2/1971. (VI. 20.) IM rendelet
a lakásügyben hozott bírósági határozatok végrehajtásáról
A lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R) 133. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
A bírósági végrehajtó által foganatosított végrehajtás
1. §
Ha a lakás, illetőleg helyiség (a továbbiakban: lakás) kiürítésére, átadására, vagy használatára irányuló, illetőleg a felmondás érvényességét kimondó bírósági határozat (a továbbiakban: lakásügyben hozott bírósági határozat) végrehajtásának foganatosítása az R. 127. §-ának (2) bekezdése alapján bírósági végrehajtásra tartozik, az eljárásra a bírósági végrehajtásról szóló 1955. évi 21. számú törvényerejű rendeletet (Vht.) a jelen rendelet 2-8. §-ában foglaltak szerint kell alkalmazni.
2. §
(1) A lakásügyben hozott bírósági határozat alapján kiállított végrehajtási lapon a bíróság a következőket is feltünteti:
a) a végrehajtandó bírósági határozatban, illetőleg a határozat meghozatala után kijelölt azt a lakást, ahová a kötelezettnek át kell költöznie;
b) azt a körülményt, hogy a jogcím nélkül lakó jóhiszemű kötelezett számára a végrehajtást kérő vagy más köteles megfelelő lakásról gondoskodni;
c) azt, hogy a jogcím nélkül lakó rosszhiszemű kötelezettel szemben az R. 123. §-a (1) bekezdésének a), b) vagy c) pontját alkalmazza.
(2) Ha az (1) bekezdés c) pontjában említett esetben a bíróság az R. 123 §-a (1) bekezdésének a) vagy b) pontját alkalmazza, a végrehajtási lápot nemcsak a rosszhiszemű kötelezettel szemben, hanem a vele együtt kötelezett bérlővel (használóval) szemben is ki kell állítani.
3. §
(1) Ha a jogcím nélkül lakó jóhiszemű kötelezett számára megfelelő lakásról a végrehajtást kérő vagy más köteles gondoskodni, a végrehajtást kérő által bejelentett lakás megfelelőségéről a bíróság a végrehajtási lap kiállítása előtt végzéssel határoz. A végzés meghozatala előtt a végrehajtást kérőt és a kötelezettet (a továbbiakban: felek) meg kell hallgatni.
(2) Az (1) bekezdés megfelelően irányadó akkor is, ha a végrehajtást kérő a végrehajtási lap kiállítása után jelenti be a lakást. Ilyenkor a lakás megfelelőségéről a végrehajtást foganatosító bíróság határoz.
(3) A jelen §-ban említett végzés ellen a felek halasztó hatályú fellebbezéssel élhetnek.
(4) A jelen §-ban foglalt eljárás megfelelően irányadó akkor is, ha a jogcím nélkül lakó rosszhiszemű kötelezett elhelyezéséről - annak ellenére, hogy arra nem köteles - maga a végrehajtást kérő gondoskodott. Ilyen esetben a fellebbezésre a 10. § (2) bekezdését kell alkalmazni.
4. §
(1) Ha a lakásügyben hozott bírósági határozat jogerőre emelkedése után az eredetileg jóhiszemű kötelezett vagy a vele együttlakó személy olyan magatartást tanúsít, amelynek alapján a lakásbérleti (albérleti) jogviszony, illetőleg a lakáshasználat más jogcíme a kötelezettnek felróható okból megszüntethető lenne, a bíróság a végrehajtási lap kiállítása előtt végzéssel határoz abban a kérdésben, hogy az R. 123. §-át kell-e alkalmazni. A végzés meghozatala előtt a feleket meg kell hallgatni.
(2) Az (1) bekezdés megfelelően irányadó akkor is, ha az ott említett körülményre a végrehajtást kérő a végrehajtási lap kiállítása után hivatkozik. Ilyenkor a végrehajtást foganasító bíróság határoz.
(3) A jelen §-ban említett végzés ellen a felek halasztó hatályú fellebbezéssel élhetnek.
5. §
(1) A bírósági végrehajtó (a továbbiakban: végrehajtó) a végrehajtási értesítést postán is kézbesítheti.
(2) A végrehajtási értesítésben a kötelezettség teljesítésére öt-tizenöt napos határidőt lehet megállapítani
6. §
Ha a kötelezett a végrehajtási értesítésben foglalt felhívásnak nem tett eleget, a bíróság a Vht 172. §-a alapján a következőképpen határoz:
a) ha rendelkezésre áll az a lakás, ahová a kötelezettnek át kell költöznie, a Vht 172. §-ának c) pontját alkalmazva karhatalommal kényszeríti ki az átköltözést;
b) ha a lakásban jogcím nélkül lakó személy az elhelyezéséről maga köteles gondoskodni, és a lakást nem hagyta el, a Vht 172. §-ának b) pontját alkalmazva pénzbírságot szab ki; a bíróság elengedheti a pénzbírságot, ha a kötelezett a végzésben foglalt felhívásra a lakást elhagyta;
c) ha a közös használatra vonatkozó kötelezettséget kell teljesíteni, a bíróság a jelen § a) vagy b) pontját alkalmazza.
7. §
(1) Ha a kötelezett a végrehajtás foganatosításánál nincs jelen, és a képviseletéről nem gondoskodott, vagyontárgyairól leltárt kell készíteni. A vagyontárgyaknak az újabb lakásban történt elhelyezése után a leltár egy példányát a lakásban ki kell függeszteni. A végrehajtás foganatosítása után az újabb lakást le kell pecsételni.
(2) Ha az újabb lakásban a kötelezett vagyontárgyait vagy egy részüket nem lehet elhelyezni, raktárban vagy más alkalmas helyiségben való elhelyezésükről - a kötelezett költségére és veszélyére - a végrehajtást kérő gondoskodik.
8. §
(1) A bíróság az önkényesen elfoglalt lakás kiürítését nem peres eljárás során hozott végzésben rendeli el. A lakás kiürítését elrendelő végzés ellen benyújtott fellebbezésnek halasztó hatálya nincs.
(2) A végzést a bíróság haladéktalanul kézbesítteti a feleknek és a végrehajtónak.
(3) A végrehajtó az illetékes rendőri szerv vezetőjétől karhatalom kirendelését kéri, és a lakás kiürítését a 7. § megfelelő alkalmazásával azonnal foganatosítja.
A lakásügyi hatóság és a fegyveres testület által foganatosított végrehajtás elrendelése
9. §
(1) Ha a lakásügyben hozott bírósági határozat végrehajtásának foganatosítása a lakásügyi hatóság vagy a fegyveres testület hatáskörébe tartozik [R 127. § (1), (3) és (4) bek.], a bíróság a végrehajtást végzéssel rendeli el.
(2) A végrehajtást elrendelő végzés meghozatalára a jelen rendelet 2. §-ában, 3. §-ának (1), (3) és (4) bekezdésében, valamint 4. §-ában foglaltak megfelelően irányadók.
10. §
(1) A bíróság a végrehajtást elrendelő végzést kézbesítteti a feleknek és a végrehajtást foganatosító szervnek.
(2) A felek a végzés ellen fellebbezhetnek. A fellebbezésnek az eljárás folytatására nincs halasztó hatálya, a másodfokú bíróság azonban bármelyik fél kérelmére a fellebbezés elbírálásáig a végrehajtást felfüggesztheti.
(3) A Vht szabályainak alkalmazása szempontjából a végrehajtást elrendelő végzés a végrehajtási lappal esik egy tekintet alá.
Hatálybalépés
11. §
(1) Ez a rendelet 1971. július 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az 1/1958. (II. 16.) IM rendelet 8-11. §-a hatályát veszti.
(2) Ezt a rendeletet a hatálybalépését követően jogerőre emelkedett bírósági határozatok végrehajtására kell alkalmazni. A rendelet hatálybalépése előtt jogerőre emelkedett bírósági határozatok végrehajtására - az R. 134. §-a értelmében - az 54/1955. (VIII. 27.) MT rendelet (Vhté.) 21. §-a az irányadó.
(3) Az ágybérlet megszüntetésével kapcsolatos bírósági határozatokat továbbra is a Vht rendelkezései szerint kell végrehajtani; ilyen esetben a jelen rendelet nem alkalmazható.
Dr. Korom Mihály s. k.,
igazságügyminiszter