz benyújtott okiratok (hatósági bizonyítványok) pedig mentesek az illeték alól.

16. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a már korábban megindult zártkertrendezésekre is alkalmazni kell.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke