Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

13/1971. (XII. 4.) MÉM rendelet

a földhivatalok feladatairól, hatásköréről és hatósági jogköréről

Az egységes ingatlannyilvántartási rendszer és szervezet kialakításáról, valamint a földügyi szakigazgatási tevékenység továbbfejlesztéséről szóló 1042/1971. (IX. 29.) Korm. számú határozat (a továbbiakban: Hat.) alapján - az érintett miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem.

1. §

(1) A földhivatalok a Hat. II. részének 1. pontjában meghatározott hatáskörükben a következő feladatokat látják el:

a) Az ingatlanok nyilvántartásával és a földminősítéssel kapcsolatban folyamatosan vezetik az állami földnyilvántartást és a telekkönyvet, ellátják a telekkönyvi ügyek intézését, és végzik e nyilvántartásokból az adatszolgáltatást. Az erre vonatkozó rendelkezéseknek megfelelően fokozatosan végrehajtják az egységes ingatlannyilvántartásra való áttérést. Végzik a földek művelési ágának, minőségének és értékszámának megállapítását.

b) A földtulajdonnal és földhasználattal kapcsolatban ellátják a mezőgazdasági rendeltetésű földek védelmével, a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási rendeltetésű földek forgalmának engedélyezésével, az állami tulajdonban álló mezőgazdasági rendeltetésű földek hasznosításával és a földek rendeltetésszerű használatával kapcsolatos feladatokat.

c) A földméréssel és térképészettel kapcsolatban gondoskodnak az alapponthálózatok pontjainak nyilvántartásáról, karbantartásáról és védelméről, tárolják a földmérési alaptérképeket és ezeken folyamatosan átvezetik a változásokat, végzik a földmérési és térképészeti adatszolgáltatást, valamint a földügyi szakigazgatás egyéb földmérési hatósági feladatait; az illetékességi területükön ellátják a földmérési munkák szakfelügyeletét és koordinálását; közreműködnek az államhatár földmérési munkáiban.

(2) A földhivatalok az (1) bekezdés c) pontjában felsorolt feladataik ellátásán felül részt vesznek:

- a földmérési alaptérképek készítésében, felújításában és időszakos helyszínelési munkáiban;

- a vonatkozó jogszabályok keretei között a részletes rendezési és egyéb városrendezési (telekalakítási, közterületszabályozási stb.) tervek készítésében;

- a lakosság, valamint a közületek megrendelésére, díjfizetés ellenében földmérési munkák (megosztások, kitűzések, utcavonal kijelölések stb.) végzésében.

(3) A földhivatalok szakhatóságként működnek közre más hatóságok egyes meghatározott feladatainak végrehajtásánál.

2. §

(1) Azokban a földügyi szakigazgatási ügyekben, amelyekben az első fokú határozathozatalt jogszabály a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének hatáskörébe utalja, másodfokon a járási, illetőleg az összevont járási és városi földhivatal jár el.

(2) A városokban a városi, illetőleg az összevont járási és városi földhivatal, a fővárosi kerületekben pedig a fővárosi kerületi földhivatal látja el azokat a földügyi szakigazgatási feladatokat, amelyeket községekben a községi szakigazgatási szerv végez. Nem vonatkozik ez a rendelkezés a végrehajtó bizottság hatáskörébe tartozó földügyekre.

(3) Azokban a földügyi szakigazgatási ügyekben, amelyekben az első fokú határozathozatalt a jogszabály a járási hivatal elnöke hatáskörébe utalja, másodfokon a megyei földhivatal jár el.

(4) A megyei (fővárosi) földhivatal másodfokú hatásköre a telekkönyvi ügyekre nem terjed ki. A járási, a városi, az összevont járási és városi, valamint a fővárosi kerületi földhivatalnak telekkönyvi ügyben hozott határozata ellen irányuló jogorvoslatra a 29/1971. (IX. 29.) Korm. rendelet 3-6. §-aiban foglalt rendelkezések az irányadók.

3. §

(1) A megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervének vezetője a földügyi szakigazgatással kapcsolatos irányítási jogkörében elősegíti a jogszabályok, valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által meghatározott feladatok végrehajtását, továbbá a helyi feladatoknak ezekkel összhangban történő megoldását; a megyei (fővárosi) földhivatal működésének eredményessége érdekében koordinálja annak a tanácsi és nem tanácsi szervekkel való együttműködését; jóváhagyja a földhivatal munkatervét és ellenőrzi a földhivatal szervezetszerű feladatainak végrehajtását.

(2) A járási hivatal elnöke a földügyi szakigazgatással kapcsolatos irányítási jogkörében a járási, valamint az összevont járási és városi - illetőleg a városi tanács végrehajtó bizottsága a városi, valamint az összevont járási és városi - földhivatal vezetőjét beszámoltatja a földhivatal tevékenységéről és ellenőrzi a földhivatal működését. A megyei földhivatal vezetője irányítja a járási, a városi, valamint az összevont járási és városi földhivatalt, meghatározza a feladattervét, jóváhagyja munkatervét, ellenőrzi a jogszabályokban, a munkatervben, valamint a szervezeti és működési szabályzatban foglaltak teljesítését.

(3) A fővárosi kerületi földhivatal a fővárosi földhivatal irányítása és ellenőrzése alatt működik; az egyes kerületeket érintő tevékenységéről azonban az illetékes kerületi tanács végrehajtó bizottságának beszámol.

4. §

(1) A megyei (fővárosi) földhivatal vezetőjét, osztályvezetőit, valamint pénzügyi és gazdasági önálló csoport vezetőjét, továbbá - az osztályvezetők közül - a hivatalvezető helyettesét a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervének vezetője nevezi ki. A kinevezéshez azonban - a pénzügyi és gazdasági önálló csoport vezetője kinevezésének kivételével - a 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 6. §-ának (3) bekezdésében foglaltak alapján a MÉM Országos Földügyi és Térképészeti Hivatala vezetőjének, a pénzügyi és gazdasági önálló csoport vezetőjének kinevezéséhez pedig a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi osztálya (főosztálya) vezetőjének véleményét előzetesen ki kell kérni. A többi dolgozó kinevezése a megyei (fővárosi) földhivatal vezetőjének jogkörébe tartozik.

(2) A járási, valamint az összevont járási és városi földhivatal vezetőjét és csoportvezetőit, továbbá - a csoportvezetők közül - a földhivatal vezetőjének helyettesét a járási hivatal elnöke nevezi ki. A kinevezéshez az (1) bekezdésben hivatkozott rendelkezés alapján azonban előzetesen ki kell kérni a megyei földhivatal vezetőjének, az összevont járási és városi földhivatal vezetőjének kinevezéséhez pedig az illetékes városi tanács végrehajtó bizottságának véleményét is. A városi földhivatal vezetőjének, vezetőhelyettesének és csoportvezetőinek kinevezése - a megyei földhivatal vezetőjének véleményezésével - az illetékes városi tanács végrehajtó bizottsága hatáskörébe tartozik. A többi dolgozót a földhivatal vezetője nevezi ki.

(3) A fővárosi kerületi földhivatal vezetőjét, vezetőhelyettesét, osztály-, illetve csoportvezetőit -a fővárosi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerve vezetője véleményének kikérésével - a fővárosi földhivatal vezetője, a kerületi földhivatal többi dolgozóját pedig a fővárosi kerületi földhivatal vezetője nevezi ki.

5. §

(1) Földhivatalt - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának javaslatára, illetőleg egyetértésével - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter létesíthet, illetve szüntethet még.

(2) Azokban a városokban, ahol nincs földhivatal, de ahol a telekkönyvre vonatkozó jogszabályok módosításáról szóló 29/1971. (IX. 29.) Korm. rendelet hatálybalépéséig telekkönyvi hatóság működött, a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter - a megyei tanács végrehajtó bizottsága javaslatára, illetőleg egyetértésével - járási földhivatali kirendeltséget létesíthet. A miniszter - a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának egyetértésével - azokban a fővárosi kerületekben, amelyekben az említett rendelet hatálybalépéséig telekkönyvi hatóság működött, fővárosi kerületi földhivatali kirendeltséget ugyancsak létesíthet.

6. §

(1) A járási földhivatal illetékessége a járás igazgatási területére, a városi földhivatal illetékessége pedig a város, valamint a városhoz tartozó község (községek) igazgatási területére terjed ki.

(2) Az összevont járási és városi földhivatal illetékessége a járás, valamint a járás határán belül fekvő város igazgatási területére terjed ki. Két vagy több járás határa között fekvő város esetében - a megyei tanács végrehajtó bizottsága javaslatára - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter határozza meg, hogy a város melyik szomszédos járási földhivatal illetékessége alá tartozik.

(3) A fővárosban - összevont kerületi földhivatalként - a Fővárosi Budai Kerületek Földhivatala és a Fővárosi Pesti Kerületek Földhivatala működik. A Fővárosi Budai Kerületek Földhivatalának illetékessége a Duna jobb partján levő kerületek, valamint a XXI. kerület igazgatási területére, a Fővárosi Pesti Kerületek Földhivatalának illetékessége pedig a Duna bal partján levő kerületek igazgatási területére terjed ki.

7. §

(1) A Hat. II. részének 4. pontjában foglaltak alapján a földügyi szakigazgatási tevékenység központi irányítását a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter elsősorban a jogi szabályozással (ideértve az árhatósági jogkört is), továbbá ágazati célok meghatározásával és feladattervek kiadásával, kivételesen a jogszabályok végrehajtását célzó közvetlen utasításokkal valósítja meg. Az így kiadott utasítás azonban az állampolgárok jogait közvetlenül érintő egyedi ügyekre nem vonatkozhat.

(2) A mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter által kiadott feladattervek a népgazdasági tervvel, valamint az ágazati célokkal - a földmérés és térképészet vonatkozásában pedig a nemzetközi kötelezettségekkel is - összhangban meghatározzák, hogy a földhivatalok a jogszabályokban megállapított feladataik közül az adott távlati, illetve éves tervidőszakban az országos programok részeként végrehajtandó feladataikat milyen keretek között, sorrendben és ütemezés szerint kötelesek végrehajtani.

(3) A központi irányítás a szakfeladatok végrehajtására, a szervezetre és működésre, a személyi állomány szakmai összetételére, a továbbképzés helyzetére, valamint ezek ellenőrzésére vonatkozik, továbbá az irányításhoz és a feladattervek meghatározásához szükséges beszámoltatásra (adatok szolgáltatására) is kiterjed.

(4) A központi irányítással és ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat - a jogszabályok keretei között - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a MÉM Országos Földügyi és Térképészeti Hivatala útján látja el.

8. §

A földhivatalok dolgozói bérezés tekintetében - a 105/1966. (3) MüM számú utasítással és a 14/1967. (XI. 9.) MüM rendelettel módosított, illetve kiegészített - 113/1962. (12) MüM számú együttes utasítás hatálya alá tartoznak.

9. §

(1) A földhivatalok szervezeti és működési szabályzatát a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter utasítással határozza meg.

(2) A földhivatal belső ügyrendjét a jogszabályok, valamint a szervezeti és működési szabályzat keretei között - a földhivatal irányítására jogosult tanácsi vezető jóváhagyásával - a földhivatal vezetője saját hatáskörében állapítja meg.

10. §

(1) A megyei földhivatal elnevezésében a megye nevét kell használni (pl. Baranya megyei Földhivatal); a járási, a városi, valamint az összevont járási és városi földhivatalok a járás, illetőleg a város nevének használata nélkül, csak a székhelyüket tüntetik fel (pl. Járási Földhivatal, Monor; Városi Földhivatal, Hódmezővásárhely; Járási és Városi Földhivatal, Szolnok). A földhivatali kirendeltség elnevezésében a város nevén felül azt is fel kell tüntetni, hogy melyik földhivatalnak a kirendeltsége.

(2) A földhivatal hivatalos pecsétje a nevét, valamint a székhelyét feltüntető körirattal és a Magyar Népköztársaság címerével ellátott körbélyegző.

11. §

A földhivatali eljárásban - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

12. §

Ez a rendelet 1972. január 1. napjával lép hatályba.

Dr. Soós Gábor s. k.,

a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter első helyettese