Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

20/1974. (VII. 31.) MüM-HM együttes rendelet

a hivatásos tiszthelyettesképzés alatt szerzett szakképzettségnek szakmunkásképesítésként, illetőleg szakmai gyakorlatként történő elismeréséről

A szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény 32. § (2) bekezdésében foglaltak alapján a belkereskedelmi miniszterrel egyetértésben az alábbiakat rendeljük:

1. §

A Magyar Néphadseregben folyó hivatásos tiszthelyettesképzés során szerzett ismereteket a képzés szakmai tartalmának megfelelő - Országos Szakmunkásképzési Jegyzék (a továbbiakban: OSZJ) szerinti - szakmákban

a) szakmunkásképesítésként, vagy

b) szakmai gyakorlatként

kell elismerni.

Szakmunkásképesítés elismerése

2. §

Azokon a katonai szakokon, amelyeken a tiszthelyettesképzés tananyaga az OSZJ szerinti valamely szakma elméleti és gyakorlati ismereteit is tartalmazza, a tiszthelyettesi záróvizsga alapján kiállított bizonyítvány az adott szakmában a szakmunkásbizonyítvánnyal egyenértékű.

3. §

(1) Az 1. §-ban említett katonai szakokat, az OSZJ szerint ezeknek megfelelő szakmákat és a szakmunkásképesítés elismeréséhez szükséges feltételeket az 1. számú melléklet tartalmazza.

(2) Az 1. számú mellékletben előírt óraszámú kiegészítő szakmai elméleti és gyakorlati ismeretanyagot a Honvédelmi Minisztérium a szakmunkásképzés főhatósági felügyeletét ellátó minisztériummal egyetértésben határozza meg, és gondoskodik azok felvételéről a kiképzési programokba.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott ismeretanyag oktatását a tiszthelyettesképző szerv (alakulat) az erre kijelölt szakmunkásképző iskolával együttműködve is megszervezheti.

4. §

A szakmunkásképesítést is nyújtó katonai szakokon a tiszthelyettesi záróvizsgának tartalmaznia kell a szakma elméleti és gyakorlati ismereteit. A szakmai vizsgatételeket, illetve feladatokat -a szakmunkásvizsgára vonatkozó rendelkezések szerint - azzal a szakmunkásképző iskolával együttműködve kell meghatározni, amely mellett az adott szakmában Állami Szakmunkásvizsga Bizottság (a továbbiakban: ÁSZB) működik.

5. §[1]

(1) A Honvédelmi Minisztérium javaslata alapján a Munkaügyi Minisztérium, illetőleg a szakirány szerint illetékes minisztérium jelöli ki az ÁSZB egyik tagját.

(2) Az (1) bekezdés szerint kijelölt tag társelnökként vesz részt a Tiszthelyettesi Kibocsátó Vizsgabizottságban (a továbbiakban: KVB.). Az elméleti és a gyakorlati szakmai vizsgát csak a társelnök jelenlétében lehet megtartani.

6. §

A képzésbe bevont szakmunkásképző iskolai oktatót és az ÁSZB képviselőjét a Magyar Néphadsereg pénzügyi szabályai szerint meghatározott díjazás illeti meg. A szakmunkásképző iskolának az oktatásba való közreműködéssel kapcsolatos költségeit a tiszthelyettesképző szerv (alakulat) - a szakmunkásképző tanfolyamokra vonatkozó jogszabályok szerint - megtéríti.

Szakmai gyakorlat elismerése

7. §

(1) Azokon a katonai szakokon, amelyeken a hivatásos tiszthelyettesképzés keretében nem valósítható meg valamely - OSZJ szerinti - szakma elméleti és gyakorlati ismereteinek teljes körű oktatása, a megszerzett képzettséget az adott szakmában szakmai gyakorlatként kell elismerni.

(2) A szakmai gyakorlatként elismerhető képzést nyújtó katonai szakokat a 2. számú melléklet tartalmazza. A felsorolt szakokon a tiszthelyettesi záróvizsga kétéves szakmai gyakorlatot igazol az OSZJ szerinti megfelelő szakmában.

8. §

(1) A 2. sz. mellékletben feltüntetett katonai szakokon kiképzett tiszthelyettesek - szakmára és iskolai végzettségre való tekintet nélkül - az adott szakmának megfelelő szakbeosztásban eltöltött további egyéves hivatásos szolgálat után, a 15/1972. (VI. 14.) MüM számú rendelettel módosított 13/1969. (XII. 30.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: Sztv.) 97. § (1) bekezdés c)-d) pontjaiban meghatározott feltételekkel (egyéni felkészüléssel) az illetékes ÁSZB előtt szakmunkásvizsgát tehetnek.

(2) Ha a szakmunkásvizsga letételéhez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretek pótlása nem egyéni felkészüléssel, hanem szervezett tanfolyami úton történik, a szakmunkásvizsgára jelentkezők mentesülnek az Sztv. 92. §-ában előírt tantárgyi vizsgakötelezettség alól.

Vegyes rendelkezések

9. §

(1) Az eredményes tiszthelyettesi záróvizsga alapján kiállított bizonyítványba az alábbi záradékokat kell bevezetni:

a) Az 1. számú mellékletben feltüntetett katonai szakok esetében

"Ez a bizonyítvány a 20/1974. (VII. 31.) MüM-HM sz. együttes rendelet értelmében a ...............számú ....................................... szakmában a szakmunkásbizonyítvánnyal egyenértékű."

b) A 2. számú mellékletben feltüntetett katonai szakok esetében

"Ez a bizonyítvány a 20/1974. (VII. 31.) MüM-HM sz. együttes rendelet értelmében a ............... számú .......................................... szakmában kétéves szakmai gyakorlatot igazol."

(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott záradékot a tiszthelyettesképző szerv (alakulat) parancsnoka, valamint a KVB elnöke írja alá és látja el bélyegzővel. Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott záradékot az ÁSZB elnöke is aláírja, és ellátja az ÁSZB bélyegzőjének lenyomatával.

(3) Ha az 1. számú mellékletben feltüntetett katonai szakokon megtartott tiszthelyettesi záróvizsgán a hallgató az OSZJ szerinti szakma elméleti és gyakorlati követelményeinek nem felel meg, bizonyítványába csak az (1) bekezdés b) pont szerinti záradékot lehet bevezetni.

10. §

Ez a rendelet 1974. szeptember hó 1. napján lép hatályba.

Buda István s. k.,

munkaügyi minisztériumi államtitkár

Csémi Károly altbgy s. k.,

honvédelmi minisztériumi államtitkár

A munkaügyi miniszter és a honvédelmi miniszter 20/1974. (VII. 31.) MüM-HM számú együttes rendeletének mellékletei

1. számú melléklet a 20/1974. (VII. 31.) MüM-HM együttes rendelethez[2]

JEGYZÉK

azokról a katonai szakokról, amelyekben a hivatásos tiszthelyettesképzés szakmunkásképesítésnek elismerhető

2. számú melléklet a 20/1974. (VII. 31.) MüM-HM együttes rendelethez[3]

JEGYZÉK

azokról a katonai szakokról, amelyekben a hivatásos tiszthelyettesképzés időtartamát szakmai gyakorlatként kell elfogadni

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 1. §-a. Hatályos 1991.10.15.

[2] Megállapította a 8/1981. (VI. 3.) MM-HM együttes rendelet 1. §-a (lásd: 1. sz. melléklet). Hatályos 1981.06.03.

[3] Megállapította a 8/1981. (VI. 3.) MM-HM együttes rendelet 1. §-a (lásd: 2. sz. melléklet). Hatályos 1981.06.03.

Tartalomjegyzék