3/1978. (III. 16.) IM rendelet
a hagyatéki eljárás egyes rendelkezéseinek módosításáról
Az 1958. évi 5. törvényerejű rendelet 21. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM rendelet (a továbbiakban: R) 28. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki, egyben jelenlegi (4) bekezdésének számozása (5) bekezdésre változik:
"(4) Ha a hagyatéki eljárás során olyan vagyontárgy átadásáról is kell dönteni, amely korábban meghalt örökhagyó hagyatékához tartozott, de hagyatéki eljárásnak tárgya nem volt, a hagyatéki eljárást az a közjegyző folytatja le, aki a korábban meghalt örökhagyó hagyatékára az előző bekezdések szerint illetékes. Ha mindkét eljárás megindult, az utóbb meghalt örökhagyó hagyatéki ügyét az előző rendelkezés szerint illetékes közjegyzőhöz kell áttenni."
2. §[1]
3. §
Az R 41. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az idézésben az érdekeltet figyelmeztetni kell arra, hogy ha szabályszerű idézése ellenére a tárgyalson nem jelenik meg, ez a hagyatéki tárgyalás megtartását és a határozathozatalt nem akadályozz. Az idézésnek figyelmeztetést kell tartalmaznia az 58. § (2) és (3) bekezdésében foglaltakra is."
4. §
Az R 44. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Ügygondnok örököstárs is lehet, ha közte és a képviselt örökös között nincs érdekellentét."
5. §
Az R 53. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Az örökösök között kizárólag a hagyatéki vagyon tárgyaira vonatkozóan létrejött egyezség (osztályos egyezség) - a hagyatékban való részesedés mellett, de arányára tekintet nélkül - nem minősül élők közötti jogügyletnek és a hagyatékot az egyezség alapján öröklés jogcímén kell átadni."
6. §[2]
7. §
Az R 60. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Ha a bíróság határozata az ideiglenes hatályú átadó végzéstől eltér, a közjegyző a bírósági határozattal nem rendezett igények tekintetében teljes hatályú átadó végzést hoz. Ha a bíróság minden igényt rendezett, a közjegyző a hagyatéki eljárást befejező végzésében ezt megállapítja."
8. §
Az R 71. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"71. § Ha az előző §-ban szabályozott eljárás során nem öröklési, hanem más polgári jogi jogcímen jelentenek be igényt és azt az állam elismeri, a közjegyző ennek megfelelő határozatot hoz. Ellenkező esetben a bejelentett igény tisztázása végett a szükséges bizonyítást lefolytatja."
9. §
Az R a következő címmel és 72/A-72/D. §-okkal egészül ki:
"Eljárás a túlélő házastárs haszonélvezeti jogának megváltása iránti kérelem esetén
72/A. § (1) A haszonélvezeti jog megváltását a túlélő házastárs, illetőleg a törvényes örökösök a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél kérhetik.
(2) A megváltás iránti kérelem a haszonélvezeti joggal terhelt hagyatéki vagyon meghatározott hányadára, illetőleg meghatározott vagyontárgyra is előterjeszthető.
(3) A megváltásra vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell abban az esetben is, ha a biztosítási szerződés kedvezményezettje az örökös (Ptk. 560. §).
72/B. § (1) A közjegyző a túlélő házastársat és a törvényes örökösöket a megváltás lehetőségéről az idézésben tájékoztatni köteles.
(2) A megváltás iránti kérelmet a hagyatéki eljárás során legkésőbb a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig kell előterjeszteni.
(3) Ha hagyatéki eljárás egyébként nem indult, vagy a közjegyző tárgyalás nélkül adta át a hagyatékot, a túlélő házastárs vagy bármelyik örökös a haszonélvezeti jog megváltását az öröklés megnyílásától számított egy éven belül kérheti.
Ha az eljárásban részt nem vett személyről utóbb a bíróság megállapítja, hogy örökös, örökrésze vonatkozásában a haszonélvezeti jog megváltása a határozat jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül kérhető. Az említett esetekben a kérelem alapján a közjegyző hagyatéki tárgyalást tűz ki, amelyre a túlélő házastársat és valamennyi törvényes örököst megidézi.
(4) Ha a megváltást nem valamennyi jogosult kérte, a közjegyző az idézésben figyelmezteti a többi érdekeltet, hogy legkésőbb a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig megváltás iránti kérelmét előterjesztheti. Ha az érdekelt a hagyatéki tárgyalás berekesztéséig a haszonélvezeti jog megváltását nem kéri vagy érdemben nem nyilatkozik, megváltás iránti igényét utóbb már nem érvényesítheti.
72/C. § (1) Ha a túlélő házastárs és a törvényes örökösök között a haszonélvezeti jog megváltása tárgyában egyezség jön létre, a közjegyző eljárására az 53. § rendelkezései irányadóak. A közjegyző által jóváhagyott egyezségnek a bírósági egyezséggel azonos hatálya van. A közjegyző a hagyatékot az egyezségre is figyelemmel az általános szabályok szerint adja át.
(2) Egyezség hiányában, ha az örökösök között öröklési jogi vita nincs, és a hagyaték teljes hatályú átadásának volna helye, a közjegyző a megváltás kérdésében külön végzéssel dönt. Ennek érdekében - szükség esetében - bizonyítást folytat le és döntése során figyelembe veszi a haszonélvező jogait és méltányos érdekeit. A költségeket mindegyik fél maga viseli. A közjegyző a hagyatékot a külön végzés jogerőre emelkedése után - a külön végzésben foglaltakra is figyelemmel - teljes hatállyal adja át. Ha a külön végzés jogerőre emelkedésétől számított harminc napon belül a megváltás kérdésében egyik érdekelt sem érvényesíti igényét a bíróság előtt, a közjegyző külön végzése végrehajthatóvá válik, a megváltáshoz fűződő jogok pedig elenyésznek.
(3) Egyezség hiányában, ha az örökösök között öröklési jogi vita van, a közjegyző a hagyatékot a túlélő házastárs haszonélvezeti jogával terhelten a törvényes öröklés általános rendje szerint ideiglenes hatállyal adja át az örökösöknek. A megváltáshoz fűződő jogait az érdekelt a 60. §-ban foglaltaknak megfelelően perrel érvényesítheti. Ha azonban harminc nap alatt igényét nem érvényesíti, a megváltáshoz fűződő jogok elenyésznek.
(4) Ha a bíróság utóbb öröklési jogi vita felől dönt, és ez a megváltás alapjául szolgáló hagyaték megosztása tekintetében változást eredményezhet, az érdekelt a megváltáshoz fűződő jogát a bíróság előtt legkésőbb az első fokú határozat meghozatalát megelőző tárgyalás berekesztéséig érvényesítheti.
72/D. § Póthagyatéki eljárás esetében (92. §) az eljárás keretei között a haszonélvezeti jog megváltásának is helye van."
10. §
Az R 87. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Ha pedig olyan körülmény merült fel, amely a hagyaték átadását teszi szükségessé, a közjegyző az általános szabályok szerint dönt, a már esetleg kiadott öröklési bizonyítványt pedig hatályon kívül helyezi."
11. §
Az R 88. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyben jelenlegi (2)-(5) bekezdésének számozása (3)-(6) bekezdésre változik:
"(1) Az öröklési bizonyítvány tanúsítja, hogy az örökös milyen jogcímen és milyen arányban, örököl, továbbá - ha ismeretes - mi a hagyaték állaga és annak értéke, végül hogy mennyi a bejelentett hagyatéki teher.
(2) A külföldi használatra szóló öröklési bizonyítvány sem a hagyaték állagát, sem annak értékét nem tanúsítja, a hagyatékhoz tartozó vagyontárgy örökösi minőségben való megszerzését nem igazolja, és a bizonyítványban örökösként megjelölt személyt a hagyaték kezelésére sem jogosítja fel."
12. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit 1978. évi március hó 1. napjától kezdődően valamennyi folyamatban levő ügyben alkalmazni kell. A 72/A-72/D. §-okban foglalt szabályokat azonban csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha 1978. évi március hó 1. napjáig
a) a hagyatékot még nem adták át, vagy
b) hagyatéki eljárás hiányában az öröklés megnyíltától egy év még nem telt el.
Dr. Korom Mihály s. k.,
igazságügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 8/1995. (III. 8.) IM rendelet 16. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1995.05.01.
[2] Hatályon kívül helyezte a 3/1988. (V. 26.) IM rendelet 2. §-a. Hatálytalan 1988.06.01.