Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/1971. (VI. 20.) IM rendelet

a lakásügyben hozott bírósági határozatok végrehajtásáról

A lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R) 133. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

A bírósági végrehajtó által foganatosított végrehajtás

1. §

Ha a lakás, illetőleg helyiség (a továbbiakban: lakás) kiürítésére, átadására, vagy használatára irányuló, illetőleg a felmondás érvényességét kimondó bírósági határozat (a továbbiakban: lakásügyben hozott bírósági határozat) végrehajtásának foganatosítása az R. 127. §-ának (2) bekezdése alapján bírósági végrehajtásra tartozik, az eljárásra a bírósági végrehajtásról szóló 1955. évi 21. számú törvényerejű rendeletet (Vht.) a jelen rendelet 2-8. §-ában foglaltak szerint kell alkalmazni.

2. §

(1) A lakásügyben hozott bírósági határozat alapján kiállított végrehajtási lapon a bíróság a következőket is feltünteti:

a) a végrehajtandó bírósági határozatban, illetőleg a határozat meghozatala után kijelölt azt a lakást, ahová a kötelezettnek át kell költöznie;

b) azt a körülményt, hogy a jogcím nélkül lakó jóhiszemű kötelezett számára a végrehajtást kérő vagy más köteles megfelelő lakásról gondoskodni;

c) azt, hogy a jogcím nélkül lakó rosszhiszemű kötelezettel szemben az R. 123. §-a (1) bekezdésének a), b) vagy c) pontját alkalmazza.

(2) Ha az (1) bekezdés c) pontjában említett esetben a bíróság az R. 123 §-a (1) bekezdésének a) vagy b) pontját alkalmazza, a végrehajtási lápot nemcsak a rosszhiszemű kötelezettel szemben, hanem a vele együtt kötelezett bérlővel (használóval) szemben is ki kell állítani.

3. §

(1) Ha a jogcím nélkül lakó jóhiszemű kötelezett számára megfelelő lakásról a végrehajtást kérő vagy más köteles gondoskodni, a végrehajtást kérő által bejelentett lakás megfelelőségéről a bíróság a végrehajtási lap kiállítása előtt végzéssel határoz. A végzés meghozatala előtt a végrehajtást kérőt és a kötelezettet (a továbbiakban: felek) meg kell hallgatni.

(2) Az (1) bekezdés megfelelően irányadó akkor is, ha a végrehajtást kérő a végrehajtási lap kiállítása után jelenti be a lakást. Ilyenkor a lakás megfelelőségéről a végrehajtást foganatosító bíróság határoz.

(3) A jelen §-ban említett végzés ellen a felek halasztó hatályú fellebbezéssel élhetnek.

(4) A jelen §-ban foglalt eljárás megfelelően irányadó akkor is, ha a jogcím nélkül lakó rosszhiszemű kötelezett elhelyezéséről - annak ellenére, hogy arra nem köteles - maga a végrehajtást kérő gondoskodott. Ilyen esetben a fellebbezésre a 10. § (2) bekezdését kell alkalmazni.

4. §

(1) Ha a lakásügyben hozott bírósági határozat jogerőre emelkedése után az eredetileg jóhiszemű kötelezett vagy a vele együttlakó személy olyan magatartást tanúsít, amelynek alapján a lakásbérleti (albérleti) jogviszony, illetőleg a lakáshasználat más jogcíme a kötelezettnek felróható okból megszüntethető lenne, a bíróság a végrehajtási lap kiállítása előtt végzéssel határoz abban a kérdésben, hogy az R. 123. §-át kell-e alkalmazni. A végzés meghozatala előtt a feleket meg kell hallgatni.

(2) Az (1) bekezdés megfelelően irányadó akkor is, ha az ott említett körülményre a végrehajtást kérő a végrehajtási lap kiállítása után hivatkozik. Ilyenkor a végrehajtást foganasító bíróság határoz.

(3) A jelen §-ban említett végzés ellen a felek halasztó hatályú fellebbezéssel élhetnek.

5. §

(1) A bírósági végrehajtó (a továbbiakban: végrehajtó) a végrehajtási értesítést postán is kézbesítheti.

