1/1984. (I. 1.) EüM rendelet
az orvostudományi egyetemeken végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről
A Minisztertanács 1051/1980. (XII. 12.) számú határozatának 6. b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetséggel, valamint az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezetével egyetértésben a következőket rendelem:
Általános rendelkezések
1. §
(1) Az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alatt álló intézmények, a tanácsok által fenntartott valamennyi egészségügyi és szociális intézmény és szolgálat, valamint a minisztériumok és országos hatáskörű szervek irányítása alá tartozó munkáltatók (a továbbiakban: munkáltató) a hazai orvostudományi egyetemen végző és végzett pályakezdő általános orvossal, fogorvossal és gyógyszerésszel - orvosi, fogorvosi, illetőleg gyógyszerészi oklevélhez kötött munkakörben - első ízben munkaviszonyt csak az e rendeletben szabályozott pályázati rendszer keretében létesíthetnek.
(2) A munkáltató e rendelet szerint létesíthet első munkaviszonyt a Magyarországon végző, és állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező letelepedett külföldivel is.
(3) rendelet hatálya nem terjed ki a Magyarországon végző, társadalmi szerv által adományozott ösztöndíjjal tanuló külföldivel létesítendő első munkaviszonyra.
(4) E rendelet nem érinti a hazai és külföldi orvostudományi egyetemen tanulmányi szerződés alapján végző általános orvossal, a fogorvossal, és gyógyszerésszel létesítendő munkaviszonyt, a társadalmi szervezettel létesítendő munkaviszonyt, valamint a fegyveres erőkkel, a fegyveres testületekkel, és a rendészeti szervekkel létesített szolgálati viszonyt.
Pályázati eljárás
2. §
(1) A munkáltatók a végzők foglalkoztatására irányuló pályázati felhívásukat a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve, a felügyeletet gyakorló minisztérium és országos hatáskörű szerv (a továbbiakban: felügyeleti szerv) útján
- általános orvosok és fogorvosok esetében a végzés évében január 31-ig,
- gyógyszerészek esetében a végzést megelőző évben augusztus 31-ig
megküldik valamennyi orvostudományi egyetem rektorának kifüggesztésre alkalmas formában.
(2) A pályázati felhívásokat
- általános orvosok és fogorvosok esetében a végzés évében február 18-22. között,
- gyógyszerészek esetében a végzést megelőző évben szeptember 18-22. között
az orvostudományi egyetemeken ki kell függeszteni.
(3) A felügyeleti szervek egyidejűleg tájékoztatják az Egészségügyi Minisztériumot a meghirdetett állások számáról - általános orvosok esetében szakmai bontásban.
3. §
(1) A munkáltató a pályakezdő általános orvosok, fogorvosok és gyógyszerészek részére szakképesítést nem igénylő munkakörre írhat ki pályázati felhívást. Az első ízben munkába lépő pályakezdők részére helyettesítésre pályázati felhívás nem írható ki.
(2) A munkáltató által kiírt pályázati felhívásnak a következőket kell tartalmaznia:
a) a munkáltató megnevezését és pontos címét,
b) a munkahely megnevezését és címét,
c) a munkakör részletes megjelölését és a fontosabb munkaköri feladatok felsorolását,
d) a munkakörre megállapított bértételen belül a pályakezdő részére biztosítható személyi alapbér összegszerű megjelölését és az alkalmazáshoz kapcsolódó bérpótlékokat,
e) a munkáltató által felajánlott juttatásokat (lakás a beköltözés időpontjával, férőhely, letelepedési segély, étkezési lehetőség, berendezési kölcsön lehetősége, a költözködési költség megtérítése stb.), valamint
f) a munkábalépés időpontját.
4. §
(1) Pályázatot - az 1. § (3) és (4) bekezdésében megjelöltek kivételével -
a) az utolsó tanulmányi évre beiratkozott általános orvostanhallgatók,
b) az utolsó tanulmányi félévre beiratkozott fogorvostanhallgatók, valamint
c) a kötelező szakmai gyakorlatukat megkezdő gyógyszerésztanhallgatók
nyújthatnak be a munkáltatóhoz.
(2) A hallgatóról az egyetem által készített jellemzést (ajánlást) a pályázó az egyetem pecsétjével hitelesítetten - a pályázati felhívások kifüggesztésének időpontjáig a pályázathoz való csatolás céljából - 5 példányban kapja meg. A pályázó egy példányban visszajelző lapot is kap.
5. §
A kimagasló teljesítményt nyújtó - egyetemi ajánlással rendelkező - hallgatók névsorát az orvostudományi egyetemek megküldik az Egészségügyi Minisztériumnak az Egészségügyi Közlönyben történő közzététel végett.
6. §
(1) A munkáltató a pályázatról - a pályázatok összevetése alapján, az egyetemi jellemzés, ajánlás és a tanulmányi eredmény figyelembevételével, továbbá a munkahelyi társadalmi szervezetek meghallgatásával - a benyújtástól számított egy hónapon belül, orvosok, fogorvosok esetében - első alkalommal legkésőbb április l-ig, gyógyszerészek esetében első alkalommal november l-ig dönt és arról a pályázót (pályázókat) - elutasítás esetén a benyújtott iratok egyidejű visszaküldésével - haladéktalanul - legkésőbb 8 napon belül - értesíti. Az egyetemi ajánlással rendelkező pályázót a pályázat elbírálásánál előnyben kell részesíteni. Ha a munkáltató nem az ajánlással rendelkező pályázóval köt munkaszerződést, ennek indokáról az egyetemet és a pályázót részletesen írásban tájékoztatja.
(2) A munkaszerződést írásban kell megkötni. A szerződés megkötésekor a pályázónak a visszajelző lapot a munkáltatóhoz le kell adnia. A munkába lépés időpontját úgy kell meghatározni, hogy az a tanév befejezését, továbbá az azt közvetlenül követő államvizsga letételét lehetővé tegye. A munkaszerződés megkötésére egyebekben az általános szabályokat kell alkalmazni.
(3) A munkáltató a munkaszerződés megkötéséről a pályázati hirdetmény visszavonása céljából - haladéktalanul értesíti az orvostudományi egyetemek rektorait. A név feltüntetésével kell értesíteni azt az egyetemet, ahol a pályakezdő végez, a visszajelző lap egyidejű megküldésével.
(4) A betöltött állásokat az adott egyetemen -a név feltüntetésével - ki kell függeszteni.
7. §
(1) Az időközben megüresedet és pályakezdő szakemberek részére meghirdetni tervezett állásokat a munkáltatók felügyeleti szervükön keresztül
a) általános orvosok esetében - szakmai bontásban - és fogorvosok esetében a végzés évében augusztus 1-ig,
b) gyógyszerészek esetében a végzés évében március hó 1-ig
megküldik az Egészségügyi Minisztériumnak. Egyidejűleg tájékoztatást adnak a már meghirdetett és betöltött állásokról - általános orvosok esetében szakmai bontásban.
(2) Az egészségügyi miniszter az egészségügyi ellátás szükségleteire, továbbá a már meghirdetett és betöltött állásokra figyelemmel meghatározza a meghirdethető állások számát és erről - a felügyeleti szervek útján - a munkáltatókat
a) általános orvosok esetében - szakmai bontásban - és fogorvosok esetében a végzés évében szeptember 5-ig,
b) gyógyszerészek esetében a végzés évében április 5-ig
értesíti.
(3) A munkáltatók az engedélynek megfelelően - a 2. § (1) bekezdése szerint - a pályázati felhívásokat
a) általános orvosok és fogorvosok esetében a végzés évében szeptember 25-ig,
b) gyógyszerészek esetében a végzés évében április 25-ig
küldik meg az orvostudományi egyetemeknek, amelyek a pályázati felhívásokat a korábban már meghirdetett, de be nem töltött állások pályázati felhívásaival együtt kifüggesztik.
8. §
A meghirdetett állásokra
a) általános orvosok és fogorvosok a végzés évében november 30-ig
b) gyógyszerészek a végzés évében június 20-ig pályázhatnak a 4-6. § alkalmazásával.
9. §
Ha a pályakezdő általános orvos, fogorvos vagy gyógyszerész a 4-8. §-ban meghatározott módon nem tudott első munkaviszonyt létesíteni, a következő évben végzők számára meghirdetett állások pályázásával létesíthet munkaviszonyt.
10. §
A felügyeleti szervek a melléklet szerinti kimutatás megküldésével évente kötelesek tájékoztatni az Egészségügyi Minisztériumot az irányításuk alá tartozó munkáltatóknál alkalmazott pályakezdő
a) általános orvosokról és fogorvosokról a végzés évében december 15-ig,
b) gyógyszerészekről pedig a végzés évében július 15-ig.
Munkahelyváltoztatás
11. §
(1) Az első ízben munkaviszonyt létesített általános orvost, fogorvost
a) ha a munkaszerződés megkötésének évében munkába lép, a munkaszerződés megkötésének napjától számított egy éven belül,
b) ha a munkaszerződés megkötésének évében nem lép munkába, úgy a munkábalépés napjától számított egy éven belül,
az első ízben munkaviszonyt létesített gyógyszerészt
c) amennyiben a végzés évében munkába lép, a munkaszerződés megkötésének napjától számított egy éven belül,
d) ha a végzés évében nem lép munkába, úgy a munkábalépés napjától számított egy éven belül
más munkáltató orvosi, fogorvosi, gyógyszerészi oklevélhez kötött munkakörben nem alkalmazhatja, kivéve ha a munkaviszony közös megegyezés alapján szűnik meg.
(2) Egy év eltelte, illetőleg a munkaszerződés közös megegyezés alapján történő felbontása után a pályázót más munkáltató csak a tárgyévben végzők számára meg nem hirdetett állásokban alkalmazhatja az általános pályázati eljárás*, illetőleg a vonatkozó külön jogszabályok** szerint.[1]
Záró rendelkezések
12. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit első ízben az általános orvostanhallgatók és fogorvostanhallgatók esetében az 1983/84. tanévben végzőknél, gyógyszerésztanhallgatók vonatkozásában pedig az 1984/85. tanévben végzőknél kell alkalmazni.
(2) E rendelet 11. §-át kell alkalmazni az orvostudományi egyetemeken
a) az 1982/83. tanévben végzett azon általános orvos és fogorvos,
b) az 1983/84. tanévben végzett azon gyógyszerész munkahelyváltoztatására, aki végzése után legalább egy ízben már munkaviszonyt létesített.
(3) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben a felsőoktatási intézmények nappali tagozatán végzett pályakezdő szakemberek pályázati rendszeréről szóló 21/1980. (XII. 12.) MüM rendeletet kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy orvosi, fogorvosi, illetőleg gyógyszerészi oklevélhez kötött munkakörben pályázat nélkül munkaviszony nem létesíthető.
(4) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az orvostudományi egyetemeken végzett pályakezdő szakemberek munkába lépéséről szóló 16/1980. (XII. 30.) EüM rendelet hatályát veszti.
Dr. Medve László s. k.,
egészségügyi minisztériumi államtitkár
Melléklet az 1/1984. (I. 1.) EüM rendelethez
Lábjegyzetek:
[1] * 19/1978. (Eü. K. 15.) EüM utasítás. ** 13/1975. (XII. 6.) EüM rendelet.