12/1976. (IX. 9.) EüM rendelet
az egészségügyi területén meghatározott munkakörökben foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók másodfokú szakosító képzéséről
Az egészségügy területén foglalkoztatott középfokú egészségügyi szakdolgozók másodfokú szakosító képzését - az egészségügyről szóló 1972. II. törvény 67. §-a alapján - az érdekelt szervekkel egyetértésben az alábbiakban szabályozom:
1. §
(1) Az egészségügy területén foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók másodfokú szakosító képzése munka melletti szaktanfolyamokon történik.
(2) A másodfokú szakosító képzést az Egészségügyi Szakdolgozók Központi Továbbképző Intézete (a továbbiakban: Intézet) szervezi és irányítja.
2. §
(1) A képzés célja az egészségügy területén magas szintű szakmai felkészültséggel rendelkező szakemberek képzése a következő szakasszisztensi munkakörök ellátására:
- anaesthesiológiai szakasszisztens;
- intenzív therápiás szakasszisztens;
- műtős szakasszisztens;
- röntgen-műtős szakasszisztens;
- klinikai laboratóriumi szakasszisztens;
- mikrobiológiai laboratóriumi szakasszisztens;
- gyógyszerkiadó szakasszisztens;
- analitikus szakasszisztens.
(2) Az egészségügyi miniszter a szakmai igényeknek megfelelően további szakokon is elrendelheti a szakasszisztensek szakosító képzését.
3. §
A másodfokú szakosító képzés keretében szakasszisztensi szakképesítést szerezhetnek:
(1) a) az általános betegápolónői (1979-től felnőtt szakápolói), gyermekápolónői, szülésznői, ideg-elme ápolónői (ápolói) szakképesítéssel rendelkezők anaesthesiológiai, intenzív therápiás és műtős szakon;
b) a laboratóriumi asszisztensi szakképesítéssel rendelkezők, klinikai laboratóriumi és mikrobiológiai laboratóriumi szakon;
c) a röntgen asszisztensi szakképesítéssel rendelkezők, röntgen-műtős szakon;
d) a gyógyszertári asszisztensi szakképesítéssel rendelkezők, gyógyszerkiadói és analitikus szakon.
(2) Az újszülött intenzív therápiás szakasszisztensi szakra elsősorban gyermekápolónői szakképesítéssel rendelkezők vehetők fel.
4. §
(1) A 3. §-ban felsorolt szakokon másodfokú szakosító képzésre jelentkezhet az aki
- középiskolai érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik,
- 45. életévét még nem töltötte be,
- szakképesítésének megfelelő legalább 2 év időtartamú szakgyakorlattal rendelkezik,
- a szakképzésre való jelentkezéskor a választott szakosító képzésnek megfelelő munkakört tölt be, illetve a munkáltató írásban vállalja, hogy a képzés ideje alatt a szakképesítésnek megfelelő feladatkört lát el, és a képesítés megszerzése után a dolgozót a szerzett szakképesítésének megfelelő munkakörbe helyezi.
(2) A kérelemhez csatolni kell:
- az érettségi bizonyítványt,
- a szakoklevelet,
- a munkakör betöltéséről szóló igazolást,
- a munkahely vezetőjének javaslatát.
(3) A másodfokú szakosító képzésre jelentkező kérelmét a munkáltató - javaslatával - minden év június hó l-ig küldi meg az Intézet vezetőjének címére.
5. §
(1) A felvételre jelentkezőket minden év -július 15. és július 30. között az Intézet "szakirányú felvételi beszélgetésre" hívja be.
(2) A szakirányú felvételi beszélgetésre az Intézet vezetője 2-3 tagú felvételi szakbizottságot szervezhet. A felvételi szakbizottság az Intézet vezetőjének véleményező szerve. A jelentkezők felvételéről - a felvételi szakbizottság meghallgatásával - az Intézet vezetője dönt.
(3) A felvételről vagy elutasításról a jelentkező munkahelyét az Intézet vezetője minden év augusztus 15-ig értesíti.
6. §
(1) A másodfokú szakosító képzés időtartama valamennyi szakon egységesen 1 tanév.
A képzés minden év szeptember 1-én kezdődik.
(2) A szaktanfolyamokon egy-egy osztály létszáma - szakonként - 25-30 fő lehet.
7. §
(1) Az oktatás rendszere, tanévbeosztása az Egészségügyi Minisztérium által jóváhagyott és az Intézet által kiadott óratervek, tantervek és tananyagok alapján történik.
(2) A szakmai elméleti képzésről az Intézet, a gyakorlati képzésről a munkáltató intézet az Egészségügyi Szakdolgozók Központi Továbbképző Intézetével együttesen gondoskodik.
(3) A másodfokú szakosító képzésben résztvevő dolgozó munkáltatója köteles biztosítani, hogy a hallgatót a szakképzés ideje alatt a képzés jellegének megfelelő szakmai munkakörben foglalkoztatja, illetve biztosítja azt, hogy a hallgató a képesítéshez szükséges szakgyakorlatot megszerezhesse (esetleg más egészségügyi intézetben is), és a tantervben meghatározott előadásokon, konzultációkon, beszámolókon részt vegyen.
(4) A hallgatók a képzéshez előírt szakmai tananyagot saját költségükön vásárolják meg.
8. §
Amennyiben a képzésben résztvevő dolgozó munkaviszonya megszűnik, tanulmányait csak abban az esetben folytathatja, ha a választott szaknak megfelelő új munkaviszonyt létesít és a korábbi munkaviszonya megszűnése, illetve tanulmányainak megszakítása óta 3 év nem telt el.
9. §
(1) A másodfokú szakosító tanfolyam elvégzése képesítővizsgával zárul. A képesítő vizsgabizottság elnökét az Intézet vezetője jelöli ki, tagjai a képesítő vizsgatárgyak előadói.
(2) Az eredményes képesítővizsga letételéről -a vizsgát tevő számára - a szakmát feltüntető szakasszisztensi oklevelet kell kiállítani.
(3) A képesítővizsgáról jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyben fel kell tüntetni a vizsgázó személy adatait és a vizsga eredményét. A jegyzőkönyvet a vizsgabizottság elnöke, tagjai és a jegyző írja alá. A jegyzökönyvet az Intézet irattárában kell megőrizni, az erre vonatkozó ügyiratkezelési szabályok előírásai szerint.
(4) Az újabb szakképesítésről szóló oklevelet a szakképesítésnek megfelelően az egészségügyi szakdolgozókról vezetett országos nyilvántartásba fel kell venni.
10. §
Ha a hallgató a képesítővizsgán egy vagy több tantárgyból nem felelt meg, 3 hónap elteltével a 9. §-ban foglaltak szerint szervezett vizsgabizottság előtt javítóvizsgát tehet. A sikertelen javítóvizsga esetén újabb vizsgára csak a tanfolyam megismétlése után bocsátható. A tanfolyamot csak egy ízben lehet megismételni.
11. §
Elveszett vagy megsemmisült oklevél pótlására az Intézet vezetője a 9. § (3) bekezdésben említett jegyzőkönyv alapján illetékköteles másodlatot állít ki.
12. §
(1) Az óra- és vizsgadíjakra vonatkozóan a 108/1969 MüM utasítás az irányadó. A költségeket az Intézet költségvetésében kell előirányozni.
(2) A másodfokú szakosító tanfolyamra küldött dolgozót megillető kedvezményeket a 23/1974. (IX. 4.) MüM rendelet 20. §-a alapján kell megállapítani.
13. §
Ez a rendelet nem vonatkozik azokra, akik a másodfokú szakosító szaktanfolyamon tanulmányaikat jelen rendelet hatályba lépése előtt kezdték meg.
14. §
Jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti a 15942/1949. (VII. 5.) NM rendelet a műtősasszisztensek szakképesítéséről, továbbá a 118/1951. (Népegészségügy 11. szám) EüM utasítás a műtősaszszisztensek vizsgájára vonatkozó - még hatályban levő - rendelkezései.
Schultheisz Emil s. k.,
egészségügyi miniszter