4/1978. (I. 28.) MüM-BkM-KM együttes rendelet

a szórakoztató zenészek és előadóművészek munkaidejéről, munkabéréről és munkafeltéteiről szóló 21/1974. (VII. 31.) MüM - BkM - KM sz. együttes rendelet módosításáról*[1]

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 61. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Művészeti Szakszervezetek Szövetségével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:

1. §

A szórakoztató zenészek és előadóművészek munkaidejéről, munkabéréről és munkafeltételeiről szóló 21/1974. (VII. 31.) MüM-BkM-KM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép.

"1. § (1) A rendelet hatálya az állami vállalatoknál, az egyéb állami gazdálkodó vagy költségvetési szerveknél, a közművelődési intézményeknél, a szövetkezeteknél, a szövetkezeti vállalatoknál és társadalmi szervezeteknél, valamint ezek jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásainál (a továbbiakban együtt: vállalatoknál) foglalkoztatott zenészekre és énekesekre (a továbbiakban együtt: zenészekre), lemezbemutatókra, valamint a vendéglátóipari műsorokban fellépő, működési engedéllyel rendelkező előadóművészekre terjed ki.

(2) A rendelet nem érinti a színházak, a zene-és táncművészeti intézmények, valamint az egyéb művészeti intézmények dolgozóira vonatkozó,** továbbá a közművelődési tevékenységek díjazásáról*** szóló rendelkezéseket."[2]

2. §

Az R. 2. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki: "A próba idejére külön díjazás nem fizethető."

3. §

(1) Az R. 3. §-a (1) bekezdésének táblázata helyébe az alábbi lép:

(2) Az R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Alkalmi foglalkoztatásnak minősül, ha ugyanazon vállalatnál a zenészt legfeljebb heti két alkalommal napi hat-hat órai munkaidőben foglalkoztatják. Az alkalmilag foglalkoztatott zenész napi munkabére - beosztására tekintet nélkül - legalább kilencven forint, legfeljebb azonban "A" kategóriánál háromszáz, "B" kategóriánál kettőszázötven, "C" kategóriánál kettőszáz forint."

(3) Az R. 3. §-ának (4) bekezdésében az "ötszáz forint" szövegrész helyébe a "hatszáz forint" lép.

4. §

(1) Az R. 4. §-ának (2) bekezdésében az "énekerősítő berendezés" szövegrész helyébe az "erősítő berendezés", a "havi százötven forint" helyébe pedig a "havi kettőszáz forint" lép.

(2) Az R. 4. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) Az állandó lakóhelyen kívüli helységben történő foglalkoztatás esetén a munkáltató köteles]

"a) a munkásszállásra vonatkozó rendelkezések szerinti térítés ellenében szállást biztosítani, vagy a kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) meghatározott mértékű szállásköltség hozzájárulást fizetni. Kollektív szerződést nem kötő szerveknél a szállásköltség mértékét a szerv vezetője a szakszervezettel egyetértésben állapítja meg."

5. §

(1) Az R. 5. §-ának (1) bekezdésében a "hatvan - kétszáz forint" szövegrész helyébe a "kilencven - kétszázötven forint", a "háromszáz" helyébe pedig a "háromszázötven" lép.

(2) Az R. 5. §-ának (2) bekezdésében a "háromszáz forint" szövegrész helyébe a "háromszázötven forint" lép.

(3) Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az alkalmilag foglalkoztatott előadóművész fellépti díját - a hivatásos előadóművészek munkaviszonyon kívüli fellépésének díjazásáról szóló rendelkezések figyelembevételével, az ennek alapján kiállított "igazolás"-ban feltüntetett fellépti díj összegét alapul véve - a (4)-(5) bekezdésben foglaltak szerint kell megállapítani."

6. §

Az R. a következő címmel és 5/A-5/B §-okkal egészül ki:

"A lemezbemutatók munkaideje, munkabére és munkafeltételei

5/A § (1) A rendelet 2. §-ának (2)-(3) és (5), a 3. §-ának (3)-(7) és a 4. §-ának (1)-(4) bekezdésében, valamint a melléklet 6. pontjában foglaltakat a lemezbemutatókra alkalmazni kell.

(2) A lemezbemutató munkaidőn kívül havonta két műsorpróbára kötelezhető. Egy-egy próba időtartama legfeljebb négy óra lehet, amelynek idejére külön díjazás nem fizethető. A próba és a műsor megkezdése között legalább három óra szünetet kell tartani.

(3) A lemezbemutató napi munkabérét személyi kategóriájától függően teljes munkaidőben történő foglalkoztatás esetén a következők szerint kell megállapítani:

5/B § A lemezbemutatók részére hat órai műsoridő tartamára - a hanglemezek elhasználódása ellenértékeként - legfeljebb nyolcvan forint költségátalány fizethető; rövidebb műsoridő esetén a költségátalányt arányosan csökkenteni kell. Az e rendeletben meghatározottakon kívül részükre egyéb címen költségtérítés nem fizethető."

7. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A rendeletben foglalt bértételek alsó határa helyett - a szólózenész és lemezbemutató bértétele kivételével - 1979. március hó 31-ig a kihirdetéskor érvényes bértételek is alkalmazhatók.

(3) A személyi kategórizálás szabályozásáig a lemezbemutató napi bérét az 5/A § (3) bekezdése szerinti C személyi kategória bérhatárai között kell megállapítani.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Dr. Pozsgay Imre s. k.,

kulturális miniszter

Lábjegyzetek:

[1] A 21/1974. (VII. 31.) MüM-BkM-KM együttes rendelet hatályos szövegét egységes szerkezetben a Munkaügyi Közlöny, a Kereskedelmi Értesítő és a Művelődésügyi Közlöny közli.

[2] ** 203/1974. (M. K. 7.) MM-MüM együttes utasítás *** 6/1976. (X. 26.) KM-MüM együttes rendelet