1/1982. (I. 1.) PM rendelet
a munkavédelemről[1]
A munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtására - a Központi Statisztikai Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Vas-, Fém és Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezetével, a Nyomda-, Papíripar és Sajtó Dolgozóinak Szakszervezetével, a Közalkalmazottak Szakszervezetével, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed
a) a Pénzügyminisztériumra;
b) a pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó pénzintézetekre és költségvetési szervekre, a Vám-és Pénzügyőrség kivételével;
c) a pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó állami vállalatokra, kivéve ha a R. 3. §-a alapján ágazati irányítási jogkörben kiadott jogszabály eltérően rendelkezik;
d) a pénzügyminiszter ágazati-szakmai felügyelete alá tartozó takarékszövetkezetekre
(a továbbiakban együtt: pénzügyi szervek).
(2) A rendelet hatálya kiterjed továbbá az (1) bekezdésben említett pénzügyi szerveknél a R. 1. §-ának (1) bekezdésében foglalt jogviszony alapján munkát végző személyekre.
(A R. 4. §-ához)
2. §
A pénzügyi szervek munkavédelmi tevékenységének irányítását, valamint ellenőrzését a Pénzügyminisztérium Titkárságának vezetője a munkavédelmi előadó útján látja el a Pénzügyminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatában előírtak szerint.
3. §
(1) A pénzügyi szerv vezetője a munkavédelmi feladatok ellátására
- a vállalatoknál az ipari miniszter vonatkozó rendelete szerint munkavédelmi vezetőt,
- az Országos Takarékpénztárnál és az Állami Biztosítónál önálló munkakörű munkavédelmi vezetőt,
- a többi pénzügyi szervnél szükség szerint önálló vagy részmunkakörű munkavédelmi vezetőt vagy munkavédelmi előadót
nevez ki, illetőleg bíz meg. Erről, a pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó pénzügyi szervek a Pénzügyminisztérium Titkárságát, a takarékszövetkezetek a megyei tanács vb pénzügyi osztályát tájékoztatni kötelesek.
(2) Szükség szerint részmunkakörű munkavédelmi előadót lehet kinevezni, illetve megbízni a munkavédelmi vezető mellett, illetőleg helyettesítésére.
(3) Részmunkakörű munkavédelmi megbízottat kell megbízni a pénzügyi szervek területi, illetve hálózati egységeinél, önálló létesítményben működő üzemben, részlegben stb. Ezen egységek munkavédelmi megbízottainak tevékenységét a pénzügyi szerv központjának munkavédelmi vezetője, illetőleg előadója irányítja.
(4) A munkavédelmi vezetőnek legalább az Országos Munkavédelmi Bizottság által kiadott ajánlásban meghatározott minősítési követelményeknek megfelelő középfokú, az előadónak és a megbízottnak alapfokú munkavédelmi végzettséggel kell rendelkeznie. A képesítést az azzal nem rendelkező munkavédelmi vezetőnek, előadónak vagy megbízottnak legkésőbb 1985. december 31-ig meg kell szerezni.
(5) A kinevezések, illetőleg megbízások rendjét, valamint a hatásköröket a pénzügyi szerv szervezeti és működési szabályzatában kell meghatározni.
(A R. 13. §-ához)
4. §
A pénzügyi szerv vezetője a R. 13. §-ában meghatározott feladatok keretében köteles gondoskodni
a) arról, hogy a munkavédelmi előírások megtartása követelmény legyen a belső anyagi érdekeltségi rendszerben;
b) a vezetők beszámoltatásánál, munkájuk értékelésénél, minősítésüknél a vezetésük alatt álló szervezeti egység munkavédelmi helyzetének, az annak javítása érdekében kifejtett tevékenységüknek figyelembevételéről;
c) eredményes együttműködés kialakításáról a társadalmi szervezetekkel, azok munkavédelmi aktivistáival;
d) a munkavédelmi újítások, találmányok ösztönzéséről;
e) a helyi adottságoknak megfelelően a dolgozók által jelzett egészségkárosító hatások (pl. hő, zaj, terhelő klíma, elégtelen megvilágítás, monotónia, nehéz fizikai munka stb.) műszeres vizsgálatokon alapuló megszüntetéséről.
(A R. 14. §-ához)
5. §
(1) A munkavédelmi szabályzatot 1982. december 31-ig kell elkészíteni a mellékletben foglalt tartalmi követelmények figyelembevételével.
(2) A munkavédelmi szabályzatot a pénzügyi szerv vezetője a szakszervezet helyi szervével egyetértésben adja ki. A munkavédelmi szabályzatot szükség szerint, de legalább évenként felül kell vizsgálni és indokolt esetben módosítani.
(3) A R. 14. §-ának (2) és (3) bekezdésében meghatározott munkaköri leírások és utasítások munkavédelmi követelményeknek megfelelő kiegészítéséről folyamatosan, de legkésőbb 1982. december 31-ig kell gondoskodni.
6. §
A vezetés minden szintjén a munkaköri leírásokban meg kell jelölni a vezetők kötelezettségét, a napi, a folyamatos, illetőleg az időszakos munkavédelmi ellenőrzés terén.
(A R. 35-38. §-ához)
7. §
A Pénzügyminisztérium Továbbképző Intézete (a továbbiakban: Intézet) által szervezett vezető továbbképző tanfolyamokon a munkavédelmi ismereteket szükség szerint, de legalább 2 órás előadás keretében oktatni kell.
8. §
Munkavédelmi vizsgát köteles tenni:
a) a pénzügyi szerv munkavédelmi feladatainak végrehajtását irányító és ellenőrző vezető,
b) az önálló létesítményben működő egység vezetője, az üzem- és művezető, illetőleg az ezekkel azonos beosztású dolgozók,
c) az a dolgozó
- akinek a munkaköréhez tartozik az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtése, ellenőrzése (pl. tervező mérnökök és technikusok, beruházási, karbantartási és szállítási előadók, energetikusok),
- aki fizikai állományú dolgozók munkáját irányítja (pl. csoportvezető, brigádvezető),
- aki saját vagy mások testi épségét, egészségét veszélyeztető munkakörben dolgozik (pl. a laboratóriumi dolgozó, kazánfűtő, targoncavezető, villanyszerelő),
- aki munkavédelmi ismereteket oktat.
9. §
(1) A pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó pénzügyi szerveknek a 8. § a) pont szerinti vezetői, valamint a 3. § (1) bekezdésében megjelölt munkavédelmi vezetők, előadók képzésének és vizsgáztatásának megszervezése az intézet feladata.
(2) A vizsgabizottság elnökét és tagjait a Pénzügyminisztérium Titkárságának vezetője bízza meg.
10. §
(1) A 8. § b)-c) pontja szerint illetőleg a munkavédelmi szabályzatban vizsgára kötelezettek oktatásáról, vizsgáztatásáról a pénzügyi szervek gondoskodnak saját szervezésben, esetleg más szervekkel együttműködve vagy az intézetnek adott megbízás útján.
(2) A saját szervezésben történő oktatás előadóinak megbízásáról a pénzügyi szerv vezetője gondoskodik. A vizsgabizottság elnöke a pénzügyi szerv vezetője vagy megbízottja. A bizottság tagjait a pénzügyi szerv vezetője bízza meg; a bizottságban részt vesz a munkavédelmi vezető (előadó) is. Tagja a vizsgabizottságnak a szakmai szakszervezet megbízottja is.
11. §
(1) Az Intézet által szervezett vizsgákról jegyzőkönyvet és sorszámmal ellátott bizonyítványt kell kiállítani. A jegyzőkönyvet, valamint a munkavédelmi vezetők végzettségéről szóló bizonyítvány másolatát - nyilvántartás céljából - meg kell küldeni a Pénzügyminisztérium Titkárságának.
(2) A saját szervezésben lefolytatott vizsgáztatásról a pénzügyi szervek vezetnek nyilvántartást.
(3) Az oktatás, vizsgáztatás, képesítés költségeit a pénzügyi szervek viselik.
(4) Valamennyi munkavédelmi vizsgára kötelezett dolgozó - a korábbi vizsga érvényességére tekintet nélkül - köteles 1983. június 30-ig vizsgát tenni.
12. §
(1) A pénzügyi szerveknél a munkavédelmi oktatás és számonkérés tartalmi és módszerbeli követelményeit, az ismétlődő oktatás gyakoriságát -a munka jellegének figyelembevételével - a munkavédelmi szabályzatban kell meghatározni.
(2) A munkavédelmi oktatásról személy szerinti nyilvántartást kell vezetni, amelyben szerepelni kell az oktatás időpontjának, tárgyának, tartalmának, az oktató nevének és a dolgozó aláírásának, amellyel az oktatás megtörténtét elismeri.
(A R. 40-41. §-ához)
13. §
(1) A pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó pénzügyi szervek munkavédelmi tevékenységét szükség szerint, de legalább 5 évenként felügyeleti ellenőrzés keretében vizsgálni kell.
(2) A pénzügyi szervek munkavédelmi feladatainak végrehajtásáról, az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek fejlesztéséről, a munkavédelmi tevékenységről és a foglalkozási megbetegedésekről, az üzemi balesetekről, azok okairól és a kivizsgálás tapasztalatairól a pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó szervek a tárgyévet követő február 28-ig írásban beszámolnak a Minisztérium Titkárságának. A jelentést a szakszervezet helyi szervének egyetértésével kell elkészíteni.
14. §
(1) A munkavédelmi szemlék megtartásának rendjét a munkavédelmi szabályzatban a következők figyelembevételével kell meghatározni:
- a szemlét a szerv vezetője vagy megbízottja vezesse,
- évente legalább egy szemlét a szerv vezetőjének személyesen kell vezetnie,
- a szemlén vegyen részt a munkavédelmi vezető, illetőleg előadó, meg kell hívni a szakszervezet - és ahol van - az üzemegészségügyi szolgálat képviselőjét,
- meg kell jelölni a további résztvevőket, de a szabályzatban megjelölteken túl egyes szemlékbe más szakembereket is be lehet vonni,
- a megállapításokat jegyzőkönyvben kell rögzíteni, amelyben meg kell jelölni a teendő intézkedéseket, a végrehajtásért felelős személy(eket) és a határidőt,
- mulasztás vagy az előírások megsértése esetén meg kell állapítani a személyes felelősséget, illetőleg kezdeményezni kell annak kivizsgálását és a szükséges felelősségrevonás alkalmazását.
(2) A szemlék gyakoriságát általában 3-12 hónapban kell megjelölni. A gyakoriság meghatározásában figyelemmel kell lenni a munka és a munkahely jellegére, veszélyességére, a berendezések állapotára.
(3) Indokolt esetben (hosszabb üzemszünet, felújítást követően, valamely gép vagy berendezés meghibásodása, súlyos baleset, természeti csapás stb.) rendkívüli szemlét kell tartani.
15. §
(1) Az üzemi balesetek statisztikai bejelentését és nyilvántartását a Központi Statisztikai Hivatal elnökének 2/1980. (VII. 31.) KSH számú rendelkezése (a továbbiakban: Rk.) szerint kell végezni.
(2) Valamennyi, előreláthatóan 3 napon túl gyógyuló sérülést okozó üzemi balesetet - beleértve az azonnali bejelentésre kötelezetteket is - ki kell vizsgálni (kivéve a munkába menet vagy onnan lakásra, szállásra közlekedés közben bekövetkezett balesetet, ha az nem a pénzügyi szerv saját vagy bérelt gépjárművével történt) és ezeket kell az "Üzemi baleseti nyilvántartás" 18. oszlopában feltüntetni. A kivizsgálás célja a baleseteket kiváltó tárgyi, környezeti, szervezési vagy személyi okok feltárása, elemzése és ezek alapján a szükséges megelőző intézkedések megtétele. A kivizsgálást a munkavédelmi szabályzatban kell szabályozni az Országos Munkavédelmi Bizottság irányelveinek figyelembevételével.
(3) Ki kell vizsgálni továbbá minden olyan balesetet (nyilvántartás 19. oszlop) vagy eseményt, amely nem okozott három napon túl gyógyuló sérülést, de a körülmények alapján okozhatott volna.
(4) Az "Üzemi baleseti nyilvántartás" kitöltési utasítása alapján a 11. oszlopba az "üzemi baleseti jegyzőkönyv"-nek "a baleset oka" rovatában szereplő elsődleges ok kódszámát kell beírni.
(5) Az RK. 6. § (1) c) pontjában előírt "üzemi baleseti beszámolójelentés"-t a pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó pénzügyi szervek a Pénzügyminisztérium Titkárságának és a munkavédelmi felügyelőségnek, a takarékszövetkezetek a MÉSZÖV Általános Titkárságának és a munkavédelmi felügyelőségnek kötelesek a tárgynegyedévet követő hó 5-ig megküldeni.
(6) Az Rk. 9. §-ában előírt bejelentésnek tartalmazni kell a sérültek személyi adatait, állapotát, a baleset helyét, idejét, körülményeit, a megtett, illetőleg a továbbiakban szükséges intézkedéseket.
(7) A pénzügyminiszter felügyelete alá tartozó vállalatok és pénzügyi szervek a halálos üzemi balesetekről felvett jegyzőkönyvek egy másolati példányát is kötelesek - az azonnali bejelentési kötelezettségen túlmenően - a tárgyhót követő hó 5-ig a Pénzügyminisztérium Titkárságának megküldeni.
(8) A foglalkozási megbetegedésekkel kapcsolatos kötelezettségeket a 3/1981. (II. 14.) EüM számú rendelet tartalmazza.
16. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 103/1968. (PK 1.) PM számú, a 110/1968. (PK 4.) PM számú és a 3/1979. (PK 9.) PM számú utasítás hatályát veszti.
Dr. Hetényi István s. k.,
pénzügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] A rendelet melléklete a Pénzügyi Közlönyben jelenik meg.