Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1977. (I. 28.) ÉVM rendelet

a cseretelekadásról, továbbá a telekalakítási és építési tilalom elrendeléséről

Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 27. §-ának (1) bekezdése alapján - az 1-12. § és a 18. § (2) bekezdése tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

A cseretelekadás

1. §

(1) Ha tulajdonszerzés időpontjában magánerőből lakó-, illetőleg üdülőépülettel beépíthető építési telek (a továbbiakban: telek) tulajdonosa a telkén a később elkészült rendezési terv, hatálybalépett építésügyi szabály vagy kiadott hatósági határozat (a továbbiakban együtt: építésügyi szabályok) folytán nem tudja megvalósítani a lakás-(üdülő-) építési szándékát, részére, kérelmére -kisajátítási eljárás nélkül - beépíthető cseretelket kell adni.

(2) A tulajdonos csak akkor jogosult cseretelekre, ha

a) nem áll telek-, lakás- (üdülő-) tulajdonszerzési korlátozás alatt, vagy e korlátozás alól felmentést kapott,

b) a cseretelekkel azonos rendeltetésű beépítetlen telek nincs a tartós használatában,

c) kötelezettséget vállal arra, hogy a cseretelken a birtokbaadástól számított két - társasház (társasüdülő) esetében három - éven belül az építésügyi szabályoknak megfelelő lakó- (üdülő-) épületet épít, továbbá

d) írásban hozzájárul, hogy a cseretelekre a beépítési kötelezettség teljesítéséig elidegenítési tilalmat jegyezzenek be az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe).

(3) A tulajdonos cseretelekre akkor is jogosult, ha a cseretelek beépítésére olyan egyeneságbeli rokona vállal kötelezettséget, aki nem áll lakás-(üdülő-) tulajdonszerzési korlátozás alatt vagy a korlátozás alól felmentést kapott.

(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit akkor is alkalmazni kell, ha a tulajdonos a már beépített telkén álló - általa vagy egyeneságbeli rokona által lakott - korszerűtlen, elavult lakó-(üdülő-) épülete helyett kíván új épületet építeni. Ilyen esetben a cseretelek adásának feltételeként az is előírható, hogy a tulajdonos köteles a telken levő lakó-(üdülő-) és más épületeket, továbbá egyéb építményeket legkésőbb a cseretelken épített lakó-(üdülő-) épület használatbavételétől számított kilencven napon belül - kártalanítási igény nélkül - a saját költségén lebontani és a bontási anyagokat a telekről elszállítani.

(5) Ha a tulajdonos a telek tulajdonjogát öröklés útján szerezte, az (1) bekezdésben említett tulajdonszerzési időpontként az örökhagyó tulajdonszerzésének időpontját kell figyelembe venni.

(6) A (2) bekezdés d) pontja alapján fennálló elidegenítési tilalom nem vonatkozik

a) több személy tulajdonába (közös tulajdonba) adott cseretelek esetében a tulajdonközösség, illetőleg a házastársi vagyonközösség megszüntetésére, továbbá

b) társasház (társasüdülő) építésére alkalmas cseretelek esetében az építőközösség más tagjai részére szükséges tulajdoni hányadok elidegenítésére.

2. §

Ha a telek több személy tulajdonában (közös tulajdonban) áll, cseretelek csak akkor adható, ha legalább az egyik tulajdonostárs megfelel az 1. §-ban előírt feltételeknek és a többi tulajdonostárs írásban hozzájárul, hogy a cseretelken lakó-(üdülő-) épületet építsen.

3. §

A cseretelket a tulajdonos, több személy tulajdonában (közös tulajdonban) álló telek esetében valamennyi tulajdonostárs együttesen kérheti.

4. §

(1) A tulajdonos részére a telek nagyságára tekintet nélkül csak egy cseretelek adható.

(2) Ha a telek több személy tulajdonában (közös tulajdonban) áll és a lakó- (üdülő-) épülettel való beépítése lehetőségének megszűntekor hatályos építésügyi szabályok szerint több telekre volt felosztható, annyi cseretelket kell adni, ahány telek a szabályszerű felosztás folytán keletkezett volna. Ha azonban ennél az 1. §-ban előírt feltételeknek megfelelő tulajdonostársak száma kevesebb, csak az ilyen tulajdonostársak számának megfelelő számú cseretelek adható. Családi lakó-(üdülő-) épület építésére alkalmas több cseretelek helyett - kérelemre - iker vagy társasház (társasüdülő építésére alkalmas egy cseretelek is adható.

(3) Cseretelek - kérelemre - más városban vagy községiben is adható.

(4) A tulajdonostársak között fennállott tulajdonközösséget és tulajdoni arányt a cseretelek (cseretelkek) adásakor változatlanul fenn kell tartani.

5. §

(1) A fővárosi, városi, illetőleg községi tanács végrehajtó bizottsága köteles a tanács fejlesztési alapja terhére kellő mennyiségű cseretelekről gondoskodni.

(2) Ha a cseretelekadás valamely létesítmény elhelyezése vagy fenntartása miatt vált szükségessé, a cseretelek megszerzésére és kialakítására fordított költségeket a kedvezményezett szervnek a tanács fejlesztési alapja javára vissza kell térítenie.

(3) Nincs helye a költségek visszatérítésének, ha a cseretelekadás a tanács fejlesztési alapjából (költségvetéséből) végzett beruházás miatt vált szükségessé, vagy a kedvezményezett szerv a telket igénybevételi díj fizetésének kötelezettsége mellett kapja meg használatra.

6. §

(1) A telekért nagyobb értékű cseretelek is adható, ha a tulajdonos ezt elfogadja és az értékkülönbözet megfizetését vállalja. Ha a cseretelek kisebb értékű, a tulajdonos részére az értékkülönbözetet meg kell fizetni.

(2) Az értékkülönbözetet és megfizetésének módját a kisajátítási kártalanítás szabályai szerint kell megállapítani. Ha a tulajdonos a nagyobb értékű cseretelket nem fogadja el, vagy az értékkülönbözet megfizetését nem vállalja, részére egy alkalommal másik cseretelket kell felajánlani.

(3) Az értékkülönbözet a fővárosi, városi, illetőleg községi tanács fejlesztési alapját illeti meg, illetőleg terheli.

7. §

(1) A cseretelekadás ügyében az első fokú hatósági jogkört

a) a fővárosban a kerületi, városban a városi tanács végrehajtó bizottságának építésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve,

b) megyei városban a kerületi hivatal,

c) nagyközségben és községben pedig a községi szakigazgatási szerv

(a továbbiakban együtt: első fokú építésügyi hatóság) gyakorolja.

(2) A cseretelekadás ügyében a tulajdonos be nem építhető telkének fekvése szerint illetékes első fokú építésügyi hatóság jár el. A fővárosban és megyei városban elrendelhető, hogy a cseretelekadással kapcsolatos ügyeket az első fokú építésügyi hatóságok egyike a főváros, megyei város egész területére kiterjedő illetékességgel intézze.

(3) Ha a tulajdonos - kérelmére - más városban (községben) kap cseretelket, ehhez a cseretelek fekvése szerint illetékes első fokú építésügyi hatóság hozzájárulása szükséges.

8. §

(1) A cseretelekadásra vonatkozó határozatnak tartalmaznia kell:

a) a cserével érintett telkek adatait: helyrajzi számát, területének nagyságát, fekvését (város vagy község, bel- vagy külterület, út, utca, tér, házszám), jellegét (lakó-, illetőleg üdülőtelek), a tulajdonos (tulajdonostársak) nevét és lakcímét,

b) több személy tulajdonában (közös tulajdonban) álló telek helyett a tulajdonostársak részére adott cseretelek (cseretelkek) esetében, hogy őket a cseretelken (cseretelkeken) milyen tulajdoni hányad illeti meg,

c) rendelkezést arra vonatkozóan, hogy - e rendelet alapján - a telek az állam, a cseretelek pedig - beépítési kötelezettséggel és elidegenítési tilalommal terhelten - a telek volt tulajdonosa (tulajdonostársai) tulajdonába kerül,

d) a cseretelekre vonatkozó beépítési kötelezettséget és a teljesítés elmulasztása jogkövetkezményeinek ismertetését,

e) rendelkezést arra vonatkozóan, hogy a cseretelek beépítésére csak a tulajdonos, az egyeneságbeli rokona, illetőleg a tulajdonostársa jogosult,

f) a cserével érintett telkek értékkülönbözetét, továbbá az értékkülönbözet megfizetésének módját és határidejét.

(2) A határozatot közölni kell a telek tulajdonosával (tulajdonostársaival), továbbá - a jogerőre emelkedése után -

a) értékkülönbözet fizetésére vonatkozó kötelezettség esetében nyilvántartás végett a telek fekvése szerint illetékes első fokú adóügyi hatósággal, valamint

b) a tulajdonjogban bekövetkezett változásoknak és a cseretelket (cseretelkeket) terhelő beépítési kötelezettségnek és elidegenítési tilalomnak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) történő bejegyzése, továbbá a cserével érintett telkeken fennálló bejegyzések kölcsönös átvitele végett az illetékes földhivatallal.

(3) A beépítési kötelezettség és az elidegenítési tilalom bejegyzésének késedelme vagy elmaradása az ahhoz fűződő joghatást nem érinti.

9. §

(1) Az első fokú építésügyi hatóság a cseretelekre vonatkozó beépítési kötelezettség teljesítésére megállapított határidőt - a tulajdonos kérelmére - egy ízben legfeljebb két évvel meghosszabbíthatja. A csereteleknek a beépítési kötelezettség teljesítése előtt történő elidegenítése is megengedhető, ha a tulajdonos vagy egyeneságbeli rokona a beépítést megkezdte, de tőle a kötelezettség teljesítése az időközben megváltozott lakó- vagy munkahelyére, illetőleg vagyoni, jövedelmi, szociális helyzetére tekintettel nem várható. Ilyen esetben a beépítési kötelezettség -az első fokú építésügyi hatóság által megállapított határidőben - az új tulajdonost terheli.

(2) Az elidegenítési tilalom a beépítési kötelezettség teljesítésével szűnik meg; a tilalomra vonatkozó bejegyzést az ingatlannyilvántartásból (telekkönyvből) az első fokú építésügyi hatóság megkeresése alapján törölni kell.

(3) Ha a tulajdonos más városban (községben) kapott cseretelket, az (1) és a (2) bekezdésben említett ügyekben a cseretelek fekvése szerint illetékes első fokú építésügyi hatóság jár el.

10. §

A cseretelek adására vonatkozó eljárás díj- és illetékmentes. A telekcsere mentes a visszterhes ingatlanvagyonátruházási illeték alól.

11. §

(1) A cseretelek adására vonatkozó határozatot vissza lehet vonni, ha a tulajdonos a beépítési kötelezettségét az előírt és esetleg meghosszabbított határidőben nem teljesítette, illetőleg a határidő meghosszabbítása iránt előterjesztett kérelmét jogerősen elutasították. Nem lehet a határozatot visszavonni, ha a telekcsere folytán az állam tulajdonába került telket időközben már felhasználták.

(2) A határozat visszavonása esetén a cseretelek az állam, a telek pedig a volt tulajdonosának tulajdonába kerül vissza; az értékkülönbözet már megfizetett összegét vissza kell téríteni.

(3) Az állam tulajdonába visszakerült cseretelken létesített építményeket (kerítés, kút, melléképület stb.) - ha azokra az állam nem tart igényt - a tulajdonos köteles kártalanítási igény nélkül a saját költségén lebontani és a bontási anyagokat, továbbá más ingóságokat a cseretelekről elszállítani. Ha az építményekre az állam igényt tart, azok értékét a kisajátítással kapcsolatos kártalanítás szabályai szerint kell megtéríteni.

(4) A visszavonásról szóló határozat közlésére, illetőleg annak folytán a tulajdonjogban bekövetkezett változásoknak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) történő bejegyzésére a 8. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

12. §

Cseretelekadás helyett az erre vonatkozó külön jogszabályokban megállapított feltételek fennállása esetében - a tulajdonos kérelmére - a kisajátítási eljárás megindításának van helye.

A telekalakítási és építési tilalom elrendelése

13. §

A város (község) területe rendeltetésszerű felhasználásának biztosítása (az azzal ellentétes telekalakítások és építési munkák megakadályozása) érdekében a város (község) területének meghatározott részeire telekalakítási és építési tilalmat (a továbbiakban: tilalom) lehet, illetőleg kell elrendelni; ennek eseteit és a tilalom tartalmát az Országos Építésügyi Szabályzat állapítja meg.

14. §

(1) A tilalmat

a) a rendezési terv végrehajtásának biztosítása céljából a terv jóváhagyására jogosult szerv, vagy

b) ha az a) pontban említett szerv nem rendelkezett, és egyéb esetekben a területfelhasználás engedélyezésére jogosult építésügyi hatóság rendeli el [1964. évi III. tv. 13. § (1) bek.].

(2) A tilalom elrendelését a területfelhasználás engedélyezésére jogosult építésügyi hatóságnak határozattal közölnie kell a tilalommal érintett földrészletek tulajdonosaival (kezelőivel, tartós használóival). Ha a város (község) területének egy-egy meghatározott részére elrendelt tilalom száz földrészletnél többet érint, a közlés - indokolt esetben - közszemlére tétel útján is történhet.

(3) A tilalom elrendelését közlő határozatnak tartalmaznia kell

a) a tilalommal érintett földrészletek helyének (település, bel- vagy külterület, utca, házszám, helyrajziszám) megjelölését, továbbá

b) a tilalom elrendelésének célját, tartalmát és érvényességének időtartamát (határidő nélkül visszavonásig vagy meghatározott ideig, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig tart-e).

(4) A határidő nélkül visszavonásig érvényes építési tilalom elrendelését közlő jogerős határozatot az építésügyi hatóságnak - a tilalomnak az ingatlannyilvántartásba (telekkönyvbe) történő bejegyzése végett - a földhivatallal is közölnie kell. A tilalom bejegyzésének késedelme vagy elmaradása az ahhoz fűződő joghatást nem érinti.

15. §

(1) A tilalom megszüntetéséről az azt elrendelő szerv határoz.

(2) Meg kell szüntetni a tilalmat és az arra vonatkozó bejegyzést az ingatlannyilvántartásból (telekkönyvből) töröltetni kell, ha a tilalom elrendelésének alapjául szolgáló okok már nem állnak fenn.

(3) A tilalom megszüntetésének közlésére és a tilalomra vonatkozó bejegyzés töröltetésére a 14. § rendelkezései az irányadók.

16. §

(1) Az elrendelt tilalmakat az építésügyi hatóságok által vezetett nyilvántartásokba - a hatósági engedélyezési eljárásokban való figyelembevétel végett - be kell vezetni; a 14. (3) bekezdésében említett adatokon túl a tilalmat elrendelő, továbbá megszüntető határozat számát és keltét is fel kell tüntetni.

(2) Az érdekeltek a tilalomról felvilágosítást kérhetnek.

Az államigazgatási eljárás általános szabályainak alkalmazása

17. §

A cseretelekadással, valamint a telekalakítási és építési tilalom elrendelésével kapcsolatos eljárásban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.

A rendelet hatálybalépése

18. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit 1977. január 1. napjától kezdve - az első fokon még el nem bírált, folyamatban levő ügyekben is - alkalmazni kell.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az építési telkekkel való gazdálkodás egyes kérdéseiről szóló 2/1962. (IV. 30.) ÉM-PM együttes rendelet még hatályban levő rendelkezései hatályukat vesztik.

(3) Az e rendelet hatálybalépésekor fennálló telekalakítási és építési tilalmakat - a rendezési tervek figyelembevételével - 1978. december 31. napjáig folyamatosan felül kell vizsgálni és a szükségtelenné vált tilalmakat meg kell szüntetni.

Bondor József s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter

Tartalomjegyzék