4/1988. (III. 5.) PM rendelet
az adóigazgatási eljárásról szóló 50/1987. (X. 14.) MT rendelet végrehajtásáról rendelkező 68/1987. (XII. 14.) PM rendelet módosításáról
Az adóigazgatási eljárásról szóló 50/1987. (X. 14.) MT rendelet 28. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
Az adóigazgatási eljárásról szóló 50/1987. (X. 14.) MT rendelet végrehajtásáról rendelkező 68/1987. (XII. 14.) PM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) a következőképpen módosul.
1. §
A Vhr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"(1) Magánszemély részére történő kifizetés esetén a kifizető olyan bizonylatot köteles kiállítani és a magánszemély részére átadni, amelyből kitűnik a magánszemély bevételének teljes összege és jogcíme, az adóelőleg alapjául szolgáló összeg és a levont adóelőleg, illetve adó összege."
2. §
A Vhr. az alábbi 15 A. §-sal egészül ki:
"15/A § (1) Nem kell adóelőleget levonni a magánszemély részére munkaviszonyon kívül kifizetett jövedelemből, ha a magánszemély a kifizetőnek írásban nyilatkozik, hogy várható évi összjövedelme a 48 000 forintot nem haladja meg.
(2) Nem kell adóelőleget levonni attól a munkaviszonyban nem álló, nyugdíjjal rendelkező, vagy azzal az adózás szempontjából egy tekintet alá eső magánszemélytől [1987. évi VI. törvény 19. § (1) és (3) bekezdés], aki a kifizetőnek írásban nyilatkozik, hogy várható évi összevonás alá eső adóköteles összjövedelme és nyugdíjának együttes összege a 96 000 forintot nem haladja meg.
(3) Ha a (2) bekezdésben említett magánszemély nem ad nyilatkozatot arról, hogy évi összevonás alá eső adóköteles összjövedelme és nyugdíjának együttes összege a 96 000 forintot nem haladja meg, a kifizető a magánszemélynek kifizetett összeget az éves nyugdíjához hozzászámítva, összesítve köteles az adóelőleget megállapítani.
(4) A kifizető az (1), illetve (2) bekezdés szerinti nyilatkozatot csak addig veheti figyelembe, ameddig az általa a magánszemély részére kifizetett, összevonás alá eső adóköteles jövedelem összege az (1) bekezdés esetében a 48 000 forintot, a (2) bekezdés esetében az éves nyugdíj összegének hozzászámításával a 96 000 forintot el nem éri.
(5) Az (1) és (2) bekezdésekben foglalt nyilatkozat szempontjából a tényleges összjövedelmet az 1987. évi VI. törvény 15. §-ában és a 17. §-ában foglalt összegekkel csökkenteni kell."
3. §
A Vhr. 18. § (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az adóhatóság az adózók kérelmére indokolt esetben öt-tizenöt naponként engedélyezheti a fogyasztói árkiegészítés, a termelési árkiegészítés, az import árkiegészítés, illetve a mezőgazdasági és élelmiszeripari exporttámogatás igénybevételét."
4. §
A Vhr. 21 §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Nem kell naplófőkönyvet vezetni annak a magánszemélynek, aki a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló jogszabályok alapján költségeit a vállalkozói adóra vonatkozó jogszabályok szerint számolja el. Ilyen esetben az adóhatóságnál előzetesen hitelesített nyilvántartást kell veszetnie, amelyben bevételeit és költségeit naponkénti részletezésben köteles feltüntetni."
5. §
A Vhr. 22. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A kifizető - saját munkavállalójának, munkavégzésre irányuló tagsági viszonyban álló tagjának munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló tagsági viszonyból származó kifizetés kivételével - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően az adatszolgáltatást a kifizetéssel egyidejűleg is teljesítheti."
6. §
(1) E rendelet 1988. március 15-én lép hatályba.
A 2. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezés 1988. január 1-jétől alkalmazható. A január 1-jétől kedvezmények nélkül számított adóelőleg különbözete a kifizetőtől visszaigényelhető.
(2) A Vhr. melléklete e rendelet melléklete szerint módosul.
Madarasi Attila s. k.,
pénzügyminisztériumi államtitkár
Melléklet a 4/1988. (III. 5.) PM rendelethez
1. A Vhr. melléklete I. rész 5. pontja a következők szerint módosul:
"5. A magánszemély adóinak megfizetésénél is figyelembe kell venni az I/B. rész 6. pontjában, előírtakat, továbbá a magánszemély által fizetendő általános forgalmi adó esetén az I/A. rész 1/h) pontjában foglaltakat is."
2. A Vhr. mellékletének II. része 2.c) pontjának jelölése e) pontra változik és a II/2. pont a következő pontokkal egészül ki:
"c) A nem rubel elszámolású, nem közvetlenül áruhoz kapcsolódó szolgáltatások importja után az adót a külföldi szállító számlájának megérkezését követő
hónap 15-éig
kell megfizetni."
"d) A rubel elszámolású importból származó termékeknél, ha a telephelyre érkezéskor a tényleges bekerülési érték számla hiányában nem állapítható meg, akkor az adó alapjaként a szerződés szerinti érték is figyelembe vehető. Az így megállapított adót azonban a tényleges érték alapján módosítani kell és az adókülönbözetet
a számla beérkezését követő hónap 15-éig kell megfizetni, illetve visszaigényelni."
"f) Az az adózó, aki rendszeresen általános forgalmi adó visszaigénylésére lenne jogosult. 1988. április 15-ig az adóhatóságtól kérheti hogy 1988. évben az általános forgalmi adó nettó összegét 15 naponként, a tárgyhó 30-án, illetve a tárgyhót követő hónap 15-én fizethesse meg, illetve igényelhesse vissza."
3. A Vhr. mellékletének II. része 3 b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) Ha a nettó fogyasztási adó az előző év azonos negyedévében elérte a hatmillió forintot, akkor - az a) pontban foglalt befizetési kötelezettség mellett - a tárgynegyedévben havonta, a
tárgyhó 28-áig
előleget is kell fizetni, illetve adóelőleget lehet visszaigényelni. Az előleg összege az előző év azonos negyedévi fogyasztási adójának egyhatod része. Az adóelőleget és a tárgyhónapra járó adó különbözetét a
tárgyhónapot követő hó 15-éig
kell elszámolni, megfizetni vagy visszaigényelni."
4. A Vhr. mellékletének II. része 3. pontja a következő d) ponttal egészül ki:
"d) Az adóhatóság az a), b), c) pontokban meghatározott határidőktől eltérő határidőt is megállapíthat."
5. A Vhr. melléklete II. részének 8. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"8. Kereskedelmi adó
A játék- és pénznyerő automata gépek után fizetendő kereskedelmi adót a tárgyhót követő hó 20-áig kell megfizetni.
A külkereskedelmi vállalatok kereskedelmi adójának előlegét havonta
tárgyhó 20-áig
kell fizetni. Az előleg összege az előző év azonos negyedéve (az I. félévben az előző év I. féléve) tényleges adójának egyharmad (az I. félévben egyhatod) része.
Az évközi és éves mérlegbeszámolók alapján megállapított halmozott tényleges befizetési kötelezettség és az előlegek közötti különbözetet a bevallás benyújtási határidejében kell rendezni.
1988. évben az előleg összege az előző év azonos negyedévi (az I. félévben az előző I. félévi) tényleges adó 50%-ának egyharmad (az"I. félévben egyhatod) része."
6. A Vhr. melléklete II. részének 18. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"18. Társulati adó, társulati különadó A társaság adóelőlegét negyedévenként, a negyedévet követő hó 15-éig köteles megfizetni; a negyedévi előleg mértéke az előző évi társulati adó és társulati különadó együttes összegének 20%-a. Az I. negyedévre eső adóelőleget az éves elszámolással egyidejűleg kell fizetni.
A külföldi társaság a magyarországi adóköteles tevékenységből eredő és a külföldi társaság, ennek képviselője stb. részére kifizetett, átutalt, vagy elszámolt összegek után, valamint az ellenérték címén szállított áruk és teljesített szolgáltatások után köteles a társulati adót a jogszabályban előírtak szerint kiszámítani és azt az ellenérték kézhezvételétől számított 8 napon belül adóelőlegként befizetni."
7. A Vhr. melléklete II. részének 20/d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"d) Azok az egyéni vállalkozók, akik 1987. évben az általános jövedelemadót átalányban fizették, az 1988. évre a részükre meghatározott éves jövedelemadó átalány 25-25%-át negyedévenként a negyedévet követő hó 20-áig adóelőlegként elkülönített számlára fizetik. A negyedik negyedévre adóelőleget nem kell fizetni.
Az egyéni vállalkozó az adóbevallás benyújtására előírt határidőben az adóhatóságnak nyilatkozik arról, hogy az átalány összegét a vállalkozói adójának, vagy a magánszemélyek jövedelemadójának előlegeként milyen megosztásban vegyék figyelembe.
Az átalány és az általa megjelölt éves adó (vállalkozói vagy jövedelemadó) különbözetét az éves adóbevallásra előírt határidőben kell megfizetni."
8. A Vhr. melléklete III. részének 1/b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"b) Ha az adóhatóság az adózó kérelmére a fogyasztói árkiegészítés gyakorított (öt-tizenöt naponkénti) igénybevételét engedélyezi, a hó közben igénybe vett előleg és a tárgyhónapra járó árkiegészítés különbözetét
a tárgyhót követő 15-éig
kell igényelni vagy megfizetni.
Különösen indokolt esetben az adóhatóság egyszeri előleg igénybevételét engedélyezheti, amely a tárgy negyedév első hónapjának 15. napjától nyílik meg, és amelyet a tárgy negyedévet követő hónap 15. napjáig kell visszafizetni."
9. A Vhr. melléklete III. részének 2/b) pontja az alábbiak szerint módosul:
"b) A III. rész 1/b) pontjában előírtak a termelési árkiegészítésre és a dotációra is alkalmazhatók."
10. A Vhr. melléklete III. rész 5. pontjában írt eredeti szöveg a) pontba kerül és a következő b) ponttal egészül ki:
"b) A gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatását, illetve a közüzemi vízműből szolgáltatott lakossági ivóvizés csatorna szolgáltatás támogatását a III/1. pontban előírt módon kell igényelni, elszámolni és folyósítani.".