(2) A végrehajtási értesítésben a kötelezettség teljesítésére öt-tizenöt napos határidőt lehet megállapítani

6. §

Ha a kötelezett a végrehajtási értesítésben foglalt felhívásnak nem tett eleget, a bíróság a Vht 172. §-a alapján a következőképpen határoz:

a) ha rendelkezésre áll az a lakás, ahová a kötelezettnek át kell költöznie, a Vht 172. §-ának c) pontját alkalmazva karhatalommal kényszeríti ki az átköltözést;

b) ha a lakásban jogcím nélkül lakó személy az elhelyezéséről maga köteles gondoskodni, és a lakást nem hagyta el, a Vht 172. §-ának b) pontját alkalmazva pénzbírságot szab ki; a bíróság elengedheti a pénzbírságot, ha a kötelezett a végzésben foglalt felhívásra a lakást elhagyta;

c) ha a közös használatra vonatkozó kötelezettséget kell teljesíteni, a bíróság a jelen § a) vagy b) pontját alkalmazza.

7. §

(1) Ha a kötelezett a végrehajtás foganatosításánál nincs jelen, és a képviseletéről nem gondoskodott, vagyontárgyairól leltárt kell készíteni. A vagyontárgyaknak az újabb lakásban történt elhelyezése után a leltár egy példányát a lakásban ki kell függeszteni. A végrehajtás foganatosítása után az újabb lakást le kell pecsételni.

(2) Ha az újabb lakásban a kötelezett vagyontárgyait vagy egy részüket nem lehet elhelyezni, raktárban vagy más alkalmas helyiségben való elhelyezésükről - a kötelezett költségére és veszélyére - a végrehajtást kérő gondoskodik.

8. §

(1) A bíróság az önkényesen elfoglalt lakás kiürítését nem peres eljárás során hozott végzésben rendeli el. A lakás kiürítését elrendelő végzés ellen benyújtott fellebbezésnek halasztó hatálya nincs.

(2) A végzést a bíróság haladéktalanul kézbesítteti a feleknek és a végrehajtónak.

(3) A végrehajtó az illetékes rendőri szerv vezetőjétől karhatalom kirendelését kéri, és a lakás kiürítését a 7. § megfelelő alkalmazásával azonnal foganatosítja.

A lakásügyi hatóság és a fegyveres testület által foganatosított végrehajtás elrendelése

9. §

(1) Ha a lakásügyben hozott bírósági határozat végrehajtásának foganatosítása a lakásügyi hatóság vagy a fegyveres testület hatáskörébe tartozik [R 127. § (1), (3) és (4) bek.], a bíróság a végrehajtást végzéssel rendeli el.

(2) A végrehajtást elrendelő végzés meghozatalára a jelen rendelet 2. §-ában, 3. §-ának (1), (3) és (4) bekezdésében, valamint 4. §-ában foglaltak megfelelően irányadók.

10. §

(1) A bíróság a végrehajtást elrendelő végzést kézbesítteti a feleknek és a végrehajtást foganatosító szervnek.

(2) A felek a végzés ellen fellebbezhetnek. A fellebbezésnek az eljárás folytatására nincs halasztó hatálya, a másodfokú bíróság azonban bármelyik fél kérelmére a fellebbezés elbírálásáig a végrehajtást felfüggesztheti.

(3) A Vht szabályainak alkalmazása szempontjából a végrehajtást elrendelő végzés a végrehajtási lappal esik egy tekintet alá.

Hatálybalépés

11. §

(1) Ez a rendelet 1971. július 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az 1/1958. (II. 16.) IM rendelet 8-11. §-a hatályát veszti.

(2) Ezt a rendeletet a hatálybalépését követően jogerőre emelkedett bírósági határozatok végrehajtására kell alkalmazni. A rendelet hatálybalépése előtt jogerőre emelkedett bírósági határozatok végrehajtására - az R. 134. §-a értelmében - az 54/1955. (VIII. 27.) MT rendelet (Vhté.) 21. §-a az irányadó.

(3) Az ágybérlet megszüntetésével kapcsolatos bírósági határozatokat továbbra is a Vht rendelkezései szerint kell végrehajtani; ilyen esetben a jelen rendelet nem alkalmazható.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék