12/1970. (VI. 30.) MM rendelet

a megfilmesítési szerződések feltételeiről és a szerzők díjazásáról[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény 56. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbiakat rendelem el:[2]

I. Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya a szerzői jogi védelem alatt álló művek megfilmesítése céljából kötött szerződésekre (a továbbiakban: szerződés) terjed ki.

(2)[3] Nem tartoznak a rendelet hatálya alá azok a szerződések, amelyeket kizárólag televíziós sugárzásra készülő film alkotásához kötnek meg, továbbá amelyeknél a szerződő felek egyike a devizajogszabályok szerint külföldinek minősül.

2. § A rendelet alkalmazása szempontjából

a) film a játékfilm, a riport-, dokumentum- és oktatófilm, szakmai tájékoztató és népszerű tudományos film, a rajz-, bábpropaganda-, reklám- és diafilm;

b) animációs film az a film, amelynél a felvétel tárgya nem reális, fizikai, térben és időben létező személy vagy tárgy;

c) írói mű bármely írói mű, amelyet film alkotásához kívánnak felhasználni, ideértve a film céljára készülő filmvázlatot, filmnovellát, forgatókönyvet, ismeretterjesztő és szakszöveget, kísérőszöveget, magyar és idegen nyelvű szinkronszöveget, feliratos film prózai vagy verses szövegét is;

d) grafikai mű - a reklámdia kivételével - film készítéséhez felhasználni kívánt grafikai alkotás.

3. § (1) A szerződésnek tartalmaznia kell a szerzői mű faját, a mű felhasználásával megalkotni kívánt film műfaji meghatározását, a film tervezett terjedelmét (hosszát), a mű átadásának határidejét, valamint a díjazással kapcsolatos megállapodást.

(2) A szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés alapján vagy annak folytán szükséges jognyilatkozataikat is.

4. § (1) Film alkotásához felhasználni kívánt, de nem film céljára készült írói műre, továbbá a filmvázlatra és a filmnovellára vonatkozó szerződéssel a felhasználó megszerzi azt a kizárólagos jogot is, hogy azok alapján akár a szerzővel, akár más személlyel filmnovellát, illetőleg filmforgatókönyvet készíttessen.

(2) A szerződés alapján a felhasználó a filmet egyidejűen több nyelvű verzióban elkészítheti.

(3) A felhasználó a szerződés alapján a filmhez felhasznált műveket - a cél által indokolt terjedelemben, külön díjazás nélkül - a filmmel kapcsolatos propaganda céljára is felhasználhatja.

(4) A felhasználó az általa készített filmből jogosult egy vagy több rövidebb filmet, továbbá diafilmet készíteni, a film egyes részeit pedig más filmben is felhasználni.

5. § (1) A szerződés - játékfilm filmvázlatának kivételével - film céljára jövőben alkotandó műre is köthető. Ilyen esetben a felhasználó köteles a mű átvételétől számított 6 hónapon belül a szerzőt írásban értesíteni arról, hogy a művet elfogadja-e, vagy annak kijavítását igényli.

(2) A mű kijavításra visszaadása esetén a kijavítás elvégzésére megfelelő határidőt kell kitűzni. A kijavított mű elfogadása tárgyában az átvételtől számított 3 hónapon belül köteles a felhasználó nyilatkozni.

(3) A mű, illetőleg a kijavított mű elfogadás tárgyában a nyilatozattételi kötelezettség elmulasztása esetén a művet elfogadottnak kell tekinteni.

6. § (1) A felhasználó elállhat a szerződéstől, ha a szerző a művet az előírt határidőben nem adja át, vagy az indokoltan kívánt kijavítását nem végzi el. Ilyen esetben a szerzőt díjazás nem illeti meg.

(2) A felhasználó elállhat a szerződéstől, ha a mű kijavítás után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyenkor a szerzőt a 8. § (3) bekezdésében meghatározott mérsékelt díj illeti meg.

(3) A szerződéstől a szerző elállhat, ha a felhasználó a film céljára készített mű elfogadásától számított 4 éven belül a filmrevételt (a továbbiakban: forgatás) nem kezdi meg, vagy a megkezdett forgatást 4 éven belül nem fejezi be. Ilyen esetben a film céljára készített mű szerzőjét a 8. § (4) bekezdésében meghatározott díj illeti meg, a művel pedig szabadon rendelkezik.

7. § (1) A szerző a nem film céljára készített műre vonatkozó szerződéstől elállhat, ha a felhasználó a film forgatását a szerződés megkötésétől számított négy éven belül nem kezdi meg, vagy a megkezdett forgatást négy éven belül nem fejezi be. A szerzőt ilyen esetben a felvett előleg megilleti, a művel pedig szabadon rendelkezik.

(2) Nem gyakorolhatja a szerző az (1) bekezdésben szabályozott elállási jogát, ha a felhasználó a kikötött szerzői díjnak 40 százalékát a szerződés megkötésétől számított három év lejártát megelőző 30 napig a szerző részére kifizeti. Ilyen esetben a négy éves határidő a kifizetés napjával újból kezdődik; ezzel a joggal a felhasználó ismételten nem élhet.

8. § (1)[4] A szerzői díjat a rendelethez mellékelt A-F jelű táblázatokban megjelölt művek esetén az ott feltüntetett díjtételek alkalmazásával, egyéb művek (pl. mozgófilm céljára készült grafikai művek, jelmeztervek, díszlettervek stb.) esetén a felek megállapodása szerint kell a szerződésben meghatározni. A jövőben alkotandó mű szerzői díja az A-D és F táblázatok szerint külön alkotói és külön megfilmesítési díjból áll.

(2) A szerzői díjat - eltérő szabály hiányában - a film forgatásának a mű felhasználásával történő megkezdésétől számított 8 napon belül kell a szerző részére kifizetni. Ha a szerzői díj alkotói és megfilmesítési díjból áll, az alkotói díj a mű elfogadásától, a megfilmesítési díj pedig a film forgatásának megkezdésétől számított 8 napon belül esedékes.

(3) Ha a felhasználó a szerződés alapján készítet művet kijavítás után sem fogadja el, a szerző alkotói díj esetén annak 25 százalékára, ha külön alkotói díj nincs megállapítva, a szerzőnek egyébként járó díj 25 százalékára tarthat mérsékelt díjként igényt, az ezt meghaladó esetleges előleget azonban visszatérítenie nem kell. A felvett előleggel nem fedezett mérsékelt díjat a mű elfogadásának megtagadásától számított 8 napon belül kell a szerző részére kifizetni.

(4) Amennyiben a film céljaira készített mű szerzője a 6. § (3) bekezdése alapján a szerződéstől eláll, úgy részére 8 napon belül a kikötött megfilmesítési díjnak 30 százalékát kell - az esetleg folyósított előleg beszámításával - kifizetni.

9. § A szerzői díjon felül a szerzőt az alábbi különdíjak illetik meg:

a) A forgatókönyv és az alapjául szolgáló írói mű (művek), továbbá a filmben felhasznált zenemű szerzője (szerzői) részére - ha a felhasználó a filmből egy vagy több rövidebb filmet vagy diafilmet készít, vagy a film egyes részeit más filmben is felhasználja - különdíjként jár annak az összegnek egynegyed része, amely a szerzői díj összegéből - az eredeti film hosszához viszonyítva - a rövidebb filmre, a diafilmre, illetőleg a film felhasznált részére esik. Ez a különdíj a rövidebb film, illetőleg a film részének felhasználásával készült film első nyilvános bemutatásától - diafilm esetében a forgalomba hozataltól - számított 8 napon belül esedékes.

b) Ha a szerzői díj összege a film hosszához igazodik, de a szerződésben kikötöttnél hosszabb film készült, és a szerzői díj a hosszabb film után járó szerzői díj alsó határát nem érte el, a különbözetet különdíjként a forgatás befejezésétől számított 8 napon belül kell a szerzők részére kifizetni.

c)[5] A filmben felhasznált zenemű szerzőjét a szöveges zenemű szövegírójával együtt, a film nyilvános vetítése után - a reklámfilm kivételével - különdíj illeti meg. A különdíjat a filmet vetítő filmszínházaknak keskenyfilm vetítése esetén havi 5 Ft összegű, egyéb filmek után pedig a bruttó jegybevétel 0,5 százalékát kitevő befizetéseiből a Szerzői Jogvédő Hivatal folyósítja az érdekelt szerzők részére.

d)[6]

e) A diafilmszöveg szerzője részére különdíjként kell kifizetni azt az összeget, amit a felhasználó részére a szöveg hanglemezre vétele esetén a hanglemezt előállító szerv szövegírói díj címén fizet.

f) A filmhez felhasznált zenemű szerzője részére különdíjat kell megállapítani, ha a zeneművet vagy annak egy részét a felhasználó animációs filmsorozat több darabjában használja fel. A különdíj a szerzői díj mértékét nem haladhatja meg.

II. Az egyes szerzői művekre vonatkozó külön rendelkezések

10. § (1) Filmvázlat az az írói mű, amely filmtörténet cselekményének rövid, vázlatos leírását tartalmazza, és filmnovella vagy filmforgatókönyv megalkotásához alapul szolgálhat.

(2) A filmvázlat szerzőjét - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak megfilmesítési díj illeti meg, amit a film forgatásának megkezdésétől számított 8 napon belül kell kifizetni.

(3) A szerződés szerint riport-, dokumentum-, szakmai tájékoztató, népszerű tudományos-, oktató-, reklám-, propaganda- és animációs film céljára a szerződés alapján készített filmvázlat szerzőjét megilleti alkotói díj is, amely a filmvázlat elfogadásától számított 8 napon belül esedékes. Az alkotói díjra a szerződés megkötésével egyidejűen előleget kell a szerző részére fizetni. Az előleg az alkotói díj 30 százalékánál kevesebb nem lehet, de a díj 50 százalékát nem haladhatja meg.

11. § (1) Filmnovella az az írói mű, amely a dialógusok és részletek aprólékos kidolgozása nélkül a filmtörténet cselekményének olyan leírását tartalmazza, amely forgatókönyv megalkotásához alapul szolgálhat.

(2) Az alkotói díj 30 százalékát a szerződés megkötésekor kell kifizetni, további 10 százalékát pedig a a filmnovella alkotásának időtartama alatt előlegként lehet a szerző részére folyósítani. Ha a szerző részére járó alkotói díj az 1000 Ft-ot nem éri el, a felhasználó a díjat - esedékességekor - 1000 Ft-ra kiegészítheti a megfilmesítési díj előlegeként. A megfilmesítési díj előlegeként egyébként annak 15 százaléka illeti meg a szerzőt abban az esetben, ha a felhasználó a forgatókönyv megalkotására szóló szerződést nem a filmnovella szerzőjével köti meg.

12. § (1) A filmforgatókönyv az az írói mű, amely a filmtörténetnek részletes, a film elkészítésére alkalmas módon való leírását tartalmazza.

(2) Ha szerző a filmforgatókönyvet más szerző által alkotott írói mű felhasználása nélkül alkotta meg, úgy a filmforgatókönyv megfilmesítési díján felül megilleti őt az a megfilmesítési díj is, amely a melléklet szerint, az alapul szolgáló írói mű szerzőjének járna. Ilyen esetben az utóbbi megfilmesítési díj összegét is a filmforgatókönyvre vonatkozó szerződésben kell meghatározni.

(3) Az alkotói díjnak játékfilm esetén 25 százalékát, más film esetén pedig 40 százalékát a szerződés megkötésekor előlegként kell a szerző részére folyósítani. A felhasználó indokolt esetben a filmforgatókönyv megalkotásának ideje alatt is folyósíthat előleget, de ez az előleg a szerződés megkötésekor fizetett előleggel együtt az alkotói díj 50 százalékát nem haladhatja meg.

(4)[7] A filmforgatókönyv elfogadása után a felhasználó a szerző részére előlegként a szerződésben meghatározott megfilmesítési díj 50 százalékát folyósíthatja.

13. § (1) A diafilmszöveg az az írói mű, amely a rajzokból vagy fényképekből álló diafilm kísérő vagy ismertető szövegét tartalmazza. A diafilmszövegre vonatkozó szerződéssel a felhasználó kizárólagos jogot szerez arra is, hogy a filmszöveget feliratként alkalmazza, szövegkönyvként kiadja, tovább diahanglemezre és magnószalagra felvegye, a filmet pedig azokkal együtt terjessze.

(2) A diafilmszövegre vonatkozó szerződés alapján a szerző köteles a filmszövegekkel együtt annak épekre bontását tartalmazó képterveit is átadni. Fényképes diafilm esetén a szerző egyidejűleg köteles írásban közölni a felhasználóval az egyes fényképek szerzőinek nevét, lakcímét és a fényképek felhasználásával kapcsolatos díj- és esetleges egyéb igényét.

