Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

16/1982. (IV. 22.) MT rendelet

az árvízi szükségtározókról

A lakosság életének és javainak, valamint a népgazdasági vagyonnak az árvizek kártételei elleni fokozottabb védelme érdekében a Kormány a következőket rendeli.

1. § (1) Abban az árvízvédelmi térségben (öblözetben), amelyben az árvízvédelmi művek az árvízek kellő biztonsággal történő levezetésére nem alkalmasak, árvízi szükségtározót (a továbbiakban: szükségtározó) lehet kijelölni, ha ezt a települések, illetőleg a lakó- és ipartelepek vagy mezőgazdasági üzemek megóvása indokolja.

(2) Azokat az árvízvédelmi térségeket (öblözeteket), amelyekben szükségtározót kell kijelölni, a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter határozza meg.

2. § (1) A meghatározott árvízvédelmi térségen (öblözeten) belül a szükségtározó területét a területileg illetékes első fokú vízügyi hatóság jelöli ki. Ha a szükségtározó kialakítása céljából vízilétesítmény épül, a tározó területét a vízilétesítmény vízjogi létesítési engedélyezési eljárása során kell kijelölni.

(2) A szükségtározót a meghatározott árvízvédelmi térségben (öblözetben) lehetőleg nem lakott, üzemekkel be nem épített, a mező- és erdőgazdasági hasznosítás szempontjából gyengébb minőségű területen kell kijelölni.

3. § (1)[1] Ha a szükségtározó területéről épület, építmény, létesítmény eltávolítása szükséges, a területileg illetékes környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság

a) a nem állami tulajdonban levő ingatlan kisajátítását kérheti,

b) állami és szövetkezeti tulajdonban levő épület, építmény vagy létesítmény esetén a kezelő szervnél, illetőleg a szövetkezetnél az eltávolítás (áttelepítés) végett szükséges intézkedés megtételét kezdeményezheti.

(2)[2] Az (1) bekezdés b) pontjának esetében az épület, építmény vagy létesítmény eltávolításával, illetőleg áttelepítésével felmerülő költségek a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságot terhelik.

4. § (1) A területfelhasználás engedélyezésére jogosult építésügyi hatóság a szükségtározó tervezett területére - a vízügyi hatóság megkeresése alapján, az abban meghatározott mértékben, a szükségtározó kijelölésének időpontjáig, de legfeljebb ötévi időtartamra - telekalakítási és építési tilalmat (korlátozást) rendel el.

(2) A szükségtározó céljára kijelölt területen bármely épületet, építményt vagy létesítményt elhelyezni, erre a területre területfelhasználási és építési (létesítési) engedélyt adni csak a vízügyi hatóság hozzájárulásával, illetőleg az általa tett előírások (kikötések) érvényesítésével szabad.

(3) A telekalakítási és építési tilalmat (korlátozást), valamint a szükségtározó kijelölését az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyezni.

5. § (1) A szükségtározó igénybevételét a közlekedési hírközlési és vízügyi miniszter, illetőleg az árvízvédelmi kormánybiztos esetenként engedélyezi vagy rendeli el.

(2)[3][4] Ha a szükségtározó igénybevétele - a védőművek megnyitásával (átvágásával) annak elárasztása - az árvízvédekezés során előreláthatólag szükségessé válik, az elárasztás várható időpontjáról az érdekelteket a szükségtározó területén levő javaik mentése, a károk csökkentése érdekében - a helyben szokásos módon -, az árvízvédekezés önkormányzati államigazgatási feladatait ellátó polgármester, illetőleg az árvízvédekezési területi bizottság [32/1964. (XII. 13.) Korm. rend. 84. § (2) bekezdés és 87. §] értesíti.

(3)[5] A szükségtározóban elhelyezett víznek a befogadóba történő szabályozott visszavezetéséről - amint annak lehetősége megnyílt - a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság köteles gondoskodni.

6. § (1)[6] A szükségtározó igénybevételéből eredő kárért az elöntött területen levő ingatlan kezelőjének (használójának, tulajdonosának) kártalanítás jár, amelynek megtérítésére a területileg illetékes környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság köteles.

(2) Nem kell megtéríteni a kárnak azt a részét, amely a károsultnak biztosítási szerződés alapján megtérül.

(3) Nem jár kártalanítás az olyan javakban keletkezett károkért, amelyeket a 4. § (1) bekezdése alapján elrendelt tilalom (korlátozás) ellenére, vagy a vízügyi hatóságnak a 4. § (2) bekezdésben előírt hozzájárulása nélkül, illetőleg előírásaitól (kikötéseitől) eltérően létesítettek a szükségtározó területén.

7. § (1) Mezőgazdasági művelés alatt álló területeken a növénytermelésben és a gyepgazdálkodásban keletkezett károkért járó kártalanítás mértéke a következő:

a) a károsodott növényfajnak, gyepnek, illetőleg - ha a terület az elöntés miatt nem volt művelhető - a művelési ágának elöntési kártól mentes előző háromévi egy hektárra jutó termelői, ennek hiányában értékesítési, illetőleg nyilvántartási áron számított átlagos üzemi hozamértéke, csökkentve az elöntés miatt elmaradt ráfordítás - ugyanazon háromévi átlagban számított - közvetlen költségeivel;

b) a talajjavítás és talajvédelem körében kizárólag az üzemi meliorációs művek és műtárgyak (pl. vízlevezető művek) helyreállítási költsége.

(2) Nem kell megtéríteni a kárnak azt a részét, amelyet a károsult abban az évben mezőgazdasági hasznosítással pótolt, illetőleg pótolhatott volna.

8. § (1) A szükségtározó igénybevételével bekövetkezett károkat az Állami Biztosító méri fel.

(2) A szükségtározó igénybevétele miatt károsult magánszemélyt - a kártalanításon felül - megilletik mindazok a kedvezmények, illetőleg juttatások (pl. építési hitel), amelyek jogszabály alapján árvízkár esetén járnak a károsultnak.

9. § (1) Ha a szükségtározó az árvízvédelmi művek fejlesztése folytán, vagy egyéb okból feleslegessé válik, megszüntetését - a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter utasítására, illetőleg hozzájárulásával - a területileg illetékes vízügyi hatóság határozattal rendeli el.

(2) A 4. § (2) bekezdése alapján elrendelt tilalmakat (korlátozásokat) az építésügyi hatóság a szükségtározó megszüntetését követő 30 napon belül köteles feloldani.

10. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 269/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[2] Módosította a 269/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[3] Az 5. § (2) bekezdése a 18/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 23. § (4) bekezdésének megfelelően módosított szöveg.

[4] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

[5] Módosította a 269/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.01.01.

[6] Módosította a 269/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2004.01.01.