Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1984. (III. 31.) MT rendelet

a munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT számú rendelet módosításáról

A Minisztertanács a Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. törvény 54. §-ában és 67. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény 74. §-ának figyelembevételével - a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeli:

1. §

A munkavédelemről szóló 47/1979. (XI. 30.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Jogszabályban meghatározott egyszerűbb gazdálkodási formák keretében, valamint a kisipari és a magánkereskedői jogosítvány alapján folytatott munkavégzésre e rendeletet a külön jogszabályban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni."

2. §

Az R. a következő 1/A. §-sal egészül ki:

"1/A. § (1) A munkavédelem állami irányítása és ellenőrzése az Országos Munkavédelmi Főfelügyelőség (a továbbiakban: Főfelügyelőség) feladata.

(2) Munkavédelmi kérdésekben a Minisztertanács tanácsadó, javaslattevő és véleményező szerveként Országos Munkavédelmi Bizottság működik.

(3) A Főfelügyelőség, valamint az Országos Munkavédelmi Bizottság részletes feladatait és hatáskörét külön jogszabály állapítja meg."

3. §

Az R. 2. §-ának a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § A munkavédelemmel kapcsolatos ágazati és felügyeleti tevékenység irányítását a miniszter, az országos hatáskörű szerv vezetője és a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szervének vezetője látja el."

4. §

A R. 6. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Az állami biztonságtechnikai és a közegészségügyi-járványügyi felügyeletek a külön jogszabályban meghatározott keretek között, a Főfelügyelőséggel és az érdekképviseleti szervekkel együttműködve végzik a munkavédelemmel kapcsolatos hatósági feladataikat."

5. §

A R. 7. §-át megelőző cím és a 7. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakszervezetek és más érdekképviseleti szervek munkavédelemmel kapcsolatos tevékenysége

7. § (1) A szakszervezetek a Munka Törvénykönyvének 14. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, az alapszabályukban foglaltak szerint jogosultak

a) a minisztertől (országos hatáskörű szerv vezetőjétől), a fővárosi, megyei tanács tisztségviselőjétől, illetőleg a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága illetékes szakigazgatási szervének vezetőjétől beszámolót kérni az irányítása alá tartozó terület munkavédelmi helyzetéről, a tett intézkedésekről, és kezdeményezni a szükséges intézkedéseket;

b) ellenőrizni a gazdálkodó szervezetnél a munkavédelmi előírások megtartását.

(2) A Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsa, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsa, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsa és a szövetkezetek területi (szakmai) érdekképviseleti szervei, továbbá a Kisiparosok Országos Szervezete és a Kiskereskedők Országos Szervezete a munkavédelemmel kapcsolatos feladataikat az alapszabályukban (szervezeti és működési szabályzatukban), illetőleg külön jogszabályban meghatározott rendelkezések szerint látják el.

(3) A szakszervezetek és más érdekképviseleti szervek munkavédelmi aktivistái - a külön jogszabályokban foglaltaknak megfelelően - jogosultak működési területükön munkavédelmi ellenőrzést tartani, munkavédelmi intézkedést és fegyelmi eljárást kezdeményezni.

(4) A gazdálkodó szervezet intézkedésre jogosult vezetője a munkavédelmi aktivistának a (3) bekezdés alapján tett kezdeményezésére köteles haladéktalanul, de legfeljebb nyolc napon belül írásban válaszolni és a szükséges intézkedést megtenni. Ennek elmulasztása esetén a munkavédelmi aktivistát megbízó illetékes testület, illetőleg annak képviselője a munkavédelmi felügyelő intézkedését kezdeményezheti."

6. §

Az R. 11. §-ának a helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. § (1) A munkavédelmi szabályok megtartásának területi ellenőrzését a fővárosi, megyei munkavédelmi felügyelőségek szervezetében működő munkavédelmi főfelügyelők és felügyelők (a továbbiakban: munkavédelmi felügyelő) látják el.

(2) A munkavédelmi felügyelő jogosult

a) az illetékessége alá tartozó gazdálkodó szervezetnél bármely időben - külön engedély nélkül - ellenőrzést tartani, az üzemi baleset, valamint a foglalkozási megbetegedés kivizsgálásában résztvenni;

b) a gazdálkodó szervezet vezetőjét az észlelt hiányosságok meghatározott határidőn belül történő megszüntetésére kötelezni;

c) a munkavédelmi előírások megszegésével foglalkoztatott dolgozó további foglalkoztatását megtiltani;

d) a dolgozót közvetlenül fenyegető veszély esetén, annak elhárításáig, a veszélyes tevékenység, illetőleg az üzem, üzemrész, berendezés, gép működésének felfüggesztését elrendelni;

e) a munkavédelmi szabályok megszegéséért felelős személlyel szemben szabálysértési eljárást lefolytatni, büntető és fegyelmi eljárást kezdeményezni.

(3) A munkavédelmi felügyelő a (2) bekezdés c)-d) pontjában foglalt határozatának azonnali végrehajtását rendelheti el.

(4) Fegyelmi eljárás kezdeményezése esetén a fegyelmi jogkör gyakorlója köteles a fegyelmi eljárást lefolytatni és annak eredményéről a felügyelőt tájékoztatni.

(5) A szabálysértés miatt kiszabott pénzbírságból befolyt összegeket munkavédelmi célokra kell felhasználni; erről a Főfelügyelőség gondoskodik."

7. §

A R. 22. §-a (1)-(2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Termelőeszközt gyártani, forgalomba hozni, felhasználni, valamint használatba venni csak abban az esetben szabad, ha a gyártó - import termelőeszköz esetén az importáló - a minőségtanúsításról szóló külön jogszabályban foglaltak szerint annak munkavédelmi megfelelőségét is tanúsítja.

(2) A termelőeszköznek az ágazati miniszter által a Főfelügyelőség vezetőjével egyetértésben meghatározott körét az erre kijelölt szervezettel munkavédelmi szempontból minősíttetni kell."

8. §

(1) Ez a rendelet 1984. július 1-én lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a R. 5. §-ának (2) bekezdése, 8-10. §-ai, a 10. § előtti alcíme, a 12. §-a, a 18. § (4) bekezdés a) és c) pontja és (6) bekezdésében a (4) bekezdésre való hivatkozás, a 45. § (1) bekezdésének h) pontja, a 46. § és a 47. § (4) bekezdése; a R. 23. §-ának (2) bekezdésében, továbbá a R. 33. § (2) bekezdésében "az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke" szövegrész helyébe "a Főfelügyelőség vezetője" szövegrész lép.

(3) Ahol jogszabály a munkavédelem irányítása és ellenőrzése körében a Szakszervezetek Országos Tanácsát, az ágazati-iparági szakszervezeteket, valamint a szakszervezetek megyei (budapesti) tanácsait említi, ott - a R. 1/A. §-ában és a 7. §-ában foglaltak figyelembevételével - a Főfelügyelőséget, illetőleg a Főfelügyelőség vezetőjét; ahol szakszervezeti munkavédelmi felügyeletet, szakszervezeti munkavédelmi főfelügyelőt, felügyelőt vagy OKISZ munkavédelmi felügyelőt, illetőleg műszaki-munkavédelmi felügyelőt említ, ott a fővárosi, megyei munkavédelmi felügyelőséget, munkavédelmi főfelügyelőt, illetőleg felügyelőt kell érteni.

(4) Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a R. és e rendelet szövegét egységes szerkezetben közzétegye.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke