Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1978. (I. 28.) IM rendelet

az egyetemek nappali tagozatán végzett pályakezdő jogászok munkába lépéséről

A Minisztertanács 1041/1977. (X. 13.) határozatával módosított 1023/1976. (VII. 15.) Mt. h. határozat 5. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Állami szerv (vállalat, intézmény) szövetkezet (szövetkezeti szerv), továbbá - a társadalmi szervezeteket kivéve - minden más munkáltató (a továbbiakban: munkáltató) pályakezdő jogásszal jogi egyetemi végzettséget igénylő munkakörben munkaviszonyt vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyt (a továbbiakban: munkaviszony) csak az e rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében létesíthet.

(2) E rendelet nem érinti a tanulmányi szerződés alapján a pályakezdő jogásszal létesítendő munkaviszonyt.

Pályázati eljárás

2. §

(1) A munkáltató a felügyeleti szervnek [a 21/1977. (XII. 9.) MüM rendelettel módosított 12/1976. (X. 3.) MüM rendelet - a továbbiakban: R. - 13. §] bejelenti, hogy a következő évben végző pályakezdő jogászok részére hány állásra kíván pályázati felhívást kiírni.

(2) A fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnöke az általa indokoltnak tartott álláskeret igényt - a munkáltatók pontos megjelölésével - megküldi.

- a tanácsi szervek esetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökének,

- a szövetkezetek és a szövetkezeti szervek esetében pedig a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek.

(3) A Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke, illetőleg a szövetkezet országos érdekképviseleti szerve, továbbá a (2) bekezdésben nem említett felügyeleti szerv (miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője) az álláskeret igényt -a munkáltatók pontos megjelölésével - véleményük közlése mellett továbbítják az igazságügyminiszterhez.

3. §

(1) Az igazságügyminiszter - a végzők számának és a népgazdaság tervszerű jogász-szakember ellátásának figyelembevételével - évenként a felügyeleti szervek szerint meghatározza a pályakezdő jogászok részére meghirdethető állások keretszámát, és erről értesíti

- a minisztert (országos hatáskörű szerv vezetőjét),

- a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökét, illetőleg az illetékes szövetkezeti országos érdekképviseleti szervet, valamint

- az állam- és jogtudományi karok (a továbbiakban: jogi karok) dékánjait.

(2) A Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnöke, illetőleg az illetékes szövetkezeti országos érdekképviseleti szerv a meghirdethető állások keretszámát közli az igénylő fővárosi, illetőleg megyei tanács elnökével.

(3) A felügyeleti szerv az igazságügyminiszter által meghatározott kereten belül engedélyezi a pályázati felhívás kiírását, és erről - a munkáltató pontos megjelölésével - értesíti az igazságügyminisztert, valamint a jogi karok dékánjait.

(4) A felügyeleti szerv a pályázati felhívás kiírását határozatlan időre szóló munkaviszony létesítésére engedélyezheti, kivéve, ha jogszabály csak határozott idejű munkaviszony létesítését teszi lehetővé.

4. §

(1) A munkáltató a felügyeleti szerv által engedélyezett állásokra a pályázati felhívását minden évben augusztus 31-ig megküldi valamennyi jogi kar dékánjának.

(2) A jogi kar dékánja az engedély nélkül megküldött pályázati felhívásokat közzététel nélkül visszaküldi.

(3) A munkáltató a jogi karnak megküldött pályázati felhívását nem vonhatja vissza, a meghirdetett feltételeken nem változtathat, és az állást nem pályakezdő jogásszal nem töltheti be. A felügyeleti szerv engedélyezheti a pályázati felhívásban megjelölt feltételek megváltoztatását, amelyhez előzetesen be kell szereznie az igazságügyminiszter hozzájárulását. A munkáltató megszűnése, illetőleg átszervezése esetén a pályázattal kapcsolatos jogok és kötelezettségek a munkáltató jogutódjára szállnak át.

5. §

(1) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell a) a munkáltató megnevezését és címét, a munkáltató felügyeleti szervének megnevezését,

b) a munkahely megnevezését és címét,

c) a munkakört (megnevezés és kulcsszám szerint), továbbá a tényleges beosztást és a fontosabb munkaköri feladatok felsorolását,

d) a munkahely különleges igényeit (erkölcsi bizonyítvány, feddhetetlenség, nyelvismeret stb.),

e) a munkakörre megállapított bértételen belül a pályakezdő jogász részére biztosítható személyi alapbér összegét, az alkalmazáshoz kapcsolódó esetleges pótlékot, valamint a munkáltató által biztosítható egyéb juttatásokat és kedvezményeket (lakás- és étkezési lehetőség, letelepedési segély, családalapítási kölcsön, a berendezési kölcsön lehetősége, illetményföld, a szakvizsga letételéhez szabad idő stb.),

f) a munkába lépés időpontját.

