Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1974. (II. 6.) MM rendelet

a szakfordító- és tolmácsképzésről, valamint a tolmácsigazolványhoz szükséges vizsgáról

A belügyminiszterrel, az igazságügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a tolmácsigazolvánnyal kapcsolatos rendelkezéseket illetően a tolmácsi feladatok ellátásáról szóló 8/1962. (III. 22.) Korm. számú rendelet 2. §-ában megállapított hatáskörömben - az alábbiakat rendelem.

Szakfordító- és tolmácsképzés

1. §

(1) Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán (a továbbiakban: Egyetem) az 1973/74. tanévtől kezdődően társadalomtudományi, természettudományi, műszaki és külgazdasági szakirányokban szakfordító- és tolmácsképzés indul,

(2) Felvételre jelentkezhet az a magyar állampolgár vagy lakhatási engedéllyel rendelkező külföldi, akinek egyetemi vagy főiskolai végzettsége (oklevele) van és felsőfokú nyelvtudással rendelkezik. Az utóbbit állami nyelvvizsga-bizonyítvánnyal vagy a nyelvtudási pótlék szempontjából azzal egyenértékűnek elismert okirattal kell igazolni.

(3) A munkáltató javaslatára, olyan dolgozó jelentkezése is elfogadható, akinek egyetemi, illetőleg főiskolai végzettsége nincs, azonban legalább hároméves fordítói vagy tolmácsi gyakorlattal rendelkezik.

(4) A jelentkezés az Egyetem Fordító- és Tolmácsképző Csoportjánál (Budapest XI., Ménesi út 11-13.) beszerezhető jelentkezési lappal történik, amelyhez az abban feltüntetett mellékleteket csatolni kell.

2. §

A jelentkezésre előírt feltételeknek megfelelő jelentkezők alkalmassági vizsgát tesznek. A vizsga időpontjáról és a vizsgakövetelményekről -a jelentkezők részére az Egyetem írásbeli tájékoztatót ad.

3. §

(1) A felvételről az Egyetemen e célra alakított bizottság dönt.

(2) A képzésre elsősorban a leginkább érdekelt minisztériumok, országos hatáskörű szervek által irányított munkaterületen dolgozó jelentkezők vehetők fel. E munkaterületekről - az érdekeltek javaslatai alapján - a Művelődésügyi Minisztérium az Egyetemet tájékoztatja.

(3) A felvételi bizottság elutasító határozata ellen - annak kézbesítésétől számított nyolc nap alatt - a rektorhoz fellebbezhet az a jelentkező, aki az alkalmassági vizsgán megfelelt, de hely hiányában felvételi kérelmét elutasították.

(4) Aki az alkalmassági vizsgán nem felelt meg. egy év elteltével jelentkezhet újabb alkalmassági vizsgára.

4. §

A képzés időtartama négy hónap, mely idő alatt a hallgató egésznapos (intenzív) oktatásban részesül. A nem egésznapos képzés bevezetéséről és képzési idejének megállapításáról később intézkedem.

5. §

(1) A képzés befejezésekor a hallgató záróvizsgát tesz. A szakfordítói záróvizsgán megfelelt hallgató szakfordítói, a sikeres tolmácsi záróvizsgát tett hallgató tolmács-szakfordítói képesítő bizonyítványt kap. A képesítő bizonyítvány iskolai végzettséget nem tanúsít és oktatási intézményben folytatott tanulmányok esetén, beszámításra nem jogosít. A tolmácsi képesítés e tevékenység ellátására más jogszabályban előírt egyéb feltételeket nem pótolja.

(2) A sikertelen záróvizsga egy év múlva megismételhető, további megismételt vizsgát a hallgató csak a Művelődésügyi Minisztérium engedélyével tehet.

6. §

(1) A képzésben való részvétel díja 5000 Ft, amelyet a munkáltató az 5/1967. (X. 8.) MüM számú rendelet 5. §-a szerint átvállalhat.

(2) Az alkalmassági vizsga díja 50 Ft, a záróvizsga díja 300 Ft. A vizsgadíj befizetését a vizsga megkezdése előtt igazolni kell.

7. §

A képzéssel kapcsolatos gazdasági kérdéseket utasításban szabályozom.

A tolmácsigazolványhoz szükséges vizsgára vonatkozó rendelkezések

8. §

A tolmács-szakfordítói képesítő bizonyítvány [5. § (1) bek.] alapján az 1/1962. (VII. 7.) MM számú rendeletben megjelölt tolmácsigazolvány kiállítása, az alábbiakban szabályozott tolmácsvizsga tétele nélkül kérhető. A kérelem előterjesztésére az említett rendeletben foglaltakat kell alkalmazni.

9. §

Az 1/1962. (VII. 7.) MM számú rendelet 1. §-ában foglaltaknak megfelelően előterjesztett kérelem alapján a Művelődésügyi Minisztérium a kérelmezőt tolmácsvizsgára bocsátja. Tolmácsvizsga évenként egy alkalommal, egy nyelvből az Egyetemen alakított vizsgabizottság előtt tehető. A vizsga helyéről és időpontjáról a vizsgára bocsátott jelentkezőt az Egyetem értesíti.

10. §

(1) A tolmácsvizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli rész időtartama legfeljebb 5 óra, a szóbeli rész időtartama legfeljebb 1 óra. Az írásbeli feladat megoldásánál szótár használható.

(2) A vizsga írásbeli részében a jelölt feladata az általános nyelvismeret megállapítására alkalmas

a) magyar nyelvű szöveg fordítása idegen nyelvre (kb. 30 gépelt sornak megfelelő terjedelemben),

b) idegen nyelvű szöveg fordítása magyar nyelvre (kb. 30 gépelt sornak megfelelő terjedelemben).

(3) A vizsga szóbeli részének nyelvi tárgyai:

a) rendszeres leíró nyelvtan,

b) beszélgetés mindennapi tárgykörből,

c) tolmácsolás.

(4) A szóbeli vizsgán meg kell állapítani, hogy a jelölt kielégítő általános tájékozottsággal rendelkezik-e a Magyar Népköztársaság állami, társadalmi és gazdasági rendjéről, valamint kulturális életéről.

11. §

(1) A vizsga sikere esetén, a vizsgázó tolmácsigazolványt kap.

(2) A tolmácsigazolványt az 1/1962. (VII. 7.) MM számú rendelet 2. számú mellékletében közölt mintának megfelelően a Művelődésügyi Minisztérium állítja ki.

(3) A vizsga - sikertelenség esetén - két alkalommal megismételhető. Újabb vizsgát azonban, csak a sikertelen vizsgától számított egy év eltelte után lehet tenni.

12. §

A vizsga díja 300 Ft, amelyet a vizsga megkezdése előtt kell befizetni. A befizetési lapon a következő megjelölést kell feltüntetni: "Tolmács-vizsga-díja". A befizetés megtörténtét a vizsga megkezdése előtt igazolni kell.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A tolmácsigazolványról, a tolmácsvizsgáról és a tolmácsok nyilvántartásáról szóló 1/1962. (VII. 7.) MM számú rendelet címe: "a tolmácsigazolványról és a tolmácsok nyilvántartásáról" címre változik, a 2-7. §-ai, valamint az Idegen Nyelvi Továbbképző Központ létesítéséről szóló 131/1967. (MK 17.) MM számú utasításnak a szakfordítói tanfolyamokra vonatkozó 11-19. pontjai hatályukat vesztik.

Dr. Polinszky Károly s. k.,

művelődésügyi miniszterhelyettes

Tartalomjegyzék