4/1987. (VI. 30.) KkM rendelet

a külkereskedelmi célú tartós külföldi kiküldetést teljesítő dolgozókkal szemben támasztott szakmai és személyzeti követelmények meghatározásáról

A külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény (a továbbiakban: KkT.) végrehajtására kiadott 1053/1974. (X. 17.) Mt. h. számú határozat 8. pontjában kapott felhatalmazás alapján, az állami személyzeti munkáról szóló 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. számú határozat rendelkezéseire, valamint az 1001/1987. (I. 15.) Mt. h. számú határozatnak a külkereskedelmi ágazatban történő végrehajtásáról szóló 3/1987. (VI. 30.) KkM rendelet 21. §-ára figyelemmel a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed

a) a Magyar Népköztársaság külképviselete kereskedelmi osztályán (továbbiakban: kirendeltség);

b) a külkereskedelmi tevékenységre jogosult gazdálkodó szervezetek által kiépített külföldi piaci szervezetben (KkT. 13. §) foglalkoztatott magyar állampolgárságú;

c) a külkereskedelmi szerződés (KkT. 5. §) teljesítése érdekében kiküldött

dolgozókra.

2. §

Az e rendelet alkalmazása szempontjából

a) magasabb vezető állású dolgozó: a külképviselet kereskedelmi osztályának vezetője (főtanácsos, tanácsos) és kereskedelmi kirendeltség vezető;

b) vezető: az alkirendeltség vezető, a vállalati irodavezető, a vállalati önálló képviseleti megbízott, a külföldi gazdasági vállalkozás magyar vezetője, a szerviz-vevőszolgálati vezető, valamint a létesítmény vagy szerelés vezetője;

c) ügyintéző: a kereskedelmi titkár, továbbá a vállalati irodán, illetve külföldi gazdasági vállalkozáson, szerviz-vevőszolgálaton, valamint létesítményen vagy szerelésen foglalkoztatott érdemi ügyintéző;

d) ügyviteli alkalmazott: az adminisztrátor, valamint az ügyviteli feladatokat ellátó dolgozó (telexkezelő, titkárnő, gyors- és gépíró):

e) fizikai alkalmazott: a gépkocsivezető, a szakmunkás (pl. szerelő).

3. §

(1) A külföldi piaci szervezetben dolgozó

a) a magasabb vezető állású vezető és ügyintéző alkalmazottakkal szemben támasztott követelmények:

- magyar állampolgárság:

- fontos és bizalmas munkakör betöltésére alkalmasság;

- a betöltendő munkakör jellegének megfelelő egyetemi vagy főiskolai végzettség, illetve - amennyiben a jelölt felsőfokú végzettsége nem felel meg a munkakör jellegének - felsőfokú külkereskedelmi szakvizsga:

- a fogadó ország nyelvének, vagy a kereskedelmi kapcsolatokban leginkább használatos nyelvnek tárgyalási szinten való ismerete (szakmai anyaggal bővített felsőfokú állami nyelvvizsga);

- a munkakör betöltéséhez szükséges szakmai tapasztalat, gyakorlat;

- egészségügyi alkalmasság.

b) ügyviteli alkalmazottakkal szemben támasztott követelmények:

- magyar állampolgárság:

- fontos és bizalmas munkakör betöltésére alkalmasság;

- az adott ügyviteli munkakör jellegének megfelelő legalább középfokú iskolai végzettség;

- a fogadó ország nyelvének vagy a kereskedelmi kapcsolatokban leginkább használatos nyelv ismerete (szakmai anyaggal bővített középfokú állami nyelvvizsga);

- a munkakör betöltéséhez szükséges szakmai tapasztalat, gyakorlat;

- egészségügyi alkalmasság.

c) fizikai alkalmazottakkal szemben támasztott követelmények:

- magyar állampolgárság;

- fontos és bizalmas munkakör betöltésére alkalmasság;

- az adott munkakör jellegének megfelelő szakképzettség és szakmai gyakorlat;

- a fogadó ország nyelvének vagy a kereskedelmi kapcsolatokban leginkább használatos nyelv ismerete (alapfokú állami nyelvvizsga);

- egészségügyi alkalmasság.

(2) A kiküldött dolgozó házastársának a külföldi piaci szervezetben való foglalkoztatása esetén is érvényesíteni kell az egyes munkakörökhöz az (1) bekezdésben meghatározott alkalmazási követelményeket.

(3) A külkereskedelmi miniszter kivételesen indokolt esetben egyes követelmények alól felmentést adhat.

4. §

(1) A rendelet 2. § d) és e) pontjában említett kiküldetésre javasolt dolgozók kötelesek a kiküldetés előtt külszolgálati felkészítő tanfolyamot, az a), b) és c) pontban említett dolgozók pedig külszolgálati és kereskedelempolitikai tanfolyamot elvégezni. A külszolgálati felkészítés magában foglalja az általános biztonsági felkészítést is.

(2) A kiküldő szerv köteles a szervezett és az egyéni felkészítésre is kiterjedő felkészítési tervet készíteni.

(3) A kiküldött dolgozók felkészítéséért a kiküldő szerv felelős.

5. §

(1) A kiküldetés időtartamát a kiküldő szerv a (2) bekezdésben rögzített időtartamok figyelembevételével állapítja meg. Ez az időtartam a kiküldöttnek a külszolgálaton mutatott munkateljesítményétől, illetve az elvégzendő feladat időigényétől függ. A (2) bekezdésben rögzített időtartamot a kiküldő szerv vezetője egy évvel meghosszabbíthatja, ha ezt fontos gazdasági érdek indokolja. További meghosszabbítás csak a külkereskedelmi miniszter engedélyével lehetséges.

(2) A tartós külföldi kiküldetés időtartama legfeljebb

- szocialista országok esetében 5 év,

- fejlett tőkésországok esetében 4 év,

- fejlődő országok esetében 4 év.

(3) A tartós kiküldetésről véglegesen hazatért dolgozót újabb tartos kiküldetésre legalább négy év itthon tartózkodás után lehet kiküldeni. Amennyiben a tartós kiküldetés ideje a (2) bekezdésben meghatározott időtartamoknál rövidebb volt, úgy a kötelező itthon tartózkodás ideje arányosan csökkenthető.

(4) Amennyiben a tartós kiküldetés ideje alatt a dolgozót más állomáshelyre irányítják át, a különböző állomáshelyeken eltöltött külszolgálati időtartamot egybe kell számítani.

6. §

(1) A külkereskedelmi szerződés teljesítése érdekében kiküldött

a) vezető és ügyintéző alkalmazottakkal szemben támasztott követelmények:

- magyar állampolgárság;

- fontos és bizalmas munkakör betöltésére alkalmasság;

- a betöltendő munkakör jellegének megfelelő felsőfokú iskolai végzettség;

- megfelelő szakmai gyakorlat;

- a fogadó ország nyelvének, vagy a kereskedelmi kapcsolatokban leginkább használatos nyelvnek tárgyalási szinten való ismerete.

b) fizikai alkalmazottakkal szembeni követelmények:

- magyar állampolgárság;

- büntetlen előélet;

- megfelelő szakképzettség és szakmai gyakorlat;

- a fogadó ország nyelvének, vagy a kereskedelmi kapcsolatokban leginkább használatos nyelvnek alapfokú ismerete.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt követelmények betartásáért a kiküldő szerv vezetője felelős, aki egyéb követelményeket is megállapíthat.

7. §

(1) A külkereskedelmi szerződés teljesítésére kiküldött dolgozók kinntartózkodási időtartama a külkereskedelmi szerződésben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez igazodik. Ez az időtartam azonban nem haladhatja meg az 5. § (2) bekezdésében meghatározott időtartamot.

(2) A kiküldetési időtartam rövidítésére és meghosszabbítására vonatkozó rendelkezések a külkereskedelmi szerződés teljesítése érdekében kiküldött dolgozókra nézve is irányadók.

8. §

(1) A külkereskedelmi szerződés teljesítése érdekében kiküldött dolgozók kereskedelempolitikai és külszolgálati felkészítéséről a kiküldő szerv köteles gondoskodni.

(2) A 6. § b) pontjában említett dolgozók esetében a kereskedelempolitikai felkészítés mellőzhető.

9. §

(1) A tartós külföldi kiküldetésre kijelölt dolgozónak, valamint vele utazó családtagjainak előzetes orvosi vizsgálaton kell megjelennie.

(2) A nehéz klímájú és kedvezőtlen éghajlatú országokban munkát teljesítő dolgozók és családtagjaik évenként kötelesek hazai orvosi vizsgálatnak alávetni magukat.

(3) A dolgozók és családtagjaik orvosi vizsgálaton történő megjelenéséért a kiküldő szerv felelős.

10. §

A rendeletben foglaltak nem vonatkoznak a fogadó és harmadik ország állampolgárainak foglalkoztatására.

11. §

A rendelet végrehajtásával kapcsolatos kérdésekről a külkereskedelmi miniszter utasítást ad ki, amelyet az érdekeltek közvetlenül kapnak meg.

12. §

Jelen rendelet 1987. július 1-jén lép hatályba, egyúttal a 2/1981. (Kk. E. 2.) KkM utasítás hatályát veszti.

Veress Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter