Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

7/1976. (IV. 10.) MüM rendelet

a munkaerő közvetítéséről, szervezetten történő elhelyezéséről és toborzásáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. rendelet 14. §-ában kapott felhatalmazás alapján - a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

A RENDELET HATÁLYA ÉS CÉLJA

1. §

E rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra (a továbbiakban: vállalat) és az azokkal munkaviszonyban álló, illetőleg munkaviszonyt létesítő dolgozókra.

2. §

A munkaerő közvetítésével, szervezetten történő elhelyezésével és toborzásával elő kell segíteni a népgazdaság munkaerőszükségletének tervszerű kielégítését, a munkára jelentkezők elhelyezését.

A MUNKAERŐ-KÖZVETÍTÉS

Általános szabályok

3. §

(1) A munkaerő-közvetítést a fővárosi, a megyei városi, a városi tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervei, a járási hivatalok és a nagyközségi tanácsok végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervei (továbbiakban: munkaerő-közvetítő szerv) végzik.

(2) A munkaerő-közvetítési teendőket indokolt esetben a megyei tanács elnökének engedélye alapján egyes községek végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve is elláthatja.

4. §

(1) A munkaerő-közvetítést a vállalatok és a munkára jelentkezők egyaránt igénybe vehetik. A munkaerő-közvetítés ingyenes és az erre a célra rendszeresített közvetítő lappal történik.

(2) A munkaerő-közvetítést kérő személyi igazolványát, ha pedig a munkaviszonyra vonatkozó szabályok alapján csak munkakönyvvel létesíthet munkaviszonyt, munkakönyvét is köteles felmutatni.

(3) A vállalat a munkaerő-közvetítés útján küldött dolgozót - ha a munkakör ellátásához szükséges szakmai és egyéb feltételeknek nem felel meg - nem köteles alkalmazni. A dolgozó sem kötelezhető a munkaerő-közvetítés során felajánlott munkakör elfogadására.

5. §

(1) A népgazdasági terv, valamint az ágazati és területfejlesztési célkitűzések alapján - az ágazati minisztériumok véleményének figyelembevételével - a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága a vállalatok munkaerő-igényének kielégítésére nézve fontossági sorrendet állapíthat meg.

(2) A munkaerő-közvetítő szervek a munkaerő-közvetítést az (1) bekezdésben megjelölt fontossági sorrendnek megfelelően végzik.

6. §

(1) A betöltetlen munkahelyek nyilvántartása és a munkaerőgazdálkodás elősegítése céljából a vállalat köteles:

a) a várható munkaerő-igényről - amennyiben ezt a tanács munkaügyi szakigazgatási szerve kéri - a tárgyidőszakot (hónap, negyedév, idény-időszak stb.) megelőzően tájékoztatást adni,

b) a kielégítetlen munkaerő-szükségletet pedig a szükséglet jelentkezésekor bejelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt jelentésnek tartalmaznia kell a létszámot, nem szerinti megjelölést, szakképzettséget, továbbá a b) pontban foglalt bejelentés esetén az alkalmazáshoz megkívánt egyéb feltételeket, körülményeket (munkakör, munkabér, gyakorlat, külön feltüntetve a csökkent munkaképességűek által betölthető munkahelyeket stb).

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak a jogszabály alapján pályázat útján betölthető munkahelyekre.

7. §

A munkaerő-közvetítő szerv saját illetékességi területén közvetíthet munkaerőt. A munkaerőközvetítő szervek kölcsönös megállapodása esetén a munkaerő-közvetítő szerv más - elsősorban szomszédos - igazgatási területre is közvetíthet munkaerőt.

A KÖTELEZŐ MUNKAERŐ-KÖZVETÍTÉS

8. §

(1) Kötelező munkaerő-közvetítés útján létesíthet munkaviszonyt az a vállalat, amelyre nézve jogszabály vagy az ágazati irányító, illetve felügyeletet gyakorló szerv

- a vállalat kitelepítését (megszüntetését) rendelte el,

- a létszámgazdálkodásra vonatkozólag meghatározott magatartást írt elő és azt a vállalat nem hajtotta végre.

(2) Kötelező munkaerő-közvetítés útján alkalmazható az a dolgozó, aki

a) "kilépett" munkakönyvi bejegyzéssel változtat munkahelyet,

b) egy éven belül harmadik vagy további munkaviszonyba lép, ha e munkaviszonyait felmondással szüntette meg.

(3) A megyei (fővárosi) tanács elnöke engedélyezheti, hogy egyes vállalatok a (2) bekezdés hatálya alá tartozó munkavállalókat kötelező munkaerő-közvetítés nélkül is alkalmazzanak.

9. §

(1) Ha az adott terület munkaerő-helyzete ezt szükségessé teszi, a megyei (fővárosi) tanács elnöke kötelező munkaerő-közvetítést rendelhet el:

a) A vállalatok egyes telephelyeire, munkaköreire, községekre, városokra, valamint a 8. § (2) bekezdésében foglaltakat nem érintve a dolgozók egyes kategóriáira, továbbá a tanácsok felügyelete alá tartozó vállalatokra, illetőleg törvényességi felügyelete alá tartozó szövetkezetekre,

b) A minisztériumi felügyelet alatt működő egyes vállalatok egészére (összes munkaköreire) az illetékes minisztériummal egyetértésben.

c) A megye (főváros), megyei város, járás egészére általános érvénnyel a Munkaügyi Minisztérium hozzájárulásával.

(2) A kötelező munkaerő-közvetítés elrendelhető arra a vállalatra (gyáregységre, telephelyre) vonatkozóan is, amely a munkaerőgazdálkodási rendelkezéseket, így különösen a munkaerő-közvetítés, a toborzás, az álláshirdetés szabályait megsérti, illetőleg munkaerő-csábítást (19. §) követ el.

(3) A megyei (fővárosi) tanács elnökének a kötelező munkaerő-közvetítés elrendelésénél figyelemmel kell lennie:

a) egyes vállalatoknak a népgazdasági tervből, valamint az ágazati és területi célkitűzésekből következő fontosságára, munkaerővel való ellátottságára;

b) az idényjellegű ágazatok (mezőgazdaság, építőipar, építőanyagipar, konzervipar, kiskereskedelem és vendéglátóipar, az üdültetés stb.), valamint a több helységben, vagy nagyobb kiterjedésű igazgatási területen működő vállalatok igényeire;

c) a terület munkaerő-helyzetére, ezen belül a nők, a fiatalkorúak, az iskolai tanulmányaikat befejező, először munkába álló fiatalok és a szociális szempontból rászorultak, különösen a csökkent munkaképességűek munkába helyezésének támogatására:

d) arra, hogy a közép- és felsőfokú szakképzettséggel rendelkező munkavállalók szakképzettségüknek megfelelő munkaviszonyt létesítsenek, illetőleg a tanulmányi ösztöndíjat élvezők az ösztöndíjat biztosító vállalatnál álljanak munkába.

10. §

(1) A kötelező munkaerő-közvetítés esetén a közvetítés nélkül létesített munkaviszony érvénytelen. Nem érinti ez az érvénytelenség orvoslására megállapított szabályok alkalmazását.

(2) Ha a kötelező munkaerő-közvetítés során a dolgozó és a vállalat között munkaviszony jön létre, a vállalat köteles a közvetítő lap egyik példányát kiállítva a munkaerő-közvetítő szervnek visszaküldeni, a másik példányát egy évig megőrizni.

(3) A munkaviszony létesítése során a kötelező munkaerő-közvetítésre vonatkozó, azokat a rendelkezéseket kell figyelembe venni, amelyek a dolgozót foglalkoztatni kívánó vállalati egység (gyáregység, telephely stb.) székhelyén (területén) az irányadók.

11. §

A kötelező munkaerő-közvetítés nem terjed ki a fegyveres erőkre, a fegyveres testületekre, a rendészeti szervekre, a társadalmi szervezetekre, minisztériumokra, országos hatáskörű irányító szervekre, a magasabb vezető állásúakra és a jogszabály alapján pályázat útján munkát vállaló dolgozókra.

A MUNKAERŐ SZERVEZETTEN TÖRTÉNŐ ELHELYEZÉSE ÉS TOBORZÁSA

12. §

(1) Az egyes vállalatoknál a gazdálkodás racionalizálása, a termékszerkezet változása, a felügyeleti szervek intézkedései következtében felszabaduló munkaerők szervezett elhelyezéséről gondoskodni kell.

(2) Ha a felszabaduló munkaerő létszáma tíz főt meghalad, annak véglegesen vagy ideiglenesen történő szervezett elhelyezése a felügyeleti, illetőleg irányító szervek, vagy a vállalatok kezdeményezésére, a területileg illetékes munkaerőközvetítő szervek egyidejű tájékoztatása mellett történhet. Magánszemélyek ilyen tevékenységet nem folytathatnak.

(3) A munkaerő szervezett elhelyezése történhet a dolgozók áthelyezése útján [Mt. 25. § (2) bekezdés, Mt. V. 24. §] végleges jelleggel vagy a dolgozók kirendelése útján [Mt. 35. § (3), Mt. V. 42. §] ideiglenes jelleggel.

13. §

(1) A vállalat a munkára jelentkezőkből és a közvetítés útján helyből ki nem elégíthető létszám igénye fedezésére engedélyt kérhet a munkaerő más megyéből, illetve a megye távolabbi (a telephelyén kívüli) területéről való toborzására.

(2) A toborzási engedély a vállalat (gyáregység stb.) telephelye szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve adja meg. Ha a vállalat más megye területéről kíván munkaerőt toborozni, úgy ehhez az érintett megyei tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének engedélye is szükséges.

(3) A toborzási engedélyben a toborzási tevékenység helyét, időtartamát, a toborozható létszámot pontosan fel kell tüntetni.

14. §

Az időszakosan termelő (idényjellegű) - az állami, kísérleti tan- és célgazdaság, az állami erdőgazdaság, a mezőgazdaság termékeit feldolgozó időszakos jelleggel működő (cukorgyár, konzervgyár, rostkikészítő telep stb.), az építőipari, építőanyagipari, az idegenforgalom és üdültetés lebonyolításában résztvevő kiskereskedelmi és vendéglátóipari és más - vállalatok határozott időre vagy határozott munka elvégzésére a munkavégzés helyétől számított 30 km-es körzeten belül igazgatási határokra tekintet nélkül, továbbá a megye határain belül külön engedély nélkül toborozhatnak munkaerőt.

15. §

(1) Munkaerő-toborzás a toborzási engedélyben feltüntetett területen, illetőleg e rendeletben szabályozott módon kizárólag munkaviszonyban nem álló dolgozók körében végezhető.

(2) Munkaerő-toborzást csak a toboroztató vállalattal, főállású munkaviszonyban álló olyan dolgozó végezhet, akit a vállalat munkaügyi munkakör ellátására alkalmaz. A toborzó és a toborzott dolgozó külön díjazásban nem részesíthető.

16. §

A munkaerő-toborzási tevékenység befejezése után, legkésőbb a toborzási engedélyben meghatározott idő lejártát követő tíz napon belül a vállalat köteles jelenteni a toborzási engedélyt adó [13. § (2) bekezdés] megyei (fővárosi) tanácsok végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének a toborzott dolgozók számát.

17. §

A munkaerő szervezetten történő elhelyezésével és toborzásával elsősorban azokat a vállalatokat kell segíteni, amelyek:

- beruházások - különösen a gyorsításra kijelölt és az exportkapacitások bővítésére irányuló - kivitelezésén, üzembe helyezésén dolgoznak,

- nagyhatékonyságú termelőberendezések többműszakos kihasználását irányozták elő,

- termékeik jelentős részét exportra termelik, vagy

- fejlesztésre előirányzott lakossági szolgáltatások megvalósításán dolgoznak.

VEGYES RENDELKEZÉSEK

18. §

(1) A vállalatok betöltetlen munkahelyeiket hirdethetik:

a) közvetlenül a vállalat, gyáregység, telephely, üzlet bejáratánál, valamint a munkaerő-közvetítő szerveknél,

b) toborzási engedély alapján az engedélyezett területen (megyében) elsősorban a helyi lapban (a toborzási engedély időtartama alatt),

c) a jogszabály alapján előírt pályázatok útján a pályázati feltételekkel együtt,

d) olyan (speciális képzettséget igénylő) munkakör esetén, amelyben a vállalat műszakonként legfeljebb három főt foglalkoztat, s a tevékenység belső erőből nem oldható meg.

(2) Az álláshirdetés csak a munkakör (munka) megnevezését tartalmazhatja, ezen kívül a munkarendről és az esetleg rendelkezésre álló munkásszállásról adhat tájékoztatást. A bérezésre, egyes kedvezmények juttatására a hirdetés nem terjedhet ki.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltaktól eltérően állás nem hirdethető, így különösen szórólapokon, falragaszokon lakásokra juttatott tájékoztatókon, munkásszálláson.

(4) A megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve - kivételesen indokolt esetben - az (1)-(2) bekezdésben foglaltakon túlmenően is engedélyezhet álláshirdetést.

19. §

Munkaerő-csábítást követ el az, aki munkaviszonyban álló dolgozót a munkaviszonyra vonatkozó szabályokban előírtnál magasabb, vagy az új vállalatnál a hasonló munkakörű és felkészültségű dolgozók díjazását meghaladó bér (juttatás) adásával vagy kilátásba helyezésével munkahelyváltoztatásra rábírni törekszik.

20. §

(1) A munkaerő-közvetítő szervek, továbbá a felügyeleti szervek a rendszeres ellenőrzés, valamint a szövetkezeteknél a törvényességi felügyeletet gyakorló szervek ellenőrzésük során az e rendeletben foglaltak megtartását a vállalatoknál ellenőrizni kötelesek.

(2) A 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet 75. §-a értelmében az e rendeletben foglaltak megsértése szabálysértést valósít meg.

(3) Ismételt vagy súlyosabb szabálysértés esetén a munkaerő-közvetítő szervek a szabálysértési eljárás mellett a vállalatok felügyeleti szerveinél fegyelmi eljárás megindítását is kezdeményezzék.

21. §

Ez a rendelet 1976. július hó 1-én lép hatályba. Ezzel egyidejűleg a 11/1967. (X. 20.) MüM rendelet hatályát veszti.

Karakas László s. k.,

munkaügyi miniszter

Tartalomjegyzék