29/1982. (XII. 27.) MÉM rendelet
a megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomások élelmiszer-minőségellenőrző tevékenységéről
A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a belkereskedelmi miniszterrel, az egészségügyi miniszterrel, az ipari miniszterrel, a pénzügyminiszterrel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás) élelmiszerminőségellenőrzési tevékenysége során az előállítás helyén és - a minőségváltozás megítéléséhez szükséges esetekben és mértékben - a forgalombahozatal során a következő feladatokat látja el:
a) vizsgálja és ellenőrzi a hazai előállítású élelmiszerek minőségét (összetételi és érzékszervi tulajdonságok, tömeg, térfogat, csomagolás és jelölés), a minőségcsökkenés mértékét, továbbá a szállítás és a tárolás során a minőséget befolyásoló körülményeket;
b) vizsgálja és ellenőrzi a félkész- és kész élelmiszer előállításához felhasznált nyers- és adalékanyag minőségét és vegyi szennyezettségét, a nyers élelmiszer növényvédőszer maradékának vizsgálata kivételével;
c) vizsgálja és ellenőrzi az élelmiszer csomagolása során felhasznált csomagolóanyag minőségét és műszaki alkalmasságát;
d) vizsgálja és ellenőrzi a gyártástechnológia műszaki feltételeit és a minőségbiztosító intézkedések hatékonyságát;
e) megkeresésre, illetve megbízás alapján vizsgálatot tart, szakvéleményt vagy szaktanácsot ad az élelmiszerek minőségét érintő kérdésekben;
f) vizsgálja és ellenőrzi a dohányipari termékek minőségét;
g) ellátja a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) által feladatkörébe utalt polgári védelmi feladatokat;
h) ellátja a feladatkörébe tartozó, a megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szerv által meghatározott feladatokat.
(2) A Minisztérium által kijelölt Állomás
a) vizsgálja, ellenőrzi és szakvéleményezi a nyers-, félkész-, és kész élelmiszer radioaktív szennyezettségét;
b) elvégzi az atomerőmű külső környezetében a hatósági, valamint a polgári védelmi környezet ellenőrzési feladatokat.
(3) Az Állomás minőségellenőrzési feladatait úgy köteles ellátni, hogy a területén előállított és forgalomba hozott termékek minőségének alakulásáról az irányító szerveket tájékoztatni tudja.
2. §
(1) Az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ által kijelölt Állomás meghatározott szakosított feladatok ellátásával bízható meg.
(2) Az Állomás hatósági tevékenységet szakfeladatai körében is csak illetékességi területen láthat el.
3. §
(1) Az Állomás megbízott munkatársai feladatuk teljesítése céljából a vizsgálathoz szükséges mértékben térítésmentes mintát vehetnek és azt elszállíthatják. Az eljárásról jegyzőkönyvet kell felvenni.
(2) Az Állomás köteles az általa vett vagy a hozzá beküldött, feladatkörébe tartozó mintát megvizsgálni.
(3) A mintavétel során az Állomás ellenőrzést végző munkatársa köteles az ellenőrzöttet figyelmeztetni arra, hogy ellenmintára igényt tarthat. Az ellenmintát - az esetleges többletköltségek megtérítése mellett - a mintára vonatkozó előírások* szerint kell lezárni, lepecsételni és az ellenőrzöttnek átadni.
(4) Ha az ellenőrzött ellenmintára nem tart igényt, ezt a körülményt a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.
(5) Nem tarthat ellenmintára igényt a helyszínen ellenőrzött, a vele egyetértésben megállapított és jegyzőkönyvbe felvett hiányosság esetén. Az ellenminta mellőzését és ennek indokolását a jegyzőkönyvben fel kell tüntetni.
(6) Az Állomás által vett vagy a hozzá beküldött mintát nyilvántartásba kell venni. A nyilvántartásban a minta vételének és beérkezésének időpontját (hó, nap, óra) fel kell tüntetni.
4. §
(1) A mintát olyan időtartamon belül kell megvizsgálni, hogy az alatt az idő alatt minősége ne változzon.
(2) A vizsgálat eredményéről nyilvántartást kell vezetni és annak alapján - hiba megállapítása esetén - szakvéleményt kell adni
a) az ellenőrzöttnek;
b) az előállító székhelye (a kisiparos telephelye) szerint illetékes mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervnek; a vizsgált forgalomba hozó székhelye (a magánkereskedő üzlete) szerint illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: kereskedelmi szakigazgatási szerv);
c) az ellenőrzött irányító vagy érdekképviseleti szervének;
d) más intézkedésre jogosult szervnek, illetve
e) kérelem alapján az egyéb érdekeltnek.
(3) Ha a vizsgálatot megbízás alapján végezték, a szakértői véleményben fel kell tüntetni a kérelmezőt és azt a körülményt, hogy a vizsgálatot az előírásoknak megfelelő ellenminta vagy más minta alapján végezték el. A szakvéleményt kérelem hiányában csak a megbízónak kell kiadni.
5. §
(1) Az Állomás rendszeres minőségellenőrző tevékenysége során saját kezdeményezése alapján indított vizsgálatát - feltéve, hogy a termék nem hibás - díjmentesen köteles ellátni.
(2) A megbízó az Állomás részére a Minisztérium által kiadott ármegállapítás szerinti díjat köteles fizetni, függetlenül attól, hogy a vizsgálat szükségességét jogszabály írja elő.
(3) Ha az Állomás a vizsgálat során hatósági jogkörben jár el, az ellenőrzöttet kötelezi a költségek megtérítésére.
6. §
Ha a vizsgálat eredménye szerint a termék hibás, az Állomás köteles
a) a minőségcsökkenés mértékét megállapítani;
b) a hamisított vagy a fogyasztásra egyéb okból alkalmatlan élelmiszer forgalomba hozatalát megtiltani.
7. §
(1) A forgalomba hozatal megtiltásáról határozatot kell hozni (1981. évi I. törvény 42-48. §). A határozatban - fellebbezésre tekintet nélkül - el kell rendelni az azonnali végrehajtást.
(2) A 6. § b) pontjában megjelölt intézkedésről az ellenőrzöttön kívül az előállítónál végzett vizsgálat esetién a mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervet, a kereskedelemben végzett vizsgálat esetén pedig a kereskedelmi szakigazgatási szervet értesíteni kell.
8. §
Ez a rendelet 1983. január hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a 14/1970. (V. 15.) MÉM számú rendelet, az 1/1973. (I. 8.) MÉM számú rendelet 29. §-a, az 1/1977. (I. 10.) MÉM számú rendelet, a 13/1978. (X. 25.) MÉM-számú rendelet, továbbá a 4/1982. (II. 6.) MÉM számú rendelet 1. §-a hatályát veszti.
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter