Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

20/1979. (XII. 1.) MüM rendelet

a kollektív szerződésekről

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT számú rendelet 100. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben, a következőket rendelem:

1. §

(1) A kollektív szerződéseket ötévi időtartamra kell megkötni. Ezen belül egyes - különösen az éves gazdasági eredményektől függő - rendelkezések hatályát egy naptári évre is meg lehet állapítani.

(2) Ha a terv vagy a helyi körülmények miatt célszerű, kollektív szerződést öt évnél rövidebb - legalább egy évi - időtartamra is lehet kötni.

(3) Az egy évnél hosszabb időtartamra kötött kollektív szerződést mind a munkáltató, mind a szakszervezet munkahelyi szerve legkésőbb november hó 1. napjáig a naptári év végére írásban felmondhatja.

(4) A kollektív szerződés a munkáltató szerv megszűnésével hatályát veszti.

2. §

(1) Kollektív szerződést a középtávú terv elkészítésével összehangoltan, legkésőbb az első év június 30-ig - egyéb esetben április 30-ig - kell megkötni és kihirdetni. Ennek hatálybalépéséig az eddig hatályban levő kollektív szerződés rendelkezéseit kell alkalmazni a (2) bekezdésben foglalt kivétellel.

(2) A kollektív szerződés elrendelheti, hogy az egy naptári évre járó juttatások tekintetében rendelkezéseit a megkötés évének január 1. napjáig visszamenőleges hatállyal kell alkalmazni. A visszamenőleges hatálybalépésnek előfeltétele, hogy a kollektív szerződés az (1) bekezdésben megjelölt határidőn belül kihirdetésre kerüljön.

(3) Ha a dolgozó által az előző kollektív szerződés szabályai szerint igénybe vett juttatás több, mint ami az új kollektív szerződés szerint megilletné, a többletnek a kollektív szerződés kihirdetéséig eltelt idővel arányos része visszamenőleges hatálybalépés esetén sem követelhető tőle vissza. Ha kevesebbet kapott, a munkáltató köteles részére a különbözetet kiadni.

3. §

(1) Új munkáltató alapításakor - legkésőbb a működés megkezdésétől számított négy hónapon belül - meg kell kötni a kollektív szerződést. Ennek hatálya visszamenőlegesen is megállapítható.

(2) A kollektív szerződés megkötéséig a munkáltató szerv vezetője a szakszervezet munkahelyi szervével, ha az még nem alakult meg, a szakszervezet területi szervével egyetértésben ideiglenesen szabályozza azokat a kérdéseket, amelyeket a kollektív szerződésben kell rendezni.

(3) A kollektív szerződés visszamenőleges hatálybalépése esetén a dolgozók által már igénybe vett juttatások tekintetében a 2. § (3) bekezdésében foglaltak irányadók.

4. §

(1) Minden munkáltató egy kollektív szerződést köt. A munkáltatóhoz tartozó nagyobb egység vezetője a vele együttműködő szakszervezeti szervvel az egységre vonatkozó eltéréseket a kollektív szerződésben meghatározott keretek közt a kollektív szerződés függelékében rendezheti, illetve kiegészítheti.

(2) A kollektív szerződés tervezetét a munkáltató a szakszervezet munkahelyi szervével közösen készíti elő és szervezi meg a tervezetnek a dolgozókkal való megvitatását.

(3) Ha a kollektív szerződés másként nem rendelkezik, szabályait a kihirdetését követő tizenötödik naptól kell alkalmazni. A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a kollektív szerződés könnyen hozzáférhető helyen (helyeken) legyen elhelyezve és az elhelyezésre vonatkozó tájékoztatást kifüggesszék. A kihirdetés e kifüggesztéssel történik meg.

5. §

(1) A munkáltató minden év elején köteles írásban részletesen beszámolni a kollektív szerződés előző évi végrehajtásának tapasztalatairól és azt megtárgyalásra a szakszervezet munkahelyi szervének megküldeni. A munkáltató a beszámolót a szakszervezet munkahelyi szervének erre vonatkozó határozatával együtt köteles megvitatásra a dolgozók elé terjeszteni olyan időpontig - de legkésőbb március 31-ig -, hogy a beszámolóval kapcsolatos észrevételek felhasználhatók legyenek az új kollektív szerződés, illetőleg a kollektív szerződés módosításának elkészítésénél.

(2) A megvitatást ugyanolyan keretekben kell lefolytatni, mint a kollektív szerződés tervezetének esetében. A dolgozók részéről elhangzott javaslatokat jegyzőkönyvben kell rögzíteni és a munkáltató a kollektív szerződés kihirdetését követő tizenöt napon belül köteles a dolgozókat javaslataik elbírálásáról, a döntés indokainak közlése mellett a szakszervezet munkahelyi szerve útján írásban értesíteni.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően, külön beszámolóban kell foglalkozni a szociális tervben szereplő olyan feladatok teljesítésével, amelyekre a kollektív szerződésre vonatkozó beszámoló nem tér ki. Ezt a beszámolót az (1)-(2) bekezdés rendelkezéseinek figyelembevételével külön napirendi pontként kell megvitatni.

6. §

Az öt évre szóló kollektív szerződés első évének április 30. napjáig kell beszámolni a teljes előző időszak végrehajtásának tapasztalatairól és kidolgozni a következő időszakra vonatkozó kollektív szerződés célkitűzéseit.

7. §

(1) A kollektív szerződés érvénytelen rendelkezését haladéktalanul módosítani kell.

(2) A munkaügyi vitát eldöntő szerv, más hatóság vagy a szakszervezet a munkáltatónál jelenti be, ha a kollektív szerződésben törvénysértést észlel. A munkáltató és a szakszervezet munkahelyi szerve gondoskodik a törvénysértő rendelkezés módosításáról. Ha a bejelentéssel nem értenek egyet, a munkáltató nyolc napon belül köteles az felterjeszteni felügyeleti szervéhez. Ez az illetékes szakszervezettel egyetértésben tizenöt napon belül dönt.

8. §

(1) Minden év április 30-ig kell újraszabályoz ni az egy naptári év időtartamára megállapított [1. § (1) bekezdése] rendelkezéseket. Ugyaneddig kell meghatározni a kollektív szerződésnek azokat a módosításait is, amelyek a kollektív szerződés végrehajtásának értékeléséből és a dolgozók javaslataiból következnek (5. §).

(2) A kollektív szerződést az (1) bekezdés esetén kívül is módosítani kell, ha a módosítás a jogszabályok változása miatt, vagy a kollektív szerződés jogszabálysértő rendelkezésének megszüntetése végett szükséges.

(3) A kollektív szerződést módosítani lehet év közben akkor is, ha az az (1)-(2) bekezdésben nem említett okból szükségessé válik.

(4) Ha a kollektív szerződés módosítására a (2) bekezdésben meghatározott okból kerül sor, a módosítás tervezetét csak a munkahelyi demokrácia képviseleti szervének kell megtárgyalnia.

9. §

(1) A kollektív szerződés előző évi végrehajtásának tapasztalatairól szóló beszámolónak (5. §), valamint a kollektív szerződés módosítása (8. §) tervezetének a dolgozókkal történő megtárgyalása külön-külön vagy egyidejűleg is történhet.

(2) A munkáltató köteles biztosítani annak lehetőségét, hogy az ifjúság képviseletére jogosult helyi szervek a kollektív szerződés tervezetéről, illetve annak módosításáról véleményt nyilváníthassanak.

(3) A kollektív szerződés előző évi végrehajtásának tapasztalatairól szóló beszámolónak - a többi évre szóló kollektív szerződések hatályának utolsó évét követően esedékes beszámolónak és a következő időszakra vonatkozó célkitűzéseknek -, úgyszintén a kollektív szerződés, illetve módosítása tervezetének a dolgozókkal történő megtárgyalása során a munkáltató köteles biztosítani, hogy azok áttanulmányozására a dolgozóknak legalább nyolc nap álljon rendelkezésre.

10. §

A kollektív szerződés módosítása esetén a megkötésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A módosítást az eredeti rendelkezés hatálybalépéséig visszamenőlegesen kell alkalmazni, ha a módosításra azért volt szükség, mert az előző rendelkezés jogszabályt sértett.

11. §

(1) A módosítást folyó sorszámmal kell jelölni, az eredeti aláírásokkal ellátott módosítást a kollektív szerződés eredeti példányával együtt kell elhelyezni és megőrizni.

(2) A kollektív szerződéssel együtt kell elhelyezni és őrizni mindazokat a szabályzatokat, amelyek a munkáltató és a szakszervezet munkahelyi szervének egyetértésén alapulnak, így: a munkaverseny szabályzat, az újítási szabályzat, törzsgárdaszabályzat, munkavédelmi szabályzat.

12. §

A kollektív szerződést, annak függelékét és módosítását a kihirdetéssel egyidejűleg meg kell küldeni a munkáltató és a szakszervezet munkahelyi szerve felügyeleti, illetve felettes szervének, valamint a munkáltatónál szervezett munkaügyi döntőbizottságnak és a szakszervezeti jogsegélyszolgálatnak.

13. §

(1) A munkáltató köteles elősegíteni, hogy a kollektív szerződést a dolgozók megismerjék. Köteles megszervezni a kollektív szerződés oktatását különösen azok részére, akiknek munkaköri kötelessége a kollektív szerződés rendelkezéseinek alkalmazása (pl. a termelési egységek vezetői, főművezetők, művezetők, brigádvezetők stb.)

(2) E dolgozókat, valamint a szakszervezeti bizalmiakat a munkáltató köteles a kollektív szerződés, illetőleg a módosítások egy-egy példányával is ellátni.

14. §

(1) A kollektív szerződések megkötésével, azok végrehajtásáról szóló beszámolók elkészítésével, valamint módosításával kapcsolatos munkákat az irányítása alá tartozó munkáltatóknál a miniszter fogja össze és a megjelölt munka elősegítése érdekében a szakszervezettel egyetértésben irányelveket adhat ki.

(2) Ha a miniszter vagy a felügyeleti szerv a szakszervezettel egyetértésben a kollektív szerződés jogszabállyal nem ellentétes, de egyéb szempontból helytelennek tartott rendelkezésére a munkáltató figyelmét felhívja, ezt a munkáltató köteles a szakszervezet munkahelyi szervével együttesen megtárgyalni. Ha a rendelkezést továbbra is fenn kívánják tartani, a munkáltató köteles harminc napon belül az indokok részletes megjelölésével a minisztert (felügyeleti szervet) tájékoztatni.

15. §

Az e rendeletben foglaltakat megfelelően alkalmazni kell a munkáltatóhoz tartozó nagyobb egységekben kötött függelékek [4. § (1) bekezdés] tekintetében is.

16. §

Ez a rendelet 1980. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a kollektív szerződésekről szóló 14/1970. (XI. 20.) MüM számú rendelet.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter