11/1982. (VIII. 18.) IpM rendelet

a gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény végrehajtására kiadott 1/1977. (IV. 6.) NIM számú rendelet módosításáról

A gázenergiáról szóló 1969. évi VII. törvény 36. § (1) bekezdésében, valamint a 38. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - tartályban vagy palackban történő szállításra vonatkozóan a közlekedés- és postaügyi miniszterrel együttesen - a következőket rendelem:

1. §

(1) Az 1/1977. (IV. 6.) NIM számú rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a (2) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az Országos Bányaműszaki Főfelügyelőség, illetve a kerületi Bányaműszaki Felügyelőség (a továbbiakban: Bányahatóság) hatósági felügyelete alá tartozó gázüzemi létesítmények és berendezések:]

"e) gázelosztó vezetékek, célvezetékek* és tartozékaik,".[1]

(2) A Vhr. 1. §-a (3) bekezdésének b) és e) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[Az Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (a továbbiakban: Energiafelügyelet) hatósági felügyelete alá tartozó gázüzemi létesítmények és berendezések:]

"b) gázszolgáltató üzemek és azok berendezései, kivéve, ha a Bányahatósághoz tartoznak,",

"e) földfeletti gáz-, kőolaj- és kőolajtermék tárolók és üzemi berendezéseik, kivéve a vegyi üzemek területén levő tárolókat, az üzemanyagtöltő állomásokat és a háztartási tüzelőolaj eladási helyeket, valamint a háztartási célt szolgáló és az 5 m3-nél nem nagyobb egyéb célt szolgáló olajtárolókat.".

2. §

A Vhr. 2. §-a a következő e) ponttal egészül ki:

(Nem tartozik a Gt. hatálya alá:)

"e) a haditechnikai célú, valamint a haditechnikai eszközök működtetésével közvetlenül összefüggő berendezések üzemben tartása, illetőleg gáz, kőolaj és kőolajtermék termelése, szállítása, tárolása és felhasználása.".

3. §

A Vhr. 3. §-ának f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Nem tartozik a Gt. hatálya alá:)

"f) minden olyan készülék gyártása és forgalombahozatala, amelynek névleges teljesítménye a 600 W értéket nem éri el, továbbá a pébégázzal üzemelő nem telepített turisztikai célú gázfogyasztó berendezések."

4. §

A Vhr. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. § Azokon a helyeken és létesítményekben, amelyek nem tartoznak a Bányahatóság felügyelete alá, pébégáz turistapalack töltőberendezést a vonatkozó állami szabvány** szerint kell létesíteni."[2]

5. §

A Vhr. 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Gáz-, kőolaj- és kőolajtermék tároló létesítésére, használatbavételére és átalakítására az üzembentartó, illetőleg, ha a beruházást beruházó vállalat végzi, ez utóbbi köteles engedélyt kérni."

6. §

A Vhr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Belterületen tilos

- a gáz-, kőolaj- és kőolajtermék tárolására természetes üregeket felhasználni,

- földalatti mesterséges tárolót létesíteni,

- földalatti tároló céljait szolgáló felszíni berendezést létesíteni,

- fokozottan veszélyes, 5 tf %-nál - kivéve a szabványnak megfelelő városi gázt - több CO-t vagy 2 g/100 Nm3-nél több H2S-t vagy az egészségre ártalmas mennyiségben egyéb mérgező gázt tároló berendezést létesíteni."

7. §

A Vhr. 16. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A gázszolgáltató vállalat - a népgazdasági tervnek megfelelően - a gázelosztó vezetékek létesítésére az illetékes város (község) közműfejlesztési tervével összehangolt hálózatfejlesztési tervet köteles készíteni. Ezt a tervet a megyei városi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának energiagazdálkodási feladatot ellátó szakigazgatási szervével, illetve a községi tanács v. b. szakigazgatási szervével egyeztetni kell."

8. §

A Vhr. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szállító- és elosztóvezeték meghibásodása esetén az üzemeltető vállalat köteles a hibát haladéktalanul megszüntetni; jogosult a szükséges intézkedéseket külön engedély nélkül - egyidejű vagy utólagos bejelentési kötelezettség mellett - megtenni. A meghibásodásról az összes érdekeltet haladéktalanul megfelelő módon értesíteni, illetve tájékoztatni kell."

9. §

A Vhr. 23. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"23. § (1) Gázvezeték helyi erőből olyan helységben, illetőleg valamely helység olyan részében létesíthető, amelynek vezetékes gázellátása a hálózatfejlesztési tervben nem szerepel, vagy szerepel ugyan, de az érdekelt községi, városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága helyi hozzájárulás felhasználásával korábbi időben kéri a bekapcsolást. Zártkerti ingatlanokat a vezetékes gázellátásba bekapcsolni tilos.

(2) A helység vezetékes gázellátásba történő bekapcsolásához az Ipari Minisztérium engedélye szükséges [Gt. 11. § (1) bekezdés]. Az érdekelt községi, városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács végrehajtó bizottságának az Ipari Minisztérium Országos Energiagazdálkodási Hatósághoz benyújtandó és a területileg illetékes gázszolgáltató vállalat által véleményezett engedély iránti kérelemben vállalnia kell, hogy a gázelosztó vezetéket a helység határában levő gázfogadó állomástól kezdve, továbbá a csatlakozó vezetékek közterületre eső részét a 24. §-ban meghatározott anyagi erőforrások felhasználásával létesíti.

(3) A vezetékes gázellátásba már bekapcsolt helységek gázvezeték hálózatának helyi erőből történő fejlesztésében (bővítésében) a községi, városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága és a területileg illetékes gázszolgáltató vállalat állapodik meg. A megállapodásban a községi, városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága vállalja, hogy a tervezett hálózatfejlesztés keretében megvalósuló gázelosztó vezetéket és a csatlakozó vezetékek közterületre eső részét a 24. §-ban meghatározott anyagi erőforrások felhasználásával létesíti.

(4) A 24. §-ban meghatározott anyagi erőforrások felhasználásával létesített gázvezeték állami tulajdon, amelyet a községi tanács v. b. szakigazgatási szerve, illetőleg a városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács v. b. energiaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve térítésmentesen köteles a gázszolgáltató vállalat kezelésbe adni."

10. §

A Vhr. 29. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A gázelosztó vezeték jellegét (földgáz, városi gáz), nyomvonalát, anyagát, átmérőjét, tartozékait, jellemző pontjainak a telekhatártól, illetőleg épülettől mért távolságát és magassági elhelyezkedését (bemérési adatait), a csatlakozó vezeték földbe fektetett szakaszát és azok átmérőjét -a megvalósulási terv alapján - a gázszolgáltató vállalat szakági helyszínrajzain (térképszelvényein) legkésőbb az üzembe helyezéstől számított 30 napon belül fel kell tüntetni."

11. §

A Vhr. 35. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Kizárólag vizsgálati célra, legfeljebb 120 kW hőteljesítménynél kisebb teljesítményű berendezésből 4 db berendezés (a továbbiakban: minta berendezés) engedély nélkül gyártható, ezek üzemszerű használatbavételéhez azonban az Energiafelügyelet engedélye szükséges."

12. §

A Vhr. a következő 40/A. §-al egészül ki:

"40/A. § (1) A háztartási pébégáz üzemű főző- és hűtő berendezést a gyártó vállalat az előírás szerint megvizsgált tömlővel és az azzal összeszerelt, engedélyezett nyomáscsökkentővel együtt hozhatja kereskedelmi forgalomba.

(2) Ha a tömlő csatlakozási helye a fogyasztó igényének nem felel meg, úgy annak másik oldalra történő átszerelését a gázszolgáltatótól kérheti. Erre a gyártó a fogyasztó figyelmét a gépkönyvben köteles felhívni."

13. §

A Vhr. 44. §-ának a), b) és e) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A biztonságtechnikai behozatali engedélyezési eljárásra, valamint a behozott berendezések forgalomba hozatalára a 35-40 §-okban foglaltakat kell értelemszerűen alkalmazni a következő eltérésekkel:)

"a) A legfeljebb 120 kW hőteljesítményű háztartási gázfogyasztó berendezés egyedileg engedély nélkül is behozható, de üzemeltetni csak a helyi adottságok figyelembevételével történő beállítás és a gázszolgáltató által történt átvétel után szabad [GKSZ 30. § (2) bekezdése].

b) A biztonságtechnikai behozatali engedély iránti kérelemhez 3 példányban mellékelni kell a dokumentációnak - tevékenységi köre alapján jogosult szerv által készített - magyar nyelvű, lektorált fordítását is.

c) A típusvizsgálat céljára megfelelő számú mintadarabot kell behozni és a vizsgáló szerv rendelkezésre bocsátani. A gyártó országnak az Ipari Minisztérium Országos Energiagazdálkodási Hatóság által elismert szerve által kiállított vizsgálati nyilatkozat pótolhatja a hazai típusvizsgálatot."

14. §

A Vhr. 45. §-ának címe a következőképpen módosul:

"Átalakítási engedély"

15. §

(1) A Vhr. 46. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) az átalakítási engedélyt - a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az üzembentartó köteles kérni."

(2) A Vhr. 46. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az átalakítási engedély iránti kérelemhez 3 példányban mellékelni kell a tervezett átalakítás műszaki leírását."

16. §

A Vhr. 47. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés (5) bekezdésre változik:

"(3) Az ipari fogyasztó illetőleg a kommunális fogyasztó az általa üzemben tartott tüzelőberendezés üzemi vizsgálatát az Energiafelügyelettől, vagy a tevékenységi köre alapján arra jogosult más szervtől köteles kérni.

(4) Az ipari fogyasztó az általa üzemben tartott tüzelőberendezés üzemi vizsgálatát maga is elvégezheti, ha arra - a személyi, tárgyi és technológiai feltételek megléte esetén - az Energiafelügyelettől engedélyt kap."

17. §

A Vhr. a következő 47/A. §-al egészül ki:

"Időszakos ellenőrzés

47/A. § (1) A gázszolgáltató köteles megszervezni - az ipari nagyfogyasztó, valamint a (2) bekezdésben említett fogyasztók berendezései kivételével - a fogyasztói berendezések időszakos ellenőrzését. Az időszakos ellenőrzést 5 évenként kell elvégezni.

(2) A háztartási pébégáz fogyasztó, tömlőscsatlakozással üzemelő pébégáz fogyasztó főző- és hűtőberendezés bekapcsolás és üzemeltetés vonatkozásában nem tartozik a gázszolgáltató műszaki-biztonságtechnikai felügyelete alá. A fogyasztó a bekapcsolást maga végzi, de jogosult azt a gázszolgáltatótól is kérni. A A GOMBSZ-ban meghatározott biztonságtechnikai feltételeket a fogyasztónak kell biztosítania.

(3) A (2) bekezdésben említett fogyasztó az időszakos ellenőrzésre 5 évenként köteles a gázszolgáltatónak bejelentést tenni, amit a gázszolgáltató elvégezni köteles, a bejelentés elmaradásáért, az abból eredő következményekért a fogyasztó felel.

(4) Az ellenőrzés árhatóság által megállapított díja a fogyasztót terheli.

(5) Az időszakos ellenőrzést és annak dokumentálását a GOMBSZ VII. fejezetében foglaltak szerint kell végezni."

18. §

A Vhr. 53. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az Energiafelügyelet hatósági felügyelete alá tartozó gázüzemi berendezésben történő robbanást, tűzesetet, továbbá az üzemeltethetőséget lényegesen befolyásoló üzemzavart (meghibásodást) vagy csonkulást, súlyos vagy tömeges személyi sérülést okozó balesetet a gázüzem vagy az ipari nagyfogyasztó vezetője az Energiafelügyeletnek is köteles haladéktalanul bejelenteni."

19. §

A Vhr. 54. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"54. § Az Energiafelügyelet által e rendelet alapján végzett tevékenységért felszámítható díjat külön jogszabály*** határozza meg."[3]

20. §

A Vhr. 59. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"59. § (1) A biztonsági övezetet, a tilalmakat és korlátozásokat az 1. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott hatásköröknek megfelelően a Bányahatóság, illetve az Energiafelügyelet határozza meg a létesítmény engedélyezése során.

(2) Az engedélyező hatóság a gázüzemi létesítmény, illetőleg berendezés és a környezet biztonságának megóvása mellett indokolt esetben a biztonsági övezet terjedelmétől****, továbbá az előírt tilalmak és korlátozások alól eltérést engedélyezhet és ennek feltételeit megállapíthatja, az eltérések megállapításához az építésügyi hatóság hozzájárulása szükséges; az eljárásba az érdekelt szakhatóságokat és szerveket (pl. közművek) be kell vonni.[4]

(3) A gázüzem a létesítmény használatbavételekor, de legkésőbb attól számított 90 napon belül köteles a biztonsági övezet határát feltüntető térkép másolatát az illetékes tanács vb szakigazgatási szervének, továbbá a keresztezett nyomvonalas létesítmény üzemeltetőjének megküldeni. A tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervei a biztonsági övezetet érintő engedélyek kiadásánál a biztonsági övezettel kapcsolatos tilalmakat és korlátozásokat kötelesek figyelembe venni."

21. §

A Vhr. 67. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha e rendelet hatálybalépését követőleg hatályba lépő állami szabvány a GOMBSZ-ban foglalt előírástól eltérő előírást tartalmaz, az állami szabványban foglalt előírást kell alkalmazni."

22. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a Vhr. 24. §-ának (2) bekezdése, 45. §-ának d) pontja, 47. §-ának (4) bekezdése és a 67. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti, továbbá a 24. §-ának jelenlegi (3), (4) és (5) bekezdése (2), (3) és (4) bekezdése, a 67. §-ának jelenlegi (4) bekezdése (3) bekezdésre változik.

(2) A Vhr. 1. számú melléklete e rendelet 1. számú mellékletében foglaltak szerint, 2. számú melléklete pedig e rendelet 2. számú mellékletében***** foglaltak szerint módosul.[5]

Méhes Lajos s. k.,

ipari miniszter

1. számú melléklet a 11/1982. (VIII. 18.) IpM számú rendelethez

A Vhr. 1. számú mellékleteként kiadott Gázenergiai Közszolgáltatás Szabályzat módosítása

1. §

A Gázenergia Közszolgáltatási Szabályzat (a továbbiakban: GKSZ) 1. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) gázszerelő-szolgáltató az a - tevékenységi köre alapján gázvezeték és gázfogyasztó berendezés szerelésére, javítására és ebben a körben fogyasztók részére szolgáltatások végzésére jogosult - gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c) pontja) vagy költségvetési szerv, amely a gázszerelő-szolgáltató működésre vonatkozólag a területileg illetékes gázszolgáltató vállalattal megállapodást köt és azt az Energiafelügyelet jóváhagyja. A megállapodást a gázszolgáltató vállalat köteles jóváhagyás végett az Energiafelügyelethez felterjeszteni. A gázszerelő-szolgáltató működésre feljogosított gazdálkodó szervezetek és költségvetési szervek nevének, címének és működési körének - a fogyasztók tájékoztatása céljából - nyilvánosságrahozataláról a gázszolgáltató vállalat folyamatosan köteles gondoskodni;"

2. §

A GKSZ 5. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Minden ingatlant vagy épületet külön csatlakozó vezetékkel kell a gázszállító vagy gázelosztó vezetékről ellátni és azt a műszaki-biztonsági előírásoknak megfelelően kell létesíteni.

(2) Ha az (1) bekezdésben meghatározott módon az ellátás nem biztosítható, a GOMBSZ VII. fejezetének 15. §-ában foglaltak szerint kell eljárni."

3. §

A GKSZ 7. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha ellenőrzése során a gázszolgáltató azt észleli, hogy a gázszerelő-szolgáltató nem az előírásoknak megfelelően dolgozik, előzetes írásbeli figyelmeztetés eredménytelensége esetén köteles a megállapodást felmondani és erről az Energiafelügyeletet értesíteni."

4. §

(1) A GKSZ a következő 25/A. §-al egészül ki:

"25/A. § (1) Legfeljebb 120 kW névleges teljesítményű gázfogyasztó berendezés javítását mestervizsgával rendelkező gázvezeték- és készülékszerelő kisiparos is végezheti.

(2) A javítás során cserét igénylő alkatrész csak engedélyezett új alkatrésszel pótolható."

5. §

A GKSZ 29. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha az ipari nagyfogyasztó (1. § f) pont) a telephelyén kívül elhelyezett fogyasztó részére kívánja a gázt továbbadni, a továbbadás feltételeit (mérés, elszámolás, biztonságtechnikai feltételek, gázszolgáltatói felügyelet stb.) a gázszolgáltatóval és a telephelyén kívül elhelyezett fogyasztóval a mindenkor hatályos jogszabályi rendelkezésekre figyelemmel szerződésben köteles rögzíteni."

6. §

A GKSZ 58. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"58. § A gázszolgáltató szolgáltatási kötelezettsége a teljesítési helyig (cseretelep, tartály) terjed."

7. §

A GKSZ 13. §-ának (4) bekezdése hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] Lásd az MSZ 11413/5-81 számú szabvány 1.2 pontját.

[2] Jelenleg MSZ 7050/2 számú szabvány.

[3] Jelenleg 5/1976. (VIII. 3.) NIM-ÁH számú rendelet.

[4] Lásd a 6/1982. (V. 6.) IpM rendelete.

[5] A 2. számú melléklet az Ipari Közlönyben jelenik meg.

Tartalomjegyzék