Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

20/1987. (IX. 8.) MM rendelet

a nevelési tanácsadókról

A 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 80. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az 1. §-ban és az 5. § (1) bekezdésében foglaltak tekintetében az egészségügyi miniszterrel, az 5. § (2) bekezdésében foglaltak tekintetében a pénzügyminiszterrel, az 5-6. és a 9. §-ban foglaltak tekintetében az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, valamint a Pedagógusok Szakszervezetével egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1)[1] A gyermekek személyiségével és fejlettségével összefüggő vizsgálatokat végző intézmények (a továbbiakban: nevelési tanácsadók) részt vesznek a harmadik életévüket betöltött, beilleszkedési, tanulási és egyéb személyiségzavarokkal küzdő kiskorúak (a továbbiakban: kiskorúak) nevelésében, oktatásában. Ennek érdekében elvégzik a kiskorúak vizsgálatát, s az eredményétől függően pedagógiai és pszichológiai tanácsadással, terápiával, családgondozással segítik a személyiségzavar megszüntetését, a kiskorúak nevelését, személyiségük harmonikus fejlődését.

(2) A nevelési tanácsadók az alap- és középfokú nevelési-oktatási intézményekkel együttműködve képesség- és tehetségvizsgálattal előmozdítják a tanulók személyiségének fejlődését.

2. §

(1)[2] A nevelési tanácsadó - külön jogszabályban megállapított esetben - szakvéleményt ad a tanköteles korba lépő gyermekek fejlettségéről. A nevelési tanácsadó feladatát az önkormányzatok közötti - körzeti feladatok ellátására vonatkozó - megállapodás keretében a fenntartó önkormányzat működési területén kívül is ellátja.

(2) A tanköteles korba lépő gyermekek fejlettségének vizsgálatát általában a nevelési tanácsadóban végzik. Ha a vizsgálat személyi és tárgyi feltételei biztosíthatók s a vizsgálandó gyermekek száma is indokolja, a vizsgálat a helyszínen - az óvodában vagy az általános iskolában - is elvégezhető.

(3) Ha a nevelési tanácsadó a vizsgálat alapján azt állapítja meg, hogy a tanköteles korba lépő gyermek fejlettségének elbírálásához a fogyatékosság típusa szerint illetékes szakértői bizottság (a továbbiakban: szakértői bizottság) vizsgálata szükséges, - saját vizsgálata eredményének és a rendelkezésre álló egyéb iratoknak egyidejű megküldésével - javasolja a fogyatékos gyermekek, tanulók felvételéhez, illetőleg áthelyezéséhez szükséges szakértői bizottsági vizsgálat elrendelését.

(4)[3] Ha a szülő, gondozó, törvényes képviselő (a továbbiakban együtt: szülő) a gyermeke tankötelezettségének kezdetével kapcsolatos döntés ellen fellebbezett, a lakóhely szerint illetékes jegyző megkeresésére a nevelési tanácsadó új szakvéleményt készít. A szakvélemény elkészítésében nem vehetnek részt azok, akik a jogorvoslattal megtámadott döntés alapjául szolgáló szakvélemény elkészítésében részt vettek.

3. §

(1) A nevelési tanácsadók szolgáltatásait elsősorban a tevékenységi területükön működő óvodák, alap- és középfokú nevelési-oktatási intézmények, valamint az ott élő kiskorúak és szüleik saját elhatározásból vehetik igénybe. Jogszabály a kiskorú vizsgálatát kötelezővé teheti.

(2) Ha az 1-2. §-ban meghatározott feladatok ellátása lehetővé teszi, a nevelési tanácsadó más intézmények és szervek megkeresésének is eleget tehet.

4. §[4]

5. §

(1) A nevelési tanácsadóban a szakfeladatokat pszichológus, pedagógus, pszichopedagógus, gyógypedagógus, gyermekszakorvos és gyermekideggyógyász szakorvos látja el (a továbbiakban együtt: szakfeladatot ellátó dolgozók). A szakfeladatot ellátó dolgozók alkotják a nevelési tanácsadó közösségét.

(2) A nevelési tanácsadó szakfeladatot ellátó dolgozóinak létszámát a működési területén ellátandó kiskorúak számának és ezen belül a veszélyeztetettek arányának figyelembevételével kell meghatározni.

6. §

(1)[5] A nevelési tanácsadó vezetőjének (intézményvezető) pszichológus szakképesítéssel és legalább ötéves szakmai gyakorlattal kell rendelkeznie. Az intézményvezetői állás betöltésére irányuló pályázati felhívás közzétételéről a fenntartó önkormányzat jegyzője, főjegyzője gondoskodik.

(2) A szakmailag alkalmas pályázók tekintetében a kinevezési jogkör gyakorlójának - a pályázatot kiíró útján - ki kell kérni a nevelési tanácsadó közösségének előzetes véleményét is.

7. §[6]

A nevelési tanácsadó működési szabályzatot készít. A működési szabályzat a fenntartó önkormányzat jegyzőjének jóváhagyásával válik érvényessé. A jóváhagyást csak jogszabálysértés esetén lehet megtagadni.

8. §

(1) A nevelési tanácsadó közösségének döntési jogkörébe tartozik

a) a működési szabályzat elfogadása,

b) a munkaterv elfogadása, teljesítésének értékelése,

c) a szakmai dokumentáció rendjének meghatározása.

(2) A nevelési tanácsadó közössége a 6. § (2) bekezdésében megállapított véleményező jogkörrel rendelkezik.

(3) A nevelési tanácsadó közössége a működési szabályzatában további jogköröket határozhat meg.

9. §[7]

10. §

Ez a rendelet 1987. szeptember 15. napján lép hatályba; egyidejűleg a nevelési tanácsadóról és működéséről szóló 148/1972. (M. K. 19.) MM utasítás hatályát veszti.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos 1991.10.15.

[2] Megállapította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 14. § (2) bekezdése. Hatályos 1991.10.15.

[3] Megállapította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 14. § (3) bekezdése. Hatályos 1991.10.15.

[4] Hatályon kívül helyezte a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1991.10.15.

[5] Módosította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 14. § (4) bekezdése. Hatályos 1991.10.15.

[6] Megállapította a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 14. § (5) bekezdése. Hatályos 1991.10.15.

[7] Hatályon kívül helyezte a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1991.10.15. Továbbá hatályon kívül helyezte a 103/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. § III. pont 30. alpontja.