11/1980. (VI. 25.) MüM-OM együttes rendelet

a tanulóifjúság szorgalmi időben történő, nevelési célú foglalkoztatásáról

Az érdekelt miniszterekkel, az Állami Ifjúsági Bizottsággal, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával, valamint a Magyar Úttörők Szövetsége Országos Elnökségével egyetértésben az alábbiakat rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya

a) az alsó fokú oktatási intézmények 7-8. osztályos, a gimnáziumok, a szakközépiskolák, a szakmunkásképző iskolák, az egészségügyi szakiskolák, a gépíró és gyorsíró iskolák nappali tagozatának tanulóira, valamint a felsőoktatási intézmények nappali tagozatának hallgatóira (a továbbiakban: tanulók),

b) az alsó, közép- és felső fokú oktatási intézményekre,

c) a mezőgazdasági ágazatba tartozó állami gazdaságokra és szövetkezetekre (a továbbiakban: mezőgazdasági üzem), valamint az egyéb vállalatokra és szövetkezetekre (a továbbiakban: vállalat)

terjed ki.

(2) A tanulók, ha erre a mezőgazdasági üzem vagy a vállalat részéről megalapozott igény van, a szorgalmi időben - e rendeletben szabályozott szerződésben foglaltaknak megfelelően - a (3) bekezdésben meghatározott elvek szerint a tanév oktatási rendjébe illeszkedő, nevelési célú, szervezett foglalkoztatásban vesznek részt.

(3) A tanulók foglalkoztatását úgy kell megszervezni, hogy hasznos munkavégzésük egyben ismereteik bővítését, a fizikai munka megbecsülését, valamint a szakmai érdeklődés felkeltésével a pályaválasztás segítését is szolgálja.

2. §

(1) A tanulók foglalkoztatására vonatkozó kérelmet

a) a mezőgazdasági üzem a területileg illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv),

b) a vállalat a területileg illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: munkaügyi szakigazgatási szerv) nyújtja be minden év március 31-ig. A kérelemhez csatolni kell a foglalkoztató telephelye szerint illetékes első fokú állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség (a továbbiakban: közegészségügyi-járványügyi felügyelőség) előzetes engedélyét.

(2) A kérelmet a munkaügyi, a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv, valamint a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: művelődésügyi szakigazgatási szerv) együttesen - az érintettekkel együttműködve - bírálja el. Ha a kérelem megalapozott, megállapítják a foglalkoztatásnak a munkafeladat elvégzéséhez szükséges időtartamát is.

(3) A kérelem elbírálása után a művelődésügyi szakigazgatási szerv a megye területén működő intézmények közül a szerződés megkötésére

a) az alsó. illetőleg középfokú oktatási intézményt kijelöli.

b) a felsőoktatási intézményt pedig megkeresi, amelynek vezetője köteles a megkeresésnek eleget tenni, illetőleg azt az esetleges akadály egyidejű közlésével - a szerződést kötő felsőoktatási intézmény kijelölése céljából - a felügyeletet ellátó miniszternek soron kívül felterjeszteni.

(4) A kérelmek benyújtásának, elbírálásának és az érintettek tájékoztatásának részletes szabályait a melléklet tartalmazza.

3. §

(1) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a mezőgazdasági üzemeknek középfokú oktatási intézményi tanulók foglalkoztatására irányuló, a megye igazgatási területén belül nem teljesíthető kérelmét a szerződést kötő oktatási intézmény kijelölése céljából - előzetes tájékozódás alapján - május 15-ig az intézmény székhelye szerint illetékes művelődésügyi szakigazgatási szervnek küldi meg.

(2) A mezőgazdasági üzemeknek felsőoktatási intézményi hallgatók foglalkoztatására irányuló, a megye igazgatási területén belül nem teljesíthető kérelmét a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter, valamint az oktatási miniszter bírálja el.

(3) Alsó fokú oktatási intézmények tanulói a megye igazgatási területén kívül nem foglalkoztathatók.

4. §

Az oktatási intézmények és a mezőgazdasági üzemek, valamint a vállalatok a tanév befejezése előtt, a következő tanévre szóló foglalkoztatásra vonatkozó szerződést megkötik és a közegészségügyi-járványügyi felügyelőségnek jóváhagyásra, benyújtják.

5. §

(1) A tanulók a mellékletben meghatározott munkán és területeken foglalkoztathatók.

(2) A foglalkoztatás időtartama tanévenként

a) az alsó fokú oktatási intézmények, a gimnáziumok, valamint a felsőoktatási intézmények tanulói esetében 12,

b) a szakközépiskolai, valamint a gépíró és gyorsíró iskolai tanulóknál 10,

c) a szakmunkásképző iskolák, valamint az egészségügyi szakiskolák tanulói esetében 6 munkanapig terjedhet.

(3) Az egészségügyi szakiskola, valamint a szakmunkásképző iskola tanulóinak foglalkoztatását a művelődésügyi szakigazgatási szerv, különösen indokolt esetben és kizárólag az elméleti, valamint az iskolai tanműhelyi oktatás terhére engedélyezheti.

6. §

(1) A megkötött és a közegsézségügyi-járványügyi felügyelőség által jóváhagyott szerződés alapján - a KISZ-szervezet, az úttörőcsapat, a tanulói szakszervezet bevonásával - a tanulók foglalkoztatásával kapcsolatos szervezésről az oktatási intézmény vezetője gondoskodik.

(2) A tanulók foglalkoztatását csak akkor lehet megkezdeni, illetőleg folytatni, ha a foglalkoztató a szerződésben meghatározott munkát és az előírt feltételeket biztosította. Erről az oktatási intézmény vezetője előzetesen tájékozódik.

(3) Az oktatási intézmény vezetője a tanulók állandó felügyeletéről osztályonként, évfolyamonként kijelölt pedagógus, felsőoktatási intézményi oktató (a továbbiakban: pedagógus) útján köteles gondoskodni.

7. §

A mezőgazdasági üzem és a vállalat köteles

a) a tanulók megfelelő hatékonyságú, valamint folyamatos termelő, szolgáltató tevékenységgel való egészséges-biztonságos foglalkoztatásának feltételeit biztosítani és az utóbbi részletes szabályait a munkavédelmi szabályzatban meghatározni,

b) saját költségén a tanulóknak és a pedagógusoknak munkahelyre történő szállításáról, illetve visszaszállításáról, táborszerű elhelyezés esetén megfelelő szállásról gondoskodni,

c) naponkénti haza- és visszautazás esetén napi egyszeri, táborszerű elhelyezés esetén pedig napi háromszori étkezésről gondoskodni, az üzemi étkeztetésben részt vevő dolgozókra vonatkozó térítés ellenében,

d) biztosítani, hogy a foglalkoztatás során a munkát erre a célra alkalmas vezető irányítsa.

8. §

(1) A tanulók foglalkoztatása az alsó fokú oktatási intézmények tanulóinál napi 4, a középfokú oktatási intézmények tanulóinál napi 6 - a III. és IV. osztályos tanulók esetében kivételesen napi 8 -, a felsőfokú tanulmányokat folytató tanulóknál napi 8 óránál több nem lehet.

(2) A tanulók díjazását a fizikai dolgozók alapbérének megállapítására irányadó rendelkezések alapján, a munka mennyiségének és minőségének figyelembevételével kell megállapítani.

(3) A munkadíjat közvetlenül a tanulóknak kell kifizetni. A tanuló munkadíját kivételes esetekben a felügyeletet ellátó pedagógus is jogosult átvenni és azt a tanulónak a foglalkoztató jegyzéke alapján köteles kifizetni.

(4) A tanulóknak a foglalkoztatással kapcsolatos jogai és kötelezettségei tekintetében, ideértve a munkáltató anyagi felelősségét is, - az e rendeletben foglalt eltérésekkel - a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

9. §

A tanulók foglalkoztatásának egészségügyi feltételeire a 11/1978. (XII. 16.) EüM rendeletben foglaltak az irányadók.

10. §

(1) A tanulók felügyeletét ellátó pedagógus részére

a) négy órás foglalkoztatás esetén napi 40,

b) hat órás foglalkoztatás esetén napi 60,

c) nyolc órás foglalkoztatás esetén napi 80

forint díjazást kell fizetni; Táborszerű elhelyezés esetén a pedagógusnak további napi 40 forint díjazás jár.

(2) A végzett munka értékelése alapján a felügyeletet ellátó pedagógus - a részére járó díjazás legfeljebb 50 százalékának megfelelő mértékű - jutalomban részesíthető.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott díjazáson felül kiküldetési költségtérítés nem fizethető.

11. §

(1) A felsőoktatási intézmények hallgatói a szorgalmi időben - az intézmény vezetője által adott írásbeli engedéllyel - egyénileg is vállalhatnak munkát.

(2) A munkáltatók a felsőoktatási intézmények hallgatóinak egyéni foglalkoztatására vonatkozó igényeiket - más kielégítetlen munkaerő-szükséglettől elkülönítve - a 7/1976. (IV. 10.) MüM rendelet 6. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint jelentik be a munkaerő-közvetítő szerveknek, amelyek tájékoztatják az egyéni érdeklődőket, továbbá az igényekről készített összesítés megküldésével az érdekelt felsőoktatási intézmények vezetőit.

12. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 9/1965. (XII. 1.) MM rendelet 15. §-ának első mondata, a 111/ 1965. (8) MüM-MM számú, valamint a 110/1970. (19-20.) MüM-MM számú együttes utasítás hatályát veszti.

(2) Az 1980/81. tanévi foglalkoztatásra vonatkozó kérelmet e rendelet kihirdetését követő 30 napon belül kell előterjeszteni. Ezt követően a kérelmek elbírálásával, a kijelöléssel és az érintettek tájékoztatásával kapcsolatos - a mellékletben részletezett - feladatok végrehajtásáról soron kívül kell intézkedni úgy, hogy a szerződéseket legkésőbb a tanév megkezdéséig megkössék.

Dr. Trethon Ferenc s. k.,

munkaügyi miniszter

Dr. Polinszky Károly s. k.,

oktatási miniszter

Melléklet a 11/1980. (VI. 25.) MüM-OM együttes rendelethez

1. Az alsó fokú oktatási intézmények, a gimnáziumok a gépíró és gyorsíró iskolák tanulóinak munkára nevelését szolgáló szervezett foglalkoztatása az ipar, a kereskedelem, a szolgáltatás, a helyi településfejlesztés (környezetvédelem, a gyermek- és ifjúsági létesítmények stb.), valamint a mezőgazdaság területén a fizikai termelő tevékenységek körében történhet. Az alsó fokú oktatási intézmények tanulóinak foglalkoztatását elsősorban lakóhelyük, illetőleg az iskola székhelyének megfelelő település területén kell megszervezni. A szakközépiskolai és az egészségügyi szakiskolai tanulók, valamint a felsősoktatási intézmények hallgatói lehetőleg tanult szakmájuknak megfelelő szakirányú vagy a mezőgazdaságban kézimunkaigényes betakarítási munkát végezzenek, a szakmunkástanulók pedig csak mezőgazdasági - elsősorban betakarítási - munkára vehetők igénybe.

2. A tanulók foglalkoztatására vonatkozó -a fővárosi, megyei tanácsok szakigazgatási szerveihez benyújtandó - kérelemnek tartalmaznia kell:

- a foglalkoztatható tanulók számát, iskolatípusonkénti és nemenkénti bontásban, jelezve az iskolákkal kialakult - illetve létrehozandó -munkakapcsolatokat;

- a munkavégzés konkrét adatait, várható kezdő időpontját és időtartamát, a díjazást, valamint az elszállásolás módját.

3. A munkaügyi, a mezőgazdasági és élelmezésügyi, valamint a művelődésügyi szakigazgatási szervek a kérelmeket a tanács ifjúsági titkárának bevonásával, az egészségügyi szakigazgatási szervek véleményének kikérésével, a KISZ megyei bizottsága, a megyei úttörőelnökség és a Budapesten az illetékes ágazati-iparági szakszervezet, vidéken a területileg illetékes szakszervezet megyei tanácsa egyetértésével április 30-ig kötelesek elbírálni.

A művelődésügyi szakigazgatási szerv, illetőleg a miniszter az oktatási intézményeket kijelöli és erről az érintett oktatási intézményeket május 15-ig értesíti. Az oktatási intézmények kijelölésekor figyelembe kell venni az oktatási intézmények és a vállalatok, mezőgazdasági üzemek között kialakult korábbi, valamint a jövőben ésszerűen létrehozandó munkakapcsolatokat.

4. A kérelmek elbírálásának eredményéről -a kijelölt, oktatási intézmény megnevezésével -a munkaügyi, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv a vállalatokat illetve a mezőgazdasági üzemeket május 15-ig értesíti.

5. A mezőgazdasági üzemek felsőoktatási intézményi hallgatók foglalkoztatására vonatkozó -a megyén belül ki nem elégíthető - igénye esetén

- a megalapozott kérelmeket a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervek a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Munkaügyi és Szociálpolitikai Főosztályának, a foglalkoztatásba még be nem vont hallgatók létszámát pedig a művelődésügyi szakigazgatási szervek és a felsőoktatási intézmények az Oktatási Minisztérium Ifjúsági Bizottságának jelentik be május 15-ig,

- a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerveket a kérelmek elbírálásáról, az Oktatási Minisztérium pedig az érintett felsőoktatási intézményeket a munkahelyekről, valamint a foglalkoztatható létszámról június 10-ig értesíti. A mezőgazdasági üzemeket folyamatosan, de legkésőbb június 20-ig kell tájékoztatni.

6. a) A rendelet 4. §-a szerint kötött szerződésnek tartalmaznia kell:

- a tanulók által végzendő munkát;

- a tanulók létszámát nemenkénti bontásban;

- a munkavégzés tartamát és az alkalmazott munkarendet;

- a tanulók felügyelete ellátásának feltételeit és módját;

- a munkahelyre való szállítás módját;

- az üzemi étkeztetés biztosítását, térítési díját;

- a szociális ellátást (munka- és védőruha, tisztálkodási lehetőség stb.);

- a táborszerű foglalkoztatás, elhelyezés, szabad idő eltöltés feltételeinek biztosítását;

- a munkavédelmi oktatás idejét, módját;

- a szerződésmódosítás feltételeit (pl kedvezőtlen időjárás, fagykár, terméscsökkenés stb. miatt), az akadályközlés idejét és módját.

b) A foglalkoztatás gyakorlati kérdéseit rögzítő szerződés megkötéséhez alsó fokú oktatási intézmények esetében az úttörőcsapat vezetősége, aközép- és felsőfokú oktatási intézményekben a KISZ-bizottság egyetértése szükséges.

7. A szerződésben foglaltak, valamint a tanulók egészséges-biztonságos foglalkoztatása feltételeinek ellenőrzése a fővárosi, megyei tanács illetékes szakigazgatási szerveinek és a tanács ifjúsági titkárának feladata, a KISZ, az úttörőelnökség és az ágazati-iparági szakszervezetek, valamint a szakszervezetek megyei tanácsának segítségnyújtása, aktív részvétele mellett.

8. A közép- és felsőfokú tanulmányokat folytató tanulók állami támogatását vagy társadalmi ösztöndíját és az egyéb juttatásokat a ténylegesen elvégzett munka útján járó díjazás nem érinti.

Tartalomjegyzék