Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

38/1987. (X. 12.) MT rendelet

a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1987. évi VI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról

A magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1987. évi VI. törvény (a továbbiakban: Tv.) 36. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Minisztertanács a következőket rendeli:

(A Tv. 2. §-ához)

1. §

(1) A magánszemély az adóbevallás teljesítése érdekében bizonylatait az adó megállapításához való jognak - a Tv. 29. §-ának (2) bekezdése szerinti - elévüléséig köteles megőrizni.

(2) A Tv. és e rendelet alkalmazásában bizonylat a vagyoni érték (bevétel) megszerzéséről szóló, az azt juttató által kiállított igazolás (irat), ennek hiányában a magánszemély által kiállított feljegyzés. Bizonylat továbbá az adómentességet, adókedvezményt, az összjövedelmet csökkentő kiadásokat, valamint a költségeket bizonyító igazolás (irat) is.

(A Tv. 3. §-ához)

2. §

(1) Belföldről származik az a jövedelem, amely belföldön végzett tevékenységből, belföldön létesített munkaviszonyból (munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyból, a továbbiakban együtt: munkaviszony), belföldi vagyoni értékből származik, vagy amelynek forrása egyébként belföldön van.

(2) Külföldről származó jövedelem adókötelezettségének nem feltétele, hogy azt belföldre átutalják vagy behozzák.

(3) Külföldről származik a Tv. 6. §-ának (1) bekezdésében meghatározott jövedelem akkor is, ha az eredeti jogosult a külföldi értékesítéshez belföldi közvetítő szervezetet vesz igénybe.

3. §

(1) Lakóhely minden olyan helyiség, amelyet valaki lakásként használ, vagy a körülmények arra utalnak, hogy azt lakásának tekinti. Állandó lakóhely az olyan helyiség, ahol a magánszemély tartós ottlakásra rendezkedett be, és ténylegesen ott lakik.

(2) Szokásos tartózkodási helye annak a magánszemélynek van Magyarországon, aki az adott naptári évben legalább 90 napot belföldön tartózkodott. Ennek során a beutazás és a kiutazás napját is egész napként kell számításba venni. Ha azonban a beutazás és a kiutazás egy napon történik, ezt a napot figyelmen kívül kell hagyni.

(A Tv. 4. §-ához)

4. §

(1) Nem minősül jövedelemnek:

a) a hitelként vagy kölcsönként kapott összeg,

b) az adókülönbözet visszatérítéseként kapott összeg,

c) a vállalkozásba befektetett vagyoni érték a vállalkozásból történő kivonásakor.

(2) A hitelként vagy kölcsönként kapott összeg visszafizetése költségként nem számolható el.

5. §

(1) A jövedelem megszerzésének időpontja az a nap, amikor a magánszemély a vagyoni értékhez (bevételhez) hozzájutott. A nem pénzbeni juttatást a birtokba vétele napján, a jóváírt összeget a jóváírás napjával kell a vagyoni értékhez (bevételhez) számítani.

(2) Ha a munkaviszonyból származó, előző naptári évre vonatkozó munkabért, munkadíjat január 15-éig fizetik ki, azt az előző naptári év utolsó napján megszerzett jövedelemnek kell tekinteni.

(3) Az adókötelezettséget nem érinti az, hogy a magánszemély jövedelemszerző tevékenységét hatósági engedély alapján vagy anélkül végzi, illetve az, hogy a jövedelme milyen forrásból származik.

(A Tv. 5. §-ához)

6. §

(1) Munkaviszonyban töltött hónapnak az a hónap minősül, amelynek minden munkanapján a magánszemély munkaviszonyban áll.

(2) Ha a magánszemély a Tv. 5. §-ának (2) bekezdése alapján összjövedelmét csökkentheti, de a munkáltatójának nem nyilatkozik arról, hogy más adóköteles jövedelme nem volt (Tv. 21. § (2) bek.), a csökkentést az arra vonatkozó munkáltatói igazolás alapján adóbevallásában érvényesítheti.

(3) Ha a magánszemélynek kizárólag egy munkáltatótól származó - a Tv. 5. §-a és 13. §-a szerinti - olyan jövedelme van, amivel szemben költséget nem kíván elszámolni, a munkáltatónak ezzel a jövedelemmel kapcsolatban is a Tv. 21. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárnia.

(A Tv. 6. §-ához)

7. §

(1) A Tv. alkalmazása szempontjából munkaviszonyon kívül végzett szellemi tevékenységnek minősül a Tv. 6. §-ában felsorolt az a tevékenység is, amelyet a dolgozó munkáltatója számára végez, de díjazása nem a munkaviszony keretében történik.

(2) A Tv. 6. §-a (1) bekezdésének b) pontjában említett más

a) tudományos tevékenység: a felsőoktatási oktatói, az igazságügyi szakértői, a műszaki szakértői, a lektori, a szerkesztői, az Országos Tudományos Kutatási Alapból finanszírozott tudományos kutatói, a műszaki szak-grafikai, valamint a szakfordítói tevékenység;

b) művészeti tevékenység: a restaurálás, az építőművészeti tevékenység (ha az alkotó vezető-tervezői jogosultsággal rendelkező építész és egyben a Magyar Építőművészek Szövetségének tagja), a mozgástervezés, a látványtervezés, a színházi rendezés, a hangszerelés, a televízió- és filmoperatőri tevékenység, az előadóművész előadása, valamint az oktatási intézményekben végzett művészetoktatás.

8. §

(1) A magánszemély a jövedelem megszerzését követő 30 napon belül kérheti az adóhatóságtól a jövedelem megosztásának engedélyezését. Az adóhatóság a tevékenység jellege és a jövedelem nagysága alapján állapítja meg, hogy a jövedelem megosztható-e.

(2) A jövedelem megosztása esetén annak 1/3 részét kell összevonni a magánszemély - tárgy évben megszerzett - egyéb adóköteles jövedelmeivel, és meg kell állapítani az ezek szerint fizetendő adót. Ezt követően meg kell állapítani a magánszemély összevont jövedelmének megfelelő legmagasabb adókulcsot. A megosztásra kerülő jövedelem 2/3 részét ennek a kulcsnak az alkalmazásával elkülönítve kell adóztatni. Az adót a tárgy évi egyéb jövedelmek adójával együtt meg kell fizetni.

(3) Az adóelőleget a jövedelem megosztására tekintet nélkül a kifizetőnek le kell vonnia. A megosztásból származó kedvezmény az év végén adókülönbözet - visszatérítés formájában érvényesíthető.

(A Tv. 7. §-ához)

9. §

(1) A Tv. alkalmazásában mezőgazdasági kistermelésnek minősül a munkaviszony keretén kívül végzett

- szántóföldi növénytermesztés, szabadföldi és hajtatott zöldségtermesztés, gyógynövénytermesztés, kivéve a virágkertészetet és a dísznövény-termesztést,

- szőlő- és gyümölcstermesztés, valamint gombatermesztés,

- állattartás, állathízlalás, méhészet, halászat, kivéve a díszállatok és kísérleti állatok tenyésztését,

- saját termelésű zöldség, gyümölcs, szőlő és tej feldolgozásából származó termék előállítása és értékesítése, ha a tevékenységhez jogszabály szerint iparjogosítvány vagy magánkereskedői engedély nem szükséges.

(2) A törvény alkalmazásában kistermelésnek minősül az (1) bekezdés szerinti tevékenység akkor is, ha azt külön megállapodás alapján a munkakörön és munkaidőn kívüli részes munkavállalás keretében végzik.

(3) Mezőgazdasági kistermelés esetén a bevételnek a termék, termény vagy állat eladási árát kell tekinteni, abban az esetben is, ha az eladási ár egy része nem a kistermelőt illeti meg. A mezőgazdasági nagyüzem által kihelyezett állat értékesítéséért kapott bevételből azonban az állat kihelyezéskori értékét figyelmen kívül kell hagyni.

(A Tv. 8. §-ához)

10. §

(1) Ha a magánszemély a vállalkozásában saját találmányának megvalósítása mellett más üzleti tevékenységet is folytat, a Tv. 8. §-ának (3) bekezdése abban az esetben alkalmazható, ha a saját találmánya megvalósításának költségeit és az abból származó bevételeket az egyéb üzleti tevékenység költségeitől és bevételeitől a számviteli előírásoknak megfelelően elkülönítette.

(2) A, saját vállalkozásba befektetett vagyoni érték jövedelmeként a befektetett vagyoni érték után a vállalkozás tagjai a takarékbetét mindenkori legmagasabb kamatának megfelelő összeget, de legfeljebb összesen a vállalkozás nyereségének 20%-át számolhatják el.

(A Tv. 9. §-ához)

11. §

(1) A Tv. 9. §-ának (1)-(3) bekezdése alkalmazásában az ingatlan és a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel az illetékkiszabás alapjául szolgáló forgalmi érték.

(2) Az ingatlan megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) a földhivatalhoz benyújtották. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni.

(3) A Tv. 9. §-a (2) bekezdésének alkalmazásában a földrendezés vagy kisajátítás során kapott csereingatlan szerzési időpontjának az eredeti ingatlan szerzési időpontját kell tekinteni.

12. §

(1) Az ingatlan elidegenítésének időpontjaként azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) a földhivatalhoz benyújtották.

(2) Az ingatlan átruházásából származó jövedelem megosztását legkésőbb az értékesítés évére vonatkozó adóbevallás benyújtásáig kell bejelenteni az adóhatóságnak. A jövedelem nem osztható meg több részre annál, mint ahány teljes évig az ingatlan a magánszemély tulajdonában volt. Az adó kiszámítására a 8. § (2) bekezdését kell megfelelően alkalmazni.

(A Tv. 10. §-ához)

13. §

A Tv. alkalmazásában nem lakás céljára szolgáló építmény az, ami a nem lakás céljára szolgáló építmények adójáról szóló jogszabályok szerint annak minősül.

(A Tv. 11. §-ához)

14. §

(1) A takarékbetét kamata után járó adót a pénzintézet a kamat jóváírásakor köteles megállapítani és levonni.

(2) Az értékpapírból származó jövedelem után az adót a kifizető a kifizetés napján állapítja meg és vonja le.

(3) A lejárat előtt megszűnt, tízéves vagy annál hosszabb tartamú életbiztosításból származó jövedelemnek a kifizetett biztosítási díj 5%-át kell tekinteni, feltéve hogy a biztosító szolgáltatása a befizetett biztosítási díj összegét meghaladja.

(A Tv. 12. §-ához)

15. §

Ha a társasház hasznosítja a közös tulajdonban lévő helyiséget, az ebből származó jövedelemre - függetlenül attól, hogy adóelőleg levonás alá esik-e vagy sem - a Tv. 12. §-át és 18. §-ának (4) bekezdését kell megfelelően alkalmazni.

(A Tv. 13. §-ához)

16. §

(1) Költségként azok a - bevétel megszerzése érdekében kifizetett, szükséges, számlával igazolt - összegek számolhatók el, amelyeket anyag- vagy árubeszerzésre, szállításra, fogyóeszközre, fűtésre, világításra, technológiai energiára, távbeszélő-díjra, közlekedésre fordítottak, kivéve a lakás és a telephely közötti utazás költségét. Az előadóművész külföldi szerepléséről és az ezzel kapcsolatos művész-közvetítésről szóló jogszabály alapján fizetett közvetítési díj költségként elszámolható. Saját gépkocsi használata esetén - útnyilvántartás alapján - az erre vonatkozó jogszabályban meghatározott összeg számolható el. A saját tulajdonú gépek értékcsökkenési leírásának összegét a bedolgozó költségként számolhatja el.

(2) Költség legfeljebb annak a bevételnek az erejéig számolható el, amelynek megszerzése érdekében felmerült. Ez azonban több forrásból származó bevétel esetében sem haladhatja meg a 12 000 forintot.

(A Tv. 15. §-ához)

17. §

(1) A Tv. 15. §-ának 2. pontjában említett:

a) szociális segély: jogi személy által nyújtott szociális célú juttatás;

b) sokgyermekes anyák pénzjutalma: a vonatkozó jogszabályban megállapított jutalom.

(2) A Tv. 15. §-ának 3. pontja alkalmazásában súlyosan testi fogyatékos személynek azt kell tekinteni, aki a 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-a szerint vaknak minősül, vagy akinek a 6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelet 1. számú mellékletében megjelölt betegsége van, továbbá akit az egészségügyi miniszter más rendelete súlyosan testi fogyatékos személynek minősít. A súlyos testi fogyatékosság minősítését és igazolását az Egészségügyi Minisztérium szabályozza.

(3) A Tv. 15. §-ának 11. pontja alapján mentes az adó alól a költségtérítésként kifizetett összegnek az a része, amelynek erejéig a magánszemély a Tv. 13. §-a alapján költségeit igazolni tudja. A külföldön élvezett ösztöndíjnak azt a részét, amely nem haladja meg az ösztöndíjjal azonos időtartamra eső első osztályú napidíjak összegének 150%-át, igazolás nélkül költségtérítésnek kell tekinteni.

(4) A Tv. 15. §-ának 12. pontja alkalmazásában természetbeni juttatás az ellenérték nélkül nyújtott termék (termény) vagy szolgáltatás.

(5) A Tv. 15. §-ának 23. pontjában említett időszak: lakásvásárlás és -bővítés esetén az elidegenítés éve és az azt követő év, lakásépítés esetén az elidegenítés éve és az azt követő négy év. Ebben a vonatkozásban az elidegenítést megelőző 6 hónapot az elidegenítés évének kell tekinteni.

(6) Lakásbővítés a Tv. alkalmazásában a lakás alapterületének vagy szobaszámának a növelése.

(7) A Tv. 15. §-ának 25. pontja alkalmazásában nem minősül ajándéknak az a juttatás, amelyet valamely szolgáltatással összefüggésben vagy bármilyen előny megszerzése vagy nyújtása érdekében adtak (pl. borravaló, hálapénz).

(8) A Tv. 15. §-ának 26. pontja alkalmazásában adómentes a társadalmi szervek által adott kitüntetésekkel járó pénzjutalom egésze, az egyéb kitüntetésekkel járó pénzjutalom pedig évi 5000 forintig. A társadalmi munkáért kapott jutalom évi 2000 Ft-ig mentes az adó alól.

(9) A Tv. 15. §-ának 27. pontja alkalmazásában a beteg az, akin a gyógyszert kipróbálják.

(10) A Tv. 15. §-ának 28. pontja alkalmazásában egyházi személynek az egyházi állások betöltéséhez szükséges állami hozzájárulásról szóló jogszabályok és megállapodások alapján eskütételre kötelezett és az adott egyház szabályai szerint működő személy tekintendő.

(11) A házassági vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonhoz tartozó vagyontárgyak elidegenítéséből, hasznosításából vagy átengedéséből származó jövedelmet a házastársak között egyenlő arányban megosztva kell figyelembe venni.

(A Tv. 17. §-ához)

18. §

(1) A Tv. 17. §-ának (1) bekezdése szerinti összeget abban az évben kell az adóalapból levonni, amelyben azt a magánszemély vagyonától elkülönítették. Ha ez az összeg a magánszemély adóalapját meghaladja, akkor a következő évek adóalapjából kell levonni mindaddig, amíg a teljes összeget figyelembe nem vették.

(2) A Tv. 17. §-ának (2) bekezdésében meghatározott kedvezmény a gyermek születésének évétől a 14. életévének betöltése évéig illeti meg a magánszemélyt. Megilleti továbbá a kedvezmény azokban az években is, amelyekben a gyermek alsó-, közép-, illetve felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytat, legfeljebb azonban a gyermek 25. életévének betöltéséig.

(3) A Tv. 17. §-a (2) bekezdésének alapján a kedvezményre a magánszemély abban az évben jogosult, amelyben legalább három olyan gyermeket nevel saját háztartásában, akik a (2) bekezdésben foglaltaknak megfelelnek.

(4) A Tv. 17. §-a (2) bekezdésének alkalmazásában gyermek a vér szerinti, az örökbefogadott, a mostoha és a nevelt gyermek.

(5) Ha a gyermeket nevelő személyében év közben változás történik, a Tv. alkalmazásában gyermeket nevelő az, aki az év utolsó napján a gyermeket eltartotta.

(A Tv. 20. §-ához)

19. §

(1) A Tv. 20. §-a (1) bekezdésének d) pontjában említett kedvezményezett összeg felső határa évi 36 000 Ft.

(2) A Tv. 20. §-a (2) bekezdésének alkalmazása során a magánszemély a lakásépítés, lakásbővítés esetén az építési engedélyt és az összeg felhasználását igazoló számlát, lakás és lakótelek vásárlása esetén az adásvételi szerződést és annak a földhivatalhoz való benyújtásáról szóló igazolást az adóhatóságnál bemutatja. Ha a megtakarítást hozzátartozó részére használták fel, a rokonsági fokot is igazolni kell. Az igazolást a megtakarítás felvételét követő 90 napon belül kell az adóhatósághoz benyújtani.