(2) A fegyveres erők, a fegyveres testületek és a rendészeti szervek, valamint a Külügyminisztérium a pályázati felhívást sajátosságaik figyelembevételével írhatják ki.

6. §

A pályázati felhívásokat a jogi kar dékánja minden évben szeptember 10-től szeptember 30-ig a jogi karon a végző hallgatók számára hozzáférhető helyen kifüggeszti.

7. §

(1) Pályázatot az a hallgató nyújthat be, aki az egyetem utolsó tanulmányi félévére beiratkozott.

(2) A pályázó legfeljebb három állásra nyújthat be pályázatot. Több pályázat benyújtása esetén külön iraton meg kell jelölnie, hogy melyik helyre pályázik első-, másod-, illetőleg harmadsorban.

(3) A pályázatot a pályázati felhívást kiíró munkáltató vezetőjének címezve a jogi kar dékánjához kell benyújtani.

8. §

(1) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó

- legfontosabb személyi adatait (név, családi állapot, az állandó és ideiglenes lakás pontos címét),

- a III. és IV. évben elért tanulmányi eredményét,

- szakmai érdeklődési körét, tudományos diákköri tevékenységét, szakdolgozatának témáját, esetleges korábbi munkáját a munkakör leírásával,

- különleges képesítését, nyelvismeretét,

- társadalmi munkáját,

- igényét a pályázati felhívásban megjelölt juttatásokra.

(2) A pályázathoz csatolni kell a pályázó részletes önéletrajzát, és - amennyiben szükséges -erkölcsi bizonyítványát.

9. §

(1) A jogi kar dékánja a benyújtott pályázatot a hallgatóról készített jellemzés alapján véleményezi. Az ugyanazon munkahelyre pályázók között az első három helyre ajánlási sorrendet állapít meg. E munkába a jogi kar párt- és KISZ-szervezetét be kell vonni, és a pályázót, továbbá tudományos diákköri tevékenysége, illetőleg szakdolgozata alapján az illetékes tanszéket meg kell hallgatni.

(2) A pályázattal kapcsolatos véleményt és a jogi kar ajánlási sorrendjét a pályázóval ismertetni kell. Ha a pályázót egyik pályázatával kapcsolatban sem sorolták az első három helyre, egyidejűleg tájékoztatni kell őt arról, hogy melyik más pályázati felhívásra benyújtott pályázat esetén sorolnák az első három hely valamelyikére. Ezt követően a pályázó a korábbi pályázatát visszavonhatja, és a javasolt pályázati felhívásra nyújthat be pályázatot.

(3) A véleményezett pályázatot és az ajánlási sorrendet, valamint a többi, rangsorolás nélküli pályázatot a jogi kar dékánja megküldi a pályázati felhívást kiiró munkáltatónak.

10. §

A munkáltató részére lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a pályázóval a közvetlen kapcsolatot felvehesse. Ennek megszervezéséhez a jogi kar köteles segítséget nyújtani.

11. §

(1) A munkáltató a pályázatokról - a munkahelyi társadalmi szervezetek meghallgatása után - tizenöt napon belül dönt. Ha a munkáltató az ajánlási sorrendtől eltér, vagy a pályázati felhívásra csak egy pályázat érkezett, és azt elutasítja, ennek indokait közli a jogi kar dékánjával.

(2) A jogi kar megkerülésével benyújtott pályázatot - érdemi elbírálás nélkül - a munkáltató köteles a jogi karnak megküldeni.

12. §

A jogi kar dékánja a pályázók közötti ajánlási sorrend megállapításánál, a munkáltató pedig a pályázat elbírálásánál a pályázó elhelyezkedésével kapcsolatos összes körülményt méltányosan figyelembe veszi. Különösen figyelembe kell venni a pályázó szakmai érdeklődését és felkészültségét, valamint családi körülményeit. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a házastársak munkahelye lehetőleg ugyanabban a városban (községben) legyen, akár egyidőben végeznek, akár a pályakezdő jogász kíván abban a városban (községben) munkaviszonyt létesíteni, ahol a házastársa már munkaviszonyban áll.

13. §

(1) A munkáltató a részére biztosított álláskeret terhére névre szóló, meghívásos pályázati felhívást a következő esetekben írhat ki:

- a pályakezdő jogász olyan szakemberhiánnyal küzdő városban (községben) vagy onnan naponkénti bejárással megközelíthető helységben lakik, ahol a munkáltató pályázati felhívást kíván kiírni;

- a pályakezdő jogász házastársa ugyanabban a városban (községben) vagy onnan naponkénti bejárással megközelíthető helységben dolgozik, illetőleg tanulmányi szerződés alapján ott fog dolgozni, ahol a névre szóló pályázati felhívást kiíró munkáltató székhelye (telephelye) van;

- a pályakezdő jogász a munkáltatóval már munkaviszonyban, illetőleg tanulmányi ideje alatt szakmai kapcsolatban állott (pl. szakmai gyakorlatot folytatott), és e tényt a munkáltató és társadalmi szervei a pályázati felhíváson aláírásukkal igazolják.

(2) A névre szóló pályázati felhívást - a többi pályázati felhívással egyidőben -, de csak azon a jogi karon kell kifüggeszteni, ahol a meghívott a tanulmányait folytatja. A pályázati felhívásnak a meghívás körülményeit és indokait tartalmaznia kell. A névre szóló pályázati felhívásra csak a meghívott nyújthat be pályázatot.

(3) Ha a pályakezdő jogász a névre szóló pályázati felhívást nem fogadja el, erről a pályázati felhívás kiírását követő nyolc napon belül a jogi kar dékánját és a munkáltatót írásban köteles értesíteni. Az el nem fogadott névre szóló pályázati felhívásra más pályakezdő jogász, a meghívott pedig más pályázati felhívásra az általános szabályok szerint nyújthat be pályázatot.

(4) A jogi kar dékánja a névre szóló pályázati felhívásra benyújtott pályázatot is véleményezi, és a pályázatot a munkáltató részére megküldi. A névre szóló pályázati felhívás és az arra benyújtott pályázat tartalmára, valamint a pályázati eljárásra egyebekben az általános rendelkezések az irányadóak.

14. §

(1) A pályázat felőli döntésről a munkáltató a pályázót és a pályázatot megküldő jogi kar dékánját haladéktalanul értesíti. Elutasított pályázat esetén a mellékelt iratokat vissza kell küldeni.

(2) A pályázat elfogadása esetén - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a munkáltató tizenöt napon belül elkészíti a munkaszerződést, illetőleg a kinevezést. A munkába lépés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tanév befejezését és az államvizsgák letételét lehetővé tegye. A munkáltató a pályázat elfogadásáról szóló értesítést a pályázóval a munkaszerződés (kinevezési okirat) megküldésével közli.

(3) Több elfogadott pályázat esetén a pályázó haladéktalanul értesíti azt a munkáltatót, amelyikkel nem kíván munkaszerződést kötni.

15. §

(1) A munkáltató a munkaszerződés megkötéséről a felügyeleti szervet és a jogi karok dékánjait haladéktalanul értesíti (R. 11. § és 2. sz. melléklete). A munkáltató a jogi karok dékánjai részére egyidejűleg tájékoztatást ad arról is, hogy a kiírt állások közül melyek maradtak betöltetlenek.

(2) A munkáltatók értesítésének figyelembevételével a jogi kar dékánja a betöltetlenül maradt állásokra vonatkozó pályázati felhívásokat minden évben november 20-tól november 30-ig újból közzéteszi. Ezekre az állásokra az adott évben végző, de sikertelenül pályázók pályázhatnak. Az e pályázati felhívásokra benyújtott újabb pályázatokra és azok elbírálására, valamint a munkáltatónak a munkaszerződés megkötésével kapcsolatos értesítési kötelezettségére (R. 11. § és 2. sz. melléklete) az általános szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

16. §

(1) A meghatározott éves keretszámon belül a pályázatok elbírálása után (január 10.) még betöltetlenül maradt állásokat a pályázati felhívást kiíró munkáltató a felügyeleti szervének hivatalos lapjában - a következő évi igényszám bejelentéséig - meghirdetheti. Ezekre az állásokra az adott évben végző, de sikertelenül pályázók, valamint azon pályakezdő jogászok pályázhatnak, akik már munkaviszonyban állnak, de munkahelyet kívánnak változtatni.

(2) Az (1) bekezdés szerint meghirdetett pályázati felhívások közül - a megjelenéstől számított harminc napon belül - csak egy állásra lehet pályázatot benyújtani. A pályázatot az adott évben végző, de még el nem helyezkedett pályakezdő jogász a jogi kar dékánja útján nyújthatja be. A már munkaviszonyban álló pályázó a jogi kar közreműködése nélkül nyújthatja be pályázatát az azt kiíró munkáltatóhoz.

(3) A pályázat elbírálásához a pályázati felhívást kiíró munkáltatónak be kell szereznie a pályakezdő jogász munkájáról és magatartásáról készített részletes munkahelyi véleményt, illetőleg minősítést.

