52/1982. (X. 7.) MT rendelet

az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló 32/1969. (IX. 30.) Korm. számú rendelet módosításáról

1. §

Az 1/1971. (II. 8.) Korm. számú, a 32/1971. (X. 5.) Korm. számú, a 29/1972. (X. 4.) MT számú, az 53/1977. (XII. 31.) MT számú és az 50/1980. (XII. 10.) MT számú rendelettel módosított 32/1969. (IX. 30.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: R.) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a jelenlegi (3)-(6) bekezdés számozása (4)-(7) bekezdésre változik:

"(2) Az (1) bekezdésben meghatározott célokra magánszemélyek részére elidegeníthetők az egynél több lakást, illetőleg önálló rendeltetésű helyiséget magukban foglaló lakó- vagy vegyes rendeltetésű (részben lakás, részben egyéb célra szolgáló), illetőleg nem lakás céljára szolgáló épületek is, ha azokat a kezelő állami szerv (a továbbiakban: kezelő) előzetesen társasházzá alakította át. Az állam kizárólagos tulajdonában álló ilyen lakó- vagy vegyes rendeltetésű épületekben levő lakások csak akkor idegeníthetők el, ha legalább a lakások kétharmadának bérlői kérik az elidegenítést.

(3) A (2) bekezdésben foglalt rendelkezések nem vonatkoznak a hat lakószobásnál nem nagyobb többlakásos épületekre."

2. §

A R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"3. § (1) A tanácsi házkezelési szervek kezelésében levő házingatlanokat a házingatlan fekvése szerint illetékes városi (fővárosi kerületi, községi) tanács végrehajtó bizottsága, az egyéb állami szervek kezelésében levő házingatlanokat pedig a kezelő szerv vezetője (a továbbiakban együtt: kijelölésre jogosult szerv) jelöli ki elidegenítésre.

(2) A házingatlanok elidegenítését a bérlők is kezdeményezhetik. Ha az épületben levő lakások legalább 75%-ának bérlői az elidegenítést kérik, a kijelölésre jogosult szerv az elidegenítésre való kijelölést csak rendkívül indokolt esetben tagadhatja meg. Ilyen esetben az elidegenítést a kijelöléstől számított 60 napon belül meg kell kezdeni.

(3) A kijelölésre jogosult szerv a házingatlanok elidegenítésének lebonyolításával magánszemélyek részére történő elidegenítés esetében az Országos Takarékpénztárt, vagy a tanácsi ingatlanközvetítő szervet, nem állami szervek részére történő elidegenítés esetében pedig a kezelő szervet (továbbiakban együtt: elidegenítéssel megbízott szerv) bízhatja meg.

(4) Ha az 5. § (1)-(4) bekezdésében említettek nem éltek a vásárlási, illetőleg elővásárlási jogukkal az elidegenítéssel megbízott szerv köteles a kijelölt házingatlant elidegenítésre nyilvánosan meghirdetni.

(5) A tanácsi házkezelési szervek kezelésében levő házingatlanok elidegenítésének helyi feltételeit - a település fejlesztésével, a lakásgazdálkodással, az épületek fenntartásával, hasznosításával, az épületen belüli tulajdonviszonyok alakulásával kapcsolatos körülményekre figyelemmel - a városi (fővárosi, megyei városi), illetőleg a községi tanács állapítja meg."

3. §

A R. 8. §-ának (2) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Különös méltánylást érdemlő esetben a kijelölésre jogosult szerv a vételár hátralék megfizetésére hosszabb - 30 évet meg nem haladó -határidőt is megállapíthat."

4. §

A R. 17. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az e rendelet alapján elidegenített négy lakószobásnál nem nagyobb házingatlanokat, illetőleg többlakásos épületeknél a négy lakószobásnál nem nagyobb lakásokat 25 évig teljes házadó mentesség illeti meg. Ez a rendelkezés nem érinti az 1983. január 1. napja előtt elidegenített házingatlanokra fennálló házadómentességet."

5. §

(1) Ez a rendelet 1983. január 1. napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 9/1969. (II. 9.) Korm. számú rendelet 10. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kezelő a kezelésében levő ingatlant csak az arra vonatkozó külön jogszabályok rendelkezései szerint, illetőleg akkor idegenítheti el, ha annak értékesítése a tevékenységi körébe tartozik."

Sarlós István s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese