3/1986. (II. 21.) MÉM rendelet
az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 6/1981. (IV. 12.) MÉM rendelet módosításáról
Az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott, a 23/1981. (XI. 26.) MÉM és a 28/1982. (XII. 24.) MÉM rendeletekkel módosított 6/1981. (IV. 12.) MÉM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá az érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következők szerint módosítom:
1. §
A Vhr. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) E rendelet hatálya kiterjed:
a) a haszonállatok (a gazdasági haszon céljából tartott emlősök, baromfi és egyéb madárfajok, méhek, halak és egyéb hasznos víziállatok), valamint ezek szaporító anyagai (sperma, embrió, tojás, ikra, báb);
b) a vadon élő állatok (a vadon tenyésző állatok);
c) a védett állatok (az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal elnöke által védetté nyilvánított állatok és a génbankként kezelt állatfajok egyedei);
d) a fegyveres erők és fegyveres testületek, továbbá a rendészeti szervek (a továbbiakban: fegyveres testületek) feladatainak ellátása céljából tartott állatok;
e) a sport, valamint különleges célból kiképzett állatok (versenylovak, versenykutyák, sportgalambok, solymász madarak, vadász-, vakvezető-, és jelzőkutyák);
f) a bemutatásra szolgáló állatok (állatkerti vagy mutatványos célból tartott állatok);
g) a tudományos-kutatási és laboratóriumi vizsgálati célból tartott állatok);
h) a kedvtelésből tartott állatok (a magánszemélyek tulajdonában levő, az a)-g) pont alá nem tartozó emlősök, madarak, hüllők, halak és egyéb víziállatok);
i) járványos állatbetegségek terjesztésére alkalmas anyagok, tárgyak és eszközök, valamint állati és növényi eredetű takarmányok:
j) a bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző és parazitás betegségek kórokozó törzsei, forgalmának, az állatok tenyésztésének és tartásának, az e célokat szolgáló telepek, épületek és más építmények, berendezések, tartástechnológiák alkalmazásának, a takarmányok és kiegészítő anyagok előállításának és forgalmazásának állategészségügyi feltételeire, valamint e feltételek megtartásának ellenőrzésére."
2. §
A Vhr. 3. §-ának a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az állategészségügyi tevékenység irányítása kiterjed:)
"a) az állatbetegségekkel, illetőleg állatról emberre is átterjedő betegséggel kapcsolatos, valamint a fertőző kórokozókkal végzett tudományos tevékenységre és ezeknek más minisztérium vagy országos főhatóság által irányított hasonló tárgyú tudományos tevékenységgel való összehangolására;"
3. §
A Vhr. 5. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az Állomások keretében a szakmai feladatok ellátása céljából kirendeltségek, állategészségügyi diagnosztikai laboratóriumok, állatkórházak és állatorvosi rendelők működnek."
4. §
A Vhr. 8. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A háztáji és kisegítő gazdaságok, továbbá az egyéni állattartók (a továbbiakban: kistermelők) állataik állatorvosi ellátása céljából csak a magángyakorlatra jogosult - területileg illetékes - állatorvost vehetik igénybe."
5. §
A Vhr. 11. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A díjak összegét a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) ármegállapítása közli."
6. §
A Vhr. 15. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(6) Vágóhídi hulladékot legalább 20 percig tartó főzés, vagy lisztté történt feldolgozás, vagy azokkal egyenértékű - a feldolgozás helye szerint illetékes Állomás által esetileg engedélyezett - más módszerrel történt feldolgozás után szabad állatok etetésére felhasználni. A felhasználás helye szerint illetékes Állomás - a vágóhíd helye szerint illetékes Állomással egyetértésben - kivételesen engedélyezheti feldolgozatlan hulladék felhasználását állatok etetésére."
7. §
A Vhr. 22. §-ának (2)-(4) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a 22. § a következő (5)-(6) bekezdésekkel egészül ki:
"(2) A minisztérium előzetes engedélyével lehet:
a) az 1. § (1) bekezdés a)-d) pontjaiban megnevezett állatokat, azok szaporítóanyagait, valamint - a 23. § (1) bekezdés b) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott kivételekkel - az 1. § (1) bekezdés i) és j) pontjaiban megnevezett állati eredetű élelmiszer nyersanyagokat, félkész- és késztermékeket, takarmányokat, anyagokat, tárgyakat és eszközöket, továbbá kórokozó törzseket az országba behozni;
b) a gazdasági haszon céljából tartott emlősállatokat, baromfit, méhet és halat, valamint szárnyas, hasítottkörmű és egypatájú befogott vadat az országon keresztül átszállítani.
(3) A behozatali és átviteli engedélyt az állat, a szaporítóanyag, illetőleg a takarmány, az anyag, a tárgy, az eszköz, és a kórokozó törzs tulajdonosa vagy a szállítást lebonyolító megbízott szerzi be. A behozatali engedély iránti kérelmet a 2. számú melléklet szerinti tartalommal kell előterjeszteni. Átszállítás esetén a kérelemhez csatolni kell a rendeltetési ország legfelsőbb állategészségügyi hatóságának beviteli engedélyét és az átszállítással érintett további következő ország (országok) legfelsőbb állategészségügyi hatósága (hatóságai) átviteli nyilatkozatát.
(4) A behozatali engedély megadása nem érinti az egyéb jogszabályokban előírt engedélyek beszerzésének kötelezettségét, illetve nem pótolja azokat."
"(5) A szállítmányokat behozatalnál az engedélyben meghatározott feltételeket igazoló, míg átvitelnél a rendeltetési ország állategészségügyi feltételeit tartalmazó - a származási ország állami állatorvosa által kiállított - származási és egészségügyi bizonyítványnak (továbbiakban: származási bizonyítvány) kell kísérnie.
(6) A behozott állatokat - az 1. § (1) bekezdése e)-h) pontjaiban foglaltak kivételével - a tulajdonos költségére karanténozni kell. A karanténolás időtartama 30 nap, baromfinál és nyúlnál 15 nap."
8. §
A Vhr. 23. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"23. § (1) Engedély nélkül, de származási bizonyítvánnyal lehet az országba behozni vagy az országon keresztül átvinni:
(1) az 1. § (1) bekezdése e)-h) pontjaiban megnevezett állatot, ha származási bizonyítványában a származási ország állami állatorvosa igazolta, hogy az állatot szállítás előtt megvizsgálta, egészségesek találta és a származási helye az elszállításkor az illető állatfajra átragadó fertőző és parazitás betegségtől mentes volt.
Igazolnia kell továbbá, hogy:
- a kutya, macska származási helyén az utolsó 10 napban veszettség nem állt fenn, valamint a kutyát a szállítás előtt - legalább 30 nappal, de 1 évnél nem régebben - veszettség ellen vakcinával beoltották;
- a versenyzési célból szállított sportlovat az elszállítást megelőző 1 éven belül takonykórra és lovak fertőző kevésvérűségére megvizsgálták, s a vizsgálat eredménye negatív volt, valamint a származási helyén az elszállításkor egypatás állatokra átragadó fertőző betegség nem állt fenn;
- a röptetés céljából szállított sportgalamb származási állományában az elszállítás idején baromfira átragadó fertőző betegség nem állt fenn, valamint a származási helye nem áll állategészségügyi zárlat alatt.
b) Európából, Észak-Amerikából és Ausztráliából származó, nem étkezési vagy takarmányozási célú, további ipari feldolgozásra szánt állati eredetű terméket (pl. nyersgyapjú, nyersbőr, csont, toll, szaru, szarv, pata, szőr, halolaj, ipari zsír, oranoterápiás szer, trófea) ha származási bizonyítványában a származási ország állami állatorvosa igazolta, hogy a termék egészségesen levágott vagy elejtett állattól származik és a származási helye az elszállításkor mentes volt a termékkel terjeszthető minden állatbetegségtől.
(2) Engedély és származási bizonyítvány nélkül hozhatók be az országba:
a) a vámszabályoknak, valamint a postai szabályzatnak megfelelő küldeményként feladott, illetőleg a közlekedési vállalatok személy- és árufuvarozási szabályzata szerint kézipoggyászban szállítható mennyiségű, nem kereskedelmi célból behozott állati eredetű élelmiszer, továbbá a vasúti étkező- és hálókocsiban, autóbuszon, hajón, repülőgépen a személyzet, valamint az utasok ellátását szolgáló élelmiszer;
b) Európából, Észak-Amerikából és Ausztráliából ipari eljárással kikészített vagy feldolgozott nem étkezési vagy takarmányozási célra szolgáló állati eredetű termékek (pl gyárilag mosott gyapjú, talpbőr, cserzett bőr, kész szőrme és bőrruházati termék).
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek meglétét a belépés helye szerint illetékes állategészségügyi határállomás ellenőrzi, és azok hiánya esetén a behozatalt, illetőleg az átvitelt megtiltja.
(4) Nemzetközi szerződés alapján vagy járványveszély esetén a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az (1) és (2) bekezdésben meghatározott esetben is előírhatja a behozatali, illetőleg az átviteli engedély megszerzését."
9. §
A Vhr. 29. §-ának (2)-(3) bekezdései helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:
"(2) Gazdasági haszon céljából tartott emlősállat, baromfi, hal és méh szállításánál a mezőgazdasági nagyüzem vagy állatok forgalmazásával foglalkozó gazdálkodó szervezet a berakodást csak hatósági állatorvos felügyelete mellett végezheti, kivéve, ha saját állatait megyehatáron belüli telephelyére szállítja.
(3) Nem szükséges a hatósági állatorvos jelenléte baromfi, nyúl, és más prémesállat, hal és méh rakodása esetén, ha az állatokat a szállítást megelőzően 12 órán belül megvizsgálta és egészségesnek találta."
10. §
A Vhr. 38. §-a a következő (4) és (5) bekezdésekkel egészül ki:
"(4) Az állatvásárra, vagy helyi kiállításra történő állatszállítás állategészségügyi feltételeit a rendezvény helye szerint illetékes Állomás határozza meg.
(5) A nemzetközi részvétellel rendezett, továbbá országos kiállításra történő állatszállítás állategészségügyi feltételeit a minisztérium határozza meg."
11. §
A Vhr. 43. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"43. § A juhokat évenként - rühesség ellen -gyógyszeresen füröszteni, vagy más alkalmas módon kezelni kell."
12. §
A Vhr. 48. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A forgalmi korlátozást egy községre, városra a hatósági állatorvos, több községre, városra illetőleg a megye területére az Állomás rendeli el. A forgalmi korlátozást a helyben szokásos módon közzé kell tenni."
13. §
A Vhr. 49. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Fertőző állatbetegségek vagy parazitózisok megállapítása esetén a hatósági állatorvos az állat tartási helyére zárlatot rendelhet el (helyi zárlat)."
14. §
A Vhr. 62. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"Ez alól a területileg illetékes megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve felmentést adhat, illetőleg engedélyezheti, hogy két vagy több város gyepmesteri telepet közösen tartson fenn."
15. §
A Vhr. 63. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"Ez alól az előállítás és a felhasználás helye szerint illetékes Állomás meghatározott időre, és feltételek teljesítése mellett felmentést adhat."
16. §
A Vhr. 2. számú melléklete a rendelet melléklete szerint egészül ki.
17. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Váncsa Jenő s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
Melléklet a 3/1986. (II. 21) MÉM rendelethez
A 6/1981. (IV. 12.) MÉM rendelet 2. számú mellékletének 1. pontja a következő i) ponttal egészül ki:
(Behozatali engedély [22. § (3) bekezdés] iránti kérelemben fel kell tüntetni:)
"i) a karanténozásra kötelezett állatoknál a rendeltetési hely szerint illetékes állomás igazolását a karanténfeltételek meglétéről."