17. §

(1) A pályázati felhívást kiíró munkáltató a beérkezett pályázat felől tizenöt napon belül dönt, és erről a pályázót minden esetben, adott évben végző pályázó esetén a jogi kar dékánját is, munkaviszonyban álló pályázó esetén pedig annak munkáltatóját is értesíti. Az elbírálásnál a munkahelyi társadalmi szervezeteket meg kell hallgatni. Elutasított pályázat esetén a mellékelt iratokat vissza kell küldeni.

(2) A pályázó az állás elfogadásáról haladéktalanul írásban értesíti a pályázatot kiíró munkáltatót és saját munkáltatóját.

(3) A pályázati felhívást kiíró munkáltató a munkaszerződés megkötéséről a felügyeleti szervet minden esetben, adott évben végző pályázó esetén pedig a pályázatot megküldő jogi kar dékánját is értesíti (R. 11. § és 2. sz. melléklete).

Záró rendelkezések

18. §

Az adott évben végző pályakezdő jogász - ha önhibáján kívül nem tud első munkaviszonyt létesíteni - a következő évben a pályakezdő jogászok részére kiírt állásokra pályázhat. A pályázatát azon a jogi karon kell benyújtania, ahol tanulmányait befejezte.

19. §

(1) A pályázat nélkül történő alkalmazás engedélyezésére (R. 16. §) kizárólag a pályázatok elbírálása után kerülhet sor. Az ilyen alkalmazásra a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az igazságügyminiszterrel egyetértésben ad a munkáltatónak engedélyt.

(2) A pályázat nélküli alkalmazás engedélyezését a munkáltató kezdeményezi. A felmentés iránti kérelemhez csatolni kell az alkalmazni kívánt pályakezdő jogász elutasított pályázatait igazoló értesítéseket (leveleket), illetőleg amenynyiben önhibáján kívül nem tudott pályázni, az ezt tanúsító iratokat.

20. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit az 1977. január 1. után végzett jogászokra kell alkalmazni.

(2) A pályakezdő jogászok pályázatával kapcsolatos feladatok ütemezését a melléklet tartalmazza.

Dr. Korom Mihály s. k.,

igazságügyminiszter

Melléklet az 1/1978. (I. 28.) IM rendelethez

A pályakezdő jogászok pályázatával kapcsolatos feladatok ütemezése

1. A fővárosi, illetőleg a megyei tanács elnöke az igényelt álláskeret-számot június 20-ig közli tanácsi szervek esetében a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, szövetkezetek és szövetkezeti szervek esetében pedig az illetékes szövetkezeti országos érdekképviseleti szervvel. Az utóbb említett szervek, valamint a felügyeletet gyakorló miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) az igényelt álláskeretszámot július 15-ig közlik az igazságügyminiszterrel.

2. Augusztus 15-ig a felügyeleti szervek - az igazságügyminiszter által meghatározott kereten belül - megadják az engedélyeket a munkáltatók részére a pályázati felhívások kiírásához. Az engedélyezésről - azzal egyidejűleg - a felügyeleti szervek értesítik az igazságügyminisztert és a jogi karok dékánjait.

3. Augusztus 31-ig a munkáltatók - a felügyeleti szerv engedélye alapján - pályázati felhívásukat 5-5 példányban megküldik valamennyi jogi kar dékánjához, és a jogi kar dékánja a pályázati felhívásokat szeptember 10-ig közzéteszi.

4. Szeptember 30-ig a végzős hallgatók benyújtják pályázatukat a jogi kar dékánjához.

5. Október 15-ig a jogi kar dékánja megküldi a pályázatokat a pályázati felhívást kiíró munkáltatóhoz.

6. November 15-ig a munkáltatók a pályázatokat elbírálják, döntésükről értesítik a pályázókat és a pályázatot megküldő jogi kar dékánját, továbbá az elfogadott pályázatok alapján megkötik a munkaszerződést, illetőleg elkészítik a kinevezést. A munkáltatók a munkaszerződés megkötéséről a jogi kar dékánját és a felügyeleti szervet értesítik. Ugyanezen határidőig visszaküldik a jogi kar dékánjához az elutasított pályázatokat, és közlik azt is, hogy a meghirdetett állások közül melyek maradtak betöltetlenek.

7. November 20-ig a jogi kar dékánja a betöltetlenül maradt állások pályázati felhívásait ismét közzéteszi, és a még el nem helyezkedett hallgatók november 30-ig benyújtják pályázatukat.

8. December 10-ig a jogi kar dékánja megküldi a pályázatokat a munkáltatókhoz.

9. Január 10-ig a munkáltatók a pályázatokat elbírálják, az elfogadott pályázatok alapján megkötik a munkaszerződést, illetőleg elkészítik a kinevezést. A munkáltatók a munkaszerződés megkötéséről a jogi kar dékánját és a felügyeleti szervet értesítik.

Tartalomjegyzék