Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3/1979. (II. 15.) PM rendelet

a tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról, valamint a devizagazdálkodással kapcsolatos egyes szabályok megállapításáról szóló 1/1974. (I. 17.) PM számú rendelet módosításáról

A tervszerű devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. számú törvényerejű rendelet 16. §-ában, valamint e törvényerejű rendelet végrehajtásával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 1002/1974. (I. 17.) Mt. h. számú határozat 4. és 6. pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

Az 1/1974. (I. 17.) PM számú rendelet (a továbbiakban: R.) a következő 3/A. §-sal egészül ki:

(A Tvr. 5. §-ához)

"3/A. § Belföldiek a külföldre kivihető forintot [24. § (1) bekezdés a) pontja] azokban az országokban, amelyek állami bankjával a Magyar Nemzeti Bank a valuták kölcsönös átváltására megállapodást kötött,* a hivatalos átváltóhelyeken átválthatják ezeknek az országoknak fizetőeszközére."[1]

2. §

A R. a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § A devizajogszabályok alkalmazásában hitel alatt kell érteni a takarék- és egyéb betétet is."

3. §

A R. 10. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem kell devizahatósági engedély)

"e) külföldi és belföldi közötti ajándékozáshoz belföldinek összesen tízezer forintot meg nem haladó értékű ingóság tekintetében, külföldinek összesen százezer forintot meg nem haladó vagyoni érték tekintetében;"

4. §

A R. 11. §-ának c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Nem kell devizahatósági engedély (Tvr. 8. §-ának (1) bekezdése)]

"c) belföldön tartózkodó külföldiek közötti olyan szerződéshez, amelynek tárgya ötezer forint értéket meg nem haladó devizaérték vagy vagyoni érték, továbbá a külföldiek közötti kereskedelmi ügyletekhez. Ez nem érinti a Tvr. 8. §-ának (2) bekezdésében foglalt, átváltásra vonatkozó rendelkezéseket."

5. §

A R. 18. és 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § (1) Nem szükséges devizahatósági engedély a vámjogszabályban vámmentesnek vagy kedvezményes vám alá tartozónak meghatározott áruk vámkezeléséhez, ide nem értve a vámjogszabály felhatalmazása alapján a Vám- és Pénzügyőrség által engedélyezett vámmentességet és vámkedvezményt.

(2) Nem kell a devizahatóság engedélye az Ajándék Vámtarifa, valamint az Utas Vámtarifa rendelkezései szerinti vámkezeléshez, ha a vámáruk értéke személyenként - ide értve a jogi személyt is - a 10 000 Ft-ot nem haladja meg.

19. § A Tvr. 12. §-ában említett engedély iránti kérelmet annak kell előterjesztenie, akinek a vámjogszabályok szerint a vámkezelést kérnie kell."

6. §

A R. 20. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Tvr. 13. §-ában említett engedély megadása iránti kérelem ügyében a devizahatóságnak az érdemi határozatot a kérelem előterjesztésétől számított hatvan napon belül meg kell hoznia."

7. §

A R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § A belföldieknek 50 forintnál nem nagyobb címletekben, személyenként legfeljebb kétszáz forintot, a külföldieknek érmékben személyenként legfeljebb száz forintot, a határszéli forgalomban belföldieknek és külföldieknek személyenként legfeljebb ötven forintot az említett korlátozásokkal szabad a devizahatóság engedélye nélkül behozni. A határszéli forgalomban behozott belföldi fizetőeszköz együttes értéke személyenként egy hónap alatt a kétszáz forintot nem haladhatja meg."

8. §

(1) A R. 24. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az utasoknak devizahatósági engedély nélkül szabad kivinniük:)

"a) belföldieknek 50 forintnál nem nagyobb címletekben személyenként legfeljebb kétszáz forintot, külföldieknek érmékben személyenként legfeljebb száz forintot (a határszéli forgalomban belföldieknek és külföldieknek személyenként az említett korlátozásokkal legfeljebb ötven forintot); a határszéli forgalomban kivitt belföldi fizetőeszköz együttes értéke személyenként egy hónap alatt a kétszáz forintot nem haladhatja meg;"

(2) A R. 24. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az utasoknak devizahatósági engedély nélkül szabad kivinniük:)

"d) az utazás időtartamára, de legfeljebb három napra való, fogyasztásra közvetlenül alkalmas élelmiszert, személyes szükségletnek megfelelő szeszes italt és dohányneműt. A kivihető élelmiszer, szeszes ital és dohánygyártmány mennyiségét és összetételét a Magyar Nemzeti Bank a Magyar Közlönyben közzétett közleményben korlátozhatja. Az a külföldi, aki 24 óránál rövidebb ideig tartózkodott Magyarországon, nem jogosult belföldön vásárolt élelmiszer kivitelére, kivéve a fogyasztásra közvetlenül alkalmas, összesen 100 forint értéket meg nem haladó élelmiszert."

(3) A R. 24. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A külföldiek devizaértékeiket és útiholminak nem tekinthető vagyoni értékeiket devizahatósági engedély nélkül vihetik ki az országból, feltéve hogy azok behozatalát értékbehozatali tanúsítvánnyal igazolják. Az értékbehozatali tanúsítványt a beutazáskor a vámhatóságtól lehet kérni. Külföldiek ilyen tanúsítvány nélkül is kivihetnek utazási csekket és olyan más csekket vagy váltót, amelynek kibocsátója, címzettje és rendelvényese külföldi. Az olyan államok állampolgárai, amelyek állami bankjával a Magyar Nemzeti Bank a valuták kölcsönös átváltására megállapodást kötött,* értékbehozatali tanúsítványt kötelesek kérni a magukkal hozott olyan külföldi fizetőeszközökről, amelyek az e körbe tartozó országokban nem minősülnek törvényes fizetőeszközöknek. A tanúsítványt pótolja a külföldi részére saját devizahatósága által kiadott kiviteli engedély. Az említett körbe nem tartozó államok állampolgárai pedig azokról a külföldi fizetőeszközökről kötelesek értékbehozatali tanúsítványt kérni, amelyek az említett kölcsönös megállapodások hatálya alá tartoznak."[2]

9. §

Ez a rendelet 1979. évi március hó 1. napján lép hatályba.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] * Ilyen megállapodás van jelenleg érvényben a következő országok állami bankjaival: Bolgár Népköztársaság, Csehszlovák Szocialista Köztársaság, Lengyel Népköztársaság, Mongol Népköztársaság, Német Demokratikus Köztársaság, Román szocialista Köztársaság, Szovjetunió.

[2] * Ezek az országok az 1. §-nál vannak felsorolva.