(3) A Tv. 20. §-a alapján élvezett kedvezmények együttes összege legfeljebb a fizetendő adó mértékéig terjedhet.

(A Tv. 21. §-ához)

20. §

(1) Külföldről származó jövedelem esetén a Tv. 15-16. §-a szerint adómentes jövedelmet is be kell vallani.

(2) Nem kell a külföldről származó jövedelmet bevallani, ha az adót magyar kifizető levonta.

21. §

(1) A Tv. 21. §-ának (2) bekezdését kell alkalmazni akkor is ha a magánszemélynek a nyugdíja, illetőleg adóköteles társadalombiztosítási ellátása mellett van kizárólag egy munkáltatótól származó jövedelme.

(2) A Tv. alkalmazásában adóköteles társadalombiztosítási ellátás kifizetőjének azt kell tekinteni, aki az ellátást a jogosultnak ténylegesen kifizette.

(A Tv. 22. §-ához)

22. §

(1) A Tv. 22. §-a (2) bekezdésének alkalmazásában nem minősül jövedelemnek - és így nem kell abból adóelőleget levonni - a vállalkozó részére e minőségében kifizetett összeg.

(2) Adóköteles társadalombiztosítási ellátás kifizetése esetén a kifizetőnek az adóelőleget a Tv; 22. §-a (3) bekezdésének alkalmazásával kell levonni.

23. §

(1) A Tv. 22. §-a (3) bekezdésében említett nem rendszeres jövedelmek után az adóelőleget a következő módon kell levonni: a munkaviszonyból származó nem rendszeres jövedelem felvételét megelőző legutolsó teljes havi munkabér 12-szereséhez kell a nem rendszeres jövedelmet hozzáadni, majd az így kapott összeg után az adót az általános szabályok szerint kiszámítani. A kiszámított adót azonban csökkenteni kell azzal az összeggel, amely a figyelembe vett utolsó havi munkabér 12-szeresével rendelkező magánszemélyt egyébként adóként terhelné.

(2) Ha jogszabály központi kifizetőhelyen keresztül történő kifizetést rendel el, akkor kifizető alatt a közponi kifizetőhelyet kell érteni.

(3) Nem kell adóelőleget levonni azoktól, akik az első munkaviszonyukat az adott naptári év június 30. napja után létesítették, mindaddig, amíg a munkaviszonyból származó jövedelem a 43 000 Ft-ot nem haladja meg.

24. §

(1) A Tv. 10. és 13. §-a szerinti jövedelem után az adott negyedévben megszerzett jövedelem 20%-ának megfelelő összeget kell negyedévenként adóelőlegként megfizetni, kivéve ha a kifizető az adóelőleget levonta.

(2) A Tv. eltérő rendelkezése hiányában a Tv. 8. §-ában meghatározott, vállalkozásból származó jövedelem esetén - ideértve azt az esetet is, ha a magánszemély a költségeit a vállalkozói adó szabályai szerint számolja el - az adóelőleget a jövedelem megszerzésének időpontjában, az év elejétől összesítve, kell kiszámítani. Az így kiszámított adóelőleget csökkenteni kell a vállalkozásból származó jövedelem után korábban már befizetett adóelőlegekkel.

(A Tv. 26. §-ához)

25. §

A Minisztertanács külön rendeletében, továbbá az adóhatóság határozatával elrendelt vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget a 26-28. §-ban foglaltak szerint kell teljesíteni.

26. §

(1) A vagyonnyilatkozatot az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak a magánszemély állandó lakóhelye szerint, illetékes megyei (fővárosi) adófelügyelőségénél kell benyújtani, a pénzügyminiszter által rendszeresített nyomtatványon.

(2) A házastársi életközösség fennállása alatt a házastársak együttesen tesznek nyilatkozatot a házastársi vagyonközösségbe tartozó vagyontárgyakról. A különvagyonról ugyanabban a nyilatkozatban a tulajdonos elkülönítetten nyilatkozik. Ha lakóhelyük alapján a nyilatkozatot eltérő adófelügyelőséghez kellene benyújtaniuk, azt bármelyikük lakóhelye szerint illetékes adófelügyelőséghez benyújthatják.

(3) A kiskorú vagyonát a szülői felügyelet jogát gyakorló szülő (törvényes képviselő) saját nyilatkozatában, de attól elkülönítve tünteti fel.

27. §

(1) A vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettség kiterjed a magánszemély következő vagyontárgyainak felsorolására:

a) az ingatlantulajdonra - ideértve a lakásépítő és lakásfenntartó szövetkezet tulajdonában álló lakást is, ha arra a szövetkezet tagját állandó használati jog illeti meg -, üdülő használati jogára, föld (lakó- és üdülőtelek) tartós használatára;

b) a nagyértékű ingóságokra.

(2) A Tv. és e rendelet alkalmazásában nagyértékű ingóság: az a gépjármű, amely után gépjármű adót kell fizetni, a védett műalkotás és a védett gyűjtemény, továbbá minden olyan ingóság, amely értéke darabonként vagy készletenként (gyűjteményenként, stb.) meghaladja a 100 000 forintot.

28. §

(1) A 27. §-ban fel nem sorolt vagyontárgyak is feltüntethetők a vagyonnyilatkozatban.

(2) Ha a magánszemély nyilatkozata az (1) bekezdésben foglaltakról az ingóságok azonosítására alkalmas részletezést nem tartalmaz:

a) a háztartási felszerelés, a szokásos berendezési és a személyes használati tárgyak értekeként legfeljebb 100 000 forint fogadható el.

b) az a) pontba nem tartozó minden egyéb vagyontárgyat pedig figyelmen kívül hagyni.

(3) A takarékbetétben elhelyezett megtakarításra vonatkozó vagyonnyilatkozat akkor fogadható el, ha abban a tulajdonos a betétkönyv számát és a kiállító pénzintézetet feltünteti. Az így azonosított takarékbetétben elhelyezett összegről csatolni kell a pénzintézet igazolását.

(A Tv. 28. §-ához)

29. §

(1) Szándékosnak minősül a magánszemély magatartása, ha a tevékenységével vagy mulasztásával az adóhiány előidézésére törekszik.

Ilyennek minősül különösen a nyilvántartások meghamisítása, a bevételek eltitkolása, a bizonylatok megsemmisítése.

(2) Gondatlannak minősül a magánszemély magatartása, ha tevékenysége vagy mulasztása nem irányult adóhiány előidézésére. A gondatlanság fokának megállapításánál figyelembe kell venni különösen az elvárhatóság mértékét, az adóhiányt eredményező tevékenység vagy mulasztás gyakoriságát, súlyát.

(3) A bírság összegének megállapításánál mérlegelni kell az adóhiány nagyságát, az elkövető személyi viszonyait, továbbá az adóhiány keletkezésének körülményeit.

(A Tv. 32. §-ához)

30. §

Az 1987. december 31-éig esedékessé vált kamat akkor is adómentes, ha a kifizetésre csak 1988. január 1. után kerül sor.

(A Tv. 36. §-ához)

31. §

(1) A tartósan külföldön foglalkoztatott dolgozó (tartós külszolgálat) esetén a dolgozó belföldi beosztására megállapított munkabér és a belföldön kifizetett bérjellegű juttatás, a külkereskedelmi szerződés teljesítése érdekében, illetve szakértőként külföldön munkát végző magánszemély esetén jogszabályban meghatározott belföldi átlagkereset tekintendő jövedelemnek. Ebben az esetben a Tv. 5. §-ának (2) bekezdésében meghatározott csökkentés nem alkalmazható.

(2) A külföldi részvétellel működő gazdasági társulások, az egészben vagy részben külföldi tulajdonban lévő - belföldi székhellyel rendelkező - jogi személyek, a belföldön adóköteles tevékenységet folytató, külföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiséggel nem rendelkező egyéni és társas cégek, személyi egyesülések által - külföldi állandó lakóhelyű alkalmazottainak - kifizetett, munkaviszonyból származó bevétel 55%-a tekintendő jövedelemnek. A munkaszerződésben meghatározott esetekben a külföldi utazás és kiküldetés kifizető által viselt költsége nem minősül bevételnek.

(3) A külföldi pénznemben keletkezett és az év végéig forintra át nem váltott bevételt az év utolsó napján a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett deviza, illetőleg valuta vételi árfolyamon kell - a fizetés módjától függően - forintra átszámítani.

32. §

Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba.

33. §

A magánszemélyek 1988-ban, a január 1-jén fennálló vagyoni helyzetük alapján vagyonnyilatkozatot tehetnek 1988. március 31-éig. Erre a vagyonnyilatkozatra e rendelet 26-28. §-ában foglaltak az irányadók.

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék