1987. évi 21. törvényerejű rendelet

a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény egyes rendelkezéseinek módosításáról, a kétszintű igazgatás bevezetéséről

1. § (1) A Minisztertanács által kijelölt megyékben a (2)-(4) bekezdésnek megfelelően:

a) a megyei tanács végrehajtó bizottsága látja el a községi, nagyközségi tanács tevékenységének törvényességi felügyeletét és végrehajtó bizottságának irányítását,

b) a megyei tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szervei a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága útján irányítják a szakigazgatási tevékenységet (a továbbiakban együtt: közvetlen megyei irányítás).

(2) A kijelölt megyékben:

a) a tanácsi szervek feladatára, hatáskörére, hatósági jogkörére vonatkozó szabályokat e törvényerejű rendelettel összhangban kell alkalmazni,

b) nem alkalmazhatók a tanácsokról szóló módosított 1971. évi I. törvény (a továbbiakban: Tt.) 6/A. §-a (1) bekezdésének, 15. §-a h) pontjának és 69/A. §-ának rendelkezései.

(3) A megyei irányításban közreműködő városok, városi jogú nagyközségek és a városkörnyéki községek kijelöléséről szóló 23/1983. NET számú határozat rendelkezéseit a tanácsi irányítás tekintetében nem lehet alkalmazni. Más állami szervek illetékességi területét, e rendelkezés nem érinti.

(4) Az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, módosított 1981. évi I. törvény 94. §-a b) pontjának és a szabálysértésekről szóló, módosított 1968. évi I. törvény 29. §-a (2) bekezdésének alkalmazása szempontjából a községi, nagyközségi tanácsi szerv tekintetében felettes, illetőleg másodfokon eljáró szerven a megyei tanács megfelelő szervét kell érteni.

2. § A Tt. 14. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A községi tanács helyi és körzeti szükségleteket kielégítő vállalatukat és intézményeket hozhat létre. A nagyközségi, a városi, a megyei városi és a fővárosi kerületi tanács a vonzáskörzetét is ellátó vállalatokat és intézményeket hoz létre, tart fenn és fejleszt, valamint szervezi a tanácsok közötti együttműködést, továbbá a térségi kapcsolatokat."

3. § A Tt. 15. §-ának h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A megyei tanács:)

"h) tanácsrendelettel közvetlen megyei irányítás alá vonhatja a községi, nagyközségi tanácsi szervek tevékenységét."

4. § A Tt. 20. §-a (1) bekezdésének az ötödik bekezdése helyébe a következő lép:

(A tanács hatásköréből nem ruházhatja át:)

"- a helyi tanács részére az állami támogatás mértékének a meghatározását és módosítását, kivéve, ha törvény, törvényerejű rendelet vagy minisztertanácsi rendelet eltérően nem rendelkezik (11. § (4) bek.),"

5. § A Tt. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § A tanács megállapítja a saját, valamint szerveinek szervezeti és működési szabályzatát.";

6. § A Tt. 51. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a jelenlegi (3)-(4) bekezdés számozása (4)-(5) bekezdésre módosul:

"(3) A helyi tanács a fővárosi, megyei tanács elnökének javaslatára megállapíthatja a tanácselnök, a helyi tanács végrehajtó bizottságának javaslatára a tanácselnök-helyettesek munkabérét, jutalmát, illetőleg tiszteletdíját."

7. § A Tt. 61. §-ának a jelenlegi szövege (1) bekezdésre módosul és a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A városi, megyei városi, fővárosi kerületi tanács a városrészben megalakított tanácstagi csoportok részére anyagi eszközök feletti rendelkezési jogot adhat át, továbbá tanácstagi csoportot egyetértési, véleményezési jogkörrel ruházhat fel."

8. § A Tt. 65. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A közvetlen megyei irányítású községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének első fokú hatósági jogköre megegyezik a városi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szerveinek első fokú hatósági jogkörével."

9. § A Tt. 69/B. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő (1)-(4) bekezdés lép, és a jelenlegi (2) bekezdés számozása (5) bekezdésre módosul:

"(1) A községi közös tanács nem székhely társközségében megválasztott tanácstagok elöljáróságot alkotnak.

(2) A községi közös tanács székhelyközségében megválasztott tanácstagok elöljáróságot alakíthatnak.

(3) A helyi tanács az elkülönült vagy egybe nem épült településrészen a megválasztott tanácstagokból elöljáróságot alakíthat.

(4) A (2)-(3) bekezdésben említett elöljáróság gokra a társközségben működő elöljáróságra vonatkozó szabályokat megfelelően alkalmazni kell."

10. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1988. január 1-jén lép hatályba. Végrehajtásáról a Minisztertanács, illetőleg szervezeti és működési, továbbá egyéb szabályzataik módosításával az érintett tanácsok gondoskodnak.

(2) E törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűeg hatályát veszti:

a) a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény módosításáról és egyes tanácsi hatáskörök rendezéséről szóló 1983. évi 26. törvényerejű rendelet 11. §-ának a Tt. 65. §-a (3) bekezdésére és 14. §-ának a Tt. 69/B §-a (1) bekezdésére vonatkozó rendelkezése;

b) a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény módosításáról rendelkező 1985. évi IV. törvény 7. §-ának a Tt. 20. §-a (1) bekezdésének ötödik bekezdésére vonatkozó rendelkezése.

Németh Károly s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Katona Imre s. k.,

a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére