Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

28/1982. (XII. 24.) MÉM rendelet

egyes állategészségügyi jogszabályok módosításáról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, az egészségügyi miniszterrel, valamint a Minisztertanács Tanácsi Hivatalának elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem:

1. §

Az állategészségügyről szóló 1981. évi 3. számú törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott, a 23/1981. (XI. 26.) MÉM számú rendelettel módosított 6/1981. (IV. 12.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosul:

(1) Az R. 4. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állategészségügyi területi hatósági feladatokat - a jogszabályban meghatározott eltérésekkel - a szakigazgatási intézményként működő megyei, fővárosi állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás) látja el.

(2) A helyi állategészségügyi hatósági feladatokat a körzeti állatorvos, valamint az Állomás által hatósági feladatok ellátásával megbízott, üzembe kihelyezett, illetőleg üzemi állatorvos (a továbbiakban: hatósági állatorvos) látja el."

(2) Az R. 5. § (2) bekezdésének a) és c) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az állategészségügy területén felmerülő egyéb szakfeladatok közül)

"a) az élelmiszer előállítással és forgalmazással összefüggő élelmiszerhigiéniai ellenőrzéseket, valamint az élelmiszerek minőségellenőrzését - jogszabályban meghatározott megosztásban - a hatósági állatorvos, az Állomás, illetőleg az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ (a továbbiakban: Központ),"

"c) az Állomások anyagi-műszaki irányítását a Központ látja el."

(3) Az R. 7. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A méhegészségügyi feladatok ellátásában szükség szerint községenként egy vagy több méhegészségügyi felelős működik közre. A méhegészségügyi felelőst a méhbetegségek felismerésében és a megelőző, gyógyító eljárásokban jártas méhészek közül az Állomás jelöli ki és látja el megbízólevéllel."

(4) Az R. 17. §-a helyébe a következő rendekezés lép:

"17. § Ha a takarmány vagy a takarmányt előállító üzem az állategészségügyi követelményeknek nem felel meg, az állatorvos a szükséges intézkedések megtétele érdekében az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézetet értesíti, annak intézkedéséig a takarmány felhasználását megtilthatja."

(5) Az R. 22. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A rendelet 1. § (1) bekezdés a)-c) és e)-h) pontjában meghatározott állatok, génbankként kezelt állatok, termékenyítő anyag, tojás, ikra, valamint állati eredetű élelmiszer nyersanyag, félkész- és késztermék behozatalához, szarvasmarhának, bivalynak, juhnak, kecskének, sertésnek, lónak, szamárnak, öszvérnek, nyúlnak, baromfinak, szárnyas vadnak, vadon élő hasított körmű és egypatájú állatnak az országon való átszállításához engedélyt kell kérni. Az engedélyt az állat tulajdonosa, illetőleg a vele kötött megállapodás alapján a szállítmányozó vagy a fuvarozó szerzi be. Az engedély mintáját a 2. számú melléklet tartalmazza."

(6) Az R. 48. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A forgalmi korlátozást az Állomás rendeli el, és ennek közzétételéről a helyben szokásos módon gondoskodik."

(7) Az R. 58. §-ának (1), (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A kártalanítás (térítés) jogalapját, valamint becslés alapján annak összegszerűségét az Állomás állapítja meg."

"(4) A kártalanítást a jogerős határozat alapján az Állami Biztosító 30 napon belül fizeti ki.

(5) Az Állomás a kártalanítás nélkül, hajésági rendelkezésre leölt állat felhasználható és forgalomba hozható részeit - amennyiben ennek állategészségügyi akadálya nincs - a tulajdonosnak kiadhatja, illetőleg értékesítésükre vonatkozóan intézkedhet. Értékesítés esetén a befolyt összeget - a felmerült költségek levonásával - a tulajdonos részére ki kell utalni."

(8) Az R. 39. §-ának (1) bekezdésében, 45. §-ának (1) bekezdésében, 49. §-ának (1) bekezdésében a járási főállatorvos helyett az Állomást, a 38. § (1) és (3) bekezdésében, valamint a 3. számú melléklet 7. pontjában a járási főállatorvos helyett a hatósági állatorvost kell érteni.

(9) Az R. 6. §-ában az "5. § (2) bekezdés c) pontjában meghatarozott" szövegrész hatályát veszti.

2. §

A 28/1981. (XII. 30.) MÉM számú rendelet mellékleteként kiadott Állategészségügyi Szabályzat e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul. A mellékletet a MÉM Értesítőben kell közzétenni.

3. §

A szarvasmarha-állományok gümőkór- és brucellózismentesítésének állami támogatásáról szóló 29/1981. (XII. 30.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: G.) az alábbiak szerint módosul:

(1) A G. 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás) a mezőgazdasági nagyüzemeket szarvasmarha-állományuk brucellózisos fertőzöttségük alapján két csoportba köteles sorolni:

a) az első csoportba tartoznak azok, amelyek a brucellózissal fertőzött szarvasmarhákat, illetőleg ezek szaporulatát a mentes állománytól elkülönítetten tartják;

b) a második csoportba tartoznak azok, amelyeknek állománya brucellózissal fertőzött, és a fertőzött, illetőleg mentes tehenek szaporulatát együtt tartják."

(2) A G. 8. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, egyidejűleg a jelenlegi (3) bekezdés jelölése (4) bekezdésre változik:

"(2)A füljelző behelyezése egyéni állattartó tulajdonában vagy gondozásában levő szarvasmarha esetében a hatósági állatorvos feladata. A megjelöléssel kapcsolatos részletes szabályokat a 4. számú melléklet tartalmazza.

(3) A mezőgazdasági nagyüzemek a füljelző beszerzéséről és a szarvasmarhák megjelöléséről maguk gondoskodnak."

(3) A G. 14. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"14. § (1) Ha a mezőgazdasági nagyüzem saját tenyésztésű és a 4. § (1) bekezdésének aj pontja szerint minősülő mentes üszőkkel rendelkezik, eltávolított tehenei pótlására elsősorban ezeket kell felhasználnia. Az ilyen üszők mentesítésre való alkalmasságát az Állomás bírálja el.

(2) Nem részesülhet állami támogatásban a mezőgazdasági nagyüzem, ha a mentesítésre alkalmas, saját tenyésztésű vemhes üszőit eladja és emiatt kényszerül üszővásárlásra."

(4) A G. 16. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A mezőgazdasági nagyüzemek tehénállományának gümőkór- és brucellózismentességét az Állomás, az egyéni állattartók tehénállományának e két betegségtől való mentességét a hatósági állatorvos állapítja meg és igazolja."

(5) A G. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. § A mentesítések céljára a költségvetésben biztosított összeg megyék közötti elosztásáról és elszámoltatásáról a minisztérium az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ útján gondoskodik."

(6) A G. 22. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Állománynövelés esetén, illetve ha a pótlás saját tenyésztésből nem oldható meg - az előzetes vizsgálatokra, valamint az elkülönítésre vonatkozó szabályok betartása mellett - mentes állományból származó üszők használhatók fel."

(7) A G. 2. számú melléklete II. fejezetének "A már minősített állományokkal kapcsolatos feladatok" című részének 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. A nőivarú állomány szaporítását elsősorban mesterséges termékenyítéssel kell végezni. Indokolt esetben az Állomás javaslata alapján az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet a mezőgazdasági nagyüzem részére természetes fedeztetés céljára az állategészségügyi feltételeknek megfelelő tenyészbika vásárlásához is hozzájárulhat."

(8) A G. 4. számú mellékletének 1., 4. és 7. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"1. Az egyéni állattartók szarvasmarháinak megjelöléséhez szükséges tartós füljelzőkről, a jelzés elvégzéséhez szükséges füllyukasztó fogókról és egyéb eszközökről, az elszámolási rendszer kialakításáról és a szükséges nyomtatványokról a minisztérium az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ útján gondoskodik."

"4. Az állatorvosok a felhasznált füljelzőkről nyilvántartást kötelesek vezetni. A nyilvántartás adatait az Állomások a területükre vonatkozóan az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ országosan összesíti."

"7. A szarvasmarhák tartós füljelzőkkel való ellátását a mezőgazdasági nagyüzemeknél az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézet szúrópróbaszerűen ellenőrzi."

(9) A G. 10. §-ának (3) bekezdése, a 2. számú melléklet I/2. fejezete b) pontjának második mondata, a 2. számú melléklet II. "Állategészségügyi előírások a brucellózistól mentessé nem nyilvánított megyékben" fejezetének 1/c) pontja, valamint a 4. számú melléklet 3. pontja hatályát veszti.

4. §

Az állati eredetű élelmiszerek élelmiszerhigiéniai vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 30/1981. (XII. 30.) MÉM-EüM számú együttes rendelet (a továbbiakban: Ér.) az alábbiak szerint módosul:

(1) Az Ér. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az élelmiszerek előállításával és forgalomba hozatalával kapcsolatos élelmiszerhigiéniai vizsgálatokat (a továbbiakban: vizsgálat) és élelmiszerhigiéniai ellenőrzéseket (a továbbiakban: elIenőrzés) a megyei, fővárosi állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás), valamint a hatósági állatorvosok végzik."

(2) Az Ér. 7. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Külföldre kivitelre szánt vagy külföldről behozott élelmiszer vizsgálatánál csak az Állomással munkaviszonyban álló hatósági állatorvos működhet közre."

(3) Az Ér. mellékleteként kiadott "Az állati eredetű élelmiszerek élelmiszerhigiéniai vizsgálatának és ellenőrzésének szabályzata" e rendelet 2. számú melléklete szerint módosul. A mellékletet a MÉM Értesítőben kell közzétenni.

5. §

Az Állati Eredetű Fehérjetakarmányokat Előállító Üzemek Higiéniai Szabályzatáról szóló 1/1982. (I. 1.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: Fr.) az alábbiak szerint módosul:

(1) Az Fr. 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A terveket a megyei, fővárosi állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomáshoz (a továbbiakban: Állomás) kell benyújtani. Az Állomás az illetékes szakhatóságok véleményének beszerzése után a terveket jóváhagyásra bemutatja a megyei, fővárosi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének."

(2) Az Fr. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az élelmiszeripari üzemhez csatlakozó melléktermék-feldolgozó higiéniai fejlesztési ütemtervét az Állomáshoz jóváhagyás céljából be kell mutatni."

(3) Az Fr. 3. §-ának (1) bekezdése, 4. § (1) bekezdésének második mondata és a 4. § (2) bekezdésének második mondata hatályát veszti.

(4) Az Fr. mellékleteként kiadott "Az Állati Eredetű Fehérjetakarmányokat Előállító Üzemek Higiéniai Szabályzata" e rendelet 3. számú melléklete szerint módosul. A mellékletet a MÉM Értesítőben kell közzétenni.

6. §

Az állatorvosok és egyéb állategészségügyi szakemberek foglalkoztatásáról és feladatairól szóló 3/1982. (I. 16.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: Mr.) az alábbiak szerint módosul:

(1) Az Mr. 1. § (2) bekezdésének a) pontja helyébe, valamint d) és e) pontja helyébe új d) pontként a következő rendelkezések lépnek:

(A rendelet alkalmazása szempontjából állami állategészségügyi intézmények)

"a) az állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomások (a továbbiakban: Állomás) és szervei;"

"d) az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Központ."

(2) Az Mr. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az üzemi állatorvos és a mezőgazdasági nagyüzem között az állategészségügyi feladatok ellátásával kapcsolatban felmerült szakmai véleménykülönbség esetén a döntés az Állomás igazgatójának hatáskörébe tartozik."

(3) Az Mr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § Az üzemi állatorvos köteles működési területének állategészségügyi helyzetéről, valamint egyéb állategészségügyi tevékenységéről a külön jogszabályban előírt jelentéseket az Állomásnak megküldeni."

(4) Az Mr. 10. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az Állomás igazgatója a helyettesítés megszervezésével az Állomás szerveinek vezetőit is megbízhatja."

(5) Az Mr. 1. számú melléklete 1. pontjának harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Minden hó 20-ig elkészíti a következő havi ügyeleti beosztást és arról az érdekelteket értesíti."

(6) Az Mr. 5. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

7. §

A méhészetről szóló, a 18/1972. (XI. 6.) MÉM számú, a 27/1975. (XII. 28.) MÉM számú, valamint a 6/1981. (IV. 12.) MÉM számú rendelettel módosított 15/1969. (XI. 6.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: Mj.) az alábbiak szerint módosul.

(1) Az Mj. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § A méhegészségügyi vizsgálatért és az ezzel kapcsolatos feladatok ellátásáért méhcsaládonként 6 Ft díjat kell fizetni."

(2) Az Mj. 7/A. §-ának (1), (2), (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Méhanyák forgalomba hozatal céljából történő nevelésével - a vonatkozó külön jogszabályokban meghatározottaknak megfelelően - csak az foglalkozhat, akinek telepét - kérelmére - a megyei, fővárosi állategészségügyi és élelmiszer ellenőrző állomás (a továbbiakban: Állomás) anyanevelő teleppé nyilvánította. Az anyanevelő teleppé nyilvánítás a visszavonásig érvényes.

(2) A kérelmet az anyanevelő telep helye szerint illetékes hatósági állatorvoshoz kell benyújtani. A kérelmet a hatósági állatorvos szakvéleményével ellátott javaslatával az Állomáshoz terjeszti fel. A kérelem mintáját az 1. számú melléklet tartalmazza."

"(6) Az anyanevelő telep állami ellenőrzését az illetékes Állomás látja el. A fajtaellenőrzést a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium által kijelölt intézet végzi.

(7) A telep tulajdonosa (kezelője) minden naptári év január 31. napjáig az illetékes hatósági állatorvosnak írásban köteles bejelenteni a kijelölés időpontjában megállapított feltételekben (adatokban) az előző naptári évben bekövetkezett változásokat."

(3) Az Mj. 1. számú mellékletében közölt kérelemmintában a címzés Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomásra változik és a kérelmező lakcíme rovat utáni szövegrész helyébe a következő szöveget kell felvenni:

(4) A 18/1972. (XI. 6.) MÉM számú rendelet hatályát veszti.

8. §

A gyógyszert tartalmazó keveréktakarmányok előállításának és forgalmának szabályozásáról szóló 25/1977. (VII. 20.) MÉM számú rendelet (a továbbiakban: Gyr.) az alábbiak szerint módosul:

(1) A Gyr. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A gyógyszeres táp hatóanyag-tartalmának ellenőrzését a keverőüzemben a bekeverési napló mérési adatai alapján a területileg illetékes hatósági állatorvos végzi. Takarmánykeverési hiányosságok esetén az Állatgyógyászati Oltóanyagellen-Őrző Intézetet, a gyógyhatás elmaradása vagy mérgezés gyanúja esetén a minták hatóanyagtartalmának vizsgálatára az Országos Állategészségügyi Intézetet kell felkérni."

(2) A Gyr. 3. §-ának (3) bekezdésében és 7. §-ának (3) bekezdésében az Országos Takarmányozási és Állattenyésztési Felügyelőség helyett az Állattenyésztési és Takarmányozási Minősítő Intézetet, 5. §-ában és 8. §-ában a járási főállatorvos helyett a hatósági állatorvost, a 7. § (2) bekezdésében pedig az Állategészségügyi és Élelmiszer Ellenőrző Állomást, 7. §-ának (3) bekezdésében és a 8. §-ban az Országos Állategészségügyi Intézet helyett az Állatgyógyászati Oltóanyagellenőrző Intézetet kell érteni.

9. §

Ez a rendelet 1983. január 1. napján lép hatályba.

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter