Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

20/1988. (IX. 13.) MM rendelet

a magyar oktatási intézményekben tanulmányokat folytató külföldiek oktatási és ellátási költségeiből származó bevételekkel kapcsolatos gazdasági kérdésekről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény 155. §-ának (2) bekezdésében, továbbá a végrehajtásról kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 1. §-a (2) bekezdésének g) pontjában és 2. §-a (1) bekezdésének k) pontjában, valamint az állami költségvetési szervek gazdálkodásáról szóló 19/1980. (IX. 27.) PM rendelet 49. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a felsőoktatási intézményeket irányító miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésében a következőket rendelem:[1][2][3]

1. § Az oktatási intézménynek a 10/1987. (VI. 29.) MM rendeletben szabályozott tevékenysége - az ezzel összefüggő forintgazdálkodás - speciális maradványérdekeltségű tevékenység. A tevékenységnek legalább önköltségesnek kell lennie. A feladat bevételi és kiadási költségvetési előirányzatát a jogszabályi előírásoknak megfelelően kell az oktatási intézmény költségvetésében megtervezni, illetőleg a tényleges bevételeket szolgáltatási díjbevételként, a kiadásokat pedig a megfelelő kiadásnemen elszámolni. A kiadási és bevételi előirányzatot az oktatási intézmény saját hatáskörében felemelheti a feladattal kapcsolatos, tervezettet meghaladó tényleges bevétel összegéig.

2. § a forintban befolyt tandíjbevételt, a részvételi, az eljárási, a beiratkozási, valamint az ellátási díjbevételt 20%-os befizetési kötelezettség terheli, amelyet a felsőoktatás fejlesztési alap 232-90174-3980 számlájára kell félévenként - június 31-ig, illetve január 31-ig teljesíteni.

3. § (1) Az oktatási intézményt illető - 20%-os befizetéssel csökkentett - tandíjbevétel, részvételi, eljárási, beiratkozási és ellátási díjbevétel a képzéssel kapcsolatban felmerülő költségek fedezetére szolgál.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt bevétel felhasználható üzemeltetési, fenntartási és egyéb költségekre, valamint - értékhatárra tekintet nélkül - állóeszközök, fogyóeszközök, anyagféleségek beszerzésére, szolgáltatások költségeire, propaganda, szervezési és reprezentációs költségekre, továbbá a feladattal összefüggő személyi jellegű kifizetésekre, így óradíjakra, vizsgadíjakra, különleges díjakra, doktori értekezés bírálati díjára, doktori szigorlati bizottsági tagok tiszteletdíjára, egyéb megbízási tisztelet- és tolmácsdíjakra, továbbá a feladattal összefüggő más munkák díjazására, illetőleg jutalmazására.

(3) Jutalmazásra a 20%-os költségvetési befizetéssel csökkentett összeg legfeljebb 10%-át lehet felhasználni.

(4)[4] Az oktatási intézménynél - a (2) bekezdésben megjelölt felhasználás után - maradó összeg

a) külföldi tanulmányutak, nyelvtanfolyamok, a hallgatók külföldi részképzése költségeinek fedezetére, a képzés szervezésével összefüggő külföldi kiküldetésekre, továbbá

b) az 5. §-ban foglaltak szerinti devizavásárlásra

szolgál.

4. § (1) Az oktatási intézmény állományába tartozó dolgozó díjazása (óradíj, vizsgadíj, egyéb különleges díj, megbízási díj, bírálati díj, tiszteletdíj stb.) a tandíj, a részvételi díj és eljárási díj terhére a többletmunka-végzésre vonatkozó külön megbízás alapján történhet.

(2)[5] Az idegen nyelven tartott foglalkozásokért, illetőleg órákért, vizsgáytatásért diplomatervek (szakdolgozatok) konzultációjáért és bírálatáértfizetendő díjtételeket az oktatási intézmény munkaügyi szabályzatában - a magyar nyelven tevékenységekre meghatározozott díjtételeknél magasabb összegben - kell megállapítani.

(3)[6] Ha az egyetemi doktori szigorlat, a doktori értekezés bírálata, továbbá, ha a védés idegen nyelven történik, a bírálónak, a szigorlati és a bíráló bizottsági tagoknak, továbbá a konzulens részére a külön jogszabályban megállapított díj 200%-kal növelt összegét lehet kifizetni.

5. §[7] (1)A tandíjbevétel, a részvételi, azeljárási és az ellátási díjbevételek - beleértve a 10/1987. (VI. 29.) MM rendelet 10. §-a szerint képződő bevételeket is - forintértékének 75%-át az oktatási intézmény devizavásárlásra fordíthatja és azt a naptári évben, valamint az évenként fel nem használt részét az azt követő évben a következő célokra használhatja fel:

a) oktatási, kutatási és gyógyítási célokat szolgáló tőkés importból beszerezhető állóeszközök, műszerek, taneszközök, vegyszerek, szakkönyvek, folyóiratok és egyéb fogyóeszközök beszerzésére,

b) a 3. § (4) bekezdésének a) pontjában megjelölt külföldi kiküldetésekre,

c) a képzésben résztvevő oktatók, indokolt esetben a külső előadók által - évenként és személyenként - legfeljebb 500 USD-nek, a belföldiek devizaszámla-rendszere szabályai szerint történő megvásárlására,

d) nemzetközi szervezetek tagsági díjára.

(2) Az irányító minisztériumok a tanévben befolyt devizabevételről és annak és annak jogcímenkénti forintfelhasználásáról beszámolótkészítenek. A beszámolónak jogcím szerinti megjelöléssel tájékoztatást kell tartalmaznia az előző évre jóváhagyott deviza célkeretek felhasználásáról. Ezzel egyidejűleg - az (1) bekezdésben meghatározott jogcímek szerint - az igényelt devizakeretekre is javaslatot kell összeállítani.

A beszámolót és a javaslatot a tárgyévet követően július 31-ig kell megküldeni a Pénzügyminisztériumnak, amely azok felülvizsgálatat után hagyja jóvá és bocsájtja az irányító minisztériumok rendelkezésére a deviza célkereteket.

6. § (1) A tevékenység tényleges - forint és deviza - bevételéről, valamint kiadásáról nyilvántartás kell vezetni.

(2) A nyilvántartásnak a bevételeket és a kiadásokat jogcímenként kell tartalmaznia. A hallgatók forintban és devizában fennálló fizetési kötelezettségeiről, valamint azok teljesítéséről nyilvántartást kell vezetni.

7. § (1) Ez a rendelet 1988. október 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit az 1988-89. tanévtől kezdődően kell alkalmazni.

(2) Az 1988. január 1-je után teljesített állami befizetéseket a fejezetek bevételi számlájáról a felsőoktatás fejlesztési alap javára kell átutalni.

(3) A magyar oktatási intézményekben tanulmányokat folytató külföldiek oktatási és ellátási költségeiből származó bevételekkel kapcsolatos gazdasági kérdésekről szóló 104/1987. (Műv.K. 14.) MM utasítás hatályát veszi.

Lábjegyzetek:

[1] A törvényt az 1995. évi LXXXV. törvény végrehajtási rendeletét a 24/1995. (III. 8.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezte.

[2] Orszgáos hatáskörű szerv vezetője jelenleg felsőoktatási intézményt nem irányít.

[3] A SZOT megszűnt.

[4] A 3. § (4) bekezdésének szövegét a 27/1989. (XI. 9.) MM rendelet 5. §-a állapította meg.

[5] A 4. § (2) bekezdését a 27/1989. (XI. 9.) MM rendelet 6. §-a állapította meg.

[6] A doktori fokozatszerzés tiszteletdíjait a 47/1994. (IV. 1.) Korm. rendelet 11. §-ának (4) bekezdése szerint az egyetemek doktori szabályzata határozza meg.

[7] Az 5. § szövegét a 18/1989. (VII. 17.) MM rendelet 1. §-a állapította meg.