2/1978. (III. 16.) NIM rendelet

a gyógynövények és illóolajok vizsgálatáról, minősítéséről, forgalomba hozataláról és ellenőrzéséről szóló 37/1976. (X. 29) MT rendelet végrehajtásáról

1. § Az R. alkalmazása szempontjából

- gyógynövény az a termék, amely a Magyar Gyógyszerkönyvben, a magyar állami szabványokban és a külön jogszabályokban gyógynövényként, illetőleg drogként szerepel,

- illóolaj a növényből (drogból) nyert vagy mesterséges úton előállított kellemes szagú folyékony vagy szilárd anyag, amely szobahőmérsékleten maradék nélkül elillan.

2. § (1) A belföldi fogyasztói forgalomba kerülő termékekre kötelezően előírt minősítő vizsgálat elvégzését és a vizsgálati bizonyítvány kiadását gyógynövény és drog esetében a forgalomba hozó, illóolaj esetében az előállító, vagy a forgalomba hozó köteles a Gyógynövény Kutató Intézettől (a továbbiakban: Intézet) kérni. Külföldről bizományi rendszerben behozott termék esetében forgalomba hozónak a külkereskedelmi vállalattal szerződő belföldi fél tekintendő.

(2) A minősítő vizsgálat elvégzésére és a vizsgálati bizonyítvány kiállítására irányuló kérelemnek tartalmaznia kell a termék nevét, az állami szabvány számát, tárolási- és rendeltetési helyét, a csomagok számát, súlyát és nemét, az azonossági számot, valamint - ha ilyen van - a behozatali előminta számát, növényvédő szeres kezelés, illetőleg rovar- és rágcsálóirtószer alkalmazása esetén a szer megnevezését, valamint annak igazolását, hogy a termék megfelel a külön jogszabályban előírt feltételeknek.

(3) A mintavételkor ellenmintát is kell venni, és azt a mintavételről készített jegyzőkönyv egy példányával együtt a vizsgálatot kérő szerv őrzi meg.

(4) Nem hatósági vagy szabálytalan mintavételnél, ha a mintát a kérelmező küldte be vizsgálatra, a minősítés csak az átadott mintára vonatkozik.

(5) Az Intézet a minősítő vizsgálattal, a vizsgálati bizonyítvánnyal kapcsolatos és ellenőrzési eljárásában kötelező nyomtatványokat használ.

(6) A kérelmező a vizsgálati bizonyítványt érvényességi ideje alatt köteles megőrizni.

(7) A kiskereskedelmi fogyasztói forgalomba kerülő termék csomagolásán az állami szabványban kötelezően előírt megnevezésen kívül a forgalomba hozó köteles az Intézet jelét, a lejárat időpontját és a vizsgálati bizonyítvány számát feltüntetni.

3. § (1) Az Intézet minősítési- és ellenőrzési feladatai ellátása során, helyszíni eljárás keretében vizsgálhatja az R. hatálya alá tartozó termék minőségét, küllemét, a termék felhasználási idejét és a jogszabályokban, valamint állami szabványokban előírt egyéb követelmények megtartását.

(2) Az Intézet dolgozója megtekintheti a terméket, a termékkel kapcsolatos bizonylatokat, azokról másolatokat kérhet, továbbá az ellenőrző vizsgálathoz szükséges közreműködést igényelheti, mintát - a szabványnak, illetőleg a vizsgálati módszernek megfelelően - térítésmentesen vehet.

4. §[1]

5. §[2]

6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Rendelkezései nem érintik a 7/1960. (VIII. 12.) BkM rendelettel és az 1/1970. (II. 15.) BkM rendelettel módosított, a gyógynövény szaküzletekről szóló 4/1959. (V. 20.) BkM rendelet, valamint a 10/1960. (X. 15.) BkM rendelettel módosított, a drogéria szaküzletekről szóló 5/1959. (V. 20.) BkM rendeletben, továbbá az Országos Gyógyszerészeti Intézetről szóló 2/1962. (III. 22.) EüM rendeletben foglaltakat, és nem terjed ki a gyógyszertári forgalombahozatalra.

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 2/1982. (I. 20.) IpM rendelet 4. §-a. Hatálytalan 1982.01.20.

[2] Hatályon kívül helyezte a 2/1990. (II. 16.) IpM rendelet 1. §-a (lásd 1. melléklet). Hatálytalan 1990.02.16.