Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

11/1980. (VI. 25.) MüM-OM együttes rendelet

a tanulóifjúság szorgalmi időben történő, nevelési célú foglalkoztatásáról

Az érdekelt miniszterekkel, az Állami Ifjúsági Bizottsággal, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával, valamint a Magyar Úttörők Szövetsége Országos Elnökségével egyetértésben az alábbiakat rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya

a) az alsó fokú oktatási intézmények 7-8. osztályos, a gimnáziumok, a szakközépiskolák, a szakmunkásképző iskolák, az egészségügyi szakiskolák, a gépíró és gyorsíró iskolák nappali tagozatának tanulóira, valamint a felsőoktatási intézmények nappali tagozatának hallgatóira (a továbbiakban: tanulók),

b) az alsó, közép- és felső fokú oktatási intézményekre,

c) a mezőgazdasági ágazatba tartozó állami gazdaságokra és szövetkezetekre (a továbbiakban: mezőgazdasági üzem), valamint az egyéb vállalatokra és szövetkezetekre (a továbbiakban: vállalat)

terjed ki.

(2) A tanulók, ha erre a mezőgazdasági üzem vagy a vállalat részéről megalapozott igény van, a szorgalmi időben - e rendeletben szabályozott szerződésben foglaltaknak megfelelően - a (3) bekezdésben meghatározott elvek szerint a tanév oktatási rendjébe illeszkedő, nevelési célú, szervezett foglalkoztatásban vesznek részt.

(3) A tanulók foglalkoztatását úgy kell megszervezni, hogy hasznos munkavégzésük egyben ismereteik bővítését, a fizikai munka megbecsülését, valamint a szakmai érdeklődés felkeltésével a pályaválasztás segítését is szolgálja.

2. §

(1) A tanulók foglalkoztatására vonatkozó kérelmet

a) a mezőgazdasági üzem a területileg illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv),

b) a vállalat a területileg illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: munkaügyi szakigazgatási szerv) nyújtja be minden év március 31-ig. A kérelemhez csatolni kell a foglalkoztató telephelye szerint illetékes első fokú állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség (a továbbiakban: közegészségügyi-járványügyi felügyelőség) előzetes engedélyét.

(2) A kérelmet a munkaügyi, a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv, valamint a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: művelődésügyi szakigazgatási szerv) együttesen - az érintettekkel együttműködve - bírálja el. Ha a kérelem megalapozott, megállapítják a foglalkoztatásnak a munkafeladat elvégzéséhez szükséges időtartamát is.

(3) A kérelem elbírálása után a művelődésügyi szakigazgatási szerv a megye területén működő intézmények közül a szerződés megkötésére

a) az alsó. illetőleg középfokú oktatási intézményt kijelöli.

b) a felsőoktatási intézményt pedig megkeresi, amelynek vezetője köteles a megkeresésnek eleget tenni, illetőleg azt az esetleges akadály egyidejű közlésével - a szerződést kötő felsőoktatási intézmény kijelölése céljából - a felügyeletet ellátó miniszternek soron kívül felterjeszteni.

(4) A kérelmek benyújtásának, elbírálásának és az érintettek tájékoztatásának részletes szabályait a melléklet tartalmazza.

3. §

(1) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a mezőgazdasági üzemeknek középfokú oktatási intézményi tanulók foglalkoztatására irányuló, a megye igazgatási területén belül nem teljesíthető kérelmét a szerződést kötő oktatási intézmény kijelölése céljából - előzetes tájékozódás alapján - május 15-ig az intézmény székhelye szerint illetékes művelődésügyi szakigazgatási szervnek küldi meg.

(2) A mezőgazdasági üzemeknek felsőoktatási intézményi hallgatók foglalkoztatására irányuló, a megye igazgatási területén belül nem teljesíthető kérelmét a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, valamint az oktatási miniszter bírálja el.

(3) Alsó fokú oktatási intézmények tanulói a megye igazgatási területén kívül nem foglalkoztathatók.

4. §

Az oktatási intézmények és a mezőgazdasági üzemek, valamint a vállalatok a tanév befejezése előtt, a következő tanévre szóló foglalkoztatásra vonatkozó szerződést megkötik és a közegészségügyi-járványügyi felügyelőségnek jóváhagyásra, benyújtják.

5. §

(1) A tanulók a mellékletben meghatározott munkán és területeken foglalkoztathatók.

(2) A foglalkoztatás időtartama tanévenként

a) az alsó fokú oktatási intézmények, a gimnáziumok, valamint a felsőoktatási intézmények tanulói esetében 12,

b) a szakközépiskolai, valamint a gépíró és gyorsíró iskolai tanulóknál 10,

c) a szakmunkásképző iskolák, valamint az egészségügyi szakiskolák tanulói esetében 6 munkanapig terjedhet.

(3) Az egészségügyi szakiskola, valamint a szakmunkásképző iskola tanulóinak foglalkoztatását a művelődésügyi szakigazgatási szerv, különösen indokolt esetben és kizárólag az elméleti, valamint az iskolai tanműhelyi oktatás terhére engedélyezheti.

6. §

(1) A megkötött és a közegsézségügyi-járványügyi felügyelőség által jóváhagyott szerződés alapján - a KISZ-szervezet, az úttörőcsapat, a tanulói szakszervezet bevonásával - a tanulók foglalkoztatásával kapcsolatos szervezésről az oktatási intézmény vezetője gondoskodik.

(2) A tanulók foglalkoztatását csak akkor lehet megkezdeni, illetőleg folytatni, ha a foglalkoztató a szerződésben meghatározott munkát és az előírt feltételeket biztosította. Erről az oktatási intézmény vezetője előzetesen tájékozódik.

(3) Az oktatási intézmény vezetője a tanulók állandó felügyeletéről osztályonként, évfolyamonként kijelölt pedagógus, felsőoktatási intézményi oktató (a továbbiakban: pedagógus) útján köteles gondoskodni.

7. §

A mezőgazdasági üzem és a vállalat köteles

a) a tanulók megfelelő hatékonyságú, valamint folyamatos termelő, szolgáltató tevékenységgel való egészséges-biztonságos foglalkoztatásának feltételeit biztosítani és az utóbbi részletes szabályait a munkavédelmi szabályzatban meghatározni,

b) saját költségén a tanulóknak és a pedagógusoknak munkahelyre történő szállításáról, illetve visszaszállításáról, táborszerű elhelyezés esetén megfelelő szállásról gondoskodni,

c) naponkénti haza- és visszautazás esetén napi egyszeri, táborszerű elhelyezés esetén pedig napi háromszori étkezésről gondoskodni, az üzemi étkeztetésben részt vevő dolgozókra vonatkozó térítés ellenében,

d) biztosítani, hogy a foglalkoztatás során a munkát erre a célra alkalmas vezető irányítsa.

8. §

(1) A tanulók foglalkoztatása az alsó fokú oktatási intézmények tanulóinál napi 4, a középfokú oktatási intézmények tanulóinál napi 6 - a III. és IV. osztályos tanulók esetében kivételesen napi 8 -, a felsőfokú tanulmányokat folytató tanulóknál napi 8 óránál több nem lehet.

(2) A tanulók díjazását a fizikai dolgozók alapbérének megállapítására irányadó rendelkezések alapján, a munka mennyiségének és minőségének figyelembevételével kell megállapítani.

(3) A munkadíjat közvetlenül a tanulóknak kell kifizetni. A tanuló munkadíját kivételes esetekben a felügyeletet ellátó pedagógus is jogosult átvenni és azt a tanulónak a foglalkoztató jegyzéke alapján köteles kifizetni.

(4) A tanulóknak a foglalkoztatással kapcsolatos jogai és kötelezettségei tekintetében, ideértve a munkáltató anyagi felelősségét is, - az e rendeletben foglalt eltérésekkel - a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

9. §

A tanulók foglalkoztatásának egészségügyi feltételeire a 11/1978. (XII. 16.) EüM rendeletben foglaltak az irányadók.

10. §

(1) A tanulók felügyeletét ellátó pedagógus részére

a) négy órás foglalkoztatás esetén napi 40,

b) hat órás foglalkoztatás esetén napi 60,

c) nyolc órás foglalkoztatás esetén napi 80

forint díjazást kell fizetni; Táborszerű elhelyezés esetén a pedagógusnak további napi 40 forint díjazás jár.

(2) A végzett munka értékelése alapján a felügyeletet ellátó pedagógus - a részére járó díjazás legfeljebb 50 százalékának megfelelő mértékű - jutalomban részesíthető.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott díjazáson felül kiküldetési költségtérítés nem fizethető.

11. §

(1) A felsőoktatási intézmények hallgatói a szorgalmi időben - az intézmény vezetője által adott írásbeli engedéllyel - egyénileg is vállalhatnak munkát.

(2) A munkáltatók a felsőoktatási intézmények hallgatóinak egyéni foglalkoztatására vonatkozó igényeiket - más kielégítetlen munkaerő-szükséglettől elkülönítve - a 7/1976. (IV. 10.) MüM rendelet 6. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint jelentik be a munkaerő-közvetítő szerveknek, amelyek tájékoztatják az egyéni érdeklődőket, továbbá az igényekről készített összesítés megküldésével az érdekelt felsőoktatási intézmények vezetőit.

12. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 9/1965. (XII. 1.) MM rendelet 15. §-ának első mondata, a 111/ 1965. (8) MüM-MM számú, valamint a 110/1970. (19-20.) MüM-MM számú együttes utasítás hatályát veszti.

(2) Az 1980/81. tanévi foglalkoztatásra vonatkozó kérelmet e rendelet kihirdetését követő 30 napon belül kell előterjeszteni. Ezt követően a kérelmek elbírálásával, a kijelöléssel és az érintettek tájékoztatásával kapcsolatos - a mellékletben részletezett - feladatok végrehajtásáról soron kívül kell intézkedni úgy, hogy a szerződéseket legkésőbb a tanév megkezdéséig megkössék.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Dr. Polinszky Károly s. k.,

oktatási miniszter

Melléklet a 11/1980. (VI. 25.) MüM-OM együttes rendelethez

1. Az alsó fokú oktatási intézmények, a gimnáziumok a gépíró és gyorsíró iskolák tanulóinak munkára nevelését szolgáló szervezett foglalkoztatása az ipar, a kereskedelem, a szolgáltatás, a helyi településfejlesztés (környezetvédelem, a gyermek- és ifjúsági létesítmények stb.), valamint a mezőgazdaság területén a fizikai termelő tevékenységek körében történhet. Az alsó fokú oktatási intézmények tanulóinak foglalkoztatását elsősorban lakóhelyük, illetőleg az iskola székhelyének megfelelő település területén kell megszervezni. A szakközépiskolai és az egészségügyi szakiskolai tanulók, valamint a felsősoktatási intézmények hallgatói lehetőleg tanult szakmájuknak megfelelő szakirányú vagy a mezőgazdaságban kézimunkaigényes betakarítási munkát végezzenek, a szakmunkástanulók pedig csak mezőgazdasági - elsősorban betakarítási - munkára vehetők igénybe.

2. A tanulók foglalkoztatására vonatkozó -a fővárosi, megyei tanácsok szakigazgatási szerveihez benyújtandó - kérelemnek tartalmaznia kell:

- a foglalkoztatható tanulók számát, iskolatípusonkénti és nemenkénti bontásban, jelezve az iskolákkal kialakult - illetve létrehozandó -munkakapcsolatokat;

- a munkavégzés konkrét adatait, várható kezdő időpontját és időtartamát, a díjazást, valamint az elszállásolás módját.

3. A munkaügyi, a mezőgazdasági és élelmezésügyi, valamint a művelődésügyi szakigazgatási szervek a kérelmeket a tanács ifjúsági titkárának bevonásával, az egészségügyi szakigazgatási szervek véleményének kikérésével, a KISZ megyei bizottsága, a megyei úttörőelnökség és a Budapesten az illetékes ágazati-iparági szakszervezet, vidéken a területileg illetékes szakszervezet megyei tanácsa egyetértésével április 30-ig kötelesek elbírálni.

A művelődésügyi szakigazgatási szerv, illetőleg a miniszter az oktatási intézményeket kijelöli és erről az érintett oktatási intézményeket május 15-ig értesíti. Az oktatási intézmények kijelölésekor figyelembe kell venni az oktatási intézmények és a vállalatok, mezőgazdasági üzemek között kialakult korábbi, valamint a jövőben ésszerűen létrehozandó munkakapcsolatokat.

4. A kérelmek elbírálásának eredményéről -a kijelölt, oktatási intézmény megnevezésével -a munkaügyi, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv a vállalatokat illetve a mezőgazdasági üzemeket május 15-ig értesíti.

5. A mezőgazdasági üzemek felsőoktatási intézményi hallgatók foglalkoztatására vonatkozó -a megyén belül ki nem elégíthető - igénye esetén

- a megalapozott kérelmeket a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervek a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Munkaügyi és Szociálpolitikai Főosztályának, a foglalkoztatásba még be nem vont hallgatók létszámát pedig a művelődésügyi szakigazgatási szervek és a felsőoktatási intézmények az Oktatási Minisztérium Ifjúsági Bizottságának jelentik be május 15-ig,

- a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerveket a kérelmek elbírálásáról, az Oktatási Minisztérium pedig az érintett felsőoktatási intézményeket a munkahelyekről, valamint a foglalkoztatható létszámról június 10-ig értesíti. A mezőgazdasági üzemeket folyamatosan, de legkésőbb június 20-ig kell tájékoztatni.

6. a) A rendelet 4. §-a szerint kötött szerződésnek tartalmaznia kell:

- a tanulók által végzendő munkát;

- a tanulók létszámát nemenkénti bontásban;

- a munkavégzés tartamát és az alkalmazott munkarendet;

- a tanulók felügyelete ellátásának feltételeit és módját;

- a munkahelyre való szállítás módját;

- az üzemi étkeztetés biztosítását, térítési díját;

- a szociális ellátást (munka- és védőruha, tisztálkodási lehetőség stb.);

- a táborszerű foglalkoztatás, elhelyezés, szabad idő eltöltés feltételeinek biztosítását;

- a munkavédelmi oktatás idejét, módját;

- a szerződésmódosítás feltételeit (pl kedvezőtlen időjárás, fagykár, terméscsökkenés stb. miatt), az akadályközlés idejét és módját.

b) A foglalkoztatás gyakorlati kérdéseit rögzítő szerződés megkötéséhez alsó fokú oktatási intézmények esetében az úttörőcsapat vezetősége, aközép- és felsőfokú oktatási intézményekben a KISZ-bizottság egyetértése szükséges.

7. A szerződésben foglaltak, valamint a tanulók egészséges-biztonságos foglalkoztatása feltételeinek ellenőrzése a fővárosi, megyei tanács illetékes szakigazgatási szerveinek és a tanács ifjúsági titkárának feladata, a KISZ, az úttörőelnökség és az ágazati-iparági szakszervezetek, valamint a szakszervezetek megyei tanácsának segítségnyújtása, aktív részvétele mellett.

8. A közép- és felsőfokú tanulmányokat folytató tanulók állami támogatását vagy társadalmi ösztöndíját és az egyéb juttatásokat a ténylegesen elvégzett munka útján járó díjazás nem érinti.

Tartalomjegyzék