12/1977. (III. 30.) MT rendelet
a különösen nagy kárt okozó pincebeomlásokkal érintett területeken levő pincékről
1. §
E rendelet rendelkezéseit azokon a településeken (településrészeken) kell alkalmazni, amelyeket a fővárosi, megyei városi, városi, illetőleg - nagyközség és község esetében - a megyei tanács végrehajtó bizottsága különösen nagy kárt okozó pincebeomlásokkal sújtott vagy veszélyeztetett területté nyilvánított.
2. §
(1) A pincebeomlások megelőzésével és a károk elhárításával, továbbá a pincék helyreállításával, illetőleg megszüntetésével kapcsolatos feladatok ellátásáról a helyi tanács végrehajtó bizottsága gondoskodik.
(2) Az (1) bekezdésből adódó építési munkáknál a hatósági jogkört a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. §-ában meghatározott építésügyi hatóság gyakorolja. Az építésügyi hatósági eljárásban a bányahatóság - a földfelszínen levő épületekhez szervesen tartozó pincék kivételével - a biztonság szempontjából szakhatóságként működik közre.
3. §
Az építési munkák elvégzéséről - a város-(község-) rendezési tervek területfelhasználási előírásainak figyelembevételével - az építésügyről szóló jogszabályok és e rendelet rendelkezései szerint kell gondoskodni.
4. §
(1) Ha az építési munkák elvégzése közérdekből szükséges, azokat - az e célra rendelkezésre álló pénzügyi fedezet terhére - a helyi tanács végrehajtó bizottsága végezteti el az építésügyi hatóság vagy a lebonyolítással megbízott más szerv útján.
(2) Az építési munkák elvégzését a tulajdonos (kezelő) és a használó tűrni köteles.
(3) A pince helyreállítása esetén az építési munkák elvégzését követően az építésügyi hatóság megállapítja a pince tulajdonosát (kezelőjét) terhelő költséget, illetőleg költséghányadot, s erről a tulajdonost (kezelőt) értesíti.
5. §
(1) Az állami tulajdonban álló pince kezelőjét az építésügyi hatóság a megállapított költség (költséghányad) 6 hónapon belüli megtérítésére kötelezi.
(2) A nem állami tulajdonban álló pince tulajdonosa a költség (költséghányad) méltányos határidőn belüli megtérítését - az értesítéstől számított 30 napon belül - vállalhatja, a megtérítésre azonban nem kötelezhető. Ha a pince tulajdonosa a megtérítést nem vállalja, a költség (költséghányad) megtérüléséig
a) a pince hasznosításáról a közületi szervek és a magánszemélyek elhelyezéséről, a földalatti tárolóterekről, illetőleg a raktárgazdálkodásról szóló jogszabályok rendelkezései szerint hatósági úton kell gondoskodni, továbbá
b) a hasznosításból származó bevételt a költségek megtérítésére kell fordítani.
(3) Ha a pince tulajdonosa a (2) bekezdés szerint vállalt megtérítési kötelezettségét nem teljesíti, a tartozását adók módjára kell behajtani.
6. §
Ha az építési munka elvégzése során a pincét, illetőleg annak egyes részeit megszüntették, emiatt a tulajdonost (kezelőt, használót) kártalanítás nem illeti meg.
7. §
(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 31/1968. (IX. 10.) Korm. rendelet 6. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) A különösen nagy kárt okozó pincebeomlásokkal sújtott vagy veszélyeztetett területté nyilvánított településeken (településrészeken) levő földalatti tárolótereket érintő építési munkák engedélyezésével és elrendelésével kapcsolatos hatósági jogkört a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. §-ában meghatározott építésügyi hatóság gyakorolja. Ilyen esetekben az építésügyi hatósági eljárásban a bányahatóság -a földfelszínen levő épületekhez szervesen tartozó pincék kivételével - a biztonság szempontjából szakhatóságként működik közre."
Aczél György s. k.,
a Minisztertanács elnökhelyettese