5/1986. (VII. 23.) BkM rendelet

a belkereskedelmi dolgozók szakképesítéséről

Az Országos Anyag- és Árhivatal elnökével, az érdekelt minisztériumok és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Kereskedelmi-, Pénzügyi- és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a belkereskedelmi tevékenységét folytató jogi személyekre.

2. §

(1) A főosztályvezetői, az ennek megfelelő, illetve ennél magasabb beosztású vezetői (a továbbiakban: vezetőállású) munkakörben történő foglalkoztatáshoz szükséges szakmai és politikaiképzettséget (a továbbiakban együtt: képesítés) az 2. számú: melléklet I. fejezete tartalmazza.

(2) A termelés- és tevékenység irányítók képesítését az 1. számú melléklet II. fejezete, a 4. §-ban meghatározott munkakörök képesítési előírásait a III. fejezet, a fizikai dolgozók szakmai képesítési követelményeit pedig a IV. fejezete tartalmazza.

(3) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt - de a Munka Törvénykönyve végrehajtási rendelete 85. § (2) bekezdés alapján vezetőállásúnak minősített - vezetők képesítési követelményeit, valamint az egyes munkakörökhöz szükséges képesítési előírásokat - e rendeletben foglaltak figyelembevételével - a kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) kell meghatározni.

(4) A rendelet 2. számú melléklete tartalmazza azokat a munkaköröket, amelyekben a rendelet hatálybalépését követően az idegenforgalmi, vendéglátóipari tevékenységet folytató jogi személyeknél idegen nyelvtudás nélkül munkaviszony nem létesíthető.

(5) A rendelet 3. számú melléklete tartalmazza a szakirányú képesítést nyújtó iskolák és szakvizsgák jegyzékét.

3. §

(1) Vezetőállású munkakörbe választani, kinevezni, foglalkoztatni - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - csak azt a dolgozót szabad, aki az előírt képesítéssel rendelkezik.

(2) Vezetőállású munkakörben kivételesen olyan dolgozó is foglalkoztatható, aki az előírt képesítéssel nem rendelkezik, ha a munkaszerződésben meghatározott határidőn belül vállalja annak megszerzését. A határidő nem lehet több a szükséges tanulmányi idő 2 évvel növelt idejénél.

(3) Ha a vezetőállású dolgozó tanulmányait 2 éven belül nem kezdte meg, abbahagyta, vagy az előírt képesítést a (2) bekezdésben megjelölt határidőre nem szerezte meg, a képesítésének megfelelő munkakörbe kell áthelyezni.

(4) A munkáltatói jogkör gyakorlója a kollektív szerződés (munkaügyi szabályzat) hatáskörébe utalt dolgozókra [2. § (3) bekezdés] vonatkozó képesítési előírás alól, különösen indokolt esetben felmentést adhat.

4. §

Képesítéssel nem rendelkező dolgozót

a) 5 és 4 csillagos szálloda vezetői, igazgatói és helyettesi, szobafőnöki, szállodatitkári, főportási,

b) kiemelt kategóriájú raktárház-igazgatói és helyettesi,

c) kiemelt kategóriájú kiskereskedelmi, vendéglátóipari egység vezetői és helyettesi,

d) idegenvezetői,

e) ellenőrző becsüsi,

f) konyhafőnök és helyettesi, konyhamészárosi,

g) pincemesteri

munkakörben foglalkoztatni nem lehet.

5. §

A korábban érvényben volt jogszabályok rendelkezései alapján elismert képesítések, mentesítések és felmentések továbbra is érvényesek, ha a dolgozó munkaköre a képesítés elismerése a mentesítés, illetőleg a felmentés megadása óta nem változott.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a belkereskedelmi dolgozók szakképesítéséről szóló 16/1978. (VIII. 31.) BkM rendelet hatályát veszti.

Andrikó Miklós s. k.,

belkereskedelmi minisztériumi államtitkár

1. számú melléklet az 5/1986. (VII. 23.) BkM rendelethez

I. Fejezet

Vezetők

II. Fejezet

Termelés- és tevékenység irányító

III. Fejezet

A rendelet 4. §-a szerinti munkakörök képesítési előírásai.

IV. Fejezet

A fizikai dolgozók szakmai képesítési követelményei

A) Bonyolult betanított és egyszerű szakmunka: 6 hónapos betanító tanfolyam elvégzését tanúsító igazolás (szakács, cukrász, eladó, felszolgáló stb.) vagy hat hónapnál hosszabb betanítási idő.

B) Szakmunka:

a) kereskedelmi- és vendéglátóipari szakmunkás, illetve vállalati szakmunkás-bizonyítvány

b) ipari rokon szakmában szerzett szakmunkás-bizonyítvány és 2 év kereskedelmi szakmai gyakorlat,

c) 1-2 személyes boltvezetőknél üzletvezetői szakvizsga-bizonyítvány, továbbá raktári részlegvezetői szakvizsga-bizonyítvány, pénztárosi szakvizsga-bizonyítvány, szállodás szakvizsgabizonyítvány,

d) betanító tanfolyam és legalább nyolc év szakmai gyakorlat.

C) Összetett szakmunka

A B/a) és B/c) pont szerinti szakképesítés és ötéves szakmai gyakorlat.

2. számú melléklet az 5/1986. (VII. 23.) BkM rendelethez

3. számú melléklet az 5/1986. (VII. 23.) BkM rendelethez

Szakirányú képesítést nyújtó iskolák és tanfolyamok, valamint egyes fizikai munkakörökhöz szükséges szakképzettség

I. Szakirányú iskolák

1. Kereskedelmi, vendéglátóipari, kirakatrendező és dekoratőr szakmunkásképző iskolák

Élelmiszer eladó, kullúrcikk eladó, ruházati eladó, műszaki cikkek eladója, kirakatrendező és dekoratőr, szakács, cukrász, felszolgáló, vendéglátóipari eladó, tüzelő és építőanyag eladó, kozmetika- vegyicikk eladó, látszerész és optika-fotó eladó stb. munkakörökben.

2. Kereskedelmi és vendéglátóipari szakközépiskolák

Képesítést nyújt:

áruforgalmi előadó, hálózati ellenőr, instruktor, hálózati szervező, minőségi ellenőr, propaganda előadó, szervezés-technikai előadó, árelőadó, szállítási előadó, piackutató, tervelőadó, beruházási előadó, munka- és üzemszervező, üzletvezető és helyettesi, valamint ezzel egyenértékű, hasonló jellegű munkakörökben.

3. Közgazdasági szakközépiskolák

Képesítést nyújt:

tervelőadó statisztikai előadó, beruházási előadó, pénzügyi előadó, kalkulátor, könyvelési ellenőr, kontírozó könyvelő, ügyvitelszervező, revizor, SZTK ügyintéző, valamint az ezzel egyenértékű munkakörökben.

4. A Közgazdaságtudományi Egyetem (okleveles közgazdász), a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola, valamint Külkereskedelmi Főiskola

Képesítést nyújt:

áruforgalmi, gazdasági vezetői, ügyintézői és hálózati munkakörökben.

5. Pénzügyi és Számviteli Főiskola

Képesítést nyújt valamennyi pénzügyi, számviteli üzemgazdász, munka- és üzemszervező munkakörben a IV. képesítési fokozatnak, tervgazdasági, statisztikai, beruházási munkakörökben a III. képesítési fokozatnak megfelelően.

6. A munkakör jellegének megfelelően a kollektív szerződésben kell meghatározni, hogy az 1-5. pontban fel nem sorolt szakmunkás és szakközépiskolák, valamint egyetemek és főiskolák mikor minősülnek szakirányúnak.

II. Tanfolyamok

A nem fizikai dolgozók részére szervezett ágazati tanfolyamok minősítése:

a) alapfokúnak minősülő szakvizsgák:

- munkavédelmi

b) középfokúnak minősülő szakvizsgák:

- áruforgalmi

- szervezői

- ellenőri

- minőségellenőri

- idegenforgalmi

- tűzvédelmi

- rendészeti

- belkereskedelmi könyvelői

- reklám

- árkalkulátori

- szállodás

- III/b. pont szerinti szakvizsgák

c) felsőfokúnak minősülő szakvizsgák:

- áruforgalmi

- szervezői

- ellenőri

- idegenforgalmi

- tűzvédelmi vezetői

- rendészeti vezető

- idegenvezetői

- reklám.

III. A fizikai dolgozók részére szervezett ágazati szakvizsgák:

a) Vállalati szakmunkás [a 8/1979. (VI. 7.) BkM rendelet szerint].

b) Egységvezetői: boltvezetői, vendéglátóipari üzletvezetői, raktári részlegvezető (nagykereskedelmi hálózatvezetői, TÜZÉP vezetői) a BÁV-nál becsüsi.

c) Pénztárosképző.

d) Szállodás.

Tartalomjegyzék