18/1972. (VIII. 9.) MüM rendelet
a vezető-továbbképző tanfolyamokkal összefüggő díjazási és költségviselési kérdésekről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem:
Általános rendelkezések
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed - a párt és a szakszervezeti oktatás rendszerét kivéve - bármely állami, szövetkezeti és társadalmi szervezetnél folyó (közvetlen munkahelyi, középszintű, felsőszintű) vezető-továbbképzésre.
(2) Vezető-továbbképző tanfolyamnak minősül az 1023/1971. (VI. 22.) Korm. határozatban foglaltaknak megfelelően szervezett és a határozat 8. pontja alapján "vezető-továbbképző tanfolyam"-má nyilvánított alapvető képzési forma.
A vezető-továbbképző tanfolyamok résztvevőire és oktatóira vonatkozó munkaügyi szabályok
2. §
(1) A tanfolyami foglalkozásokon (előadás, gyakorlat, konzultáció stb.) való megjelenés és a zavartalan tanulmányi munka érdekében a képzésben résztvevő dolgozó (szövetkezeti tag) mentesül a munkavégzés alól; a tanfolyami foglalkozásokon való részvétel miatt mulasztott munkaidőre a dolgozót vállalatától [Mt. V. 125. § (2) bek. c) pont] átlagkereset illeti meg.
(2) Ha a tanfolyam a dolgozó munka- és lakóhelyén kívüli helységben van, a részvételre kötelezettet a belföldi kiküldetésekre vonatkozó rendelkezések szerint megilleti az utazási és szállásköltség, továbbá a tényleges élelmezési költség, a napidíj mértékéig. Az utazási és szállás költségtérítés kivételével az előbbi vonatkozik a dolgozó lakóhelyén szervezett tanfolyam esetére is.
(3) Az egyéni jelentkezés alapján tanfolyamon résztvevőknek a munkáltató vállalatok stb. vezetői a ténylegesen felmerült költségekhez - az (1), illetőleg (2) bekezdés szerinti mértékig - hozzájárulási engedélyezhetnek.
3. §
(1) A felsőszintű vezetők részére szervezett tanfolyamok oktatóit az első előadásért (illetőleg konzultációért vagy más foglalkozásért) óránként 120,- Ft, az ismételt előadásért pedig 80,- Ft díjazás illeti meg. Ismétlésnek kell tekinteni az anyag előadás, konzultáció vagy más foglalkozás keretében való további felhasználását akár azonos, akár más tanfolyamon, függetlenül attól, hogy az anyagot - a szakmai igényeknek megfelelő kisebb mértékben - módosítani kellett.
(2) A középszintű vezetők részére szervezett tanfolyamok oktatóit a 108/1969. (9) MüM utasítás 2. b), illetőleg c) pontja, a közvetlen munkahelyi vezetők tanfolyamán oktatókat pedig az utasítás 2. b), illetőleg d) pontja szerinti óradíj illeti meg.
(3) Azokon a tanfolyamokon, amelyeken a továbbképzési program szerinti témakör (tananyag) feldolgozása több előadó egyidejű közreműködését követeli meg, azokat az (1)-(2) bekezdésben foglaltak szerint, külön-külön kell díjazni.
(4) Azok az oktatók, akik munka- és lakóhelyüktől eltérő helységben végzik feladatukat - az egyébkénti óradíjon felül -, jogosultak a kiküldetési költségtérítésekre is.
A tanfolyamok költség- és hozzájárulási rendje
4. §
(1) A tanfolyami költségek összegét a tanfolyamonként készítendő előkalkulációval kell megállapítani. Ennek készítésénél
- a közvetlen elszámolható anyag-, személyi és
egyéb költségeket,
- a központi igazgatás tanfolyamot terhelő költségeit,
- az előre nem látható kiadások fedezetére biztonsági tartalékként a közvetlenül elszámolható anyag- és személyi költségek 15%-át
kell figyelembe venni.
(2) a) Anyagköltségként: a jegyzetek, esettanulmányok költségeinek egy tanfolyamra eső része, az esettanulmány számítógépes levezetésének gépdíja, valamint a résztvevők részére nyújtott írószer, papír és egyéb szolgáltatások költsége,
b) személyi költségként: az oktatói óradíjak, továbbá a tanfolyami segéderők (pl. vetítőgépkezelő) díjai,
c) egyéb költségként pedig: a bérelt helyiségben folyó oktatás esetén felmerülő bérleti, fűtési stb. díj, oktatók kiküldetési költsége, valamint a kötelező üzemlátogatás (közlekedési és járulékos) költsége számolható el.
(3) A központi igazgatás tanfolyamot terhelő költségeit évenként - a tanfolyamot szervező intézmény előző évi tényleges igazgatási jellegű költségei és tényleges bérköltségei százalékos arányának számításával kialakított - pótlékkulcs útján kell megállapítani. Az így meghatározott pótlékkulcs és a tanfolyamra közvetlenül elszámolható személyi költségek [(2) bek. b) pont] szorzata vehető alapul a központi igazgatás tanfolyami költségeként.
(4) Az egy résztvevőre jutó tanfolyami költséget az előkalkulációval megállapított költségek összegének és a tanfolyam tervezett létszámának figyelembevételével kell meghatározni.
(5) Az étkezés, valamint a szállás költségét, úgyszintén az egyénenként igényelt külön szolgáltatásokat (konzulens, különszámítógép igénybevételének díja stb.) költségét külön kell megállapítani és a résztvevőkkel megtéríttetni.
5. §
(1) A vezető-továbbképző tanfolyamon kötelező kijelölés alapján résztvevőik tanfolyami költségét a munkáltató vállalat a tanfolyamot szervező intézmény (intézet, vállalat stb.) részére köteles megtéríteni.
(2) A tanfolyami részvételre kijelölt a felsőszintű vezetők részére szervezett tanfolyam esetén foglalkozási óránként 2,- Ft, a középszintű és a közvetlen munkahelyi vezetők részére szervezett tanfolyam esetén óránként 1,50 Ft tanfolyami költséghozájárulást köteles a munkáltató vállalatnak megfizetni. A hozzájárulás fizetésétől a vállalat részben vagy egészben eltekinthet.
(3) Az egyéni jelentkezés alapján a tanfolyamon résztvevő a tanfolyami költséget [4. § (4) bek.] tandíj formájában tartozik a tanfolyamot szervező intézménynek megtéríteni. A tandíjhoz a munkáltató vállalat - magasabb vezetőállású dolgozó tekintetében a felügyeleti szerv engedélyével - hozzájárulhat; a dolgozó ez esetben is köteles megfizetni a (2) bekezdésben előírt tanfolyami költséghozzájárulást, ha attól a vállalat nem tekint el.
Szerzői tiszteletdíjak
6. §
(1) A vezető-továbbképző tanfolyamok
- oktatási segédletei szerzőinek, fordítóinak, szerkesztőinek díját az 1/1970. (III. 20.) MM rendelet, lektorainak és nem alkotó jellegű szerkesztőinek díjazását a 149/1970. (M K 19-20.) MM utasítás,
- alkalmazott grafikai művek készítőinek tiszteletdíját a 6/1970. (VI. 24.) M M rendelet, az oktatófilmjei, diafilmjei szerzőinek díját pedig a 12/1970. (VI. 30.) MM rendelet rendelkezéseinek alapulvételével kell megállapítani.
(2) A tudományos jellegű vagy szövegmagyarázó jegyzetek, tankönyvek, tanfolyami jegyzetek, esettanulmányok, egyéb oktatási anyagok minősítéséről és szerzői díj összegének (a díjtételek alsó és felső határa közötti) meghatározásáról - az e célból létrehozott szerkesztő vagy szakbizottságok jegyzőkönyvi értékelése, mérlegelése és javaslata alapján - a tanfolyamot szervező intézmény vezetője esetenként dönt.
Záró rendelkezések
7. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezései a hatálybalépés előtt indult tanfolyamokat, valamint jegyzetírásra stb. kötött szerződéseket nem érinti. A hatálybalépéssel egyidejűleg a 112/1968. (11), valamint a 120/1969. (18) MüM együttes utasítás hatályát veszti.
Buda István s. k.,
munkaügyi miniszterhelyettes