Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

58/1988. (VII. 20.) MT rendelet

a kistermelők szövetkezetéről

A szövetkezetekről szóló módosított 1971. évi III. törvény (Szvt.) 12. §-ának (5) bekezdésében foglaltak alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) A kistermelők szövetkezetét (a továbbiakban: szövetkezet) legalább öt magánszemély alapíthatja meg. Az olyan magánszemély, aki nem kistermelő, csak a közös tevékenységhez szükséges mértékben lehet a szövetkezet tagja.

(2) E rendelet alkalmazásában kistermelő az a magánszemély, aki gazdasági tevékenység folytatására jogosult, és ilyen tevékenységet végez.

(3) A kijelölt háztáji földet, illetőleg illetményföldet használó kistermelőnek a szövetkezetbe való belépéséhez a földet használatba adó állami szerv, illetve szövetkezet hozzájárulása szükséges.

(4) A szövetkezet megalakulásához legalább olyan mértékű induló vagyon szükséges, amely az alapszabályban meghatározott tevékenység megkezdésének és az első évi tevékenység folyamatos kibontakozásának a megalapozásához szükséges.

2. §

(1) A szövetkezet alapszabályában kell meghatározni a következőket is:

a) a szövetkezetben végzett közös tevékenységet,

b) a szövetkezet induló vagyonának mértékét,

c) más szövetkezeti formából való átalakulás esetén azt a vagyont, amely az átalakulás során került a szövetkezet tulajdonába,

d) a tag által teljesített vagyoni hozzájárulást, valamint a közös tevékenység végzéséhez szükséges más befizetések mértékét és módját, továbbra ezek hozadéka kiszámításának szabályait,

e) a közgyűlés és az elnök hatáskörét,

f) az elnökön kívüli egyéb tisztség létesítését, vezetőség alakítását és ennek hatáskörét, bizottságok alakítását és ezek feladatkörét, továbbá munkahelyi tanácskozás működését,

g) a tagsági viszony megszűnése esetén a volt taggal (örökösével) való elszámolás módját,

h) a szövetkezet megszűnése esetén a vagyon tagok közötti felosztásának módját.

(2) A szövetkezetben az elnökön kívüli egyéb tisztség létesítése, vezetőség és bizottságok alakítása, továbbá munkahelyi tanácskozás működtetése nem kötelező.

(3) Ha a szövetkezetben vezetőség nem működik, annak a jogszabályban megállapított hatáskörét az elnök gyakorolja.

(4) A tagsági és munkaügyi vita eldöntése - ha a szövetkezetben döntőbizottság nem működik -, a közgyűlés hatáskörébe tartozik. A vita eldöntése érdekében a közgyűlést harminc napon belül össze kell hívni.

3. §

(1) A szövetkezet közgyűlésének kizárólagos hatáskörébe tartozik - az alapszabályon kívül - a szövetkezet más belső szabályzatainak elfogadása és módosítása is.

(2) A közgyűlést az elnök, illetve a vezetőség - az alapszabályban meghatározott esetekben és időközökben, de legalább évente egyszer - köteles összehívni. A közgyűlést akkor is össze kell hívni, ha a tagok legalább tíz százaléka - húsznál kevesebb tag esetén legalább két tag - az ok és a cél megjelölésével azt kéri.

4. §

A törvényességi felügyeletet ellátó szerv a szövetkezetet feloszthatja akkor is, ha legalább egy éven át a szövetkezet

a) vagyona már nem éri el az alapszabályban meghatározott induló vagyon mértékét, illetve

b) tagjainak száma ötnél kevesebb.

5. §

(1) A tagsági viszony megszűnése esetén a volt tagnak (örökösének) ki kell adni a tag által teljesített vagyoni hozzájárulást és más befizetéseket, valamint ezek hozadékát.

(2) Ha a szövetkezet jogutód nélkül szűnik meg, a felszámolási eljárásról szóló jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni. A hitelezők követeléseinek teljesítése, valamint a részjegyek összegének felosztása után fennmaradó vagyon - az alapszabály rendelkezései szerint - a tagok között felosztható. Nem osztható fel azonban az a vagyon és annak hozadéka, amely más szövetkezeti formából való átalakulás során került a szövetkezet tulajdonába.

6. §

A szövetkezet tagja részjegyét - kivéve ha ennek folytán a vagyoni hozzájárulása megszűnik - a szövetkezet más tagjára átruházhatja.

7. §

(1) A szövetkezet közös tevékenységében foglalkoztatott tag munkavégzésével összefüggő kérdésekben a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A tagsági viszonyból származó, nem a közös munkavégzéssel kapcsolatos anyagi felelősségre a polgári jog szabályai aa irányadók.

(2) Ha a szövetkezet veszteséges, a közös tevékenységből az abban résztvevő tagoknak csak a munkabérek jogszabályban meghatározott legkisebb összegének megfelelő díjazás jár; a már felvett díj megfelelő részét vissza kell fizetni.

8. §

A szövetkezet törvényességi felügyeletét ellátó szerv vizsgálatot csak jogszabály vagy az önkormányzati szabályzatok megsértésére utaló bejelentés alapján köteles végezni.

9. §

Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben - a kisszövetkezetekre vonatkozó rendelkezések kivételével - az Szvt. és a végrehajtására kiadott 30/1971. (X. 2.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; a rendelkezései szerint alapított szövetkezet azonban tevékenységét csak 1989. január hó 1. napjával kezdheti meg.

(2) A leányvállalatról szóló 65/1984. (XII. 29.) MT rendelet 1. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Leányvállalatot)

"b) szövetkezet - a lakásszövetkezet, a kisszövetkezet és a kistermelők szövetkezete kivételével -"

(hozhat létre.)

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke