1/1987. (XII. 29.) KEM rendelet
a külkereskedelmi tevékenység folytatásának rendjéről
A külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény (a továbbiakban: KKT) végrehajtására kiadott, az 1028/1985. (IV. 13.) Mt. h. számú határozattal módosított 1053/1974. (X. 17.) Mt. h. határozat 23. pontjában biztosított jogkörömnél fogva, a külkereskedelmi tevékenység folytatásának rendjét az alábbiakban szabályozom:
1. §
(1) Külkereskedelmi tevékenységet végezhet minden olyan gazdálkodó szervezet, amelyet bejegyeztek a Kereskedelmi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által vezetett, a külkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetek nyilvántartásába (a továbbiakban: nyilvántartás).
(2) A bejegyzés a gazdálkodó szervezet bejelentése alapján történik a konvertibilis elszámolású viszonylatokban, az e rendelet 1. és 2. számú mellékletében nem szereplő termékekre, szolgáltatásokra, anyagi értéket képviselő jogokra és egyéb tevékenységekre (a továbbiakban: áruk) vonatkozó külkereskedelmi tevékenység esetén.
(3) A nem konvertibilis elszámolású viszonylatokkal, valamint a rendelet 1. és 2. számú mellékleteiben szereplő árukkal folytatott külkereskedelmi tevékenység a minisztérium határozata alapján jegyezhető be.
2. §
(1) Gazdálkodó szervezetek részére az 1. és 2. számú mellékletekben szereplő árukra, továbbá a nem konvertibilis viszonylatokra vonatkozóan a minisztérium eseti külkereskedelmi engedélyt adhat. Eseti engedély alapján a gazdálkodó szervezet a nyilvántartásba nem jegyezhető be.
(2) Külföldi részvétellel működő gazdasági társulás és külföldi érdekeltségű társaság a hatósági engedélyben meghatározott tevékenysége keretei között a más magyar gazdálkodó szervezetekre irányadó szabályok szerint folytathat külkereskedelmi tevékenységet.
3. §
Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott nyilvántartásba a gazdálkodó szervezetet be kell jegyezni, amennyiben megfelel a külön jogszabályok által meghatározott szervezeti és személyi követelményeknek, illetőleg vállalja, hogy azokat meghatározott időn belül biztosítja.
4. §
(1) A nyilvántartásba való bejegyzésre irányuló bejelentésben meg kell jelölni:
a) a statisztikai termékjegyzékszám feltüntetésével azokat a termékcsoportokat és tevékenységeket, amelyekre vonatkozóan a bejelentő az export- illetőleg az importtevékenységet folytatni kívánja;
b) a tervezett áruforgalom éves nagyságát export, import és relációs bontásban.
(2) A bejelentéshez csatolni kell a 3. §-ban meghatározott feltételek teljesítéséről a gazdálkodó szervezet vezetőjének a nyilatkozatát.
5. §
(1) A minisztérium a bejelentéstől számított 30 napon belül értesíti a bejelentőt, hogy a nyilvántartásba bejegyezte, vagy a bejegyzést megtagadta. A bejegyzés csak akkor tagadható meg, ha a bejelentő nem felel meg a 3. §-ban meghatározott feltételeknek.
(2) A bejegyzésről a minisztérium értesíti az ágazati minisztériumot, szövetkezet esetében az országos érdekképviseleti szervet is, továbbá a bejelentő pénzforgalmi jellegű bankszámláját vezető pénzintézetet, a Magyar Gazdasági Kamarát, a Magyar Nemzeti Bankot, valamint a cégbíróságot.
6. §
(1) Az 1. § (3) bekezdésében említett határozat iránti kérelemben a 3. §-ban meghatározott feltételek meglétét igazolni kell.
(2) A kérelmet a minisztériumhoz kell benyújtani, amelyhez csatolni kell a kérelmező tevékenysége szerint illetékes ágazati miniszternek, szövetkezet esetében az országos érdekképviseleti szervnek is a kérelem teljesítésével kapcsolatos véleményét. A kérelem benyújtására a 4. § rendelkezéseit azzal a kiegészítéssel kell alkalmazni, hogy a kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező külkereskedelmi stratégiai elképzeléseit a kérelem tárgyát képező áruk és viszonylatok vonatkozásában.
(3) A kérelem elbírálási ideje 60 nap. Az 5. § (2) bekezdésében foglaltakat ebben az esetben is alkalmazni kell.
7. §
(1) A külkereskedelmi tevékenységet megkezdeni a nyilvántartásba vételről szóló értesítésben, illetőleg a határozatban meghatározott időponttól lehet.
(2) A külkereskedelmi tevékenység folytatását feltételhez lehet kötni, ha azt nemzetközi szerződés vagy más ország hatósági előírásai, illetőleg a termék forgalmazásának sajátosságai szükségessé teszik.
(3) A feltételt a bejegyzésről szóló értesítésbe, illetőleg a határozatba kell foglalni.
8. §
(1) Gazdasági tevékenység folytatására jogosult magánszemélyek, ide értve ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságait is, a minisztérium engedélyével - az 1. és a 2. számú mellékletben szereplő áruk, továbbá a nem konvertibilis elszámolású viszonylatok kivételével - saját előállítású termékeiket, illetve szolgáltatásaikat külpiacon közvetlenül értékesíthetik.
(2) Magánszemélyek ideértve ezek jogi személyiséggel nem rendelkező társaságait is, a minisztérium engedélyével az Országos Találmányi Hivatalnál bejelentett, illetőleg szabadalmazott találmányukat külföldön hasznosíthatják (licenciaszerződést köthetnek). A találmány, illetőleg a szabadalom hasznosítására irányuló engedély kiadásának feltétele a 23/1970. (VII. 4.) Korm. rendeletben előírt engedély megléte.
(3) A képző-, ipar- és fotóművészek illetőleg az általuk létrehozott alkotóközösségek és jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok a minisztérium engedélyével a saját alkotásaikat külpiacon értékesíthetik.
(4) Az eljárás kérelemre indul. A kérelem tárgyában a minisztérium határozattal dönt.
9. §
(1) Áru kivitelére, illetőleg behozatalára szóló jogosultság -, ha ez a rendelet, más jogszabály vagy hatósági határozat eltérő rendelkezést nem tartalmaz - az ügylet gazdaságos és a nemzetközi kereskedelemben szokásos teljesítése által meghatározott keretek között magában foglalja a külkereskedelmi szerződések előkészítésének, megkötésének és teljesítésének a jogát.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott jogosultság kiterjed az áruval kapcsolatos különleges külkereskedelmi ügyletek megkötésére, így különösen külkereskedelmi célú piackutatásra, reklám-és propagandatevékenységre (pl. árubemutató, szakkiállítás, kiállítás, vásár, előadás rendezése, hirdetés), szervezési ismeretek behozatalára, illetőleg kivitelére, szakértői, szaktanácsadói tevékenység végzésére és az áru minőségének ellenőrzésére vonatkozó külkereskedelmi szerződés megkötésére is.
(3) Az azonos árut forgalmazók kötelesek olyan együttműködést kialakítani, amely lehetővé teszi az egyes piacok beviteli előírásaihoz való alkalmazkodást, a hazai termelési vagy kereskedelmi érdekek sérelmének elkerülését és a hatékony külföldi piaci fellépés feltételeinek kialakítását.
(4) A nem külföldi megbízásából vagy részére végzett külkereskedelmi célú piackutatáshoz nincs szükség nyilvántartásba vételre, illetőleg külkereskedelmi engedélyre; azt a minisztériumhoz intézett bejelentés után lehet megkezdeni.
10. §
(1) A minisztérium a külkereskedelmi tevékenység gyakorlását határozattal felfüggesztheti, ha a 3. §-ban meghatározott feltételek már nem állnak fenn.
(2) A minisztérium a külkereskedelmi tevékenység gyakorlását akkor is felfüggesztheti, vagy folytatására további feltételeket határozhat meg, ha a gazdálkodó szervezet felszámolására irányuló eljárás megindításáról tudomást szerzett, vagy nemzetközi szerződés teljesítése azt igényli.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglalt határozatot a fellebbezésre tekintet nélkül végre kell hajtani.
11. §
(1) Nem folytathat külkereskedelmi tevékenységet az, akit a nyilvántartásból töröltek, vagy akinek a minisztérium határozattal megtiltotta.
(2) A nyilvántartásból való törlésről szóló határozat kiadása előtt ki kell kérni a Magyar Gazdasági Kamara véleményét.
12. §
A minisztérium a 11. § szerinti határozatot akkor adja ki, ha a külkereskedelmi tevékenység folytatója:
a) a külkereskedelemre vonatkozó, vagy a külkereskedelemmel összefüggő devizagazdálkodásról szóló jogszabályokat, vagy nemzetközi szerződésben foglaltakat megsértette;
b) a minisztérium által a bejegyzésről szóló értesítésben, illetőleg a határozatban előírt feltételeket nem tartotta meg;
c) a nyilvántartásba való bejegyzés feltételeinek már nem felel meg;
d) tevékenységét a jogszabályok, vagy a nemzetközi kereskedelmi szokások megsértésével folytatja.
13. §
(1) Ez a rendelet nem érinti az 1987. december 31-én jogszabály vagy határozat alapján fennálló külkereskedelmi jogosultságok érvényességét, melyeket a minisztérium változatlan tartalommal, illetőleg a rendelet 1. és 2. számú mellékletének megfelelő esetleges módosításokkal a nyilvántartásba bejegyez, kivéve, ha a rendelet hatályba lépésétől számított 90 napon belül a jogosult a bejegyzést eltérő tartalommal kéri és e kérelmet a minisztérium az 5. § (1) bekezdésének megfelelően teljesíti.
(2) Az e rendelet alapján kiadott határozatot indokolni kell, egyébként az államigazgatási eljárás általános szabályait az 1/1982. (I. 16.) KkM rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(3) Ez a rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti a külkereskedelmi jog megadásának és gyakorlásának rendjéről szóló 7/1985. (XII. 31.) KkM rendelet.
(4) A rendelet mellékletei a Magyar Közlönyben közzétett közleményben módosíthatók.
Marjai József s. k.,
kereskedelmi miniszter
1. számú melléklet a kereskedelmi miniszter 1/1987. (XII. 29.) KEM rendeletéhez
2. számú melléklet a kereskedelmi miniszter 1/1987. (XII. 29.) KEM rendeletéhez
B. Tevékenységek
1. belkereskedelmi célú árucsere (határmenti árucserét is beleértve)
2. kereskedelmi közvetítői (ügynöki), képviseleti tevékenység
3. nemzetközi szállítmányozási tevékenység
4. külföldi vonatkozású iparjogvédelmi tevékenység
5. vadásztatás.