Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

24/1980. (XII. 10.) ÉVM rendelet

a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet végrehajtására kiadott 1/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet módosításáról

A lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóró 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet 150. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a lakásbérleti jogviszony szabályai tekintetében az igazságügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A 2/1973. (I. 26.) ÉVM, az 1/1974. (I. 9.) ÉVM, továbbá a 18/1976. (VII. 23.) ÉVM rendelettel módosított 1/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 2. §-a (2) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Komfortos az a lakás, amely legalább)

"d) egyedi fűtési móddal (gázfűtéssel, szilárd vagy olajtüzelésű kályhafűtéssel, elektromos hőtároló kályhával)" (rendelkezik.)

2. §

A Vhr. a következő 15/A §-sal egészül ki:

"15/A. § A R. alkalmazása szempontjából külföldi érdekeltségek: a Magyarországon lévő, külföldi részvétellel működő gazdasági társulások és külföldi érdekeltségű társaságok, továbbá a külföldi társaságoknak, így a külföldi pénzintézeteknek is a Magyarországon működő tartós képviseletei."

3. §

A Vhr. 23. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A lakásügyi hatóság a fiatal házaspár lakásigénylésének nyilvántartásba vételét nem tagadhatja meg, illetőleg azt a nyilvántartásból nem törölheti, ha a házaspár a lakásigénye kielégítéséig - ideiglenes jelleggel - a lakásügyi hatóság működési területén kívüli településre (pl. a hozzátartozói tulajdonában álló városkörnyéki üdülőbe) költözik."

4. §

A Vhr. 24. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A nyilvántartásba vett lakásigénylést továbbra is a nyilvántartásban kell tartani, ha a lakásügyi hatóság az igénylő részére a 28. § (1) bekezdésének b) pontja alapján határozott időre, vagy valamely feltétel bekövetkezéséig utalt ki tanácsi bérlakást."

5. §

(1) A Vhr. 31. §-ának d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A lakáskiutáló határozatnak tartalmaznia kell:)

"d) azt, hogy a kijelölt bérlővel együtt kik költöznek a lakásba."

(2) A Vhr. 31. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A lakáskiutaló határozat kiadása előtt a kijelölt bérlőnek írásban nyilatkoznia kell arról, hogy a korábbi lakásából, vagy más lakásból vele együtt kik költöznek a kiutalt lakásba. E nyilatkozatot az együtt beköltöző személyeknek, illetőleg a törvényes képviselőjüknek is alá kell irniok."

6. §

(1) A Vhr. 32. §-ának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha a tanácsi bérlakást a bérlő emeletráépítés, tetőtérbeépítés, toldaléképítés, műszaki megosztás, nem lakás céljára szolgáló helyiségnek lakássá való átalakítása útján vagy más módon létesíti, illetőleg bővíti, vagy egyébként a bérlő kérelmére lakás céljára kiutalt helyiségek használatbavételéhez építési munkák előzetes elvégzése szükséges, ezt a kiutaló határozatban a kiutalás feltételeként kell előírni."

(2) A Vhr. 32. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A R. és e rendelet alkalmazása során a bérlő által létesített, illetőleg bővített lakásokra vonatkozó rendelkezések az irányadók akkor is, ha az építési munkákat nem a bérlő végezteti el, de az építési költségeket egészben vagy részben viseli."

7. §

A Vhr. 42. §-ának (2) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Ez a feltétel a munkaviszonynak a bíróság büntető ítélete, illetőleg fegyelmi határozat alapján történő megszűnése esetére is kiköthető."

8. §

A Vhr. 45. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Fegyveres testületi szolgálati lakás esetében a bérlő kijelölése során az is kiköthető, hogy ha a bérlő munkaviszonya megszűnik és megfelelő másik lakásra tarthat igényt, ez a lakás más városban (községben) is biztosítható."

9. §

(1) A Vhr. 66/A. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ha a lakásbérleti jogviszony a bérlő halála miatt szűnt meg, az örökös)

"a) köteles a lakásban maradt hagyatéki tárgyakat az örökhagyó halálát követő kilencven napon belül elszállítani;"

(2) A Vhr. 66/A. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Amíg az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból nem szállítja el, az üresen tartott lakással kapcsolatos olyan üzemeltetési és fenntartási költségek, amelyek egyébként a bérlőt terhelnék, az örököst terhelik."

10. §

A Vhr. 80. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Nem szükséges a lakáscsere-szerződést aláírnia a lakásban jogcím nélkül lakó olyan személynek, akinek az elhelyezését a bérlő a lakáscserével megszerezni kívánt másik megfelelő lakással biztosítja."

11. §

(1) A Vhr. 82. §-ának (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(A lakásügyi hatóság a lakáscseréhez kért hozzájárulást köteles megtagadni, ha)

"f) a bérlő a lakáshasználatbavételi díj megfizetésére halasztást vagy részletfizetési kedvezményt kapott és a hátralékos összeget még nem fizette meg."

(2) A Vhr. 82. §-a (4) bekezdésének "lakásigénylés alapján kiutalt" mondatrésze hatályát veszti, és egyúttal a bekezdés a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Ha a megfelelő másik tanácsi bérlakás kiutalására három hónapon belül nem kerül sor, a lakáscseréhez kért hozzájárulást - kizáró ok hiányában - meg kell adni."

12. §

A Vhr. 87. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A költözködés költsége a városi (fővárosi kerületi, megyei városi), illetőleg a községi tanács végrehajtó bizottságát terheli akkor is, ha a lakásügyi hatóság társbérleti lakásrészt vett igénybe és a bérlő részére önálló lakást utalt ki;"

13. §

A Vhr. 90. §-a (2) bekezdésének a) és h) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A lakásban jogcím nélkül lakó rosszhiszemű személy az,)

"a) akinek a lakásbérleti (albérleti) jogviszonya vagy a lakáshasználatának más jogcíme neki felróható okból felmondás vagy a bíróság határozata alapján szűnt meg, illetőleg a lakásra vonatkozó tulajdonjogát a vevő ingatlanárverés során beköltözhetően szerezte meg;"

"h) aki tanácsi bérlakást vagy tanácsi értékesítésű lakást a lakásügyi hatóság félrevezetésével szerzett és emiatt a lakásügyi hatóság a határozatát visszavonta vagy azt a felettes államigazgatási szerv megsemmisítette, illetőleg a bíróság hatályon kívül helyezte."

14. §

(A R. 146. §-ához)

A Vhr. a következő 99/A. §-sal egészül ki:

"99/A. § A bérlő a szobabérlők házában bútorozottan bárbeadott lakóegységébe csak a személyes használatára szolgáló kisebb felszerelési tárgyakat viheti be."

15. §

A Vhr. 101. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki, és egyúttal a (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A tanácsi bérlakásra, a tanácsi értékesítésű lakásra, illetőleg a szervezett magánlakásépítés keretében épült tanácsi elosztású lakásra irányuló lakásigénylést az 1980. december 31. napján fennálló igénylések esetében 1981. május 31. napjáig, ezt követően pedig öt évenként meg kell újítani, ha az igénylő a tanács végrehajtó bizottsága által jóváhagyott névjegyzéken még nem szerepel és a lakásigénye kielégítését továbbra is kéri."

16. §

A Vhr. 104. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"104. § Ha az igénylő a jövedelmi, vagyoni és szociális helyzete folytán az igényelt tanácsi bérlakás helyett csak tanácsi értékesítésű lakásra, illetőleg az ilyen igényelt lakás helyett csak a szervezett magánlakásépítés keretében épült tanácsi elosztású lakásra tarthat igényt és a lakásigénylését ennek megfelelően módosítja, őt a módosításnak megfelelő nyilvántartásba kell felvenni."

17. §

(1) Ez a rendelet 1981. január 1. napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépésekor fennálló lakásbérleti jogviszonyokra és az egyéb címen fennálló lakáshasználatokra is alkalmazni kell.

(2) Azokban az ügyekben, amelyekben a lakásügyi hatóság, illetőleg a bíróság e rendelet hatálybalépése előtt hozott első fokú határozatot, a jogorvoslati eljárásban a korábban hatályban volt rendelkezéseket kell alkalmazni.

Dr. Ábrahám Kálmán s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter