27/1977. (VII. 30.) MÉM rendelet

az üzemi állatorvosok és állategészségügyi szaksegéderők működéséről

A mezőgazdasági üzemek fokozottabb állategészségügyi ellátása érdekében az állategészségügyi szolgálat egyes kérdéseinek újabb rendezéséről szóló 43/1967. (X. 22.) Korm. rendelet 7. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az egészségügyi miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanácsi Tanácsi Hivatala elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya az állami vállalat, állami gazdaság, a mezőgazdasági termelőszövetkezet, a halászati termelőszövetkezet, a mezőgazdasági szakszövetkezet, a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet, a szövetkezeti és gazdasági társulás, valamint egyéb állami vagy szövetkezeti gazdálkodó szervezet (a továbbiakban együtt: üzem) által tagsági viszony vagy munkaviszony alapján foglalkoztatott üzemi állatorvosokra és állategészségügyi szaksegéderőkre, valamint a megyei, fővárosi állategészségügyi állomás (a továbbiakban: állategészségügyi állomás) alkalmazásában álló, üzemben dolgozó állatorvosokra terjed ki.

2. §

(1) Az egy üzemi állatorvost alkalmazó üzemben az üzemi állatorvos, a több üzemi állatorvost alkalmazó üzemben a vezető állatorvos az üzem termelést irányító vezetőjének közvetlenül van alárendelve. A több üzemi állatorvost alkalmazó üzemben a beosztott állatorvosok szakmai irányítását a vezető állatorvos végzi.

(2) Ha az üzem nem foglalkoztat üzemi állatorvost, azonban állatállományának értéke vagy létszáma azt indokolja, az illetékes állategészségügyi állomás az üzembe - az üzem vezetőjével egyetértésben - állatorvost helyez ki. Az üzembe kihelyezett állatorvos az állategészségügyi állomás alkalmazásában áll, működéséhez az üzem a 6. § (1) bekezdésében foglalt feltételeket - műszer, védő- és munkaruha kivételével - biztosítja.

(3) Azokban az üzemekben, amelyek üzemi állatorvost nem foglalkoztatnak, illetőleg oda állatorvost nem helyeztek ki, az állomány állategészségügyi ellátását az állategészségügyi állomás körzeti állatorvosa végzi.

(4) Az üzem az üzembe kihelyezett, illetőleg az üzemet ellátó körzeti állatorvos szolgáltatásáért az állategészségügyi állomásnak a jogszabályban* meghatározott díjat köteles fizetni.[1]

3. §

(1) Az üzemeknek a területükhöz tartozó kistermelői állattartást szervező tevékenysége az állategészségügyi feladatokra is terjedjen ki. Ezért az üzemi állatorvos tevékenysége az üzem mellett - ha az szükséges - a meghatározott állategészségügyi körzetben levő háztáji-egyéni állattartók, mezőgazdasági kistermelők (a továbbiakban: egyéni állattartók) állatállományának ellátására is kiterjed.

(2) Az üzemi állatorvos az egyéni állattartók állatállományának ellátását magángyakorlat keretében akkor végezheti, ha - az üzem vezetőjének előzetes egyetértése után - az állategészségügyi állomás igazgatója a magángyakorlat folytatására engedélyt, illetőleg megbízást adott és állategészségügyi körzetének területét meghatározta. Amennyiben az üzem körzetében állategészségügyi állomás alkalmazásában álló állatorvos nem működik, a magángyakorlat engedélyezése csak rendkívüli okból tagadható meg.

(3) Az üzemi állatorvos által ellátott üzem és az egyéni állattartók állatállománya együttesen a 3000 számosállat létszámot - a szakosított nagyüzemi baromfitelep(ek) állatállományának beszámítása nélkül - nem haladhatja meg.

(4) Az üzem kezdeményezésére, továbbá súlyos mulasztás esetén az állategészségügyi állomás igazgatója az üzemi állatorvost a magángyakorlattól meghatározott időre eltilthatja, illetőleg az állategészségügyi körzet területét csökkentheti.

4. §

Az üzem legkésőbb 1979. január 1. napjáig minden 1000 számosállat után önálló munkakörben legalább egy képesített állategészségügyi szaksegéderőt (állategészségügyi technikust, felcsert, állategészségőrt) vagy állategészségügyi betanított munkást köteles alkalmazni.

5. §

(1) Az üzemi állatorvos alkalmazása, tagsági viszony alapján üzemi állatorvosi munkakörbe való beosztása, ellene állategészségügyi tevékenységgel összefüggő fegyelmi eljárás megindítása, továbbá munkaviszonyának megszüntetése és elbocsátása, illetőleg kizárása előtt az állategészségügyi állomás igazgatójának véleményét be kell szerezni. Az állategészségügyi állomás igazgatójának megkeresésére az üzemi állatorvos ellen a fegyelmi eljárást az üzem köteles lefolytatni.

(2) Az üzemi állatorvos működési területén -a hatályos jogszabályok szerint - szervezi és saját szakmai feladatkörében ellátja a betegségmegelőző, általános járványvédelmi, szaporodásbiológiai, állatgyógyászati, élelmiszerhigiéniai, környezetvédelmi, valamint az állatok, állati eredetű termékek, takarmányok forgalmával kapcsolatos állategészségügyi feladatokat, továbbá mindazokat az állategészségügyi igazgatási-hatósági feladatokat, amelyekkel az állategészségügyi állomás igazgatója megbízza. Az üzemi állatorvos részére adható állategészségügyi igazgatási-hatósági feladatokat a MÉM Állategészségügyi és Élelmiszerhigiéniai Főosztálya külön határozza meg.

(3) Az állategészségügyi igazgatási-hatóság feladatok végrehajtásának irányítása és ellenőrzése - a megbízás keretében - az állategészségügyi állomás hatáskörébe tartozik.

(4) Az üzemi állatorvos működése felett a szakfelügyeletet az állategészségügyi állomás a járási, városi, fővárosi kerületi főállatorvos (a továbbiakban: járási főállatorvos), illetőleg a megyei szakállatorvosok útján gyakorolja.

(5) Az üzemi állatorvos és az üzem között az állategészségügyi feladatok ellátásával kapcsolatban felmerült szakmai véleménykülönbség esetén vélemény adására a járási főállatorvos jogosult. A döntés joga az állategészségügyi állomás igazgatójának hatáskörébe tartozik.

(6) Az állategészségügyi állomás alkalmazásában álló, üzembe kihelyezett állatorvos elleni fegyelmi eljárás esetén - ha a fegyelmi eljárást az állategészségügyi állomás igazgatója az üzem kezdeményezésére indítja meg - az üzem képviselőjét meg kell hallgatni.

6. §

(1) Az üzemi állatorvos működéséhez szükséges műszereket, állatgyógyászati eszközöket, gyógyszert, oltó- és kórjelző anyagot, munka- és védőruhát, fuvart vagy fuvardíjat, illetőleg fuvardíjátalányt az üzem köteles biztosítani.

(2) Az egyéni állattartók állatállományának állategészségügyi ellátásához az üzemi állatorvos az üzem tulajdonában levő műszert és gyógyszert nem veheti igénybe.

(3) Az üzemi állatorvos tanfolyamon való továbbképzését, szak-állatorvosi képzését, valamint az állategészségügyi szaksegéderők képzését és továbbképzését az állategészségügyi állomás szervezi. Az állategészségügyi állomás igazgatója az üzem vezetőjével egyetértésben jelöli ki a tanfolyamon, illetőleg a szak-állatorvos képzésben résztvevő üzemi állatorvosokat. A továbbképzés egyéb feltételeit (költségek, helyettesítés stb.) az üzem biztosítja.

7. §

(1) Az üzemi állatorvos feladatkörét és munkarendjét - e rendelet keretei között - az üzem vezetője, termelőszövetkezet esetében a vezetőség belső szabályzatban állapítja meg.

(2) Az állategészségügyi szaksegéderő tevékenységi köre az üzem állatállományára terjed ki. Feladatkörét az alkalmazó üzem vezetősége határozza meg az üzem állatállományát ellátó állatorvos javaslata alapján. Munkájának irányítása és ellenőrzése az üzemet ellátó állatorvos feladata.

8. §

Az üzemi állatorvos köteles működési területe állategészségügyi helyzetéről, valamint egyéb állategészségügyi tevékenységéről a jogszabályokban előírt jelentéseit a járási főállatorvos útján az állategészségügyi állomásnak határidőre megküldeni.

9. §

(1) Különösen nagy kárt okozó állatbetegségek (ragadós száj- és körömfájás, sertéspestis, továbbá a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által esetenként meghatározott más betegség) jelentkezése esetén a betegség elfojtása, illetőleg megelőzése érdekében az állategészségügyi állomás igazgatója az üzemi állatorvost és az állategészségügyi szaksegéderőt - az üzem vezetőjének egyidejű értesítése mellett - kirendelheti.

(2) A kirendelés költségeit (fuvarköltség, napidíj, szállásköltség, járványvédelmi pótlék), valamint a védőruhát és az állatgyógyászati eszközöket a kirendelő állategészségügyi állomás viseli, illetőleg biztosítja. A kirendelt üzemi állatorvost a kirendelés idejére üzemétől átlagkeresete illeti meg.

(3) A kirendelés időtartamára a helyettesítő állatorvost a kirendelő állategészségügyi állomás jelöli ki és személyi, valamint dologi költségeit is viseli (munkabér, kiküldetési költség stb.).

10. §

(1) Az üzemi állatorvos és az állategészségügyi szaksegéderők munkabérét (munkadíját) a vonatkozó jogszabályok szerint kell megállapítani.

(2) Az állatszállításoknál, állatvásárokon, állatfelvásárlásoknál és állatátvételeknél az állategészségügyi állomás megbízása alapján ellátott, díjazás alá eső állatorvosi tevékenységért, valamint a közfogyasztásra levágott állatok húsvizsgálatáért beszedett díjakat az üzemi állatorvos az állategészségügyi állomásnak, a jogszabályban előírt határidőn belül, köteles befizetni. A befizetett összeg 48%-át az állategészségügyi állomás az üzemi állatorvosnak visszatéríti. A visszatérítés összege havonként és állatorvosonként az alapfizetés 33%-át nem haladhatja meg.

(3) Az üzemi állatorvos az egyéni állattartók állatállománya állategészségügyi teendőinek ellátásáért a jogszabályban* meghatározott díjakat számíthatja fel. Ez a bevétel - bármily módon történik annak beszedése - az üzemi állatorvost illeti meg.[2]

(4) Az üzemi állatorvos a (2) bekezdésben felsorolt külön díjazott állatorvosi tevékenységeken túl az üzem részére feladatait külön díjazás nélkül, munkaköri kötelességként végzi.

11. §

(1) Az állategészségügyi állomás alkalmazásában álló üzembe kihelyezett állatorvost a 11/1974. (V. 28.) MüM rendelet 1. melléklete II. fejezete ügyintézők B) kategóriájának megfelelő kulcsszámba kell besorolni és ennek megfelelő alapbérben kell részesíteni.

(2) Az állategészségügyi állomás alkalmazásában álló üzembe kihelyezett állatorvost az üzem állategészségügyi feladatainak ellátásáért az üzem által az állategészségügyi állomásnak befizetett díj 48%-ának megfelelő teljesítménybér illeti meg.

12. §

(1) Munkakörének ellátásában szabadság, fizetés nélküli szabadság, betegség, szülés, katonai szolgálat, tanfolyam, tanulmányi szabadság, hat napot meghaladó kiküldetés, fegyelmi felfüggesztés miatt akadályozott üzemi állatorvos helyettesítéséről - az állategészségügyi állomás egyidejű értesítése mellett - az üzem köteles gondoskodni.

(2) Több üzemi állatorvost alkalmazó üzemben a helyettesítést belsőleg kell megoldani.

(3) Az egy üzemi állatorvost alkalmazó üzem állatorvosát a másik üzem üzemi állatorvosa, illetőleg az állategészségügyi állomás alkalmazásában álló, üzembe kihelyezett vagy körzeti állatorvos helyettesítheti. Az üzembe kihelyezett vagy körzeti állatorvost üzemi állatorvos is helyettesítheti.

(4) A helyettesítésre írásban szerződést kell kötni. A szerződés megkötése a munkáltatók feladata.

(5) A helyettesítő üzemi állatorvost a helyettesített állatorvos állategészségügyi igazgatási-hatósági jogkörével fel kell ruházni.

(6) Ha az üzemi állatorvos - az (1) bekezdésben felsorolt okból -

a) más üzem üzemi állatorvosát helyettesíti, a helyettesítés idejére

- a helyettesített üzemi állatorvos időarányos bérének 50%-a,

- fuvar vagy fuvarköltség,

- a 10. § (2) bekezdésében felsorolt hatósági feladatok ellátásáért beszedett díjak 48%-a illeti meg,

- az egyéni állattartók állatállományának ellátásáért a jogszabályban* meghatározott díjakat számíthatja fel;[3]

b) üzembe kihelyezett vagy körzeti állatorvost helyettesít, a helyettesítés idejére

- az üzem állatállományának ellátásért az állategészségügyi állomásnak befizetett díj 48%-ának időarányos része.

- a fuvardíjátalány időarányos része, valamint a munka-, illetve a lakóhely és a helyettesítés helye közötti közlekedési költség,

- a 10. § (2) bekezdésében felsorolt hatósági feladatok ellátásáért beszedett díjak 48%-a illeti meg,

- az egyéni állattartók állatállományának ellátásáért a jogszabályban* meghatározott díjakat számíthatja fel.[4]

(7) Ha az üzembe kihelyezett vagy körzeti állatorvos üzemi állatorvost helyettesít, az üzem köteles az állatállomány ellátásáért, valamint a húsvizsgálatért és az állatszállításoknál végzett állatorvosi közreműködésért a jogszabályban* meghatározott díj időarányos részét az állategészségügyi állomás számlájára befizetni. A beszedett díj 48%-a a helyettesítő állatorvost illeti meg.[5]

13. §

Az üzemet ellátó állatorvos feladatát e rendelet 1. melléklete, az állategészségügyi szaksegéderők feladatát a 2. melléklete tartalmazza. A mellékleteket a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kell közzétenni.

14. §

Az állategészségügyi állomás állatorvosának a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 5. mellékletét képező, a mezőgazdasági üzem állatállományának ellátására vonatkozó szerződésmintában felsorolt feladatai e rendelet 1. mellékletében foglaltaknak megfelelően módosulnak.

15. §

E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 5. §-a, a 37/1968. (X. 13.) MÉM rendelet, valamint a 282/1953. (Mg. É. 53.), a 335/1953. (Mg. É. 60.), a 2/A/1954. (Mg. É. 3.), a 40/1954. (Mg. É. 24.) és a 30/1955. (Mg. É. 14.) FM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * Az állatorvosi ellátásért fizetendő havi díjakat a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 6. melléklete tartalmazza.

[2] * Az állategészségügyi teendők ellátásáért felszámítható díjakat a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 2. melléklete tartalmazza.

[3] * Az egyéni állattartók állatállományának ellátásáért felszámítható díjakat a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 2. melléklete tartalmazza.

[4] * Az egyéni állattartók állatállományának ellátásáért felszámítható díjakat a 49/1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 2. melléklete tartalmazza.

[5] * Az állatorvosi ellátásért fizetendő havi díjakat a 49/ 1968. (XII. 31.) MÉM rendelettel módosított 8/1967. (XI. 3.) MÉM rendelet 6. melléklete tartalmazza.