Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1975. (I. 21.) MüM rendelet

a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtására kiadott 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) módosítására az oktatási miniszterrel, a képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszterekkel, valamint az Országos Tervhivatal elnökével egyetértésben az alábbiakat rendelem el:

1. §

Az Sztv. 1. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"1. § (1) Az Országos Szakmunkásképzési Jegyzéket (a továbbiakban: OSZJ) az 1. számú melléklet tartalmazza. Az OSZJ a képzésbe bevonható szakmák felsorolásán kívül meghatározza iskolai végzettség szerint a képzési időt, a főhatósági felügyeletet ellátó szerveket, a felvétel alsó korhatárát, továbbá azokat a szakmákat, amelyekben alapszakmai képzés folyik.

(2) Az OSZJ-ben felsorolt valamennyi szakmában a középiskolát végzettek és a munkaviszonyban állók részére is szervezhető képzés. Azokat a szakmákat, amelyekben a képzést kizárólag csak

a) munkaviszonyban állók részére, vagy

b) középiskolát végzettek részére, illetőleg csak

c) szakközépiskolában

lehet megszervezni, az OSZJ külön feltünteti.

(3) A (2) bekezdés b) és c) pontja szerinti szakmákban a középiskolai végzettséget a munkaviszonyban állók részére e rendelet alapján szervezett képzés esetében is meg kell kívánni."

2. §

Az Sztv. 5. §-a és a § címe az alábbiak szerint módosul:

"A képzés megszervezése

(A Szt. 7. §-ához)

5. § (1) A szakmunkásképző iskolában az általános iskolát végzettek oktatása nappali képzés keretében folyik. Az iskolában a munkaviszonyban álló dolgozók részére - a 95. §-ban foglaltak figyelembevételével - esti szakmunkásképző iskolai képzést is lehet szervezni.

(2) A szakmunkásképző iskolába felvett középiskolát végzettek oktatása nappali szakmunkásképző tanfolyamon történik. Á középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyamára a szakmunkásképző iskolára, a tanfolyam résztvevőire pedig a szakmunkástanulókra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni a jelen rendeletben foglalt eltérésekkel. Nappali szakmunkásképző tanfolyamot csak szakmunkásképző iskola szervezhet. A tanfolyamok működésének rendjét külön jogszabály határozza meg. Indokolt esetben a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben egyes szakmákban a középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyami képzését korlátozhatja, illetőleg szüneteltetheti.

(3) Az (1) és (2) bekezdés alapján szervezett képzés szakmunkásképzettséget nyújt. Az (1) bekezdés szerinti nappali és esti szakmunkásképző iskola ezen túlmenően a szakiránynak megfelelő középiskolai tanulmányok folytatására is előkészít."

3. §

Az Sztv. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) A közismereti tantárgyak oktatására a tantárgynak megfelelő felsőfokú végzettségű tanárt lehet alkalmazni.

(2) A szakelméleti tantárgyak oktatására alkalmazni lehet a képzés szakirányának megfelelő

a) egyetemi vagy főiskolai végzettségű pedagógust,

b) felsőfokú szakmai végzettségű szakembert (mérnököt, üzemmérnököt), ha vállalja, hogy a mérnök-tanári, illetőleg műszaki-tanári képesítést 5 éven belül megszerzi,

c) azokban a szakmákban, amelyekben a képzés szakirányának megfelelő felsőfokú képzés nincs, legalább 3 éves szakmai gyakorlattal és technikusi, illetőleg középfokú szakmai képesítéssel rendelkező szakembert, amennyiben vállalja, hogy a képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszter által meghatározott pedagógiai tanfolyamot 5 éven belül elvégzi.

(3) A gyakorlati oktatás ellátására alkalmazni lehet a képzés szakirányának megfelelő

a) a (2) bekezdés a) és b) pontjában felsorolt és szakmunkásbizonyítvánnyal is rendelkező pedagógust, illetőleg szakembert, továbbá műszaki oktatói képesítésű pedagógust, vagy

b) szakmunkásbizonyítvánnyal és középfokú szakmai képesítéssel (technikusi, szakközépiskolai) illetőleg középiskolai végzettséggel, továbbá legalább 3 éves szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert, amennyiben vállalja, hogy 5 éven belül a műszaki oktatói - a kereskedelmi és vendéglátóipari iskolákban a szakoktatói - képesítést megszerzi, továbbá

c) azokban a szakmákban, amelyekben az a)-b) pontok szerinti végzettségűekkel - a jelentkezők hiányában - a szakoktatói álláshelyeket nem lehet betölteni, szakmunkásbizonyítvánnyal és legalább 5 éves szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert, ha vállalja, hogy a képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszter által meghatározott szakoktatói tanfolyamot 5 éven belül elvégzi.

(4) A szakmunkástanuló-otthonban nevelőtanárnak felsőfokú képesítésű pedagógusokat lehet alkalmazni."

4. §

Az Sztv. 9. §-a az alábbi új (2) bekezdéssel egészül ki, ennek megfelelően a § jelenlegi (2) bekezdése (3) bekezdésre változik:

"(2) A pedagógus állásokat az alkalmazási feltételek - 8. §-ban meghatározott - sorrendje szerint kell betölteni. Szakelméleti tantárgyakat oktatók és a gyakorlati oktatást ellátók alkalmazásánál előnyben kell részesíteni a vállalatok által -a képzés segítésére - átengedett nagy termelési tapasztalatokkal rendelkező és az alkalmazási feltételeknek egyébként megfelelő üzemi szakembereket (műszaki vezetőket, művezetőket)."

5. §

Az Sztv. 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"26. § (1) A szakmunkásképző iskolába az vehető fel, aki a Szt. 13. § (1) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelel és az OSZJ-ben megállapított alsó felvételi korhatárt a felvétel évében eléri.

(2) A középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyamára a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével az a jelentkező nyerhet felvételt, aki a középiskola IV. osztályát elvégezte és megfelel a Szt. 13. § (2) bekezdésében előírt követelményeknek. A felvételhez az érettségi vizsga nem szükséges.

(3) Az olyan szakközépiskolát végzettek, akik szakmunkás munkakört betölthetnek, a szakiránynak megfelelő szakmában szervezett nappali szakmunkásképző tanfolyamra nem nyerhetnek felvételt. A szakmunkás munkakör betöltésére nem jogosító (egészségügyi, közgazdasági stb.), illetőleg a választott szakma szakirányától eltérő szakközépiskolák végzett tanulói az iskolákban szervezett nappali szakmunkásképző tanfolyamra a gimnáziumot végzettekkel azonos feltételekkel vehetők fel."

6. §

Az Sztv. 27. § (3) bekezdésének első mondata a következők szerint módosul:

"(3) Az Szt. 13. § (1) bekezdésében meghatározott iskolai végzettség alól állami gondozott jelentkezők, valamint a nevelőintézetek szakmunkásképzésbe vont növendékei részére a szakmunkásképző iskola igazgatója, egyéb rendkívüli méltánylást érdemlő esetekben pedig az iskola felügyeleti szerve feltételes felmentést adhat."

7. §

Az Sztv. 30. § (3) bekezdésének utolsó mondata az alábbiak szerint módosul:

"Ugyancsak közvetlenül jelentkezhetnek a szakmunkásképző iskolánál a nappali szakmunkásképző tanfolyamra a középiskolák IV. osztályát a jelentkezés évében végzők, továbbá a Szt. 13. §-ában meghatározott felvételi korhatáron belül azok, akik a középiskolát az előző tanévekben végezték el."

8. §

Az Sztv. 33. § (3) bekezdése hatályát veszti.

9. §

Az Sztv. 35. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A felvételi tervek teljesítése érdekében - indokolt esetben - az igazgató engedélyezheti a tanév végén javító vizsgára utasított jelentkezők feltételes felvételét."

10. §

Az Sztv. 43. § (1) bekezdése a következők szerint módosul:

"(1) Az ösztöndíj mértékét - a 44. § (3) bekezdésében foglaltak kivételével - a szakmai kategóriának megfelelően évfolyamonként az előző tanév végén elért tanulmányi eredmény alapján kell megállapítani."

11. §

Az Sztv. 44. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A középiskolát végzettek nappali szakmunkásképző tanfolyamának résztvevőjét a 3. számú mellékletben közölt táblázatban meghatározott -a szakmai kategóriának és az évfolyamnak megfelelő - ösztöndíj illeti meg. Egyéves képzési idő esetén az I. évfolyamra megállapított összeg helyett az egyébként a II. évfolyamra megállapított ösztöndíjat kell folyósítani."

12. §

Az Sztv. 74. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az egyes szakmákban az elméleti és a gyakorlati oktatás - ennek keretében az egyes tantárgyak - évfolyamonkénti heti óraszámát az óraterv határozza meg."

13. §

Az Sztv. 76. § (3) bekezdése az alábbiak szerint módosul:

"(3) A tanuló gyakorlati oktatása reggel 6 óra előtt nem kezdődhet és délutáni oktatás esetén 21 óránál - a szakmunkásbérben foglalkoztatottaké és a középiskolát végzetteké 22 óránál - tovább nem tarthat."

14. §

A 15/1972. (VI. 14.) MüM rendelet 4. § (3) bekezdésével módosított Sztv. 88. § (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A középiskolát végzettek részére fenntartott, továbbá a kizárólag szakközépiskolai képzésre utalt szakmákban - amennyiben jogszabály eltérően nem rendelkezik - az iskolai végzettség alól felmentést adni nem lehet."

15. §

Az Sztv. 95. §-a és a § címe az alábbiak szerint módosul:

"Esti szakmunkásképző iskola

95. § (1) A munkaviszonyban állók részére esti szakmunkásképző iskolai képzés szervezését a képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszter a munkaügyi miniszterrel egyetértésben engedélyezi. Az esti szakmunkásképző iskola létesítésére, fenntartására és megszüntetésére egyebekben a szakmunkásképző iskolákra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(2) Az esti szakmunkásképző iskola az iskolákra vonatkozó általános rendelkezések keretei között működik. A működésével kapcsolatos részletes szabályokat külön jogszabály határozza meg."

16. §

Az Sztv. 113. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"113. § (1) Az, aki a szakmunkásképző (nappali, esti) iskolai tanulmányait befejezte és sikeres szakmunkásvizsgát tett, az 1965. évi 24. tvr. 10. §-a alapján kiadott jogszabályokban meghatározott feltételekkel legalább egy év tanulmányi időbeszámítással - középiskolában folytathatja tanulmányait.

(2) A vállalatok kötelesek elősegíteni elsősorban azoknak a szakmunkásképző iskolát végzett szakmunkásoknak a középiskolai továbbtanulását, akik tanulmányaikat a dolgozók szakközépiskolájában kívánják folytatni."

17. §

Az 1/1972. (I. 18.) MüM rendelet 5. íjának (1) bekezdésével módosított Sztv. 115. § (2) bekezdésének második mondata a következők szerint módosul:

"A tanműhelyi vagy csoportos oktatásban nem részesülő tanulók részére az iskolai tanműhelyben tanévenként meghatározott időtartamú kiegészítő gyakorlati oktatást is lehet szervezni."

18. §

Az Sztv. 1., 2. és 3. számú melléklete e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul, illetőleg egészül ki.

19. §

(1) Ez a rendelet 1975. szeptember hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit első ízben az 1975/76. tanévre felvett tanulókra, illetőleg középiskolát végzettekre kell alkalmazni. A rendelet hatálybalépésekor a szakmunkásképző iskola II. osztályába járók tanulmányaikat a tagozatokra vonatkozó rendelkezések szerint folytatják.

(2) A középiskolát végzettek nappal szakmunkásképző tanfolyamának résztvevőjét a tanulókkal azonos feltételekkel megilletik a 12/1972. (VI. 3.) MüM rendeletben meghatározott kedvezmények (ösztöndíj-kiegészítés, szakmunkásbérben történő foglalkoztatás) és részére a vállalat a 13/ 1972. (VI. 3.) MüM rendelettel módosított 8/1969. (XI. 25.) MüM rendeletben foglaltak szerint társadalmi ösztöndíjat is adományozhat.

(3) Az egyéb jogszabályoknak a szakmunkásképző iskola tagozatait érintő rendelkezései a jelen rendeletnek megfelelően módosulnak.

Karakas László s. k.,

munkaügyi miniszter

Melléklet az 1/1975. (I. 21.) MüM rendelethez

1. Az Sztv. 1. számú mellékletében (Országos Szakmunkásképzési Jegyzék) a szakmák rovatai, továbbá a 2010. számú szakmában a képzés főhatósági felügyeletét ellátó minisztérium és a megjegyzés rovat az alábbiak szerint módosul, illetőleg az OSZJ a 310 és a 613 számú új szakmával egészül ki:

2. Az Sztv. 2. számú melléklete az alábbi szakmákkal egészül ki.

3. Az Sztv. 3. számú melléklete az alábbi ösztöndíj-táblázattal egészül ki:

A középiskolát végzettek ösztöndíj-táblázata

Tartalomjegyzék