8/1981. (IX. 1.) EüM rendelet
a tanulóifjúság üdülésének és táborozásának egészségügyi feltételeiről
A sátortáborok létesítésének feltételeiről szóló 15/1961. (IV. 27.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a tanulóifjúság üdülésének és táborozásának egészségügyi Feltételeiről - a munkaügyi miniszterrel, a művelődési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az Állami Ifjúsági Bizottsággal, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel és a Magyar Úttörő Szövetséggel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A rendelet hatálya kiterjed mindazokra az üdülőkre és táborokra, ideértve az építőtáborokat, a közhasznú munkavégzésre szervezett táborokat és a fizikai dolgozók gyermekeit egyetemre előkészítő (FEB) táborokat is (a továbbiakban: tábor), amelyekben a tanulóifjúság üdülése, táborozása és szervezett foglalkoztatása (a továbbiakban: táborozás) történik.
2. §
A tanulóifjúságot táboroztatni csak az e rendeletben meghatározott egészségügyi feltételek biztosításával és az első fokú közegészségügyi-járványügyi felügyelőség előzetes engedélyével lehet.
3. §
A táborozást szervezők az egészségügyi ellátásra vonatkozó igénybejelentésükkel egyidejűleg a táborozás helyét és idejét, valamint a táborozásban résztvevők létszámát közlik a tábor helye szerint illetékes fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervével (a továbbiakban: megyei egészségügyi szakigazgatási szerv); a bejelentéshez csatolniuk kell a tábor helye szerint illetékes első fokú közegészségügyi-járványügyi felügyelőség előzetes engedélyét.
4. §
A táborok orvosi ellátását elsősorban a tábor helye szerint illetékes megyei egészségügyi szakigazgatási szerv biztosítja.
5. §
(1) A 300 főnél nagyobb létszámú táborok egészségügyi ellátását a tábor területén lakó orvossal kell biztosítani.
(2) A 300 főnél kisebb létszámú táborok egészségügyi ellátását a lakosság alapellátását végző orvossal kell biztosítani. Szükség esetén az ellátást megfelelő gyakorlattal rendelkező egészségügyi szakdolgozó közreműködésével vagy olyan orvostanhallgatóval is biztosítani lehet, aki oxyológiai (mentőtiszti) tanfolyamot végzett, vizsgát tett, valamint a mentőszolgálatnál az előírt gyakorlatot teljesítette. Az egészségügyi szakdolgozó vagy az orvostanhallgató felügyeletével a területileg illetékes körzeti orvost, illetőleg az e feladatra kijelölt orvost kell megbízni.
(3) Ha a tábor vállalat, állami gazdaság vagy mezőgazdasági termelőszövetkezet területén működik, és a tábor egészségügyi ellátását egészségügyi szakdolgozó vagy orvostanhallgató biztosítja, felügyeletével elsősorban az ott alkalmazott üzemi orvost kell megbízni.
(4) Ha a (2) és (3) bekezdésben meghatározott esetekben a tábor egészségügyi ellátását egészségügyi szakdolgozó vagy orvostanhallgató végzi, a felügyeletüket ellátó orvosok kötelesek feladatukat és tevékenységi körüket írásban meghatározni és munkájukat naponta a táborban ellenőrizni. Biztosítani kell, hogy ezek az orvosok - szükség esetén a nap bármely szakában - elérhetők legyenek.
(5) A nyári napközis táborokban a nevelési-oktatási intézményeket ellátó orvosok és egészségügyi szakdolgozók, illetőleg a napközis tábor telephelye szerint illetékes körzeti orvosok, körzeti gyermekorvosok biztosítják az egészségügyi ellátást
6. §
(1) Táborozásban csak az vehet részt, aki arra egészségileg alkalmas.
(2) A 6-14 éves korú gyermekek a táborozást csak akkor kezdhetik meg, ha a táborozás előtt két alkalommal előzetes orvosi vizsgálaton részt vettek.
(3) A 14 éven felüliek fizikai munkára való alkalmasságát a táborba jelentkezéssel egyidejűleg kiállított orvosi igazolással kell igazolni.
7. §
(1) A központi építőtáborokban és az Állami Ifjúsági Bizottság által megjelölt ifjúsági üdülőtáborokban az orvosi rendelő, betegszoba (fektető) berendezéséről és felszereléséről a megyei egészségügyi szakigazgatási szerv gondoskodik. A táborozás egyéb eseteiben az egészségügyi ellátás tárgyi feltételeit a tábort fenntartó (üzemeltető) szerv biztosítja.
(2) A táborok egészségügyi ellátásának orvosi, egészségügyi szakdolgozói szükségletét kirendeléssel, vagy kijelöléssel kell biztosítani. A gyermeküdültetés során egészségügyi felügyeletet ellátó orvos, egészségügyi szakdolgozó részére a 117/ 1966. (Mü. K. 6-7.) MüM utasítás* 2. számú mellékletében meghatározott díjazást kell megállapítani. Az ifjúsági építőtáborokban az orvostanhallgatók jutalmazása az Állami Ifjúsági Bizottság és a KISZ Központi Bizottsága 1/1977. (IPK. 2.) ÁIB-KISZ irányelveiben foglaltak alapján történik.
8. §
Ha a táborozás során közhasznú munkavégzés történik, e rendeleten kívül a tanulók közhasznú munkavégzésének egészségügyi feltételeiről szóló 11/1978. (XII. 16.) EüM rendeletben foglaltak is irányadóak.
9. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a csoportos üdültetésről szóló 3167-29/1950. (III. 24.) NM rendelet, valamint a sátortáborok egészségügyi szabályairól szóló 5/1963. (IX. 26.) EüM rendelet hatályát veszti.
Dr. Schultheisz Emil s. k.,
egészségügyi miniszter