12/1978. (IX. 5.) MüM rendelet

a gazdasági társulások munkaügyi kérdéseiről

A gazdasági társulásokról szóló 1978. évi 4. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: GT) végrehajtása tárgyában kiadott 9/1978. (II. 1.) MT rendelet 29. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulások: a közös vállalat, a betéti társulás, az egyesülés és a részvénytársaság vagy korlátolt felelősségű társaság formájában működő társulás (a továbbiakban együtt: gazdasági társulás) munkaügyi kérdéseiben - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a GT-ben foglalt kiegészítésekkel a Munka Törvénykönyve és végrehajtási szabályai, valamint az egyéb munkaügyi rendelkezések általános (az állami vállalatokra vonatkozó) előírásait kell alkalmazni.

(2) A tevékenység jellegétől függően irányadó munkaügyi rendelkezések szempontjából az egységes ágazati osztályozási rendszert kell alapul venni és annak figyelembevételével a gazdasági társulás besorolásának megfelelő szabályokat kell alkalmazni.

(3) Ez a rendelet nem érinti az agráripari egyesülésekről, valamint a külföldi részvétellel működő gazdasági társulásokról szóló külön rendelkezéseket.

2. §

(1) A gazdasági társulásra - a (3) bekezdésben meghatározott, továbbá az egyesülésekre vonatkozó kivétellel - ugyanazok a bérszabályozási előírások vonatkoznak, amelyek a tevékenység szerint azonos ágazatba sorolt állami vállalatra érvényesek.

(2) A gazdasági társulás bérfejlesztési mutatójánál számításba vett mérleg szerinti nyereséget (értékesítési árbevételt, termelési értéket) a társulás tagjai (a továbbiakban: tag) bérfejlesztési mutatójának meghatározásánál figyelmen kívül kell hagyni.

(3) Az állami vállalatra érvényes bérszabályozási rendszer helyett a mezőgazdasági termelőszövetkezeti jövedelemszabályozási rendszert kell alkalmazni, ha a gazdasági társulást a mezőgazdasági vagy élelmiszeripari ágazatba sorolták és a tagként résztvevő mezőgazdasági szövetkezetek vagyoni betétje az ötven százalékot meghaladja.

3. §

(1) Az egyesülésnél központi bértömeg-szabályozást kell alkalmazni. Az ehhez szükséges bázismutatókat a társulás főtevékenysége szerint illetékes ágazati miniszter határozza meg.

(2) Az egyesülés dolgozóinak bérét a tagoknál a társulás fenntartási költségeként kell elszámolni.

(3) Az egyesülés részesedési alapjának mértékét - a tagoknál az egy főre jutó részesedés átlagát meg nem haladóan - az igazgatótanács évenként állapítja meg.

(4) Az egyesülés részesedési alapját a tagok részesedési alapjukból fedezik.

4. §

(1) A tag a vele munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló ipari szövetkezeti tagsági viszonyban álló dolgozót a gazdasági társuláshoz ideiglenes munkavégzésre kirendelheti, a munkaviszonyban álló dolgozóval és a gazdasági társulással létrejött megállapodással pedig áthelyezheti. Ez utóbbi történhet olyan kikötéssel is, hogy a dolgozót a gazdasági társulással létrejövő munkaviszonyának megszűnte után a tag a korábbi feltételekkel tovább foglalkoztatja. A mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag a gazdasági társulásnál az ideiglenes munkavállalásra vonatkozó rendelkezések megtartásával foglalkoztatható.

(2) A tag vagy felügyeleti szervének dolgozója a gazdasági társulásnál második munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem foglalkoztatható. E rendelkezés alkalmazása alól - a magasabb vezető állásúak kivételével - a felügyeleti szerv [5. § (1) bekezdése] indokolt esetben felmentést adhat.

(3) A gazdasági társulás és a gazdasági társaság igazgatótanácsának, igazgatóságának, felügyelő bizottságának vagy más bizottságának tagjai e tevékenységükért a társulástól vagy a társaság ügyeinek vitelére kijelölt tagtól díjazásban, jutalomban vagy más juttatásban nem részesülhetnek. E személyeket ilyen tevékenységükért az a vállalat vagy szövetkezet díjazhatja, amellyel munkaviszonyban (szövetkezeti tagsági viszonyban) állnak.

5. §

(1) A gazdasági társulás tekintetben azok a jogok, amelyeket a hatályos munkaügyi jogszabályok a felügyeleti szerv részére biztosítanak - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a tagok közös felügyeleti szervét, ennek hiányában a törvényességi felügyeletet gyakorló szervet illetik meg.

(2) A gazdasági társulás magasabb vezető állású dolgozója az igazgató és az igazgatóhelyettesi munkakört ellátó az a dolgozó, akivel szemben a munkáltatói jogokat az igazgatótanács, illetőleg az igazgatóság gyakorolja.

(3) A gazdasági társulás magasabb vezető állású dolgozóival szemben a felügyeleti szervnek fenntartott jogokat a társulás igazgatótanácsa, illetőleg meghatározott esetben igazgatósága gyakorolja.

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A gazdasági társulásokkal összefüggő munkaügyi kérdések szabályozásáról szóló 5/1972. (III. 23.) MüM rendelet hatályát veszti; annak rendelkezéseit azonban a korábbi jogszabályok alapján alapított társulásokra, azok átalakulásáig még alkalmazni kell.

(3) A kizárólag mezőgazdasági szövetkezetek által alapított, nem mezőgazdasági ágazatba sorolt közös vállalkozások és szövetkezeti közös vállalatok tevékenységüket 1980. december 31-ig a mezőgazdasági termelőszövetkezeti jövedelemszabályozási rendelkezések szerint folytathatják.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter