Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1981. (II. 14.) EüM rendelet

a foglalkozási betegségek bejelentéséről és kivizsgálásáról

Az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtásáról és az egészségügyi miniszter jogköréről szóló 16/1972. (IV. 29.) MT rendelet 37. §-ának (3) bekezdésében, valamint a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 44. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a foglalkozási betegségek felderítése és megelőzése érdekében - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, továbbá a Kisiparosok Országos Szervezetének és a Kiskereskedők Országos Szervezetének meghallgatásával - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed valamennyi munkáltatóra és szövetkezetre (a továbbiakban: munkáltató), ahol az R. 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott tevékenység végzésére kerül sor.

(2) A fegyveres erők, fegyveres testületek és a rendészeti szervek (állami tűzoltóság, vám- és pénzügyőrség) teljes személyi állománya foglalkozási betegségének [2. § (1) bek.] bejelentésére, nyilvántartására és kivizsgálására az illetékes miniszter által kiadott külön jogszabály az irányadó.

(3) A Magyar Államvasutak (MÁV) teljes személyi állománya foglalkozási betegségének bejelentését, nyilvántartását és kivizsgálását - az egészségügyi miniszterrel egyetértésben - a közlekedés- és postaügyi miniszter szabályozza.

A foglalkozási betegségek bejelentése

2. §

(1) Az állami egészségügyi szolgálat orvosa az orvosi működése, körében észlelt foglalkozási betegséget, illetőleg foglalkozással összefüggésben keletkezett mérgezést (a továbbiakban együtt: foglalkozási betegség) köteles bejelenteni az illetékes közegészségügyi szervnek.

(2) A bejelentendő foglalkozási betegségek jegyzékét, a bejelentés és a nyilvántartás rendjét az egészségügyi miniszter utasítása határozza meg.

3. §

(1) A munkáltató - az állami egészségügyi szolgálat orvosának bejelentési kötelezettségétől függetlenül - távbeszélőn, telexen vagy táviratban haladéktalanul köteles értesíteni a fővárosi, megyei Közegészségügyi- Járványügyi Állomást, ha a munkahelyen [R. 45. § (1) bek. c) ponti halálos kimenetelű, vagy tömeges foglalkozási betegség fordult elő. Az értesítési kötelezettség akkor is fennáll, ha a foglalkozási betegség üzemi baleset következményeként lépett fel.

(2) A halálos kimenetelű vagy tömeges foglalkozási betegségről a munkáltató a közvetlen felügyeleti szervét is köteles értesíteni.

(3) Tömeges foglalkozási betegségnek tekintendő az ugyanazon munkahelyen öt vagy több dolgozót érintő, azonos - foglalkozási - eredetű, egyidőben történt heveny megbetegedés.

(4) Az (1)-(2) bekezdésben foglaltak nem érintik az üzemi balesetek statisztikai bejelentéséről és nyilvántartásáról szóló külön jogszabályban meghatározott bejelentési kötelezettséget.

A foglalkozási betegség körülményeinek kivizsgálása

4. §

(1) A foglalkozási megbetegedés körülményeit a munkahely szerint illetékes közegészségügyi-járványügyi szolgálat vagy kirendeltség keretében működő állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség, illetőleg az egészségügyi miniszter utasításában meghatározott esetekben az üzemi orvos vizsgálja ki.

(2) Az állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség felügyelője, illetőleg az üzemi orvos (a továbbiakban: a vizsgálat vezetője) a megbetegedés körülményeinek kivizsgálásába bevonja

- a munkáltató vezetőjét vagy annak megbízottját,

- a munkavédelmi szervezet vezetőjét vagy a munkavédelmi vezetőt, illetőleg a szövetkezet munkavédelemmel foglalkozó bizottságának vezetőjét (felelősét), valamint

- az illetékes munkavédelmi felügyelőt [szakszervezeti (társadalmi) munkavédelmi felügyelő, a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének műszaki-munkavédelmi felügyelője, az OKISZ munkavédelmi felügyelője].

(3) Ha a halálos kimenetelű vagy tömeges foglalkozási betegséget

- növényvédőszer vagy műtrágya okozta, a fővárosi, megyei növényvédelmi és agrokémiai állomást,

- állatról emberre terjedő fertőzés okozta, az állategészségügyi szolgálat helyi szervét,

- a bányászatban észlelték, az illetékes kerületi bányaműszaki felügyelőséget

is be kell vonni a vizsgálatba.

(4) A vizsgálat vezetője a foglalkozási betegség okainak feltárása érdekében a (2) és (3) bekezdésben nem említett hatóságot, illetőleg intézményt is megkereshet.

5. §

(1) A vizsgálat vezetője által megkeresett szervek, illetőleg személyek [4. § (2)-(4) bek.] a vizsgálatban kötelesek részt venni, annak eredményességét elősegíteni, továbbá a feltárt hibák és hiányosságok megszüntetése érdekében a hatáskörükbe tartozó intézkedéseket megtenni.

(2) A közegészségügyi-járványügyi szabálytalanságok megszüntetésére, az illetékes állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő határozatban intézkedik.

A helyi feladatok meghatározása

6. §

A foglalkozási betegségek bejelentésével és kivizsgálásával kapcsolatos munkáltatói feladatok ellátásának részletes szabályait - az R. 44. §-a (2) bekezdésében meghatározott rendelkezésnek megfelelően - a munkavédelmi szabályzatban kell meghatározni.

Értelmező rendelkezés

7. §

Az e rendelet szerint bejelentett, nyilvántartott és kivizsgált foglalkozási betegség baleseti ellátásra, illetőleg kártérítésre csak akkor jogosít, ha azt a társadalombiztosítási és a munkajogi szabályok - az irányadó külön eljárás szerint - lehetővé teszik.

Hatálybalépés

8. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter

Tartalomjegyzék