6/1979. (III. 21.) ÉVM rendelet
a Munka Törvénykönyvének az építésügyi ágazatban történő végrehajtásáról szóló 19/1971. (VI. 25.) ÉVM számú rendelet módosításáról
A Munka Törvénykönyvének az építésügyi ágazatban történő végrehajtásáról szóló, a 9/1972. (VI.3.) ÉVM számú, a 7/1973. (II. 25.) ÉVM számú és a 17/1977. (IV. 14.) ÉVM rendeletekkel módosított 19/1971. (VI. 25.) ÉVM számú rendelet (a továbbiakban: R.) módosítására - a munkaügyi miniszterrel, a többi érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az érintett ágazati-iparági szakszervezetekkel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem.
1. §
A R. 1. § (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet hatálya kiterjed:)
"e) az építőipari, építőanyagipari és kommunális szolgáltató főtevékenységet folytató, önálló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulásokra;"
2. §
(1) A R. 2. §-a (5) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Idénymunkarend alkalmazása esetén a heti munkaidőkeretet)
"a) a heti 44 órás munkaidőt alkalmazó termelő egységeknél (munkahelyeken) a tárgyév főidényének legalább 3 hónapjára 48 órában, vagy legalább 6 hónapjára 46 órában, a főidényen kívül pedig legalább 36 órában kell meghatározni. A kollektív szerződésben meghatározott kivételes esetekben -az éves munkaidőalapon belül - legfeljebb 2 hónapra 52 órás munkaidőkeret is előírható."
(2) A R. 2. §-ának (8) bekezdése hatályát veszti.
3. §
(1) A R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A munkaszüneti napokat kivéve, minden naptári napon folyó termelés [2. § (1) bekezdés] alkalmazásánál a dolgozólétszámra legfeljebb 10 napos munkaciklus és ezt követően a váltólétszámra - a heti pihenőnappal együtt - 5 szabadnap ütemezhető (6+2-es, 6+3-as, 8+4-es és 10+5-ös munkaidőbeosztás). A (2) bekezdés hatálya alá tartozó, idénymunkarendet alkalmazó vállalatoknál -a folyamatos termelés alkalmazását és az év végi termelési szünetet kivéve - több szabadnap, illetőleg pihenőnap összevontan nem adható ki."
(2) A R. 3. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(6) a) A munkaidőkeretet - a kollektív szerződésben - teljes naptári évre vonatkozóan, naponkénti részletezésben, a napi munkaidő kezdési és befejezési időpontjainak megjelölésével kell beosztani. Erről az érintett dolgozókat az év elején tájékoztatni kell.
b) Váltásos szolgálat:
- amikor 24 óra munkaidőt legalább 48 óra pihenőidő követ, az ügyeleti jellegű (pl. portás, őr),
- amikor 12 óra munkaidőt legalább 24 óra pihenőidő követ, gépek, berendezések javításával, karbantartásával, kiszolgálásával, felügyeletével, továbbá anyagok, termékek kiszállításával, raktári, telephelyi, munkahelyi fogadásával kapcsolatos
tevékenység körében alkalmazható. E munkaköröket a kollektív szerződésben tételesen kell meghatározni.
c) A kiemelt beruházások és a telepszerű lakásépítések építésszerelési munkahelyein a párhuzamosan, vagy közvetlenül egymást követően végezhető munkafolyamatokat végző vállalatok dolgozóinak munkaidőbeosztását a vállalkozó (generálkivitelező) munkarendjéhez igazodva, kell megállapítani."
4. §
Az R. 4. § (1), (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyben a (3) és (4) bekezdés számozása (5) és (6)-ra változik:
"(1) December 24-től 31-ig évvégi termelési szünet engedélyezhető
a) a kivitelező építőipari ágazatba sorolt vállalatok, szövetkezetek, önálló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társulások, az Országos Műemléki Felügyelőség és az "ÉMEXPORT" Fővállalkozó Vállalat rendszeresen építési munkahelyeken és az építési munkahelyeket kiszolgáló (anyagtelepi, forgalmi stb.) részlegekben és segédüzemekben foglalkoztatott dolgozói, valamint a "fémmunkás" Vállalat építéshelyi szerelést végző üzemének dolgozói részére, továbbá
b) az ÉVM felügyelete alá tartozó ipari, építőanyagipari és szerkezetgyártó vállalatok termelő munkahelyein akkor, ha az az 1025/1978. (VIII.15.) Mt. h. számú határozat 1-2. pontjában előírt követelményeknek megfelel.
(2) Az év végi termelési szünet időtartamára jutó munkaidőt szeptember hó 1-december hó 23. közötti időszakban előre meghatározott szabadnapokon kell ledolgozni; ennek feltételeit és módját a kollektív szerződésben kell meghatározni.
(3) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott munkarendváltoztatásokat a felügyeleti szervnek a tárgyév április hó 30-ig be kell jelenteni.
(4) A vállalat az év végéig termelési szünet időtartama alatt is köteles szerződéses szállítási, átadási stb. kötelezettségeinek eleget tenni, továbbá a beérkező anyagok, (termékek stb.) átvételéről gondoskodni."
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
D. Ábrahám Kálmán s. k.,
építésügyi és városfejlesztési miniszter