14. § (1) A film céljára szolgáló írói mű alkotásához felhasználni kívánt másik írói mű szerzőjével kötött szerződés alapján a megfilmesítési díj csak abban az esetben jár, ha a film forgatósát a felhasználó megkezdte. A szerző részére előlegként a megfilmesítési díj 10 százaléka fizetendő a szerződés megkötésekor abban az esetben, ha a felhasználó a film céljára szolgáló írói mű megalkotására nem a szerzővel köt szerződést.

(2) Diafilm céljára szolgáló filmszöveg alkotásához felhasználni kívánt írói mű megfilmesítési díját a diafilm forgalomba hozatalát követő 8 napon belül kell a szerző részére kifizetni, előlegként a megfilmesítési díj 20 százaléka a szerződés megkötésekor fizethető.

15. § (1) Zeneműre vonatkozó szerződés alapján a felhasználó a zeneművet animációs film gyártása esetén filmsorozatban is felhasználhatja.

(2) Ha a szerződés tárgya jövőben alkotandó zenemű, a szerző köteles a szerződésben meghatározott időpontig a zenemű teljes partitúráját, a hangszerelésre megfelelő utalást tartalmazó zongoravázlattal együtt átadni, továbbá a film zenei felvételeinél és azok összeállításánál (keverésénél) közreműködni, a zenemű lényegét nem érintő módosításokat pedig a művén végrehajtani. A szerzői díj 40 százalékát a szerződés megkötésekor, további 40 százalékát a teljes partitúra elfogadásától, 20 százalékát pedig az utószinkron elkészültétől számított 8 napon belül - legkésőbb azonban a partitúra elfogadásától számított egy éven belül - kell a szerző részére kifizetni. Opera-, operett- és balettfilm esetén a szerzői díj második 40 százalékát az előhangfelvételtől számított 8 nap alatt kell a szerző részére kifizetni.

(3) A kész zenemű felhasználására vonatkozó szerződés alapján a szerzői díj a film forgatásának zenemű felhasználásával történő megkezdésétől számított 8 napon belül esedékes. A szerző kívánságára a szerzői díj 10 százalékát előlegként a szerződés megkötésekor ki kell fizetni a szerző részére.

16. § (1) Diafilm készítéséhez felhasználni kívánt, jövőben alkotandó grafikai műre vonatkozó szerződésben a felek vázlat készítését is kiköthetik. Ilyen esetben a rendeletnek a mű elfogadására vonatkozó szabályait a vázlatra is alkalmazni kell, a művet pedig a szerző csak a vázlat kifejezett elfogadása esetén készítheti el. A vázlatért külön díj nem jár, elfogadásának hiányában a mérsékelt díjat a 8. § (3) bekezdése szerint az alkotói díj alapján kell megállapítani.

(2) Diafilm készítéséhez felhasznált kész grafikai mű alkotóját a megfilmesítési díjon belül alkotói díj is megilleti, ha a grafikai mű a diafilm útján kerül először nyilvánosságra. Az alkotó díj ilyen esetben a mű filmrevételének megkezdésétől számított 8 napon belül esedékes.

(3) A szerződés alapján alkotandó grafikai mű szerzője részére a szerződés megkötésekor az alkotói díjra előleget kell folyósítani. A megfilmesítési díjra előleg a filmrevétel megkezdését követően jár a szerző részére. Az előleg az alkotói, illetőleg a megfilmesítési díj 20 százalékánál kevesebb nem lehet, de annak 50 százalékát nem haladhatja meg.

(4) A grafikai mű megfilmesítési díja az elkészült diafilm forgalomba hozatalától számított 8 napon belül esedékes. A mű szerzőjét az elkészült diafilm egy példánya ingyenesen megilleti.

III. Vegyes rendelkezések

17. § A felhasználó a szerződés alapján őt megillető jogokat más - akár belföldi, akár külföldi - természetes vagy jogi személlyel együttesen is gyakorolhatja, a film terjesztésének és nyilvános előadásának, továbbá a filmből diafilm készítésére, terjesztésére és nyilvános előadására vonatkozó jogát pedig a szerző hozzájárulása nélkül átruházhatja.

18. § (1) A szerző a szerződés alapján készített filmvázlat, filmnovella és forgatókönyv témáját, továbbá film céljára alkotott zeneművet és grafikai művet a szerződés megkötésétől kezdődően a film első nyilvános bemutatásáig bármilyen formában csak a felhasználó írásbeli hozzájárulásával hozhatja nyilvánosságra.

(2)[8] Az újabb megfilmesítési szerződés kötésének az Szjt. 42. §-ának (3) bekezdésén alapuló korlátozása kiterjed a rajz- vagy bábfilmben szereplő jellegzetes alakra, valamint a felek megállapodása esetén a szerzőnek a film céljára készített és felhasznált művel azonos témájú másik művére is.

(3) Diafilmszöveg témájának nyilvánosságra hozatalához a diafilm forgalomba hozataláig szükséges a felhasználó írásbeli hozzájárulása, de a filmszövegnek, illetőleg a témájának diafilm, hanglemez vagy magnószalag formájában való felhasználásához a diafilm forgalomba hozatala után is meg kell szerezni a felhasználó írásbeli hozzájárulását.

(4) Amennyiben a film céljára alkotott írói művet a szerző és a felhasználó hozzájárulása nélkül harmadik személy hozza a nyilvános bemutatás, illetőleg a forgalomba hozatal előtt nyilvánosságra, úgy a szerző a felhasználó felhívására köteles haladéktalanul megtenni mindazokat az intézkedéseket, amelyek a nyilvánosságra hozatal folytatásának megakadályozásához szükségesek.

19. § Ha a felhasználó az Szjt. 41. §-ának (3) bekezdése alapján a filmmel kapcsolatos vagyoni jogok védelmében fellép, a film alkotásához felhasznált mű szerzője köteles a felhasználó részére a jogok érvényesítéséhez szükséges minden támogatást megadni.

20. §[9]

21. §[10] A film céljára készített vagy egyébként felhasznált, de a rendelet mellékletében fel nem sorolt kisebb írói művek (versek, dalszövegek, magyar és idegen nyelvű verses szinkronszövegek és filmfeliratok, animációs filmekhez készített kísérőszövegek stb.) szerzői díját a felek a szerződésben a melléklet díjtételeire figyelemmel, azok arányos alkalmazásával a kisebb zeneművek (betétszám stb.) vagy zeneművek kisebb részének szerzői díját pedig a mű filmbeli terjedelmére tekintettel állapítják meg. Az így megállapított szerzői díj azonban 500 Ft-nál kevesebb nem lehet.

22. § A szerződés alapján a felhasználó részére átadott műpéldány - eltérő szerződési rendelkezés hiányában - a szerző tulajdona marad, és azt a felhasználás által indokolt idő után a szerző részére vissza kell adni.

23. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépése után kötött szerződésekre kell alkalmazni.

Melléklet a 12/1970. (VI. 30.) MM rendelethez[11]

A) Táblázat

Írói művek játékfilm és animációs film gyártására való felhasználása fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

B) Táblázat

Írói művek, riportfilm, dokumentumfilm, népszerű-tudományos film, oktatófilm vagy reklámfilm gyártására való felhasználása fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

C) Táblázat

Magyar és idegen nyelvű verses szinkronszövegek és filmfeliratok filmgyártás céljából való felhasználás fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

D) Táblázat

Írói művek diafilmgyártásra való felhasználása fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

E) Táblázat

Zeneművek filmek gyártására való felhasználása fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

F) Táblázat

Grafikai művek diafilmgyártásra való felhasználása fejében fizetendő szerzői díjak alsó határa

Lábjegyzetek:

[1] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[2] A Szakszervezetek Országos Tanácsa megszűnt.

[3] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[4] A 8. § (1) bekezdésének utolsó mondatát a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[5] A Szerzői Jogvédő Hivatal jogutódja a 146/1996. (IX. 19.) Korm. rendeletben meghatározott közalapítvány, illetve egyesület.

[6] A rendelet 9. § d) pontját a 6/1984. (II. 1.) MM rendelet 4. §-ának (3) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[7] A 12. § (4) bekezdését a 2/1983. (III. 23.) MM rendelet 1. §-a iktatta be a rendeletbe.

[8] Lásd az 1969. évi III. törvényt.

[9] A 20. §-t a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[10] A 21. § utolsó mondata a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 8. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[11] A rendelet mellékletét a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 8. §-ának (3) bekezdése és 7. számú melléklete állapította meg.

Tartalomjegyzék