Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/1977. (XII. 8.) MüM rendelet

a munkakönyvek kiállításáról, kezeléséről, nyilvántartásáról, a munkakönyvbe történő bejegyzésekről szóló 12/1967. (X. 20.) MüM rendelet módosításáról és kiegészítéséről

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 11. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A munkakönyvek kiállításáról, kezeléséről, nyilvántartásáról, a munkakönyvbe történő bejegyzésekről szóló 12/1967. (X. 20.) MüM számú rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (1) bekezdése a) és c) pontja, valamint a (2) bekezdés helyébe a következő rendelkezések lépnek és a 2. § (1) bekezdés az alábbi f) ponttal egészül ki:

(Munkakönyv nélkül alkalmazható:)

"a) a megszakítás nélkül hét napnál rövidebb időre alkalmazott dolgozó, valamint az, aki munkakönyvet igényelt, a munkakönyv kiadásáig, de legfeljebb 15 napig, ha az igénylést az 5. § (5) bekezdés szerinti "szelvény" felmutatásával igazolja",

"c) külön jogszabályban megjelölt vállalatok fizikai foglalkozású dolgozói a téli fagyszünet tartama alatt, ha a téli munkaszünetről kiállított igazolást felmutatják",

"f) a mezőgazdasági szövetkezeteknél, (termelőszövetkezeteknél, szakszövetkezeteknél) állami gazdaságoknál munkaszerződéssel részes művelést vállaló dolgozó".

"(2) Ha a dolgozó kéri, akkor a munkaviszonyt az (1) bekezdésben felsorolt esetekben is be kell jegyezni a munkakönyvbe."

2. §

Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) Munkakönyvet annak a tizennegyedik életévét betöltött állampolgárnak lehet kiállítani, aki az általános iskolát eredményesen elvégezte, tankötelezettsége megszűnt vagy felmentés folytán szünetel.

(2) Külföldi állampolgár részére - ha jogszabály másként nem rendelkezik - munkakönyvet akkor lehet kiállítani, ha munkavállalási engedéllyel rendelkezik.*

(3) Nem állítható ki munkakönyv - az 5/A. §-ban foglaltakat kivéve - a közép- és felsőfokú oktatási intézmények nappali tagozatain tanulók részére."

3. §

(1) Az R. 5. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a dolgozó személyi igazolványt felmutatni nem tud, a kérdőív személyi adatokra vonatkozó rovatait csak közokirat (pl. születési anyakönyvi kivonat, szabaduló levél, külföldi állampolgár esetében érvényes munkavállalási engedély) alapján szabad kitölteni."

(2) Az R. 5. § (5) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Lehetőleg az igényléskor, a kérdőív kitöltésével egyidejűleg kell a munkakönyvet kiadni annak az első ízben munkába lépő fiatalnak, aki tanulmányait az igénylés évében fejezte be, továbbá annak, aki folytatólagos vagy másodlati munkakönyvet igényelt és ezért a díjat illetékbélyegben lerótta."

4. §

Az R. a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § A közép- és felsőfokú oktatási intézmények - a tanulmányaikat befejező tanulóik (hallgatóik) részére a félévi vizsgakötelezettségeik teljesítése után - csoportos munkakönyv-igénylést adhatnak be a székhelyük szerinti munkakönyvkiállító hatóságnál, amely gondoskodik a munkakönyvek kiállításáról és átadásáról. A kiállított munkakönyvet a tanulmányait befejező tanuló (hallgató) az átvétel igazolása ellenében kapja kézhez."

5. §

Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"6. § (1) A dolgozónak az új munkakönyv kiállításáért 10 forint, a folytatólagos munkakönyv kiállításáért 50 forint, az első és minden további munkakönyv-másodlat kiállításáért 200 forint díjat kell illetékbélyegben lerónia. Nyugdíjas munkavállaló részére a folytatólagos munkakönyv díjmentesen, a másodlati munkakönyv 50 forint díj ellenében állítható ki.

(2) A másodlat kiállításáért járó díj lerovása alól a községi, nagyközségi szakigazgatási szerv, illetőleg a fővárosi, megyei városi, városi tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője felmentést adhat, ha a munkakönyv megrongálódása, elvesztése stb. a dolgozó önhibáján kívül következett be, vagy ha a dolgozó szociális körülményei azt indokolják."

6. §

(1) Az R. 9. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vállalatnak a dolgozó munkába lépésekor a munkakönyv megfelelő rovatába be kell vezetnie a vállalat nevének és székhelyének feltüntetése mellett a munkába lépés napját, a dolgozó munkakörét, valamint személyi alapbére összegét (havibért vagy órabért)."

(2) Az R. 9. § (2) bekezdése folytatólagosan a következő rendelkezéssel egészül ki: "- az áthelyező vállalatnak kell bejegyezni, kivéve, ha az áthelyezés a fegyveres erők, fegyveres testületek állományába történik".

7. §

Az R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § A munkaviszony megszűnésekor a vállalatnak a munkakönyv megfelelő rovatába be kell jegyezni a munkaviszony megszűnésének napját és módját, a betöltött munkakört és a dolgozó személyi alapbére összegét (havibért vagy órabért)."

8. §

Az R. 12. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek és e § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A munkakönyvnek "a munkaviszony megszűnésének módja" rovatába, a (2)-(4) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve, a "munkaviszony megszűnt" szöveget kell beírni."

"(2) A 15. § (3) bekezdésének esetén kívül "áthelyezve" szöveget kell a munkakönyvbe bejegyezni, ha a dolgozót más vállalathoz áthelyezik, illetőleg más munkahelyre kinevezik."

"(4) "Felmondás a dolgozó részéről" szöveget kell a munkakönyvbe bejegyezni, ha a munkaviszony a dolgozó felmondása folytán szűnik meg."

9. §

Az R. a következő 14/A.-14/C. §-okkal egészül ki:

"14/A. § (1) Abban az esetben, ha a munkaviszonyban álló dolgozó részére öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjat vagy baleseti járadékot állapítanak meg, a vállalat az ellátás megállapításának tényét - a nyugdíjmegállapító szerv által megküldött határozat alapján - a dolgozó munkakönyvének első oldalán 8 napon belül a "Munkakönyv" szó alatt, "Nyugdíjas", illetőleg baleseti járadék megállapítása esetén "Baleseti járadékos" megjelölés beírásával feljegyezni köteles; a beírás megtörténtét a vállalatnak a folyósító szerv részére megküldött határozat másolatán kell igazolnia. Ha a vállalat az ellátás megállapítását a munkakönyvbe azért nem tudja bejegyezni, mert a nyugdíjas (járadékos) munkaviszonya megszűnt, a határozat másolatának a folyósító szerv részére történő megküldésével egyidejűleg közölnie kell a munkaviszony megszűnésének időpontját.

(2) Ha olyan nyugdíjas (járadékos) lép munkaviszonyba, akinek a munkakönyvében a nyugdíjas minőséget még nem tüntették fel, a vállalat köteles az (1) bekezdés szerinti bejegyzést a nyugdíjas (járadékos) nyilatkozata alapján a munkakönyvbe teljesíteni.

(3) Ha a nyugdíjas (járadékos) új munkakönyv vagy másodlat kiállítását kéri, az (1) bekezdés szerinti bejegyzést a nyugdíjas (járadékos) nyilatkozata alapján a munkakönyvet kiállító szerv jegyzi fel.

14/B. § A munkakönyvbe a 14/A. § alapján történt bejegyzés törlését a nyugdíjra (baleseti járadékra) jogosultság megszűnése esetében a munkakönyv kilencedik oldalára kell bejegyezni és egyidejűleg a munkakönyv első oldalára feljegyzett "Nyugdíjas", illetőleg "Baleseti járadékos" szót át kell húzni. Abban az esetben, ha a nyugdíjas (járadékos) a jogosultság megszűnésekor munkaviszonyban áll, a beírás törlését - az ellátás megszüntetésére vonatkozó határozat bemutatásával - a vállalattól kérheti. A törlésre vonatkozó bejegyzésnek tartalmaznia kell a megszüntető határozat keltét és számát.

14/C. § Abban az esetben, ha az öregségi, a rokkantsági, a baleseti rokkantsági nyugdíj, vagy a baleseti járadék megállapításakor a dolgozó munkaviszonyban nem áll, a munkakönyvi bejegyzést, illetőleg annak törlését a nyugdíjmegállapító szerv végzi."

10. §

Az R. 15. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A házasságkötés folytán vagy más okból bekövetkezett névváltozást a munkakönyvbe a 10. § (2) bekezdésében megjelölt módon kell bejegyezni. A családnév megváltozásának pontos adatait a vállalat köteles három napon belül a Központi Munkakönyv Nyilvántartónak* bejelenteni.

(3) A vállalat elnevezésének megváltoztatásával járó átszervezés (összevonás, beolvasztás, megosztás) esetén a dolgozó munkakönyvébe csak "a munkáltató neve (cége) és székhelye" rovatba kell bejegyzést eszközölni. A bejegyzés szövege a következő: ......... évi.................. hó ...... napja óta új elnevezése: ........................... vállalat."

11. §

Az R. 22. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Ha a dolgozó a munkakönyvet felszólítás ellenére sem veszi át és annak elküldését nem kérte, a munkakönyvet a munkáltató - a 23. §ban szabályozott esetet kivéve - a munkaviszony megszűnése napjától számított egy évig köteles megőrizni.

(3) Azt a munkakönyvet, amelyet a dolgozó munkaviszonya megszűnését követő egy éven, illetőleg öt éven belül nem vett át, meg kell semmisíteni. A megsemmisítésről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben fel kell tüntetni a munkakönyv sorozatát, sorszámát, a tulajdonos nevét és személyi adatait. A jegyzőkönyvet öt évig meg kell őrizni. A munkakönyv megsemmisítésének időpontját a munkakönyv-nyilvántartás aláírási rovatában fel kell tüntetni."

12. §

Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § A szabadságvesztés büntetését töltő vagy előzetes letartóztatásban levő dolgozó munkaviszonyának megszűnése esetén munkakönyvét - ha azt kéri - meg kell küldeni a büntetésvégrehajtási intézet parancsnokságának. Egyébként a munkakönyv kezelésére vonatkozó általános szabályok szerint kell eljárni azzal az eltéréssel, hogy a munkakönyvet az elítélt szabadulásáig, de legalább öt évig köteles a vállalat elkülönítetten kezelni."

13. §

Ez a rendelet 1978. január 1-én lép hatályba; egyidejűleg az R. 7. § (1) bekezdésének utolsó mondata és az R. 8. § (1) bekezdésének utolsó mondata hatályát veszti, valamint a 24. § (2) bekezdésében a 22. § (3) bekezdésére utalás elmarad.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter