7/1978. (VII. 4.) MüM rendelet
a szakmunkásképzés irányításával kapcsolatos egyes jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről
A Minisztertanács 1002/1973. (I. 26.) Mt. h. határozatának 2. a) pontjában, továbbá a 15/ 1978. (III. 1.) MT rendelet 6. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az oktatási miniszterrel, illetőleg a képzés főhatósági felügyeletét ellátó miniszterekkel, a pénzügyminiszterrel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
A szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 13/1969. (XII. 30.) MüM rendeletnek a 2/1973 (I. 26.) MüM rendelettel módosított 4. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A szakmunkásképző intézmények közvetlen szakmai és pedagógiai irányításáról, továbbá általános tanulmányi felügyeletéről a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, az intézmények fenntartásával és működtetésével összefüggő feladatokról a községekben a megyei tanács, a megyei városban, városban a megyei városi, illetőleg városi tanács, a fővárosban pedig a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának illetékes szakigazgatási szerve gondoskodik."
2. §
(1) A megyei (fővárosi) tanácsok végrehajtó bizottsága egyes szakigazgatási szerveinek szakmunkásképzéssel kapcsolatos feladatairól, hatásköréről és hatósági jogköréről szóló 6/1973. (V. 15.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) címe az alábbiak szerint módosul:
"A fővárosi, megyei, megyei városi és városi tanácsok végrehajtó bizottsága egyes szakigazgatási szerveinek a szakmunkásképzéssel kapcsolatos feladatairól, hatásköréről és hatósági jogköréről."
(2) Az R. 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"1. § A fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi, pénzügyi, munkaügyi, mezőgazdasági és élelmezésügyi, kereskedelmi, ipari, továbbá tervezési feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: művelődésügyi, pénzügyi, munkaügyi, mezőgazdasági és élelmezésügyi, kereskedelmi, ipari, tervezési szakigazgatási szerv), továbbá a megyei városi és városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi és pénzügyi szakigazgatási szervének a szakmunkásképzéssel, valamint a tanács által fenntartott szakmunkásképző iskolák, önálló szakmunkástanuló otthonok, illetőleg kollégiumok (a továbbiakban: intézmények) közvetlen irányításával és működtetésével kapcsolatos feladatait, hatáskörét, továbbá hatósági jogkörét e rendelet melléklete tartalmazza."
(3) Az R. 3. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Minden olyan esetben, amikor
a) a 111/1972. (10) MüM utasítással közzétett szakmunkásképző iskolai rendtartás (a továbbiakban: rendtartás), továbbá a munkások továbbképzéséről szóló 6/1972. (IV. 21.) MüM rendelet képzésre jogosult minisztert említ, azon a képzés főhatósági felügyeletét ellátó minisztert,
b) a rendtartás, továbbá a 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet (a továbbiakban: Sztv.) az intézmények felügyeleti szervét említi [ 22. § (5) bekezdés, 70. § (3) bekezdés, 73. § (3) bekezdés, 75. § (2) bekezdés, 82. § (3) bekezdés. 93. § (1) bekezdés és 101. § (2) bekezdés], azon a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervét kell érteni."
3. §
Az R. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul, illetőleg kiegészül.
4. §
Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Rendelkezéseit az egyes intézmények fenntartásának a megyei városi, illetőleg városi tanács hatáskörébe adása napjától kezdődően kell alkalmazni.
Dr. Trethon Ferenc s. k.,
munkaügyi miniszter
Melléklet a 7/1978. (VII. 4.) MüM rendelethez
1. Az R. mellékletének I. pontja elé a következő megjelölés és cím kerül:
"I. Rész
A fővárosi, megyei tanácsok végrehajtó bizottsága egyes szakigazgatási szerveinek a szakmunkásképzéssel, továbbá a fővárosi, illetőleg a megyei tanács fenntartásában működő szakmunkásképző intézmények közvetlen irányításával és működtetésével kapcsolatos feladatai, hatásköre és hatósági jogköre."
2. Az I. Rész 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A művelődésügyi szakigazgatási szerv.)
"6. Gondoskodik az intézményekre vonatkozó munkavédelmi, közegészségügyi, valamint tűzvédelmi előírások érvényesítéséről és ellátja az intézmények munkavédelmi felügyeletét."
3. Az I. Rész 7/a és 7/c pontjai a következők szerint módosulnak:
(A művelődésügyi szakigazgatási szerv vezetője az intézmények igazgatóival kapcsolatos munkáltatói jogkörét az alábbiak figyelembevételével gyakorolja.)
"7/a. az igazgatók kinevezése, munkaviszonyának megszüntetése, továbbá az országos, illetőleg több megyére kiterjedő képzési feladatot ellátó (körzeti) intézmények igazgatóinak áthelyezése előtt is kikéri a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter előzetes véleményét, illetőleg a körzeti intézmények esetében a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter előzetes javaslatát [15/1978. (III. 1.) MT sz. rendelet 4. § (4)-(5) bek.];"
"7/c. a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter véleményét, illetőleg a körzeti intézmények esetében a javaslatát is figyelembe véve csak azt a jogszabályban előírt követelményeknek megfelelő igazgató jelöltet nevezheti ki, akit a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter arra szakmailag alkalmasnak tart [11/1971. (III. 31.) Korm. sz. rendelet 6. § (3) bek; 15/1978. (III. 1.) MT sz. rendelet 4. § (3)-(4) bek.]."
4. Az I. Rész 22. pontja a következő e) alponttal egészül ki:
(A művelődésügyi szakigazgatási szerv az iskolai tanműhelyek oktatási, termelési tevékenységével kapcsolatban.)
"e) ellátja az iskolai tanműhelyek műszaki felügyeletét."
5. Az R. melléklete a következő "II. Résszel" egészül ki:
"II. Rész
A megyei, megyei városi és városi tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szerveinek a megyei városi és városi tanács (a továbbiakban: helyi tanács) fenntartása alatt álló szakmunkásképző intézmények közvetlen szakmai irányításával, felügyeletével, továbbá fenntartásával és működtetésével kapcsolatos feladatai, hatásköre és hatósági jogköre.
I.
A megyei tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazagtási szerveinek feladatai
A) Művelődésügyi szakigazgatási szerv
A művelődésügyi szakigazgatási szerv a helyi tanácsok által fenntartott szakmunkásképző intézményekre kiterjedően is ellátja, illetőleg gyakorolja az intézmények közvetlen szakmai irányításával és felügyeletével összefüggő - az I. Részben meghatározott - feladatokat, hatáskört és hatósági jogkört az alábbi eltérésekkel:
1. Az intézmények létesítésével, fenntartásával és működtetésével összefüggésben
a) az I. Rész 1. pontjában felsorolt javaslatainak a kidolgozása, továbbá az I. Rész 2. pontjában említett döntései előtt kikéri a helyi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének véleményét is,
b) a felszerelések, berendezések és férőhelyek más irányú felhasználására (I. Rész 1. pont), továbbá az intézmények személyi és tárgyi feltételeinek javítására (I. Rész 4. pont) a helyi tanácsnak tesz javaslatot,
c) az I. Rész 5. pontjában felsorolt feladatok tekintetében a helyi tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szerveivel együttműködve jár el,
d) az I. Rész - e rendelettel módosított - 6. pontjában jelzett feladatok közül ellátja az intézmények munkavédelmi felügyeletét.
2. Az intézmények igazgatóit érintő - az I. Rész 7-10. pontjaiban meghatározott - munkáltatói feladatokkal kapcsolatban az alábbiakat látja el:
a) A munkáltató felterjesztése alapján az igazgatók kinevezése, munkaviszonyának megszüntetése és áthelyezése előtt - az I. Rész e rendelettel módosított 7/a. pontjában foglaltak figyelembevételével - szakmai véleményt nyilvánít, illetőleg javaslatot tehet az igazgató jelölt személyére, munkaviszonyának megszüntetésére vagy áthelyezésére [15/1978. (III. 1.) MT sz. rendelet 4. §].
b) A munkáltatói jog gyakorlóját rendszeresen tájékoztatja a felügyelete során szerzett, az igazgatókat érintő megállapításairól. Ennek során javaslatot tehet az igazgatók jutalmazására és felelősségre vonására is.
c) Az I. Rész 7/f. pontjában foglaltakat is figyelembevéve elkészíti az igazgatók szakmai minősítését és részt vesz a minősítésükön.
d) A munkáltató javaslata és a szakirány szerint illetékes szakigazgatási szerv (R. 3. §) véleményének figyelembevételével minden év március hó 1. napjáig javaslatot tesz az oktatási miniszternek, illetőleg a munkaügyi miniszternek az igazgatók és az intézmények dolgozói miniszteri kitüntetésére.
3. Az I. Rész 43. pontjában meghatározott - az intézmények gazdálkodásával összefüggő - feladatok közül a megyei tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervével együttműködve az alábbiakat látja el:
a) Vizsgálja az intézmények költségvetésében, bér- és munkaerőgazdálkodásában a szakmunkásképzési, valamint a közoktatáspolitikai célok, követelmények érvényesülését.
b) Ellenőrzi az intézmények oktatás-technikai eszközökkel, továbbá tantervekkel és tankönyvekkel való ellátottságát.
4. Az I. Rész 53. pontjában jelzett feladatokkal kapcsolatban az iskolai nevelés, oktatás és képzés követelményeinek szem előtt tartásával vizsgálja a helyi tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi szakigazgatási szerve által kiadott engedélyeket. Indokolt esetben - a szakirány szerint illetékes szakigazgatási szerv meghallgatásával -meghatározhatja az iskolai szakmunkásképző és egyéb tanfolyamok szervezésének, továbbá iskolai pedagógusok tanfolyamokon való részvétele engedélyezésének feltételeit.
5. A művelődésügyi szakigazgatási szerv e rendeletben meghatározott feladatai, hatásköre és hatósági jogköre tekintetében az intézmények közvetlen felügyeleti szerveként jár el. Az intézmények ezekben az ügyekben közvetlenül fordulhatnak a művelődésügyi szakigazgatási szervhez.
B)
Egyéb szakigazgatási szervek
6. A munkaügyi, a mezőgazdasági és élelmezésügyi, a kereskedelmi, az ipari és a tervezési szakigazgatási szerv az I. Rész 58-77. pontjaiban meghatározott feladatokat a megyei városokban és városokban működő intézmények tekintetében is ellátja.
II.
A fenntartó tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szerveinek feladatai
A)
Művelődésügyi szakigazgatási szerv
A művelődésügyi szakigazgatási szerv a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének a helyi tanács végrehajtó bizottsága útján megvalósuló irányítása szerint (Tanácstörvény 69. §) az alábbi feladatokat látja el:
Intézmények létesítése, fenntartása működtetése
7. Javaslatot tehet a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének
a) az intézmények szüneteltetésére, megszüntetésére, szakirányának megváltoztatására és összevonására,
b) az intézményhálózatnak a szakközépiskolákkal összehangolt fejlesztésére,
c) a beruházások telepítési helyére,
d) a közös igazgatású szakmunkásképző iskola és szakkközépiskola szervezésére,
e) az intézmények névhasználatára és
f) az intézmények szervezeti szabályzatára.
8. Javaslatot tesz a helyi tanácsnak
a) az intézmények építéssel és bővítéssel nem járó fejlesztésére, ideértve a gép- és műszerpótlást, illetőleg cserét is,
b) a felszerelések, berendezések és a férőhelyek más irányú felhasználására,
c) az intézmények ellátottságában mutatkozó lemaradások pótlására és
d) az intézmények személyi és tárgyi feltételeinek javítására.
9. A helyi tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervének bevonásával gondoskodik
a) az intézmények objektumainak rendeltetésszerű használatáról, a férőhelyek (tanterem, otthon, tanműhely) ésszerű kihasználásáról,
b) az előírt működési feltételek és normatív előírások megtartásáról,
c) az intézmények oktatás-technikai eszközellátásáról, ellenőrzi a tankönyvraktár-készletet és a tantervekre, tankönyvekre vonatkozó megrendeléseket,
d) az intézményekre vonatkozó munkavédelmi, közegészségügyi és tűzvédelmi előírások érvényesítéséről és
e) az iskolai tanműhelyekben az oktatási-termelési feladatokhoz szükséges feltételek biztosításáról, továbbá a gépek és termelőeszközök üzemképes állapotban tartásával, nyilvántartásával, a raktár-, anyag- és energiagazdálkodással összefüggő feladatok ellátásáról.
10. Ellátja a pedagógus munkaerő-gazdálkodással összefüggő - külön jogszabályban meghatározott - közvetlen felügyeleti szervre háruló feladatokat.
11. Az intézmények gazdálkodásával összefüggésben a helyi tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervével együttműködve
a) részt vesz az intézményekre vonatkozó költségvetési javaslatok kidolgozásában,
b) ellenőrzi az igazgatói hatáskörbe tartozó gazdálkodási jogok gyakorlását, részt vesz az intézmények átfogó pénzügyi ellenőrzésében, amely kiterjed a költségvetési előirányzatok célszerű és gazdaságos felhasználására is,
c) gondoskodik az intézmények épületeinek, berendezéseinek, gépeinek, műszereinek stb. folyamatos karbantartásáról, felújításáról, az erre a célra tervezett anyagi erőforrások tervszerű felhasználásáról,
d) ellenőrzi a felújítási pénzeszközök képzését, tartalékolását és felhasználását.
12. Engedélyezi az intézményekben szakmunkásképző és egyéb tanfolyamok szervezését, továbbá a saját munkáltatói, illetőleg a helyi tanács végrehajtó bizottsága munkáltatói jogkörébe tartozó iskolai dolgozóknak a tanfolyamok szervezésében és vezetésében való közreműködését. -
13. Ellátja az intézmények működtetésével összefüggésben a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szerve által meghatározott egyéb feladatokat és eleget tesz a részére előírt tájékoztatási kötelezettségeknek.
14. A 7-13. pontokban foglaltakon felül javaslati jog illeti meg a szakmunkásképzési, valamint az iskolák működését illetően a megyei tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szerveinek hatáskörébe tartozó feladatok tekintetében is.
Munkáltatói jogkör
15. Az intézmények igazgatói felett a teljes munkáltatói jogkört a Munka Törvénykönyvében és a végrehajtására kiadott jogszabályokban [ideértve a 190/1968. (M. K. 24.) MM utasítással módosított és kiegészített 138/1967. (M. K. 22.) MM utasítást is], továbbá a Tanácstörvényben, illetőleg a 30-6/1971. (TK. 19.) MT utasításban foglaltaknak megfelelően
a) a megyei városi tanács fenntartásában működő intézmények esetében a megyei városi tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének vezetője,
b) a városi tanács fenntartásában működő intézmények esetében pedig a városi tanács végrehajtó bizottsága gyakorolja.
16. A 15. pontban meghatározott munkáltató a munkáltatói feladatokat az I. Rész 7-10. pontjaiban foglaltak szerint látja el az alábbi eltérésekkel:
a) az igazgatók kinevezése, munkaviszonyának megszüntetése, illetőleg áthelyezése előtt kikéri a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének az előzetes véleményét, illetőleg javaslatát.
b) A munkáltató a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének, illetve a főhatósági felügyeletet ellátó miniszternek a szakmai véleményét, továbbá - ha a szakigazgatási szerv, illetőleg a miniszter javaslatot tesz - a javaslatát is figyelembe véve csak a jogszabályban előírt követelményeknek megfelelő azt az igazgató jelöltet nevezheti ki, akit a főhatósági felügyeletet ellátó miniszter, illetőleg a szakigazgatási szerv arra szakmailag alkalmasnak tart [11/1971. (III. 31.) Korm. sz. rendelet 6. § (3) bek.; 15 1978. (III. 1.) MT sz. rendelet 4 §].
c) Az igazgatók minősítése, továbbá jutalmazása és béremelése előtt kikéri a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének véleményét, illetőleg javaslatát.
d) A minősítés elkészítése során a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének szakmai véleményét (minősítését) köteles figyelembe venni. Az igazgatók minősítésére a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervének képviselőjét meg kell hívni.
e) Igazgatók és intézményi dolgozók miniszteri kitüntetésére minden év február 1. napjáig terjeszti fel javaslatát a megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi szakigazgatási szervéhez.
B)
Pénzügyi szakigazgatási szerv
17. A pénzügyi szakigazgatási szerv a megyei tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi szakigazgatási szervének a helyi tanács végrehajtó bizottsága útján megvalósuló irányítása (Tanácstörvény 69. §) szerint ellátja az intézmények költségvetésének meghatározásával, gazdálkodásának irányításával és működtetésével kapcsolatos - a közvetlen felügyeleti szervre háruló - feladatokat. A pénzügyi tervezéssel, gazdálkodással és ellenőrzéssel kapcsolatos feladatait, illetve hatáskörét, hatósági jogkörét a 15/1971. (P. K. 25.) PM utasításban foglaltaknak megfelelően - a költségvetési szervekre vonatkozó szabályokkal azonos módon - látja el, illetőleg gyakorolja."